Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezbatere pe seama unei sinucideri


414 raspunsuri la acest subiect

#21
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 00:54

Nu Xio, din nefericire, nu exagerez deloc. Nu vad de ce as consuma timp si energie sa scriu pr un forum o exagerare asa cum insinuezi tu... Nu vad ce interes as avea. Din pacate, chiar daca nu vrem sa recunoastem, exista printre noi si astfel de oamanei/medici...

Si ca sa nu se inteleaga ca eu am ceva cu toti medicii, cel ce l-a operat pe tatal meu a fost profi din toate punctele de vedere, ne-a spus diagnosticul, la dansul in birou, mai erau si alti medici acolo, dar atunci eram prea bulversata sa ma mai deranjeze, opearatia a decurs bine, am fost multumiti.
Dar ce am vazut in acel spital timp de 2 saptamani, a fost de groaza. Nu o sa povestesc aici ca m-as indeparta prea mult de subiect.

Nu vreau sa se inteleaga ca insinuez ca verdictul acelui medic a impins-o pe sarmana femeie sa se sinucida. Ci vreau sa spun: un medic oricat de bun si de renumit este in domeniul lui, trebuie sa aibe grija si de psihicul pacientului. Iar in cazul infertilitatii, consider ca ar trebui sa indrume pacientele si catre un psiholog, ba mai mult in cazul fertilizarilor in vitro, sau in cazul in care o femeie pierde o sarcina, acest lucru ar trebui sa fie obligatoriu. Chiar si pentru partenerul ei, pentru ca sa nu uitam, si el traieste aceeasi drama.

#22
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 11:06

Adevarul este ca, pe langa partea umana, exista si o lipsa acuta de spatii destinate actului medical. Sa va dau exemplu reanimarea maternitatii Giulesti. In aceeasi sala erau mamici dupa cezariana, viitoare mamici cu cerclaj si aspirantele care faceau laparoscopie exploratorie (plus vre-o alte tipuri de opreatii de care eu nu aveam habar). Vreti sa stiti cum se uitau aspirantele si cele cu iminenta de avort cand au adus bb-ii mamicilor cu cezariana?

Anya

#23
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 13:14

Are dreptate Anya,
Eu din pacate am vazut de 3 ori reanimarea de la Giulesti.
A doua oara, faceam laparascopie de urgenta din cauza unei extrauterine. Cu cateva ore inainte, aflasem ca are si activitate cardiaca.[q]
Si eram pe masa de operatii, legata, cu cracii in sus, medicul anestezist gata gata sa-mi faca anestezia, cand vine in sala de alaturi o mamica cu o cezariana de urgenta - avea gemeni. Medicul anestezist a trebuit sa plece urgent la ea, pe mine m-a lasat acolo asa dezbracata, pe masa de operatii timp de vreo juma de ora (mie mi s-a parut o vesnicie). Si pentru ca eram cu nervii la pamant, am busit in plans - si cum nu puteam sa-mi sterg lacrimile pentru ca eram legata de maini, mi le stergea medicul cu un pansament steril cred, si se ruga de mine sa nu mai plang ca o sa ma doara capul. Este unul din medicii deosebiti pe care ii cunosc.
Am inteles ca nasterea aceea era mult mai importanta decat mine, pentru sarcina mea nu mai aveau ce sa faca, dar experienta a fost oribila.

#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 13:21

Ca si o parte din antevorbitoarele mele,sustzin ca,cauza sinuciderii a fost depresia.

Ca infertilitatea a dus(poate)la depresie,e alta problema,ins anu infertilitatea propriu zisa(ca si cauza) a dus la sinucidere.

Iar depresia nu e de azi pe miine(adica i-a dat medicul diagnosticul si gata a cazut pe loc in depresie),e un proces ce se acumuleaza in timp si mai ales(aici e cauza problemei dupa mine),ignorat de cele mai multe ori.

Dana

#25
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 14:09

Ceea ce ce se pare mie groaznic in ro, este ca pacientul este dezbracat de toata demnitatea lui de om. Este umilit la propriu inainte d eoperatie cand e dezbracat si legat. Mie chestia asta mi s epare o trauma psihica.
Am fost operata de 2 ori : o conizatie si o colecistectomie. De fiecare daca cand am adormit respectiv trezit, eu eram cu camasa aia de unica folosinta pe mine si eram lungita decent pe un pat.

____________________________
Vicky si Printzesone




#26
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 15:07

Cred ca am sa supar multa lume cu acest mesaj, dar in fine...

Pana una alta nu stim nici una cum i-a fost pus diagnosticul de infertilitate... Poate ca i s-a spus cu toate menajamentele de rigoare! Orice persoana sanatoasa la faza asta se simte trista, ce-i drept, iar apoi dirijeaza rotitele spre solutii alternative. FIV, adoptie, etc...
Chiar voi veniti cu tot felul de exemple de diagnostice care mai de care mai nasoale, care nu au condus la sinucidere. Hai, zau, acuma, de unde pana unde puneti sinuciderea ei in carca medicului care i-a pus diagnosticul de infertilitate?

Pentru ca o depresie sa ajunga la sinucidere, e nevoie de timp. De ce nu ziceti de prieteni si de familie, care nu au observat in tot timpul asta ca e ceva in neregula cu fata?

Si offtopic,
1. Reanimarea unui spital este locul in care toti pacientii sunt pe linia subtire ce desparte viata de moarte. Lasand la o parte complexitatea unei interventii, anestezia in sine poate avea cele mai nebanuite efecte. Mi se pare absolut normal ca in reanimare sa existe cat mai putine obstacole intre medici si pacienti, iar aici se includ paravanele despartitoare intre paturi sau cearsafurile puse pe pacienti. O reanimare este o reanimare, nu salon de vizitare, nu sala de socializare.

2. Nimeni, dar nimeni in lumea asta nu poate "dezbraca pe cineva de demnitatea lui de om". In fata celor mai mari umilinte oamenii adevarati si-au pastrat demnitatea.

3. Legat si dezbracat...? Si la operatia de cezariana esti dezbracata si legata de maini. Pentru binele tau si al copilului tau. Nu am auzit pe NIMENI sa zica: "Vai, am vrut sa plang de fericire si nu am putut sa-mi sterg lacrimile fiindca am avut mainile legate!". Hai sa admitem ca unele interventii sunt mai traumatizante psihic decat altele, si ca in acea situatie suntem mult mai putin dispusi sa admitem niste lucruri ca fiind normale, nu?

In love with life.

#27
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 15:32

BlackCat4evR, conforul psihic al unui pacient e ff imp. Din pacate in Ro nu se pune deloc accentul pe asta.
Care a fost valoarea adaugata, ca Flo era dezbracata si cu "picioare in sus" inainte de anastezie?? Nu puteau sa faca asta dupa ce o adormeau? Puteau, dar lnu le pasa de inconfortul psihic al pacientului.
Nu stiu cum e operatia de ceza, nu am avut. am avut insa un chiuretaj, si nimeni nu m-a legat. Din contra era o femeie are ma mangaia de maini sa ma consoleze.

____________________________
Vicky si Printzesone




#28
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 16:10

@mcoca

Era vorba de o urgenta aparuta pe neasteptate. Ca sa se poata interveni, era in primul rand nevoie de un anestezist. Cine si-ar fi asumat raspunderea daca acesta intarzia langa pacienta care nu avea o urgenta? Cezariana de urgenta sa face atunci cand fatul (sau fetii) sunt in suferinta fetala. Care le poate fi fatala imediat! Cum pui in balanta asta cu un risc nu atat de imediat?
Ca sa fiu clara, nu minimizez in nici un fel trauma suferita de flo, am avut prietene foarte bune in situatia ei si stiu cat au suferit, dar chiar si ea recunoaste ca era "cu nervii la pamant". Cand esti cu nervii la pamant, si cel mai nesemnificativ bobarnac ti se pare o lupta de strada. Asta vreau sa spun, ca sunt momente cand nu iti poti pastra obiectivitatea, fiind puternic afectat de evenimentele in desfasurare.
In plus, rahianestezia nu adoarme pacientul, ci ii amorteste partea inferioara. Asa ca pacientul este constient pe toata durata interventiei. Mai devreme sau mai tarziu apare si necesitatea cocotarii picioarelor pe suporti.


In love with life.

#29
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 16:15

Eu nu am zis ca anestezistul nu trebuia sa mearga la urgenta aia. Nici vorba! Spuneam ca nu vad de ce trebuia legata si etc inainte de anestezie. Asta se putea face cand ea dormea, sa fim seriosi.

____________________________
Vicky si Printzesone




#30
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 16:18

In mod obisnuit, nu ar fi dormit, pentru ca interventiile de genul asta se fac cu rahie, care nu inseamna somn, ci amorteala in zona inferioara!

In love with life.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -