Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am o intrebare , ajutor , nu stiu ce sa fac ...


9 raspunsuri la acest subiect

#1
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 02 august 2007 - 02:16

Buna!

Va rog, spuneti-mi ce ati face in locul meu ... [flo]
Lucrez ca asistenta de farmacie in cadrul unui spital.
De cca. un an de zile se zvoneste ca asistentele medicale care nu au studii superioare ( ci doar scoala postliceala ) - vor ajunge sa faca munca pe care o fac in prezent infirmierele.
In plus, se aude ca vor avea o pensie mai mare - indiferent daca facultatea are legatura cu meseria practicata sau nu ( eu nu prea cred - din cate cunosc, pensia se calculeaza pe ultimii 5 ani lucrati - pe meseria pe care ai profesat-o, iar daca o fac dar nu lucrez, nu vad cum ma poate ajuta, gresesc ? )... in caz de restructurari nu vor fi date afara ...
Prin urmare, cred ca 35 % din asistentele spitalului sunt studente !!!

( si este generala situatia ...am auzit ca si la Municipal ...)

Majoritatea s-au inscris la specializari pe profil - care au avut optiunea IDD sau FR, care nu, s-au orientat spre alte facultati, iar eu ... la specializarea asistent de farmacie nu exista decat cursuri la ZI... in concluzie, nu pot sa urmez cursurile Facultatii de Farmacie, specializarea Asist. de farmacie, cursuri de ZI din cauza serviciului - asa ca trebuie sa ma orientez catre o alta specializare.
Cateva colege in situatia mea , au optat pt. psihologie, OPC, s.a. ... invatamant la distanta.

Credeti ca ma ajuta Facultatea de Psihologie la un spor salarial ( eu lucrand tot ca asistenta ? ); sau in caz de restructurari, sau la pensie ???

Va rog, spuneti-mi parerea voastra, ce ati face in locul meu ?!
In momentul de fata nu exista o lege care sa specifice ce va spun eu, insa se aude ca va exista ... nimeni nu are certitudinea.

Si inca ceva: mai este de actualitate faptul ca trebuie sa lucrezi neaparat - in primii 5 ani dupa terminarea facultatii, altfel diploma nu mai are valoare?

PS: eu am un copil de 2 ani care este la bunici; ma gandeam ca daca m-ar ajuta cu ceva aceasta facultate, acum este momentul s-o fac, cat mai sta copilul la mama, pana se face de scoala ...dupa aceea va fi mai greu .
Inscrieri se mai pot face pana in sept., nu mai am mult timp de gandire.


Va multumesc.

________________________
" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

[flo] Florentza

#2
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 02 august 2007 - 12:51

Eu nu am auzit nimic din ce spui tu, dar stiu ca prin spitale se zvonesc tot soiul de idei, care mai de care mai nastrusnice, menite sa te sperie.
Asta cu licenta nerecunoscuta daca nu lucrezi 5 ani e teapa. Nu e adevarat. Daca ai dat o licenta iti este recunoscuta oricum.

Psihologia nu are legatura cu munca pe care o faci. Ba mai mult, poti fi data afara prin "nepotrivire" la locul de munca.

Asteapta sa vezi o hartie prin care sa se adevereasca macar ceva din tot ce-ai auzit si dupa asta ia o decizie.

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#3
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 02 august 2007 - 16:36

quote:
Initial creeata de florentza
De cca. un an de zile se zvoneste ca ......

Eu zic sa te linistesti daca nu exista nimic oficial. In momentul in care apare o astfel de lege (daca va apare) nu se va aplica peste noapte ci vor da sansa oamenilor sa-si completeze studiile. In plus zvonul se refera la asistentele medicale si nu la cele de farmacie, nu cred ca te va afecta chiar daca se va intampla ceva in sensul asta. Din cate stiu eu peste tot in lume asistentele medicale sunt inregistrate si au drept de libera practica, deci o meserie foarte reglementata dar asistentele de farmacie functioneaza mult mai lejer, fara drept de libera practica si inregistrare.

#4
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 02 august 2007 - 17:26

Fetelor, va multumesc.

Asa ma gandeam si eu ... sa mai astept ...sa vad ce se intampla cu cele care termina o facultate ... cunosc 2 colege care deja au trecut in anul 2, o alta care are 40 de ani si ... e studenta !!
Precum oile ... scuzati-mi expresia, s-au dus cateva si dupa ele o multime, fara sa gandeasca putin ... ne ajuta - nu ne ajuta ...
Una dintre ele mi-a motivat ca face facultatea pt ca daca face tot spitalul, ea de ce sa nu faca, nu vrea sa ramana ultima ... si apoi, e un bun al tau pe care nu ti-l ia nimeni si nu se stie niciodata ce vremuri vin, ce legi apar, si-ti va fi de folos !
O alta colega mi-a zis ca asa cum diploma de BAC conteaza doar sa fie, indiferent de profilul la care ai terminat liceul,atunci cand te duci undeva sa te angajezi, poate tot asa va conta si o diploma de studii superioare indiferent de profil, important sa ai studii superioare ... eu nu prea ma arunc cu capul inainte, imi place sa despic firul in 14 si sa vad daca intr-adevar merita sa investesc timp si bani, sau nu.
Va multumesc ...am o colega care tot ma preseaza sa mergem amandoua la o facultate, nu vrea sa fie singura ...si se tine de capul meu zilnic.[:D]
Multam, inca-odata.
[pup]


________________________
" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

[flo] Florentza

#5
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 02 august 2007 - 17:32

quote:
Originally posted by bird70
Din cate stiu eu peste tot in lume asistentele medicale sunt inregistrate si au drept de libera practica, deci o meserie foarte reglementata dar asistentele de farmacie functioneaza mult mai lejer, fara drept de libera practica si inregistrare.



Se poate sa fie asa prin alte spitale, dar unde lucrez eu ne obliga sa avem avizul de libera practica avizat la zi, chiar daca nu ne intereseaza sa lucram si in alta parte ...ne-a spus ca in caz contrar, nu ne primim salariile [:(!]
Noi avem si principalul luat si avizul avizat [:D]

________________________
" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

[flo] Florentza

#6
uricarudiana

uricarudiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 287 mesaje

Postat 02 august 2007 - 17:46

asa e si in invatamant
multi invatatori cauta sa faca o facultate ca cica le plateste studii superioare.asa ca ce ai auzit tu s-ar putea sa contina un sambure de adevar. ca cica la stat vor sa inceapa sa plateasca omul in functie de studiile pe care le are. asa ca daca toata lumea face, s-ar putea la o restructurare, daca tu nu ai deloc studii superioare sa fii prima care pleaca. asa ca te sfatuiesc sa iti cauti ceva totusi. de ce nu incerci facultatea de farmacie de la iasi - s-ar putea sa aiba si locuri la id. mai este si spiru haret care din cate stiu are si facultate de farmacie si taxa anuala e doar de 900 ron . si are sediu in fiecare oras. deci se poate foarte bine si id.

#7
geliza

geliza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 02 august 2007 - 18:09

quote:
Originally posted by florentza



Una dintre ele mi-a motivat ca face facultatea pt ca daca face tot spitalul, ea de ce sa nu faca, nu vrea sa ramana ultima [flo] Florentza






asta se poate extrapola la toate institutiile publice...iti zic, in spitale, in primarii, in invatamant, in finante etc...aproape toata lumea e studenta...si asata pt ca, precum ai primit si sfaturi, cu 900 roni/an , un ceareu[:D] ceva, isi poate permite oricine.....



si in cazul asta, daca toata lumea va fi licentiata, nu-i normal ca cei fara sa fie considerati "nepregatiti"?....o aberatie....parerea mea...



Eliza, Ilinca (7 aug 2006) si Mara (24 ian 2002)

Antalya 2007



________________________

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

#8
florentza

florentza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 02 august 2007 - 18:11

uricarudiana- merci pt raspuns.
Sa stii ca am cautat la toate facultatile acreditate specializare asistent de farmacie - cursuri ID si nu am gasit.
Toate universitatile au cursuri la ZI.Auzise o colega ca la Univ.de Vest - Vasile Goldis - Arad s-ar infiinta o astfel de specializare pt la distanta si am trimis un email ... mi-au infirmat zvonul, asa ca ... singura care ma atrage ramane Psihologia. Colega mea insista sa mergem la BioTerra la Controlul produselor alimentare (OPC)- zice ea ca este mai buna, se cauta inspectori ... am putea sa lucram 1\2 norma ...

________________________
" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

[flo] Florentza

#9
emicris

emicris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 04 august 2007 - 10:31

Deci asta cu...daca nu profesam in primii 5 ani pe meseria pe care am terminat studiile ni se anuleaza diploma e teapa...Multumesc,intrasem in panica.


mama zmeilor emi si adi


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -