Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august (11)


204 raspunsuri la acest subiect

#181
maria0408

maria0408

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 10:59

Lorena eu vreau cafea la orice ora, am baut in ambele sarcine cate una mica si a fost ok. Imi pare rau ca Oana are probleme in continuare, daca tot ii dai medicamente si schimbi bibe poate ar trebui sa astepti rezultatele si apoi sa schimbi LM cu LP , ar fi pacat sa nu ii dai daca tot ai macar pana la 6 luni.

Noi am stat ieri vreo 2 ore in parc, era aproape pustiu, oare cand o sa fie frig cu adevarat cum va fi?


Vroiam sa va întreb demult dar tot uit.. Voi cum spalati/curatati perna de alaptat?



Mami de doi leuti - Ana si Silviu

#182
michelle1981

michelle1981

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.437 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 11:19

Maria - 2 ore? Brrr Noi am iesit juma de ora dar imi inghetasera picioarele si aveam toate nasul rosu[:D]

O sa incerc sa ne infofolim mai bine, cu manusi, fular si ghete de iarna

Pt perna de alaptat eu am facut o husa din finet si o scot cand e cazul si o spal la masina



*************************

Mami [mamica] de Bianca Maria (04.08.2010) si Clara Ioana (30.07.2012)

#183
michelle1981

michelle1981

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.437 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 11:34

Laura - si a mea e sensibila la zgomot, si nu am invatat-o asa, cand era mica era galagie mare cand dormea ea. Acum nu mai merge, o duc singura in dormitor si inchid usa. Afara nici noi nu avem problema asta.

Bine la noi mai e si sora mai mare care face galagie[:D]



*************************

Mami [mamica] de Bianca Maria (04.08.2010) si Clara Ioana (30.07.2012)

#184
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 12:33

Neatzaaaa

Laura multumim. [pup] tocmai a savurat micul dejun in noul scaun. Pun acus o poza. Sa stii ca si eu am observat ca e mai sensibil la zgomote ziua, desi jumatatea aia de ora pe care o doarme, o doarme cu tv-ul aprins, la vocile noastre tresare.

Fleur aici ideea e ca daca vrei sa inlocuiesti masa, el ar trebui sa pape mai putin lapte, deja fiind aproape satul de solid. Noapte buna.

Miha 2 ore ti se pare mult? Eu il tin zilnic afara o ora jumate-doua.

Mami de [baietel] Patrick Andrei (21.06.2012)

#185
Laura32

Laura32

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.553 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 14:38

Buna dimineata ,

Lorena 2 tone de cafea vreau [:D] , a plans Andrei as' noapte de la 1 si pana la 4 . Fetelor da ce plans , nu m-am lovit de problema asta pana acum , cu sughituri , ramanea fara aer [bang] , groaznic , nu vreau sa se mai repete . De la ce ? Presupun ca de la varza calita cu afumatura , sau dintii habar n-am .
revin ca plangeee

Mami de [copil] Andrei ( 3 Iulie 2012)






#186
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 16:23

La multi ani, Iuli! Esti nascuta in aceeasi zi cu mama mea [flo]. Sas traiesti si sa fii sanatoasa!
Legat de discutii nu are sens sa te superi. Poate unele dintre noi nu sunt prea delicate in exprimare dar cel putin mie o sa imi lipsesti prea tare! asa ca te rog sa stai cu noi. Lucruri de-astea se intampla intr-o comunitate asa de mare dar sunt si fete care ti-ar simti lipsa, asa ca macar think about it!
[pup]

Citat:
citat din mesajul lui IIuli

Neata, fetelor,
Am intrat sa va dau o felie mare mare de tort hiper hiper caloric de cioco cu banane si mousse de vanilie pe care l-am facut aseara si care a fost devorat pe jumatate tot aseara, desi abia astazi e ziua mea. [:)]
Am lipsit cateva zile de pe forum, deoarece o am pe mama in vizita - vine foarte rar.
Acum insa, dupa ce am citit tot din urma si am vazut ce ati scris referitor la "bolul" in care imi cresc eu copilul, chiar ma bucur ca nu am mai intrat cateva zile. M-au intristat tare raspunsurile voastre si atitudinea asta pe care o au foarte multe dintre voi ca "asa cum fac eu e cel mai bine" - spre diferenta, eu doar am spus cum fac eu si nu am sugerat ca trebuie sa faceti si voi la fel. O sa ma opresc aici cu orice consideratie pe acest subiect si ma voi retrage o perioada din aceasta lista de discutii.
Numai bine, multa sanatate tuturor! [pup]

Mami din 10.08.2012


Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

#187
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 16:30

Muraturico, eu lucrez in industria laptelui. Crede-ma ca ideea cu lapte de vaca de la 6 luni e total nepotrivita! Asta mi-a confirmat si mama care e neonatolog de meserie. Lap[tele de vaca e mult prea gras si nu are nutrientii necesari copilului pana la 3 ani.
Imi pare rau ca nu am la mine materialele cu analiza laptelui de vaca sa vezi ce contine versus ce are nevoie copilul.
Si cu diversificarea, daca ii dai LP atunci npoti de la 4luni jumate sa incepi usor. Dar daca ii dai lapte de san, atunci mai devreme de 6 luni nu ar fi indicat.

Citat:
citat din mesajul lui muraturica

Buna dimineata si multumesc de gandurile bune.
Am incheiat si noi toata nebunia si acum avem de recuperat somn. Sper ca s-a incheiat sirul necazurilor in familie. Cam de cand am ramas eu gravida am avut tot felul de probleme. Sper ca e gata si de acum pot sa ma bucur 100% de bebe, fara alte probleme.
Eu nu am cum sa imi dau cu parerea despre intoarceri si rostogolori ca a mea doar e mezina odiseei. Citesc la voi si cand face si ea imi aduc aminte ce ati povestit si vad daca se aplica si la noi sau nu.[:D]
iuli, imi pare rau ca te-au deranjat parerile noastre si ca vrei sa te retragi. Cred ca ideea de baza a forumului asta e sa scrie fiecare ce si cum face in ideea in care poate altcineva se inspira. Cu alte cuvinte fiecare preia ce crede ca este bun la altii si ignora sau incearca sa explice de ce nu este de acord cu alte aspecte. Normal ca ne dam cu parerea cand ceva ni se pare in regula sau in neregula pentru ca de asta suntem pe forum pana la urma. Daca nu am simtii nevoia sa ne impartasim parerile nu am mai scrie nimic. Nu cred ca da cineva sfaturi rau intentionate si nu se asteapta nimeni sa iti schimbi stilul doar pentru ca asa s-a scris pe forum. Doar oferim o parere care poate te ajuta sa iei unele decizii. Nici eu nu sunt de acord cu toate parerile exprimate, dar am gasit multe idei bune aici. Daca as face ceva care ar starni o dezaprobare relativ generala mi-as pune unele intrebari si as face tot cum as crede eu ca este mai bine daca argumentele altora nu par destul de solide. In fine, ma exprim dezlanat ca sunt cam obosita. Ideea e sa nu te superi ca ne dam cu parerea, ca asta e scopul forumului. Filtrezi, inveti de altele daca ai ce si faci cum crezi tu. Eu recunosc ca am invatat multe lucruri de aici si chiar mi-am schimbat unele convingeri in momentul in care m-am lovit de argumente mai solide ca ale mele.
In rest, eu cred ca v-a trebui sa rezist eroic vocilor din familie care vor diversificare la 4 luni si lapte de vaca la 6. Cum spuneam, daca nu vin cu argumente mai bune ca ale mele (si in cazul asta nu prea au cum), facem cum zic eu. Incep diversificarea mai repede doar la sfatul doctorului, daca nu ia copila in greutate.
Va pup, sper ca nu v-am plictisit si nici suparat.

Mamica Aurorei - 20.08.2012


Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

#188
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 16:38

Lore, dar pediatra ce zice de regurgitarea Oanei? Regurgiteaza mult? sau doar o gura, doua? Tu iti supraveghezi un pic ce mananci? stii sigur ca are acid la stomac?
Eu nu stiu ce sa iti zic cu renuntatul la lapte de mama ca eu sunt foarte pro lapte de mama....

Citat:
citat din mesajul lui lorenaflore

@Bun dimineata! Avem cafeluta pt toate gusturile! Eu eram mare cafegeoaica, insa de cand am ramas gravida nu mai beau nici cafea, nici nu mai fumez. Dar nu îmi este pofta! În schimb îmi place cafeaua cu voi!
noi am avut o seara horror i nici dimineaa nu este promitoare. Dupa cateva zile în care prea c-i revine cu burtica, asear mi-a regurgitat i vomitat la greu. Nu am mai pit aa ceva. De azi începem i nexium, sper s-i fac bine! Cred c o renun i la laptele de mama i o s-i dau formula AR; biberoanele Brown nu mi-au venit da îmi vine s bat pe toat lumea.
V pup si v urez duminic plcut!


Mami de Ana Ecaterina cu ajutorul lui dr Peter Kovacs, Budapesta, FIV 2

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

#189
adarev

adarev

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.583 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 16:54

Salutare si de la noi. Ne-am plimbat pe la Polizu, ca era fornait si mi-a fost frica sa nu aibe ceva.Are putin rosu in gat si ne-a dat ser fiziologic si1/2 paracetamol la 12 ore. Vad ca de mancat, mananca, nu e agitat.Asa, am luat trimitere sa mergem si la o evaluare la kineto sa vedem, daca are nevoie, iar la pediatru o sa merg la Craiu care am inteles ca este si la medlife. Am luat trimitere si ptr. neuro, doar asa de control la sotia doctorului Craiu.Daca stiti ceva de ei, poate-mi spuneti si mie. ARUBA, sa-ti fie de bine tunsoarea, sa pui poze. BALANTA, si eu am vrut sa ma tund, dar, am renuntat.LAURA, ce are ANDREI?NECTAREL, doarme in galagie, nu am treaba, la noi merge TV -ul non stop.Tresare doar cand deschide cineva usa.ALI; la cate bunataturi sunt acolo, imi inchipui ca e greu sa te abtii.FLEUR, mi-ai fcaut pofta de piftie.Noi, mai avem pana la diversificare,asa ca ma inspir de la voi.CARMEN; ANA, sa purtati si sa folositi cu placere ce ati cumparat. Trebuie sa intreb si eu doctorul cum e cu statul in fund. Ma duc sa caut reteta de cioco de casa a Ilenutei,.Pup de o mie deori.

Ada ,mama de Nectarel

#190
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 25 noiembrie 2012 - 17:22

Astazi e Sf. mc. Ecaterina! La multi ani tuturor piersicutelor cu acest nume, din care imi amintesc de Ana Ecaterina a Ioanei si Ecaterina lui Dannett! Sa cresteti mari, sanatoase si norocoase.

Noi suntem treji de la 5 dim., acum suntem la capitolul rasuciri pe ambele parti.

I-am cumparat acum cateva zile biscuiti de orez de care spunea Freedelia, se cheama Baby Mum Mum. Azi i-am dat sa molfaie unul, eu am mari emotii sa nu se inece, dar se pare ca-s facuti sa se inmoaie treptat in gurita lor si se fac bucatele pastoase. Nu prea stia ce sa faca, cu el, adica sa-l tina in mana si sa roada la el.

Lorena, nu renunta asa repede la lm, beneficiile depasesc neplacerile. De ce esti convinsa ca din cauza lm regurgiteaza? poti sa-i dai mixt si lp AR la sfarsitul meselor, am inteles ca formeaza o pelicula care impiedica regurgitarea.

Va pupicesc.

**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -