Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)


306 raspunsuri la acest subiect

#21
teosica

teosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 18:16

Acesta este motivul pentru care am scris, mi-as fi dorit sa gasesc informatii de genul acesta cand nu mai stiam incotro s-o iau.
Eu am facut asa:
Am facut analiza tisulara a firului de par care a costat 200$.
Cand a venit rezultatul am mers la controlul neurologic anual. Dr neurolog nu a fost foarte receptiva la noutate. A spus ca nu are incredere in genul acesta de analiza, dar ca e bine sa-l echilibram din punct de vedere al mineralelor.
Am cautat medic nutritionist bun, am cautat destul de mult si am gasit-o pe dr Lygia Alexandrescu care are un tarif de bun simt. Consultatia costa 70 RON.
Ne-a recomandat sa-i facem teste de intoleranta alimentara la lactoza, cazeina si gluten. Aceasta analiza ne-a costat 550 RON. Matei avea intoleranta la lactatele de vaca, la toate carnurile in afara de peste si curcan, la ou, la cartof, la arahide.
Si cu acest rezultat ne-am intors la dr nutritionist care ne-a pus pe dieta si ne-a dat si supliment de magneziu, pentru ca deficitul era prea mare nu putea sa se echilibreze doar din alimentatie.
Din pacate medicii de la noi nu sunt deschisi la nou, nu recomanda analize de acest gen, cu toate ca s-a demonstrat ca alimentatia este esentiala in cazul copiilor cu adhd.
Acum Matei consuma numai lactate de capra, are o alimentatie corecta.
Singurele derapaje de la dieta sunt la masa de pranz de la gradinita unde de obicei se gateste pui, dar le-am rugat pe doamne sa-i scoata carnea din farfurie.
Nu vreau sa dau sfaturi nimanui, nu vreau sa fac recomandari, vreau doar sa se stie ca se poate si altfel.
La noi functioneaza.

Mamica de Matei Cristian 07.04.2007

#22
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 18:18

Teosica este foarte interesant ceea ce spui
Baiatul tau nu mananca carene de nicun fel?

ANNA

#23
teosica

teosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 18:24

Matei mananca zilnic curcan, peste si foarte rar muschi de porc.

Mamica de Matei Cristian 07.04.2007

#24
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 07 noiembrie 2012 - 16:31

Anna sa stii ca si eu i-am facut fetei analiza firului de par de 2 ori pana acum si i-am dat minerale pt a balansa lipsurile din organism dar la noi nu a facut minuni. La noi rezultatele au venit cu multa munca, tratament pt adhd si psihoterapie.
Citat:
Eu am nevoie de sprijinul moral al comunitatii din care provin eu si fata mea, de intelegere, de empatie. Am lucrurile astea de la o parte din mediul in care ma invart; de la familia mea, de la unele dintre voi, de la unele dintre mamicile de la scola, de la prietenele mele. Dar uneori nu-mi este de ajuns.

Anna te inteleg asa de bine..............[flo]
Din pacate cred ca cei care nu trec prin ceva macar asemanator nu au cum sa inteleaga.
Eu am fost cu copilul prin spitale de cand o am si vesnic ea are o schema de tratament. Uneori ma intreb de ce doamne copilul meu trebuie sa aiba atitea probleme, iar alti copii, cea mai grava problema pe care o au e un rosu in gat sau vre-o vanataie de la joaca.
Ma gandesc ca poate Dumnezeu mi-a dat-o mie asa cum e pt ca stia ca eu o sa fac ORICE pt ca ea sa fie bine.

#25
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 07 noiembrie 2012 - 17:31

Eu sunt fericita Oana ca fetita mea este sanatoasa fizic ca nu are mari probleme si ca este o dulceata de copil. Uneori ma mai intreb si eu de ce trebuie sa sufere si sa munceasca atat de mult. Dar este adevarat cine nu trece prin ce trecem noi ori eticheteaza, ori minimalizeaza.

Eu multumesc lui Dumnezeu ca nu trebuie sa imping la un carut.

ANNA

#26
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 07 noiembrie 2012 - 17:52

Offff Anna, noua intestinele astea ne-au cauzat cele mai mari batai de cap. Luni am fost cu ea la doctor si iar i-au iesit prost analizele, iar suntem pe tratament si regim alimentar.
Daca vezi cate medicamente ia zici ca e o baba de 80 de ani, am schema afisata pe frigider ca altfel nu reusesc sa tin minte.
Azi mi-am facut programarea la inspectorat pt curricula adaptata, pe 11 decembrie la ora 11.
Azi am fost si la medicul neurolog, si ce crede-ti? Mi-a dat si mie niste pastilute ca sa ma linistesc. El este ffff multumit de evolutia copilului si f revoltat de ceea ce ni se intampla.
Eu inca mai sper ca o sa rasara soarele si pe strada noastra, poate mai greu dar eu inca il astept.

#27
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 10:23

Si asta cu curricula adaptata insemnand ce? profesor de sprijin? IN baza a ce se da asta?


Eu nu mai inteleg nimic daca medicul zice ca este ok fata ca face progrese, nu stiu ce sa zic.
Imi pare rau prin ce treci, dar daca are probleme fata cu digestia din cauza ca ia multe medicamente? Are si un regim alimentar specific.Multa sanatate.

ANNA

#28
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 12:58

Anna, problemele intestinale le are de cand s-a nascut. Nu pare a fi ceva asa grav la prima vedere, dar partea proasta e ca e predispusa la niste infectii intestinale fff severe care ne-au cauzat multe sejururi prin spitale si mult prea multe drumuri la doctor, analize, tratamente (inclusiv injectabile si perfuzabile), etc.
Nu mi se pare corect ca orice copil pina la 7 ani sa fi facut atitea perfuzii cate a facut fata mea, cand alti copii n-au vazut acul seringii decat la vaccinuri.[q]
Multumesc lui Dumnezeu ca nu este mai grav de atita, pt ca exista copii si mai bolnavi decat fata mea, dar uneori mai cedez si eu.

#29
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 14:47

Citat:
citat din mesajul lui oanaib

Anna, problemele intestinale le are de cand s-a nascut. Nu pare a fi ceva asa grav la prima vedere, dar partea proasta e ca e predispusa la niste infectii intestinale fff severe care ne-au cauzat multe sejururi prin spitale si mult prea multe drumuri la doctor, analize, tratamente (inclusiv injectabile si perfuzabile), etc.
Nu mi se pare corect ca orice copil pina la 7 ani sa fi facut atitea perfuzii cate a facut fata mea, cand alti copii n-au vazut acul seringii decat la vaccinuri.[q]
Multumesc lui Dumnezeu ca nu este mai grav de atita, pt ca exista copii si mai bolnavi decat fata mea, dar uneori mai cedez si eu.


Te cred Oana, eu cedez din mult mai putin, imi pare tare rau de ceea ce spui, stiu ce inseamna sa stai cu copilul prin spitale, eu am avut o problema cu fata mea cu alergiile, aproape tot ce manca facea eczema alergica cu infectie, de doua ori am fost la un pas de soc anafilactic, asa ca stiu ce inseamna ace si medicamente gen PREDNISON.

Referitor la analiza tisulara, nu stiu de ce sunt destul de incantata de acest test si as vrea sa-i fac si eu fetei. Tu unde i-ai facut? Cine ti-a interpretat? Ai platit mult?

ANNA

#30
oanaib

oanaib

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 15:29

Eu am facut analiza la Constanta si tot acolo mi-a interpretat-o. M-a costat in jur la 500 RON analiza si cam tot atita tratamentul.
Merita sa incerci e chiar interesant rezultatul dar nu te astepta la miracole.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -