Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Regina Maria


95 raspunsuri la acest subiect

#71
elenaionascu

elenaionascu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 08 ianuarie 2013 - 16:30

Jules,

Si eu o sa nasc la Regina Maria, insa undeva pe la inceputul lunii aprilie, cu Dl Dr Vythoulkas si avem sanse mari sa fie naturala toata treaba :)

Cand am facut contractul cu ei am pus multe intrebari. Eu am facut contractul inainte de 25 saptamani, ca sa am varianta de pret mai buna, la care s-a adaugat 10% discount din abonamentul pe care-l aveam cu ei.

AM optat pt nastere naturala, pachetul premium care, practic cea mai ieftina optiune pe care o au. Mi-au spus ca daca se pune problema unei operatii de cezariana, atunci voi plati diferenta aferenta aceluiasi pachet, cu aceleasi discounturi, in niciun caz alta optiune mai scumpa.

In orice caz, orice nelamurire ai, cel mai bine, intreaba direct consultantul si pe mail, sa fie oficial, sa nu-ti zica ceva la telefon si sa se razgandeasca pe mail. Iti spun asta pt ca initial am dat peste o tipa consultant care m-a dezmagit complet, aproape ca am plecat plangand si ingrijorata dupa ce am vorbit cu ea si asta cu toata dorinta mea mare de naste la Regina Maria, cu al meu medic. Am cerut alt consultant care sa-mi raspunda la intrebari si a fost super ok.

[gravi]27+ cu o buburuza[olala]

#72
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 14 ianuarie 2013 - 19:08

Sau mai exista cazul in care iti spune pe telefon, iti confirma pe mail si apoi iti infirma din nou telefonic prin refuzarea semnarii contractului.


Am ajuns deja la o luna de discutii cu Juridicul de la Regina Maria si consulatantul de vanzari de acolo.

Mi-au trimis mail in care imi spuneau ca explicatiile date pe mail vor fi trecute sau scoase din contract, mail trimis de cei de la Regina Maria, acum m-au anuntat telefonic ca contractul este cel care este si n-am decat sa il semnez in acea forma.


Prin urmare degeaba un consultant iti raspunde la intrebari, degeaba daca juridiul iti da un punct de vedere, daca atunci cand le ceri sa il treaca intr-un act aditional la contract nu vor sa o faca.

Eu inteleg ca toata vorbaria aia nu are nici un fundament, ca vorbim doar sa facem conversatie...

Chiar nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac in ceea ce ii priveste.

[gravired] 24+ cu [baietel]

#73
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 21 ianuarie 2013 - 12:02

Dar ce s-a intamplat Flafi, despre ce modificari este vorba?



Noi saptamana viitoare vom merge la spital sa vorbim cu anestezistul si neonatologul. Eu am dpn pe 24 februarie si mi-a intrat in cap sa astept chiar pana pe 24. Nu i-am spus asta insa si medicului care ma va opera, ramane sa ma consult si cu dumnealui pe 31 ianuarie.



Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!


POVESTE FARA SFARSIT

Sunt cucoana-n casa mea!

Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]35+ cu [fetita] Heidi Sofia

#74
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 21 ianuarie 2013 - 20:32

Ai cezariana? Sa stii ca eu credeam ca il scoate pe radu la 38 de sapt fiind diferenta mica intre operatii, dar el a insitat sa il mai lasam, asa ca l-am nasut la 39 fix. Ca am vrut eu, el cred ca mai statea :))

Deci, ai sanse sa nasti la termen



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#75
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 14:18

Era vorba despre niste clauze in contract asupra carora am cerut mai multe lamuriri, am primit mail in care ni s-a spus ca se va face un act aditional cu explicatiile.

Timpul tot trecea, am sunat consultanta, care ma tot pasa cate o saptamana. Pana la urma sa imi spuna la telefon ca cei de la juridic nu vor sa schimbe contract, sa faca act aditional etc.

Ok, dupa interventii, am reusit sa vorbim cu un sef, care ne-a spus ca nu se schimba contractul, dar se face act aditional doar pe un singur articol din contract.
Articolul era legat de faptul ca maternitatea nu isi asuma nicio responsabilitate, iar daca se intampla ceva pacientei, iti dau banii inapoi. De parca eu as fi fost un prajitor de paine trimis la service...

Asta a fost singurul articol pe care l-au scos din contract. In sensul ca maternitatea isi asuma si ea responsabilitatea pt ce se intampla.


Din nefercire foarte dificila este comunicarea cu ei, raspund greu la telefoane, mailuri...

Sper din tot sufletul nasterea acolo sa fie mult mai buna decat prima impresie.

[gravired] 26+ cu [baietel] Vlad Alexandru


#76
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 17:47

SErvus dragelor,



Am fost si noi joia trecuta la controlul preanestezic si dicutia cu neonatologul ... nu mai vazusem maternitatea pana atunci, noi am urmat acolo medicul si atat ... ma gandeam ca trebuie sa fie bine. Recunosc insa, am fost usor dezxamagita de cateva aspecte:

1. la EKG m-au asezat pe un pat acoperit cu un servet de unica folosinta ... stiti voi despre ce e vba, atat ca acesta era gata rupt si mototolit

2. la neonatologie - unde din cazuza faptului ca am intrat cu intarziere la anestezic ( nu din cauza noastra, noi am venit la timp) am intaziat aprox 10 minute, am mai asteptat cel pyutin inca 20 de minute, in cabinet, ca niste caraghiosi ... in tr-un final a aparut dna/dr. dr care si-a cerut scuze ca a avut o nastere - nu sunt absurda, nici fitzoasa dar mai normal mi s-ar fi parut sa fim anuntati de cei din spital ca dna. dr. e in operatie si ca va trebui sa asteptam ...

3. si partea cea mai urata, cat timp am asteptat la neonato in cabinet mirosea a fum de tigara ... la mine aici s-a rupt filmul ... nu suport fumul de tigara sau persoanele care fumeaza langa copii - chit ca sufla vantul in nu stiu ce directie ... adica ok, nu se fuma acolo, dar venea di usa maternitatii, aflata pe aceeai linie cu unsa cab de neonato ... sincer, prea putin ma intereseaza...este o problema pe care cu siguranta au sesizat-o si ei si cred ca aveau suficient timp si suficiente variante sa o rezolve ... oricum, foarte neplacut ... am mai intalnit situatii de genul dar la spitalul Pantelimon, nu la cea mai mare si mai tare ... in sfarsit, asta este ... una peste alta tot acolo voi naste ...

4. la controlul preanestezic m-a intrebat daca am analize mai recente, ca sa nu-mi mai faca nu stiu ce determinari ... pai stai asa, in pachet sunt incluse 2 determinari; cand am intrebat cand anume se fac , asta la telefon, in urma cu 2 saptamani, mi-au spus ca una la controlul asta preanestezic si a doua daca va fi nevoie. ca acum sa ma intrebe daca am analizele , sa nu-mi mai faca nici aceasta prima determinare ; pai nu mai bine nu le includeau ei in pret si le plateam ulterior in caz ca era nevoie, recomandat, etc ( banuiesc ca atunci ar fi fost indicate eventual 3-4 determinari) ...



Asa ca repet, nu sunt nici carcotasa, nici cun nasul pe sus, am doar pretentia la un minim de respect ...



Sa zicem ca a fost vba despre un cumul de intamplari neplacute, nu de ceea ce se intampla colo in mod normal.



sa speram ca peste 3 saptamanai cand voi fi deja iesita din spital, sa confirm ca au fost doar intamplari ... repet am fost dezamagita pentru ca auzisem numai parerei de bine ... eu mai am experienta nasterii intr-o clinica privata si acolo lucurile au stat mult mai bine ...









Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!


POVESTE FARA SFARSIT

Sunt cucoana-n casa mea!

Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]37+ cu [fetita] Heidi Sofia

#77
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 19:57

mami_papatot sper din tot sufletul si eu sa fie doar niste intamplari care nu se repeta.
Pana la urma cum a ramas cu determinarile alea? Le-ai facut, le mai faci, le platesti sau nu?

Ca sa stim si noi ce ne asteapta..
edit: la chestiile astea te-ai programat tu singura sau te cheama ei? Ca a intrebat-o pe tipa de la contracte ce am de facut si mi-a raspuns: acum veniti cand nasteti.



[gravired] 27+ cu [baietel] Vlad Alexandru


#78
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 05:02

Citat:
citat din mesajul lui flafi
mami_papatot sper din tot sufletul si eu sa fie doar niste intamplari care nu se repeta.Pana la urma cum a ramas cu determinarile alea? Le-ai facut, le mai faci, le platesti sau nu?Ca sa stim si noi ce ne asteapta..edit: la chestiile astea te-ai programat tu singura sau te cheama ei? Ca a intrebat-o pe tipa de la contracte ce am de facut si mi-a raspuns: acum veniti cand nasteti. [gravired] 27+ cu [baietel] Vlad Alexandru
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITSunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]37+ cu [fetita] Heidi Sofia

#79
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 00:56

:/ asa e, comunicarea e cam nasoala. si noi am asteptat si prima si a doua ora cand am fost la intalnirile astea. dar mie mi-au luat sange dupa Ekg. nu i-au interesat analizele mele din dosar.

cu fumul de tigara, nu stiu ce sa zic. e nasol. n-am experimentat.



tu sa stai linistita ca parvu e un serios si profesionist, deci din punctul asta de vedere esti acoperita. iar asta e cea mai importanta parte. asistentele, neonatoloaga si doctorii de garda au fost jos palaria.

daca nu mai dai pe aici iti urez nastere usoara, si asteptam vesti (chiar si poze:p )



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#80
EVA_1521

EVA_1521

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 11 februarie 2013 - 20:26


Hello fetelor[pup]
si eu nasc la Regina Maria, am programare pe 11 martie, cezariana, sarcina gemelara, dr. Silviu Predoi.
joi am si eu intalnirea cu anestezistul si neonato, o sa va povestesc cum a fost...
acum am 33 sapt, iar nasterea e programata la 37 sapt, gemenasii mei sunt mari, acum o sapt la eco de 32 sapt aveau fiecare 2.200 gr.
dr. meu crede ca cel mai probabil o sa nasc in sapt. 35 (intre 18-25 feb)..sa vedem...sper sa ajung pe 11 martie[:D]
mami_papatot iti doresc din tot sufletul sa fie totul bine in continuare si sa ne povestesti fericita cum ai nascut-o pe Heidi Sofia[olala]
o sa va scriu cum o sa decurga lucrurile de acum inainte si povestea nasterii[:)]
Pup cu drag toate fetele[flo]

[gravi] 33+ [baietel] [baietel] gemeni
Clexane 0,6 , Femibion 2, Tardyferon folic, Cetebe, Magne B6, No Spa, Duphaston
AMR 27 zile !!!



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -