Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Montessori - metoda ideala?


32 raspunsuri la acest subiect

#1
AlbinaRoz

AlbinaRoz
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 noiembrie 2012 - 17:48

Va rog frumos, puteti sa ma ajutati sa-i gasesc fetei mele o gradinita care sa-i buna? Ce parere aveti despre metoda Montessori, pentru ca mie mi se pare, pana acum,cea mai buna solutie pentru copilul meu?

#2
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 19 noiembrie 2012 - 17:59

Albina, fetele mele au fost la Montessori si sincera sa fiu nu mi s-a parut o metoda "ideala". cea mare era singurul copil de 4 ani din grupa, in rest erau de 3 si de 5 si ea era pe dinafara. la traditionala e cu copii de varsta ei si e multumita. si aia mica e mult mai fericita aici. Acum le am la DreamsWorld Kindergarten, Miss-ele sunt calde, atmosfera placuta, mancarea buna, fac innot, tenis, totul mi se pare de un perfect bun-simt.
Ce e important e sa gasesti o gradinita care sa iti fie in drum, langa serviciu mai degraba, si cu atmosfera placuta, e ceva ce simti imediat ce intri. educatia e pe locul 2 fata de efortul facut pentru a se simti bine copii, asta e parerea mea.

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#3
ioana_5

ioana_5
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 ianuarie 2013 - 13:46

Buna.

Si mie mi se pare ca Montessori este metoda ideala.Si eu trebuie sa-mi dau baiatul la gradinita si tot spre montessori vreau sa ma indrept. Nemora, 4 ani fata de 3 sau 5 nu e o diferenta mare. La fel este si la gradinitele traditionale. Ne poti da mai multe detalii, te rog, despre ce nu i-a placut la montessori? Cum i s-au parut materialele de lucru? Educatoarele? Si ne poti spune si la care gradinita a fost?

Multumesc.

#4
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 16 ianuarie 2013 - 17:38

Montessori mi-a parut si mie varianta ideala, cu toate acestea ma intreb daca imi pare doar mie sau este chiar asa.
Asta luand in considerare faptul ca pruncul meu este destul de independent deja, ca acele mini-razmerite impotriva autoritatii el le-a descoperit inainte de 1 an...
Pe de alta parte, nici Waldorf n-ar parea atat de rea, caci ma intreb daca, avand un copil destul de independent, Montessori nu ar sublinia ceea ce nu are nevoie...
Nu striu cat am fost de clara.

Oricum, putem discuta si despre gradinite care se bazeaza pe aceste sisteme? Si ce facem cu ei dupa gradinita, vazand ca acest tip de educatie ar trebui continuat, nu?

Si mama...

#5
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 12:13

Am fost ieri la gradinita Montessori... am fost placut impresionata de atmosfera, desi putin cam impersonal holul de primire si chiar sala unde se imbraca copiii.
Dezamagita de caldura imensa, cred ca erau peste 24 de grade in unele locuri din locatie, mie imi pare foarte mult si cu risc de imbolnavire pentru copii.
Discutia in sine a fost una libera, foarte putin centrata pe un fir logic al celei care prezenta, mai mult pe ce vrem sa stim noi ca sa facem inscrierea...
Un sentiment de nesiguranta a viitorului dupa gradinita m-a urmarit apoi, caci asa cum diverse alte metode alternative s-au inchis, asa si Montessori, fiind foarte putin raspandit, poate oricand inchide.

Materialele foarte inteligente insa, logice, totul aranjat, ordinea la rang de mare arta.

Programul de somn, existent, nu e obligatoriu si se convine cu parintele cum sa se procedeze cu fiecare copil in parte, asta mi s-a parut minunat!
Scoala are aceeasi locatie, unii copii dorm, altii sar si bubuie!
Curtea e ok pentru cei mici, pana in 3-4 ani sunt si unele jucarii de gradina; macar pot iesi in pauze la o gura de aer.

V-am scris impresiile asa, de-a valma, si bune si rele. Cine are copil aici ne-ar putea da ceva idei despre cum se desfasoara procesul educational, pareri etc.?

Si mama...

#6
sophia33

sophia33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 27 februarie 2013 - 16:29

Nu stiu daca e metoda ideala, dar, cu siguranta, e cea mai blanda pe care am intalnit-o eu, cea mai potrivita pentru a face trecerea copilului de acasa in colectivitate. Mie mi-a placut ca totul decurge natural si in ritmul copilului...nu prea am intalnit asa ceva la alte gradinite (fie ele de stat sau particulare). Mi s-a parut civilizata abordarea si atenta cu copiii, ceea ce conteaza cel mai mult, pana la urma. Fiul meu va merge intr-o astfel de gradinita. Nu stiu pentru cat timp, nu stiu daca va merge si la scoala. Solutii se gasesc pentru a continua cu liceul, totul este sa fie potrivita metoda pe personalitatea copilului si parintii sa vada si sa cantareasca altfel lucrurile. Depinde si la ce raportezi performantele copilului. Daca vrei sa turuie poezii si sa faca spectacol in fata rudelor si prietenilor cu cunostintele sale deosebite si cu memoria fantastica...nu e solutia buna. Eu am intalnit copii care merg de ceva ani la gradinite cu metode alternative si sunt mai dezinvolti, isi folosesc mai multe mintea, sunt creativi si complet detasati de cliseele pe care le imprima o gradinita obisnuita. Depinde si daca metoda ti se potriveste tie ca parinte si daca, pana acum, ai urmat instinctual aceleasi valori in aducarea copilului. E de studiat...si de incercat, pana la urma. La mine a cam ales copilul :).

#7
LilianaR

LilianaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 27 februarie 2013 - 16:45

Cum exact a ales copilul, ca eu as vrea sa intuiesc ceva la el, dar nu imi vine o idee.
Oricum, am mai vazut vreo 3 gradinite - dezastru!
Da, metoda e excelenta, tocmai abordarea imi place, explicatia, logica unei actiuni, a unei urmari, a unei probleme! Trebuie sa fii pe aceeasi lungime de unda cu pedagogii, asta e clar!
Nu ma intereseaza cate poezii si impartiri stie, ma intereseaza sa isi dezvolte gandirea abstracta, sa isi formeze primele socializari si idei despre viata, mediul in care traieste... e totusi, o gradinita, nu vreau sa iasa scriind romane!

Si mama...

#8
sophia33

sophia33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 27 februarie 2013 - 23:23

A ales in sensul ca a fost singurul loc unde a vrut sa se joace putin, sa vorbeasca cu educatoarea, i-a retinut numele, mi-a povestit despre ea acasa si unde a spus ca mai vrea. L-am mai dus in 2 locuri (2 gradinite particulare)si nu a vrut sa colaboreze deloc, a plans din start, s-a speriat de o educatoare si de asistenta (care a venit repede sa se uite in gatul lui, ma rog...probabil ca incerca sa ma impresioneze, dar n-a reusit pentru ca erau copii cu muci pana in barba si sub tratament cu antibiotic [bang]), am stat cam o ora si s-a plictisit, etc... Asta nu i-a placut lui, eu am o lista intreaga de nemultumiri. Cum ai spus si tu - DEZASTRU la capitolul igiena si masa, la activitati, la atitudine (am auzit cu urechile mele spus unui copil de 2 ani si ceva cum ca "daca nu esti cuminte, mama nu mai vine dupa tine" si multe altele de gen.
La Montessori e decent din toate punctele de vedere si comportamentul uman...Acum depinde si de care gradinita vorbesti tu pentru ca sunt mai multe care urmeaza metoda (eu am vazut 3).

#9
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 27 februarie 2013 - 23:31

Eu n-as zice "e totusi o gradinita" pentru ca acum se pun bazele. Gradinita o vad ca pe o continuare/ extensie a educatiei de acasa, nu numai scolara ci mai ales de 'maniere' si de inteligenta emotionala. Unii parinti se arata incantati pentru ca gradi este curata si are mancare buna. Asa este si un restaurant de bun simt, dar nusunt criterii suficienta ca sa imi duc copilul sa invete acolo [:D][:D]

Noi oscilam intre Montessori si Waldorf. Niciuna nu e in drumul meu spre munca [:D]. Pe de alta parte, daca as fi dispusa sa imi duc copilul licean la un anume liceu ca acolo sunt profi buni, chiar daca ar insemna sa fie mai departe/ incomod, nu vad de ce nu as face acelasi lucru cu copilul meu de gradinita. Parere mea.

p.s nu am copil licean, e doar un exemplu

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#10
sophia33

sophia33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 00:28

De acord cu Ioana! Si eu sunt dispusa la compromisuri legate de distanta daca e vorba despre un loc unde fiul meu e fericit si invata ceva ce continua ceea ce facem cu el acasa. Am vazut multe gradinite unde educatoare tinere, cu acces la informatie, vorbesc incorect, isi desfasoara orele dupa un tipar de acum 30 de ani si transmit mesaje negative intr-un fel sau altul copiilor. Copiilor nostri! Mi se pare oribil ca dupa atatia ani sa auzim in continuare: "sa-ti fie rusine!", "daca nu esti cuminte, ai sa stai decat cu ingrijitoarea izolat", sa gasesc copii uitati prin vestiare (pedepsiti) pentru ca nu au salutat cand au venit dimineata, etc...Si apoi ne miram ca acesti copii sunt nervosi, agitati, ca lovesc, ca "nu asculta". In fine, m-am lungit...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -