Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de suport moral....


276 raspunsuri la acest subiect

#111
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 01 decembrie 2012 - 23:57

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Nadia...se merge pe faptul ca ea/el au prieteni,cunostinte...si se plange fata de unul si altul"uite ce-mi face...uite ce mi-a spus,uite ce mi-a facut aseara..eventual arata la prieteni un certificat,o vanataie,poate are vreo prietena careia ii poveste abuzul"..ei acele persoane vor trebui sa spuna in fata judecatorului,ca stiu si cunosc ca x o abuza pe y,in timpul actelor sexuale....asta face un martor...iar la IML unde se scot certificatele medico-legale....si acolo alta belea...per total cam asa se procedeaza cu martorii.MadalinaCopiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Madalina, un martor e o persoana care a fost prezenta la locul faptei si a vazut direct si personal intamplarea. Ca asa si eu iti povestesc ce sot abuzator am eu si... ce? L-ai vazut TU ca ma abuza in vreun fel? Pot sa depui tu marturie in tribunal ca STII Ca ma abuzeaza sotul? NU! Poti sa depui marturie ca ti-am zis eu ca ma abuzeaza sotul, ceea ce nu e acelasi lucru.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#112
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 00:06

Nadia,da,se poate afirma sub juranmant ca ti-a spus partea x...ca e abuzata.Se povestesc conditiile..etc etc....da,daca tu mi-ai spus sa zicem ca "sotul tau te injura..eu spun in fata instantei...da,mi-a spus de n ori ca sotul o injura.Se semneaza declaratia si judecatorul cantareste.

Una din intrebari inainte de depozitie este"sunteti ruda sau dusman" cu partea x?Se pun intrebari din care sa rezulte contextul afirmatiilor...etc etc....nu degeaba se poate spune ca justitia e oarba.Si culmea e ca el poate face acelasi lucru.Sa aduca martori,fotografii care sa ateste ce si cum.Asta e partea nasoala.Si inca ceva...multi spun din gura ca sunt gata sa ajute.Cand vine vorba de fapte,efectiv de depus marturie in fata judecatorului,nu se mai inghesuie nimeni.Chiar de stiu adevarul,nu prea vor.E greu de adus un martor credibil,de buna credinta si care sa accepte sa se prezinte la tribunal.

#113
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 00:08

Ba nu e greu de loc. Martorii pot fi citati si cu citatie trebuie sa se prezinte. Oricum, adevarul e ca eu nu stiu cum functioneaza justitia in Ro. Eu stiu cum merge aici.



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#114
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 00:38

Victoria, tocmai de-aia spuneam ca ar fi ok sa puna camere de filmat ascunse.

Eumada, usor nu este, dar mai grea decat situatia actuala cu siguranta nu va fi.
Asa ca chill cu toata spaima asta pe care o bagi in Mona, ca sa ramana abuzata doar pentru ca POATE se intampla nu stiu ce e cea mai mare tampenie de sfat pe care am auzit-o in viata mea.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#115
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 00:41

Nu imi gasesc cuvintele, pur si simplu nu imi gasesc cuvintele sa exprim ce simt dupa ce am citit prin ce treci, monalac. De la oroare la groaza. Sotul tau are o problema psihica, asta e clar, indiferent ca esti sau nu de specialitate.
Ma apucasem sa insir cate nu sunt normale in casnicia ta, dar e inutil. Le stii atat de bine ca nu mai are rost sa mai rasucesc cutitul in rana.
Eu cred ca TU ACUM ESTI PREGATITA SA TE DESPARTI DE EL. Chiar cred asta. Si mai cred ca ai nevoie de ajutor.
S-au spus multe aici. Ti s-au dat sfaturi foarte bune. Hai sa sistematizam un pic.
1.-cauta un avocat bun, spune-i tot si stabileste un plan de lupta, de exemplu eu nu m-as limita numai la divort, l-as da in judecata si pentru viol
2.-incepe si strange niste bani separat, fa-ti copii legalizate dupa acte, certificate de casatorie, nastere, botez, ale voastre si ale copiilor, in caz ca miroase ceva si ia actele, sa nu te blochezi pana obti altele; tine actele la avocat si copie intr-un loc sigur, seif la banca, orice
3.-fii calma si stapana pe tine, nu te pierde cu firea, chiar daca ai toate motivele sa o faci, inainte de a scoate orice cuvant, inainte de a face orice, gandeste-te cum poate folosi el in folosul lui ceea ce spui; cum te poate denigra in fata cunoscutilor, a familiei, a prietenilor, a copiilor folosindu-se de faptul ca pe tine te lasa nervii si clachezi
4.-spune ceea ce ti se intampla in primul rand avocatului, apoi tuturor prietenilor adevarati pe care ii ai, rudelor, oricui stii ca este de partea ta; ai nevoie ca oamenii sa stie
5.-in cazul celui mai mic abuz, du-te si scoate dovezi de la IML; nu mai e loc de jena, de rusine, de nimic; da, scoate adeverinta ca esti abuzata sexual, daca exista posibilitatea sa dovedesti asta, rani de orice fel, in fine stii tu mai bine cand poti obtine dovezi
6.-discuta cu avocatul si fa plangeri la politie pentru fiecare violenta si abuz de acest gen, plangeri ce pot fi folosite pentru obtinerea unui eventual ordin de evacuare a lui din casa inainte de a se termina divortul

Doamne, nici nu pot sa imi adun gandurile, sa mi le organizez...

In alta ordine de idei, trebuie sa stii ca suntem cu totii langa tine si te sustinem. Ce traiesti tu nu e viata, e cosmar. Problemele pe care spui ca le are baiatul cel mare pot foarte bine sa fie datorate atmosferei din casa. Copiii vad, aud si inteleg mai multe decat credem noi. Daca tu pentru tine poti face o alegere, sa traiesti in felul asta pana... nu stiu pana cand sau sa scapi cat mai repede, lor nu ai dreptul sa le impui sa traiasca asa. Nu ai dreptul sa ii mutilezi sufleteste.

Ma tot gandesc si deznodamantul pe care il vad eu, logic, la ce ai povestit tu, continuand sa stai cu acest om bolnav psihic, nu are cum fii decat violent. Pana la violenta extrema. Acum inca se limiteaza la jigniri, daca s-o limita la asta. Cand nu o sa mai poti deloc, cand se va intampla ceva si il vei refuza categoric la ce iti propune, tu te intrebi daca frustrarea lui nu va fi atat de mare incat sa ajunga la violente fizice extreme? Impotriva ta. Daca il va deranja intr-o noapte/zi, ca vad ca nu tine cont, unul din copii si nu isi va putea stapani frustrarea si il va lovi? A mai facut si 10 ani de box.

E bolnav psihic. Fa tot ce trebuie sa faci sa il scoti din viata ta si a copiilor.

Te ameninta ca iti ia copiii? Pai lucreaza in directia asta. Demonstreaza ca e violent, demonstreaza tot ce poti sa demonstrezi ca sa nu existe aceasta posibilitate.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#116
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 00:53

M-am tot abtinut sa scriu...dar trebuie sa spun, pentru ca e esential. Baiatul cel mare STIE ce se intampla, pe langa faptul ca SIMTE, poate chiar aude noaptea diverse sunete, discutii, etc.



Sotul meu mi-a spus ca pe la 7-8 ani a inceput sa constientizeze ce se intampla la ei in casa, simtea starea de tensiune dintre parinti si ii auzea noaptea. Aveau apartament mare, cu camerele diametral opuse, nu cu pereti lipiti.



Chiar daca mai aveai vreo indoiala in inima, ca ti-ar fi mai greu fara el decat cu el [:-@][:-@], trebuie sa te gandsti ca esti responsabila sa-ti protejezi copiii. De el si de atmosfera din casa, care va deveni de nesuportat.

Vrei sa te cheme la scoala ca l-au prins pe baiatul tau cu mana sub fusta vreunei fete?



[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



mamica lui Matei Constantin [bonjovi] (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [copil](03.06.2009)



MINUNEA MEA; A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010



CE AM EU DE OFERIT





Ajutati-l si pe Darius! ;

#117
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 01:05

Da, asta am vrut sa zic si eu. La 7-8 ani, copiii deja stiu in ce fel vine barza. Cel mare STIE, nu doar simte tensiunea din casa.



Gandeste-te ce model de om si de familie le oferi copiilor tai. Ei tind sa isi asume rolurile vazute la parinti. Vrei sa devina victime? Vrei sa devina calai?



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

IULIA va invinge CANCERUL

Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


#118
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 01:33

un cosmar [bang]

in afara de idei exprimate, concret ce putem face noi ptr monalac?

imi place sa cred ca suntem o comunitate care si ajuta, nu doar schimba pareri si dezbate virtual problemele userilor. fratilor, femeia asta traieste in abuz, unul crunt. din care singura nu se va putea rupe.
salut initiativa Elenei [flo].

deci, ce facem noi comunitatea desprecopii? eu sunt gata sa fac ceva, dar astept indrumari.

editez sa spun ca am citit doar pana la pag 7, inteleg ca autoarea doreste doar suport moral. insa cred ca are nevoie de mult mai mult.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#119
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 01:45

Cred ca functie de orasul unde locuieste, poate stie cineva dintre noi un avocat bun sa il recomandam. Asta ar fi primul pas.
Mai departe sa ne spuna ea de ce are nevoie si ne mobilizam.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#120
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 02:12

Eu cred ca sunteti mult prea optimiste, nu se va putea desprinde de sot chiar asa, cred ca mai degraba are nevoie de un consilier pe probleme de abuz/psiholog, altfel avocatul e inutil, pentru ca se va intoarce la el.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -