Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Montessori - metoda ideala?


32 raspunsuri la acest subiect

#21
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 13:57

ce mancarea se plateste separat acum? cand am inceput noi gradi erau 3 tipuri de program fiecare cu pretul lui: pana la ora12 (fara masa), pana la 13(cu masa) si pana la 18 cu mic dejun, pranz si gustarea dupa somn.

Cred ca stai cam in zona mea, uita-te si la Mariposa http://www.mariposakids.ro/ o combinatie intre montessori si waldorf, cu preturi decente. 

sau la Bambi step-by-step http://www.bambistepbystep.ro/ cu preturi explozive.



#22
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 14:53

Au un tarif pentru educatie, 1110 lei, unul pentru masa, 350 de lei (daca vrei poti aduce mancarea de acasa in anumite conditii impuse de ei si nu mai platesti) si 200 de lei programul de supraveghere 14-17 si ai era ceva 100 de lei, nu mai stiu ce. 



#23
lorena34

lorena34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 13:28

Urat. ma gandeam ca dupa atata timp s-au schimbat lucrurile. Ma bucur ca am ales o gradinita particulara. Caci aveam pe lista si Montessori.



#24
tangerine1

tangerine1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 14:22

Fetita mea merge de la 2.5 ani la MKB si acum trece in ciclul Montessori 9-12 ani la MSB [echivalentul clasei a 4 a].

Sunt foarte convinsa de beneficiile metodei Montessori si am putut sa le vad pe viu prin modul in care fetitia mea s-a dezvoltat si a evoluat de-a lungul anilor.

Modalitatea prin care in Montessori copilul este incurajat sa fie autonom si independent intr-un cadru de siguranta si afectiune mi se pare foarte potrivita pentru a creste viitori adulti capabili sa se adapteze si sa se descurce in lumea reala.

Toate studiile stiintifice moderne despre modul in care ar trebui educati si crescuti copiii valideaza metoda Montessori, atat din punct de vedere academic cat si psihologic.

Si aici se vede geniul Mariei Montessori care a observat cu adevarat copilul aproape jumatate de secol si a putut extrage niste modalitati eficiente si corecte de raportare, interactiune si educare a acestuia.

 

Ramona



#25
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 15:16

Fetita mea merge de la 2.5 ani la MKB si acum trece in ciclul Montessori 9-12 ani la MSB [echivalentul clasei a 4 a].

Sunt foarte convinsa de beneficiile metodei Montessori si am putut sa le vad pe viu prin modul in care fetitia mea s-a dezvoltat si a evoluat de-a lungul anilor.

Modalitatea prin care in Montessori copilul este incurajat sa fie autonom si independent intr-un cadru de siguranta si afectiune mi se pare foarte potrivita pentru a creste viitori adulti capabili sa se adapteze si sa se descurce in lumea reala.

Toate studiile stiintifice moderne despre modul in care ar trebui educati si crescuti copiii valideaza metoda Montessori, atat din punct de vedere academic cat si psihologic.

Si aici se vede geniul Mariei Montessori care a observat cu adevarat copilul aproape jumatate de secol si a putut extrage niste modalitati eficiente si corecte de raportare, interactiune si educare a acestuia.

 

Ramona

 

 

Si ce te face sa crezi ca un alt tip de invatamant ar fi dezavantajat-o?



#26
tangerine1

tangerine1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 16:26

Cunoscand personalitatea fiicei mele, si anume timida si retrasa [chiar excesiv in momentul in care a mers la gradinita] si vazand cum a reusit sa se deschida si sa creasca in toti acesti ani, cu sprijinul educatoarei si apoi a invatatoarei pot spune cu siguranta ca am ales metoda potrivita pentru ea

 

 

Ramona



#27
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 16:38

Majoritatea copiilor sunt timizi si retrasi cand intra la gradi.

Nu mi se pare deloc un argument.



#28
tangerine1

tangerine1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 16:49

Am putea vorbi mai la subiect daca mi-ai spune exact ce te intereseaza sa afli

Cum m-ar interesa si parerile altor parinti care si-au dat copiii in Montessori

Eu cred foarte mult in metoda aceasta si consider ca merita o imagine mai buna pe acest forum

Din perspectiva mea personala de parinte care isi cunoaste copilul pot afirma ca nu era vorba doar de timiditatea si retragerea care se intalnesc in anumite limite la orice copil care merge prima data la gradinita si pentru mine bunastarea emotionala a fiicei mele a fost pe primul plan

urmata imediat de dorinta mea ca ea sa invete cu placere si sa fie lasata sa isi urmeze propria motivatie interioara, lucru care se intampla cu precadere in Montessori

 

 

Ramona



#29
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 28 iulie 2014 - 16:53

Am putea vorbi mai la subiect daca mi-ai spune exact ce te intereseaza sa afli

Cum m-ar interesa si parerile altor parinti care si-au dat copiii in Montessori

Eu cred foarte mult in metoda aceasta si consider ca merita o imagine mai buna pe acest forum

Din perspectiva mea personala de parinte care isi cunoaste copilul pot afirma ca nu era vorba doar de timiditatea si retragerea care se intalnesc in anumite limite la orice copil care merge prima data la gradinita si pentru mine bunastarea emotionala a fiicei mele a fost pe primul plan

urmata imediat de dorinta mea ca ea sa invete cu placere si sa fie lasata sa isi urmeze propria motivatie interioara, lucru care se intampla cu precadere in Montessori

 

 

Ramona

 

 

Si tocmai de aceea ti-ai facut cont pe acest forum .....



#30
tangerine1

tangerine1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 07:23

Unele lucruri nu se schimba niciodata:)

Nu sunt prima data pe acest forum; am [avut] cont din 2005; am trecut prin odisei, dezbateri despre disciplina pozitiva, respectul pentru copil, copil captiv, samd

nu, nu mi-am facut cont ca sa vorbesc aici despre Montessori; daca oamenii nu sunt interesati, fain frumos, o sa ma opresc; m-am indreptat natural spre un subiect care ma intereseaza

si chiar daca mi-as fi facut cont ca sa vorbesc de Montessori nu vad care este marea crima; au fost oameni care si-au facut cont doar ca sa vorbeasca despre attachment parenting si nu i-a lapidat nimeni pentru asta

din contra eu am invatat foarte multe de pe acest forum de la astfel de oameni care credeau in ceva si au venit aici sa impartaseasca despre asta

 

Ramona




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -