Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept-oct 2011**Primul capitol!**


203 raspunsuri la acest subiect

#61
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 19:43

vai mai am o ora si ma duc acasa[alcool]!

Sei da eu ma consider o persoana cu simtul umorului, uneori chiar dus la extrem, in sensul ca am ajuns sa rad de situatii targice, doar ca sa nu mai ma gandesc la rau[:D].dar de o saptamana consider ca chiar mi-am pierdut acest simt , dragut zic eu al umorului[:D].
De vazut si eu as vrea sa ne vedem, sper sa ajung in cluj cat de curand ca i-am si promis lui pinky , dar sa vedem cum ne descurcam cu timpul ca tare scurt mai e[q].

va dosresc un we placut , nu stiu sigur daca mai apuc sa intru.
Maine stau singura cu soacra (nu a plecat)[:D], deci daca pana marti nu auziti de mine , clar o crima s-a petrecut, ori eu ori ea[:D].

a uitasem :
May incearca sa faci aerosoli, chiar sunt magici am incercat si eu cand eram cobza si a functionat [pup]

va [pup] toate cele bune

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

#62
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 23:47

Ola,

sarcina pt mine a fost senzationala. am adorat burtica in fiecare clipa desi am fost stresata din cauza fibromului si a dorintei, aproape obsesive, de a fi totul in regula. acum, de ma uit inapoi ,a fost perfect asa. am o minune pentru care as face orice, dar orice! E perfecta, asa cum mereu mi am imaginat o. si daca ea este perfecta eu inca nu sunt o mama perfecta desi ma straduiesc.
de cand a aparut eca m am transformat si eu intr un eco/bio freack desi noi si inainte mancam traditional (nu dietetic:d). ca o mai dau de gard cu dulcele ma bazez pe voi ca nu o sa ma parati fica mii.:Danyway eu nu sunt 100% sectanta poate doar fiica mea e pe aproape :)))) un 95% traditionala :D.

eca este apogeul unei perioade in care noua ne a mers din plin. am realizat multe inainte sa vina ea iar de cand a aparut in viata noastra ne a mers si mai bine. eca e zana noastra buna![olala]

Oana, mami de [zana]Eca 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#63
LenaC

LenaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.981 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 00:00

Anca, nu stiu zau ce s-ar face soacra ta cu mine:D

probabil ar iesi la pensie :P



La mine e ok in principiu cu soacra. Eu raspund din scurt daca nu imi convine ceva [:D]

Hai mai, ca nu sunt rea... sincer.

Oana, ia zi... sunt eu rea?

Evident ca nu o sa spuna ca sunt rea, k tb sa ii dau lana [:-)))]



Oana, zana... ce fain [:I]



Mikka pe unde esti?





__

Lena - [mamica] fericita a Maiei



Bebe Maia - 8 oct 2011



#64
bujo

bujo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.283 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 01:41

Salutare. Lali am vazut ca scriai ca esti cam la pamant cu libidoul. Join the club, si crek mai sunt. O sa va scriu ce informatii am gasit, sa nu credeti ca sunteti defecte. Faceam sapaturi sa-mi explic de ce sunt la pamant cu libidoul. Si sa-i explic si sotului saracul, ca nu ma fofilez eu voit ca m-am plictisit de el. Si am descoperit cu uimire ca libidoul are maaaare legatura cu prolactina. Nivelul prolactinei creste invers proportional cu libidoul, care depinde de cantitatea de testosteron. Estrogenul lubrifiaza vaginul, dar este produs in cantitate mica in timpul alaptarii. Lipsa estrogen=lipsa lubrifiere. Colac peste pupaza, un bebe in familie iti schimba viata de zi cu zi, esti mai obosit si mai stresat. Pe timp de stres se produce cortizon, un hormon care ucide practic libidoul. Ne-am lamurit si eu si sotul ca e o chestie ce tine chimia corpului si nu de racirea relatiei.
Partea cu prolactina se adreseaza mamicilor care inca alapteaza, insa restul se adreseaza tuturor. Cortizonul se produce si la femei si la barbati in perioadele de stres.
Referitor la anticonceptionale, da, pot inhiba libidoul. Dar se poate creste prin produse naturale. Daca sunteti interesate, sa stiti ca MACA are un efect afrodisiac destul de puternic insa nu stiu daca este recomandat si in alaptare.

bujo mami de Filip si Caterina

#65
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 09:24

Neata,

lena, eu cred ca esti una din cele mai calme si necertarete persoane din cate am cunoscut eu. dar de ai ceva de zis o zici fara ezitare. eu ,de ex, sunt mai iute la manie, ma enervez repede. daca e mizerie in casa am o stare nasoala de nervi pana nu vad curat...am mult de lucrat cu mine si progresez greu. cateodata visez sa fiu si eu asa calma in primul rand pt asta mica. ca ma vede deseori nervoasa si nu cred ca e ok..

Oana, mami de [zana]Eca 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#66
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 10:07

Neata!



Dau o cafea mare, un frappe cui doreste, ceai indian,orice, sa va treziti [pup]!



Bujo [pup] merci mamicule, o sa caut informatii despre maca , inca nu apucasem sa fac sapaturi despre libidou,dar cred ca ai dreptate in ceea ce scrii. La inceputul alaptarii aveam chef , cantitatea de lapte era destul de mica,dupa nevoie.Acum a crescut, suge tot de 5 ori in 24 de ore ,din care de 3 ori muuult,si trage nu gluma,deci cred ca produc lapte cat o captrita[:D]. Probabil a coincis si cu anticonceptionalele, si impreuna au dus la asta. Deci nu ca nu am lubrifiere,aia e,dar nu e cheful ala,dorinta, daca ne bagam in pat si adoarme inaintea copiilor,ma bucur [:I].







Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#67
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 10:48

Help! O prietena are bebelusa de 2 luni,si e constipat. Tampita de pediatra a invatat-o sa o stimuleze cu termometrul zilnic,sa faca,si acum numai asa face. Ce dadeati voi la bebei asa mici cand erau constipati? Stiu ca erau cateva fete cu problema asta. Bebita e alaptata la san.



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#68
seidana

seidana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.660 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 11:40

Neatza...

Bujo.. cred ca eu sunt sefa in club.eu vreau bebe dar de vrei 3 sapt nik [:I]

LALI.. la bebei alaptati nu exista constipatie [:D], sa lase fetita 7 zile (daca 10 nu o lasa), in rest sa pape ea fructe diuretice, si rabdare, cu cat o sa o stimuleze cu atat o sa o determine sa nu mai faca singura.. si daca tot ii e frica sa o lase mult, sa o stimuleze dupa 5-7 zile

Anca... [flo]

Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]


#69
Dbunny

Dbunny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 11:58

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Help! O prietena are bebelusa de 2 luni,si e constipat. Tampita de pediatra a invatat-o sa o stimuleze cu termometrul zilnic,sa faca,si acum numai asa face. Ce dadeati voi la bebei asa mici cand erau constipati? Stiu ca erau cateva fete cu problema asta. Bebita e alaptata la san.



Sa bea mamica multe ceaiuri tip fenicul, rooibos, amestecaturi dalea...si muuulta apa.

lena pare simplu si dragut. Bagi lana intr-un amestec 50% apa cu lipici. in desen se vede cum montezi decupajul cu cuiele si umpli...daca e ceva anume ce nu intelegi sa-mi spui...

anca ne ramai fidela zici?[:D]N-am stiut ca ti-ai pierdut mama gravidutza fiind[flo]

soacra?? soacra-i soacra pana moare[:D] a mea e femeie buna, ne invita la masa, sta cu copiii daca-i nevoie(pe Noa n-am lasat-o niciodata inca)imi coase, etc, dar tot soacra este si se vede de la 1 km ca pe primul loc e fii´su, normal, zic eu[alcool]
Si pe mine ma scoate din sarite cand o aud cu ´pe vremea mea...´ sau ´eu am crescut 5 si n-au avut nimic...´[:-@] Tu cu ai tai, eu cu ai mei!

Noi suntem nitel tristi, cumnata a facut cea de-a 2-a inseminare si nu a reusit. a fost ultima sansa gratuita. Una la privat nu-si permit...asta e, poate ramane natural vreodata...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)

#70
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 12:16

Multumesc fetelor [pup]!



Seidana,asa i-am spus si eu ,si din ce mi-a spus pateste cam cum erati voi. Face rar, la 4-5 zile,din a doua zi o doare burtica si se umfla . Pana nu o stimuleaza nu face caca,si cand face ,face si pentru zilele lipsa. Face pastos dar nu tare .



Bunny si ce ai scris tu i-am spus,cu ceaiuriel si apa,deci tineam minte bine [:D].





Pupici la toata lumea, ma apuc de gatit un peste [pup]!



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -