Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(84)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:23

Neata, fetele![pup][pup][pup]
Azi a fost prima zi cand nu m-am mai trezit plangand...
Sper sa me descurc si pe viitor.
Nu stiu exact ce visez noaptea, dar ma gandesc mereu cum ar fi fost bebele,cum ar fi fost plansul lui, cum il spalam cum alapta.Imi doream mult sa alaptaz cat de mult.Vai si cat lapte am avut si nu am avut cui sa-l dau.Asta este.Asa a fost sa fie.
Acum ma gandesc ca vom avea un copilas pe care il vom iubi, dar nu mai vreau sa-mi fac planuri si sa-mi pun termene.Cand va vrea Dzeu.
Denisa, scuze k am inteles gresit. Cred k tot ce am receptionat corect a fost k ai avut puiul prima data in plasament.Important e ca acum e a ta.[flo]
Fetelor, dar cum se acomodeaza copiii care au de exemplu intre 2 si 3 ani.Noi avem serviciu, la gradi nu il putem duce, concediu nu ne putem lua,iar statul nu ne da concediu de acomodare.
Sa zicem k ne permitem sa platim o bona sa stea cu el, dar copilul va fi derutat...
Si si la gradi dc il ducem, dc e mai marisor, cum se obisnuieste el cu mami si tati?
De ce nu se ofera o perioada de atasare, indiferent de varsta copilului?
O colega a zis k a luat un baietel de aproape 2 ani si nu a mai beneficiat de CIC. Sotul are serviciu mai lejer si sta cu copilul,iar copilul e f atasat de tata. Ei ii spune mama, iar lui ii spune tatiiii...


#22
Monique77

Monique77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.848 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:25

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Buna seara, dragele mele![pup][pup][pup]
Incep sa ma simt din ce in ce mai linistita, psihic.Azi, la psiholog mi-a zis ceva ce m-a pus pe ganduri:
Daca ai arunca necazurile tale la gramada cu ale altora, cand ai vedea ce e acolo, le-ai lua repede inapoi pe ale tale...
Cat despre copil,stiu ca este unul pus deoparte pentru mine si sotul meu.O sa am rabdare, o sa ma atestez si reatestez pana apare ce e pentru mine:sa fie sanatos si deschis la culoare(nu st rasista, dar noi suntem mai deschisi) si probabil mai marisor,k daca e mai marisor vezi dc are deficiente.
Fetelor, ati vazut copilul studentilor, lasat in padure la cateva zile dupa nastere?Ce minte de studenti au aia? Si dc se razgandesc, probabil il iau acasa fara probleme si mai sar si oamenii pe ei cu ajutoare...
Lili,ma bucur cand ne mai dai vesti despre fetita ta.Mi se pare ca ma aseman asa mult cu tine si sper sa vina si in viata noastra un copilas.
Ami, nu trebuie sa te las doborata de un vantulet. Pai ce te faci cand vine uraganul?
Malex, Ami,Dacris, voi ce ati trecut la preferinte?
Denisa, eu te-am intrebat dc ai terminat cu adoptia. Ma bucur din suflet.Te mai intrebasem cum ai facut cu plasamentul, fara sa fii AM.Tu ai zis k ai luat fetita de micuta, de cateva luni, nu?
K si eu ma gandeam sa iau in plasament, la risc, pana devine adoptabil,dar mi-au zis k nu se poate fara sa fii AM.
Probabil scutece voi schimba la copiii prietenilor...



Valentina nu-i asa
ti-au spus o ineptie
una e in plasament
alta e sa fii asistent maternal
ca asistent maternal lucrezi pt. stat, iti iei salariul de la ei pt. cresterea copilului, si nu ai voie sa mai ai si alt job
in plasament poti lua dar nu ai voie sa fii asistent maternal si nici sa ai atestat de adoptator in momentul in care iei in plasament

m-am interesat si eu mai mult la persoane mai in masura sa imi zica si asa sta treaba

Aspenter (75 mg) 1 pastila la 2 zile

#23
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:29

Malex, ai dreptate, la peste 3 ani se vede dc are probleme.Dar dc pui 3-5 ani, poate avea si 5 ani si 11 lui, din cate am inteles, nu?
Doamne ajuta sa va gasiti fetita mult dorita![pup]
Copii mai mari se gasec mai repede.

#24
Monique77

Monique77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.848 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:33

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Neata, fetele![pup][pup][pup]
Azi a fost prima zi cand nu m-am mai trezit plangand...
Sper sa me descurc si pe viitor.
Nu stiu exact ce visez noaptea, dar ma gandesc mereu cum ar fi fost bebele,cum ar fi fost plansul lui, cum il spalam cum alapta.Imi doream mult sa alaptaz cat de mult.Vai si cat lapte am avut si nu am avut cui sa-l dau.Asta este.Asa a fost sa fie.
Acum ma gandesc ca vom avea un copilas pe care il vom iubi, dar nu mai vreau sa-mi fac planuri si sa-mi pun termene.Cand va vrea Dzeu.
Denisa, scuze k am inteles gresit. Cred k tot ce am receptionat corect a fost k ai avut puiul prima data in plasament.Important e ca acum e a ta.[flo]
Fetelor, dar cum se acomodeaza copiii care au de exemplu intre 2 si 3 ani.Noi avem serviciu, la gradi nu il putem duce, concediu nu ne putem lua,iar statul nu ne da concediu de acomodare.
Sa zicem k ne permitem sa platim o bona sa stea cu el, dar copilul va fi derutat...
Si si la gradi dc il ducem, dc e mai marisor, cum se obisnuieste el cu mami si tati?
De ce nu se ofera o perioada de atasare, indiferent de varsta copilului?
O colega a zis k a luat un baietel de aproape 2 ani si nu a mai beneficiat de CIC. Sotul are serviciu mai lejer si sta cu copilul,iar copilul e f atasat de tata. Ei ii spune mama, iar lui ii spune tatiiii...



Valentina, uiteca ti-a explicat Denisa mai corect cum e cu plasamentul

cu concediul n-ai ce face, la adoptie cica nu se da nimic prin lege decat daca are copilul pana intr-un an - ceea ce, precum observam cu toatele e o utopie deja.
noi am zis ca o sa ne luam tot concediul pe anul respectiv, plus concediu medical de la medicul de familie (75% din salariu).
vom sta in primele 2-3 saptamani amandoi acasa cu copilashul, ca sa ne perceapa pe amandoi la fel, apooi pe rand, ca sa acoperim o perioada cat mai lunga de timp.

daca e nevoie o sa ne luam si fara plata dar, in orice caz, vom incerca sa acoperim cel putin primele 3-4 luni

Aspenter (75 mg) 1 pastila la 2 zile

#25
Monique77

Monique77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.848 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:34

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Malex, ai dreptate, la peste 3 ani se vede dc are probleme.Dar dc pui 3-5 ani, poate avea si 5 ani si 11 lui, din cate am inteles, nu?
Doamne ajuta sa va gasiti fetita mult dorita![pup]
Copii mai mari se gasec mai repede.


da... asa se considera - daca pui limita 5 ani, ei inteleg pana la implinirea varstei de 6 ani

Aspenter (75 mg) 1 pastila la 2 zile

#26
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:36

Valentina.....atat de " repede" ca am un an si o zi de la primul atestat si NIMIC NIMIC si nici nu sunt sanse in viitorul apropiat[bang][bang]

#27
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:38

Monique, pai nu mai stiu cum e.Asa intelesesem si eu.
Pe mine nu ma intereseaza AM, dar si cu plasamentul mi-au taiat-o, k nu se poate...Oricum noi ne-am pus cerere pt adoptie..
Denisa spunea k si-a pus si dosar adoptie si plasament, a luat fetita in plasament, nu a avut salariu...apoi a devenit adoptabila si a avut prioritate.Nu, Denisa?
Oricum, eu am intrebat, k sa nu zic k nu am incercat.Dar nici nu ma mai agit, k nu vreau sa-mi pun PC in cap. O sa stau linistita si astept sa se faca voia lui DD.

#28
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:48

Malex, ai sa vezi ca va veni si randuol tau si al tuturor.Trebuie sa avem incredere.Nici nu stim ce ne aduce ziua de maine.
Eu nu-mi pot lua concediu doar in vacanta [q]Sotul isi poate lua cand vrea, dar nu cred k s-ar descurca pt inceput. Probabil o sa-mi iau medical, sau fara plata.Ce planuri imi fac eu si nici atestat nu am.[:D]

#29
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 12:05

Citat:
Fetelor, dar cum se acomodeaza copiii care au de exemplu intre 2 si 3 ani.Noi avem serviciu, la gradi nu il putem duce, concediu nu ne putem lua,iar statul nu ne da concediu de acomodare.

Sa zicem k ne permitem sa platim o bona sa stea cu el, dar copilul va fi derutat...





Baietelul nostru avea mai putin de 3 ani cind ne-am cunoscut.

Cind l-am adus acasa cu siguranta a suferit mult , despartirea care sa produs intre el si fam.maternatei a fost traumatica pt.el si pt.noi cind vedeam ca suferea ,era trist si intreba in special dimineata si seara , era obisnuit intr-un anumit fel si deodata totul sa schimbat.

Probabil ca nu toti copii reactioneaza la fel dar schimbarile in viata unui copil sint traumatice ,pe unii ii pot marca pe viata.

Virsta de 3 ani ,zic eu,e o virsta la care dupa perioada asta critica de despartire si acomodare cu noua fam ,cu noua viata care i se ofera ,copilul uita ce sa intimplat cu el.

Cred ca este f.f.important sa se poata sta cit de mult cu copilul pina capata incredere in parinti ,pina ii cunoste si il simt pe copil ca e linistit.

Eu am ales sa stau acasa cu copilul pt.1 an ,tot timpul am fost linga el si cred ca a fost f.bine ,dupa aceea am reusiu sa am un frogram flexibil astfel incit de cind e cu noi sintem mereu impreuna.

Acum copilul nostru care era destul de fricos ,rusinos ,dupa doi ani a facut progrese enorme ,nu-i este frica de nimic ,sta si singur in casa ,cind plecam cu el saluta toata lumea si se baga in seama cu toti.

Pleaca singur din casa la gradinita ,vine singur cu microbuzul acasa fara sa-l acompaniem ,asa vrea el.

Se vede ca e sigur pe el , are incredere in noi si in el.



Poze

#30
Monique77

Monique77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.848 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 13:47

Citat:
citat din mesajul lui valentina30

Monique, pai nu mai stiu cum e.Asa intelesesem si eu.
Pe mine nu ma intereseaza AM, dar si cu plasamentul mi-au taiat-o, k nu se poate...Oricum noi ne-am pus cerere pt adoptie..
Denisa spunea k si-a pus si dosar adoptie si plasament, a luat fetita in plasament, nu a avut salariu...apoi a devenit adoptabila si a avut prioritate.Nu, Denisa?
Oricum, eu am intrebat, k sa nu zic k nu am incercat.Dar nici nu ma mai agit, k nu vreau sa-mi pun PC in cap. O sa stau linistita si astept sa se faca voia lui DD.


Valentina,
depinde de bunavointa celor de la directia de care apartii
eu am inteles, din mai multe directii ca, daca te hotarasti sa iei in plasament, nu ai voie sa ai atestat

e posibil ca directia la care ai mers tu sa nu incurajeze plasamentul nici macar off the record. ei sunt obligati sa o tina pe a lor sus si tare

Aspenter (75 mg) 1 pastila la 2 zile


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -