Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Voluntariat in orfelinate


47 raspunsuri la acest subiect

#11
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 26 noiembrie 2012 - 14:41

Gabriela, ai dreptate: se legitimeaza, dar legitimatiile se pot face pe calculator, dc vor sa falsifice.
Banii normal k nu ajung toti, k st cheltuieli:salariu, diurna...mai raman cam 5%(asta o stiu de la cineva care a avut contact cu strangerea de fonduri pt pers cu probleme). Cel mai ok mi se pare cu viramentul in cont, cu donatiile telefonice sau prin sms, sau cu organizatiile precum Ador copiii care chiar se ocupa si prezinta dovada.
Oricum ar fi, e bine sa ajutam daca putem!

#12
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 26 noiembrie 2012 - 15:43

Ajutorul asta eu zic ca e mai bine sa il faci personal, sa stii ce dai, cui dai, ce se alege de ceea ce dai, daca este sau nu folosit in scopurile scontate.
Sunt destule orfelinate unde te poti duce personal sa duci ce ai de dus, sunt destule cazuri sociale unde poti da direct ce ai de dat.
De ce as da unei fundatii, pe care nu o stiu, cand il stiu pe copilul de 2 strazi mai incolo ca umbla in papuci iarna si nu are ce manca.
Cred ca trebuie numai sa fim putin atenti in jurul nostru. Oameni amarati sunt destui.
Dupa mine o paine data direct unui batran, un pachet de biscuiti dat direct unui copil, fac mai mult decat enspe euro trimisi prin sms nu stiu unde.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#13
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 26 noiembrie 2012 - 16:01

Carmen, ai dreptate: e cel mai bine sa ajuti direct! Si eu st de aceeasi parere. Si am si facut asta, de multe ori, fara ocazie speciala...
Am zis doar ca mi se par mai serioase donatiile in cont, sms...
S-au facut campanii in scoli pt copii cu probleme si chiar s-au strans bani si s-a ajutat.
Dar de dat bani pe strada nu st deacord.Ai dreptate: mai bine dam un pachet de biscuiti sau un covrig...
dar e un subiect f larg si cred k putem vb de el f mult...
Ce nu am facut pana acum si as face de acum, ar fi sa ingrijesc voluntar copiii din centrele de plasamente, dar tu ai perfecta dreptate: noi ne dorim sa mergem acolo dindorinta de a ne gasi propriul nostru copil si mai mult ne facem rau...
Cred k o iau razna! [bang]

#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 noiembrie 2012 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui carmaw



In alta ordine de ideii citind ce a ti scris voi mi am amintit de o vaga cunostinta din CLUJ(o doamna singura ,fara copii) care lua de la orfelinat in FIECARE SFIRSIT DE SAPTAMINA 2 fetite acasa la ea le spala,le dorlota ,faceau si mincau dulciuri impreuna, se duceau la filme

Adica oferea acestor fetite 2 zile de neuitat care le faceau sa uite calvarul din cele 5 zile

Asa ceva NU SE POATE IN BUC???







Lucrul asta s-a mai discutat o data. Intreba cineva daca nu se poate lua cate un copil din orfelinat pentru sarbatori, de exemplu.

Concluzia, daca imi aduc bine aminte, a fost ca ii faci mai mult rau copilului, in sensul ca-l amagesti.

Nu sunt intr-u totul de acord cu asta, dar asa s-a concluzionat.

Deci se poate, dar o fi si bine?



Am o precizare: voluntariatul nu se face in alt scop decat placerea de a ajuta intr-un domeniu unde este nevoie de tine. Daca vorbim de un orfelinat, nu cred ca se duce cineva acolo sa ajute pentru ca vrea un copil. Inteleg ca nici nu se poate (legea s-a schimbat de cateva ori de cand am fost eu in situatia de a adopta). Faptul ca Adina nu stie acest lucru, dovedeste tocmai faptul ca ea este acolo pentru copii si nu pentru alt interes.

Asta-i si motivul pentru care exista diferente de abordare intre ea si ingrijitoare. Ea face munca asta cu placere, pentru copii, ingrijitoarele muncesc fara pasiune, pentru bani.



PS: carmaw, ce inseamna "le dorlota" (pe fetite)?



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#15
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 28 noiembrie 2012 - 18:47

Exista o asociatie Ador Copiii, www.reclama mascata cu filiale in mai multe orase din tara si care dupa cite stiu eu are nevoie de voluntari pentru a ajuta copiii abandonati, dar si cei cu situatie grea. Au si pagina pe Facebook.

Nu stiu daca este posibil in Ro, dar de ex in Portugalia este posibil sa fi "prietenul" uni copil din orfelinat, ii poti cumpara lucruri, lua acasa in week/enduri, la plimbare etc. Are si f multe parti pozitive acest mod de a/i ajuta, nu in ultimul rind pentru a vedea viata reala in afara orfelinatului, dar si a simti caldura unei familii, fie ea si "imprumutata".

Succes si felicitari celor care vor sa ajute!

Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)

#16
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 28 noiembrie 2012 - 19:51


[/quote]


PS: carmaw, ce inseamna "le dorlota" (pe fetite)?


[/quote]

De la verbul din limba franceza dorloter = a rasfata.


#17
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 30 noiembrie 2012 - 21:42

Adina, ce e nevoie pentru Craciun pentru copiii din orfelinat pentru care am mai dus?
Am retinut asa:
pentru bebelusi: pampersi masura 4 si 5, servetele umede, biberoane si tetine, lapte nan fara lactoza, cereale pentru lapte, antitermice, bepanthene, sampon fara lacrimi
pentru copiii mai mari: papuci diverse marimi, mai departe te rog sa completezi tu
avem voie sa aducem biscuiti, bomboane, fructe?
au pom de iarna si decoratii?

Fetelor, in asteptarea copiilor nostri poate facem un heirup sa le facem Craciunul frumos acestor copii, mai ales ca ne poate ajuta Adina din interior, ca sa zic asa.

Ce spuneti?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#18
Adina2805

Adina2805
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 01 decembrie 2012 - 20:58

Carmen, iti multumesc pentru a doua oara pentru initiativa ta frumoasa! [pup]

Scriu aici lista completa cu necesitati, pentru toate cele 3 centre:

1. Centrul din Bucurestii Noi, cu copii de la 0 la 6 ani, unde sunt in jur de 25 de copii (11-12 de la 0 la 1,5 ani si 12-13 de la 2 la 6 ani)
- servetele uscate si umede
- sapun lichid
- biberoane
- ulei de corp
- pudra
- pasta de dinti si periute
- pampers ( marimile 3,4 si 5)
- sampon
- bavetici
- body-uri ( pentru 1 -3 ani )
- sosete ( 1-6 ani )
- incaltaminte de interior (papuci sau orice altceva ), de masura 29-33 ( 3-5 ani)
- pijamale, masura 28-24

2. Pentru centrul de pe Kiseleff, unde se gasesc 24 de copii intre 3 si 21 de ani
- pasta de dinti si periute
- sampon
- deodorant
- gel de dus
- sapun
- biscuiti ,eugenia, napolitane ,stiksuri, salam ,parizer, cascaval, pate de ficat, orice considerati ca ar putea fi bun pentru gustari, caci majoritatea copiilor merg la scoala/liceu si au nevoie de astfel de produse pentru pachet
- fructe, cartofi, ceapa, ulei, zahar, faina sau alte produse de acest gen

3. Pentru copiii de la SOS Satele Copiilor ( eu voluntariez in 2 "casute", care impreuna gazduiesc 12 copii cu varste cuprinse intre 2 si 13 ani)
- sampon
- gel de dus
- pasta de dinti si periute
- sapun
- hainute de orice fel

Cam astea ar fi listele "pragmatice". :) Orice altceva este, desigur, binevenit. Orice hainute, pijamale, sosete, caciulite etc care au ramas mici copiilor vostri, de asemenea sunt binevenite, nu trebuie sa fie neaparat noi.

Cat despre brad, pot spune ca la centrul din Bucurestii Noi au avut unul in fiecare an, deci nu cred ca anul asta va fi diferit. In celelalte 2 centre e primul Craciun pe care il "petrec" cu ei, dar din cate stiu, exista cate un brad, deci acest aspect e rezolvat. [:)]

Multumesc inca o data Carmen si tuturor celor care doresc sa se implice!



#19
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 22:22

Multumim de informatii. Eu incep sa zic printre prieteni si cunoscuti.
Sper sa adunam ceva. Oricat de putin, e mai mult decat nimic.

Fetelor, care, cum si daca puteti, o periuta, o pasta de dinti, o eugenie?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#20
Manuelita

Manuelita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 03 decembrie 2012 - 12:57

Am o nelamurire cam "pe langa subiect", dar nu ma pot abtine.
Stiam ca este ilegal sa tii copiii sub 2 ani in centre. Nu stiu eu bine?

Manuelita



Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -