Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici fericite cu mai multi copilasi (14)


141 raspunsuri la acest subiect

#1
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 08 aprilie 2012 - 14:10

<<<Topic precedent






Paste fericit ! la cele care sarbatoresc.



Multa sanatate, Dana !



Eu de Pastele asta ascund oua de ciocolata in gradina, iar oua rosii si pasca fac la celalalt.

O mica anectoda : pe terasa era azi dimineata un iepuras de casa, cred ca scapat de prin vecini.

L-am aratat la copii, cel mare a fugit sa-l prinda. Cel mijlociu (care e totusi baiat mare de 10 ani) a spus : "E iepurasul de Paste, sa ne ducem sa cautm oua in gradina". [olala]

Ceilalalti doi au ris de el.



[flo][paste]



Mik.

#2
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 17 mai 2012 - 13:14

Ce mai faceti mamici ?

Noi suntem bine, cu un pic prea multe activitati de sfarsit de an, dar deocamdata ne descurcam. Ne-a cam atins si criza financiara, dar nu cred ca sunt singura. Ilinca e o dulcica,creste si e iubita de toti, mai putin cand le strica jocurile
.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

#3
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 14:11

Ce mai faceti dragi mamici?

Noi suntem tare ocupati, obositi, doi copii sunt la bunica, unul mare, cu probleme,acasa. Am avut o gramada de probleme cu Bogdan si de disciplina si de invatatura, speram ca incet, incet le vom rezolva. Cred ca am cam exagerat cu pedepsele cu el si nu si-a mai facut nimic efect. Acum il iau cu mine la lucru sa ma ajute, plus program de recuperare la scoala. Tanti pe care am avut-o, care ne ajuta cu copii, nu mai vine, deoarece s-a imbolnavit tatal ei si tre sa stea cu el. Nu vrea sa va spun ce greu ma descurcam, mai ales in timpul scolii, ma culcam la 2, trezit la 6.45, foarte greu. Acum este mai lejer ca nu sunt copii mici si avem doar unul acasa care se descurca si singur.

Voi ce mai faceti? Ce mai fac copii?

Mira cum mai este sotul tau?

Unde veti merge in concediu?





Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)





#4
miraklucker

miraklucker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 27 iunie 2012 - 20:33

Miha, noi aterizam duminica viitoare pe 8 iulie acasa. Stam pana pe 25 iulie. Poate ne vedem.

Vin numai eu cu copii. Asa a fsot planul facut de mult. Sotul avea de gand sa continuie renovarea la casa. El ramane aici, dar nuc red ca va face ceva.

Nu e inca deloc fit. Si mie mi-e tare greu. Si noi nu avem nici o tanti sa ne ajute cu nimic. El cu copii acasa face doar ce tine de bucatarie restul ramane pe capul meu.

David e tare delasator, tot amana temele pe mai tarziu si ajung eu la 7-8 seara acasa si el inca nu a facut nimic. Din pacate pedepsele nu rezolva nimic, dar cateodata nici eu nu mai stiu cum sa procedez ca sa fie bine.Al meu barbat se multumeste sa-l intrebe si pentru el treaba lui e rezolvata indiferent de ce raspuns primeste.



Mama a inscris copii la un curs de inot, dar in rest nu facem nimic pe acasa. David nu a prea vrut sa vina,Vroia in tabara. Prea tarziu, eu am rezervat biletele din martie. Are acasa 2 fete care-l “terorizeaza” dar-mite cu 4 cum o fi?? Sper sa mai gaseasca ceva vecini baieti companie de joaca. Pana la urma s-a linistit. E incantat ca venim cu avionul, si ii e frica sa nu se piarda pe mine prin aeroporturi (schimbam avionul in München). Daca ma caut bine cred ca mai am pe undeva nr tau de tel. Daca nu-l gasesc strig tare aici pe forum

[pup]





Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)



Poze noi.....cu noi




Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.







#5
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 28 iunie 2012 - 14:31


[flo] Mihaela, te inteleg foarte bine cu oboseala si nervii.
Eu nu prea am ajutor, doar 3 ore pe saptamina vine cineva si ma ajuta la spalat pe jos si dat cu aspiratorul prin casa.

La noi a inceput vacanta doar pentru cel mare, cei doi mici vor fi doar de pe 5 iulie, o sa plecam dupa o saptamina la mare si vom sta 10 zile, apoi vine mama din Ro sa stea cu ei si eu ma duc la serviciu.
In august daca reusim sa ne organizam (eu si sotul) plecam din ou la mare.

Va pup pe toate in grup.



Mik.

#6
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 27 iulie 2012 - 14:31

Mira, ce rau imi pare, acum am vazut mesajul, dar din pacate ati plecat. Poate ne vedem data viitoare.

Noi am fost plecati la munte cu copii, am stat 4 zile, a fost superb, am urcat cu copii pe munte, a fost tare greu de urcat, dar pana la urma si ei au fost incantati si de peisaje, dar si de performanta pe care au realizat-o. A fost tare bine, am mai fost cu inca trei familii cu copii, asa ca s-au distrat copii, iar noi ne-am relaxat. Peste o saptamana mergem iarasi cateva zile pe Transfagarasan, sper sa le placa copiilor. Anul acesta nu mai ajungem la mare, nu ne-am organizat din timp si am ramas pe afara. Mai vrem sa mergem cu cortul un sfarsit de saptamana, copii de-abea asteapta, am fost anul trecut o zii si au fost tare incantati. Si la sfarsitul verii vom merge noi doi undeva 5-6 zile.

Cu Bogdan am mai rezolvat din probleme, cred ca acele doua saptamani in care a stat doar el cu noi a fost super, l-am luat peste tot cu noi, cand a vrut sa doarma cu noi a dormit, s-a simtit si el pt scurt timp alintatul casei.L-am pus la munca si mai grea si mai usoara sa vada cum se castiga banii, sa vada ca daca nu ai atata scoala trebuie sa muncesti mai mult si mai greu pentru aceeasi bani Stand sa analizez diferite probleme, comportamente mi-am dat seama ca cea mai mare greseala a noastra in educatia copiilor a fost lipsa consecventei. Acum incercam sa fim consecventi, sa explicam cat mai mult si sa dam cat mai putine pedepse. Intr-o seara Bogdan a intarziat acasa vre-o 45 de minute si i-am spus ca a doua zi nu are ce cauta afara pt ca a intarziat si nu ne-a sunat sa ne spuna. S-a conformat si apoi a venit sa intrebe daca are voie la televizor si ma gandeam cu tristete ca prea mult l-am pedepsit si el saracul s-a obisnuit cu mai multe pedepse. Am o verisoara care este psiholog si mi-a spus ca tot timpul trebuie pedepsit doar cu ce are legatura greseala si niciodata pe termen lung. In fine, sper ca am invatat din greselile noastre si ca nu le vom mai repeta. Si mai o chestie: au nevoie, indiferent de varsta, de multa, multa iubire.

Voi ce mai faceti? Mira cum a fost in tara? Pe unde ati fost?

Mik cum a fost la mare? Unde ati fost?



Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)





#7
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 28 iulie 2012 - 01:39

Buna tuturor![flo]
Abia v-am descoperit, nici n-am stiut ca exista si un asemenea club![pk] Sunt Ana si mi-ar placea sa ma includeti si pe mine in 'gasca' voastra, desi probabil ca voi va cunoasteti demult, sunteti prietene deja... Oricum trebuie sa rasfoiesc putin in urma, sa facem cunostinta.[:)]

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#8
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 30 iulie 2012 - 19:29


Ana, bine ai venit ! [flo]+[flo][flo][flo][flo] Ce nume frumos are cea mica ! [olala]
Cum te descurci cu toti patru ? ai pe cineva sa te ajute ?

Miki, noi am fost la mare acum in iule, ne mai ducem in august o tura.
Am avut o vreme nu prea calda, insa am vazut vapoare cu pinze [olala], crescatorii de stridii si un far pe care inca nu-l vazusera. A fost fain tare !

Miki, pedepseste-l pe masura si pe loc cind esti minioasa, trimite-l repede in camera fara sa-l pedepsesti ca sa nu tu sari calul. Si mie mi se intimpla atitudini ca in "Canutza om sucit".E nitel pervers [:I] sa te gindesti cam ce pedepse ai putea da, insa e bine sa ai ca un fel de "tabel de masura" : o zi fara iesit afara pentru una, 2 zile fara calculator pentru alta ...
La mine e invers, se pare ca sunt prea permisiva cu el si cu ceilalti, insa functionez ca Canutza, cind sunt minioasa e de rau. Si stiu ca nu e bine.

Noi am avut ocazia anul trecut sa-l avem acasa pe cel mare o saptamina fara cei doi si a fost un copil exemplar si mie imi amintea de vremea cind era bebe mic si ieseam cu el foarte des la restaurant. [:)] Sunt o mama denaturata.

Eu sunt la job o vreme sa pregatesc cursurile pe anul universitar care vine, deci mai putin stres ca in timpul anului. Si am si eu niste calduri infioratoare.

Vacanta placute in cotinuare, mamici ocupate !


Mik.

#9
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 01:31

Buna Mik si multumesc pt cuvintele frumoase! Si mie imi place numele, doar sotul glumeste ca vrem sa impacam toate natiile cu numele copiilor nostri![:D]
Din pacate nu am ajutor permanent, din cand in cand ma ajuta cei din familie sau prietenii, dar ne descurcam binisor. Cei mari cu sotul, cei mici cu mine. [:)] Sunt zile si zile, stiti voi mai bine... Acum deja plange micuta, revin....cand pot!

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#10
VIOIKA76

VIOIKA76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.742 mesaje

Postat 04 septembrie 2012 - 19:49

Buna ziua doamnelor!
Urmeaza sa ne inmultim si noi , am descoperit acest subiect si am zis ca poate ma primiti si pe mine pe aici.
Va admir mult![flo] Nu stiu cum va faceti timp pentru tot.
Eu nu prea ma organizez asa de bine ,ajutor nu am din partea familiei , dar zic eu ca ma descur destul de bine odata ce ne mai vine un bebe.
Deocamdata ma rog sa mearga bine sarcina ,apoi vom vedea cum ne descurcam.


Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum[gravired]4+


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -