Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinita de langa sc. 81- probleme mari


53 raspunsuri la acest subiect

#11
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 00:11

Probleme sunt in toata gradinita.
Situatia a devenit din ce in ce mai grava.
Vroiam sa stiu daca cei de la Inspectorat iau in seama sesizarea si incearca sa faca ceva sau din start acorda credit cadrelor didactice. Am vazut la tv atatea cazuri de copii maltratati de profesori/invatatori, in care directorul scolii/gradinitei a incercat sa musamalizeze incidentele...
Cei de la Inspectorat pot sa demita o educatoare ?

#12
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 00:41

Buna, Ella.
In unele cazuri s-a reusit, in altele nu prea. In cel in care s-a reusit cel mai recent parintii s-au unit si au facut apel la presa. Din pacate fara galagie mare nu se ajunge la un rezultat, se merge pe principiul "facem curat doar daca ne arata cu degetul"

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#13
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 10:15

Mda, asa e. Din pacate, asta este sistemul romanesc. Toata lumea sare cu gura pe parinti, ca sa-i intimideze, doar doar n-or mai face nimic. Sunt tolerate niste rebuturi umane (ca altfel nu pot sa le numesc) din anumite motive.
Iar parintii sunt f viteji pe la colturi, dar cand sa faca ceva efectiv, se ascund ca mieluseii.
Ce nu pot eu sa inteleg, este de ce risca sanatatea propriilor copii, in loc sa ia atitudine?
Numai in Romania se intampla oare acest lucru: ne bucuram ca nu ni s-a intamplat noua si nu facem nimic??


#14
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 12:19

ati depus plangere? cati sunteti?
s-a demarat ancheta?
in functie de caz poti depune plangere si la protectia copilului.
atitudine se ia dar trebuie s-o iei tu prima si sa speri ca se mai ia careva dupa tine. [:D] curaj!


-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#15
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 15:46

dar eu nu am inteles, ce se intampla in aceasta gradinita?



Mami de [url="http://lbyf.lilypie.com/fipAp3.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Kids Birthday tickers" /></a>"]fetita[/url] [8**] si de [url="http://lb4f.lilypie.com/fBqkp2.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Fourth Birthday tickers" /></a>"]baietel[/url] [sofer]









Everything is hard before becoming easy...






#16
Bluel

Bluel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 17:22

Hmmm,iata ca temerile mele se adeveresc, eu l-am inscris acolo, dar am ezitat inca sa-l duc (ziceam ca din ianuarie), asa ca Ela, Arde vreau si eu cat mai multe informatii (cum se numeste educatoarea, cati sunt in grupa, ce activitati fac, cum e mancarea, etc), eventual pe PM daca puteti.

Revenind, cand am fost sa-l inscriu, cele care mi-au primit dosarul mi-au confirmat ca ele sunt educatoarele si mi-am zis "Oh, my God", mi s-au parut extrem de dubioase [:D] ca sa ma exprim elegant si dupa o scurta conversatie mi-am dat seama ca ele nu au cum sa imi educe copilul....ce mai, absolut totul, de la tinuta, limbaj, comportament nu avea nimic de-a face cu ceea ce se presupune a fi un educator....

Mie imi miroase totul a afacere a directoarei scolii, dar nu inteleg care e scopul, adica a obtinut fonduri (si aici e discutabil cum, politic, etc) pt. a construi o gradinita occidentala (pe deasupra, ca nu prea stiu cum e inauntru), dar nu o intereseaza si calitatea cadrelor didactice de acolo...



#17
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 23:59

Bluel nu te-ai inselat deloc in privinta educatoarelor.
Parerea mea e ca, daca nu ai adus copilul la aceasta gradi, bine ai facut. Nici sa nu-l aduci.
Risti sa-l iei batut, muscat si nimeni sa nu-ti spuna ce s-a intamplat.

#18
iraida1

iraida1
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 ianuarie 2013 - 14:31

Buna ziua dragi parinti, sunt si eu o mamica care am fetita la aceasta gradinita. Multumirile si nemultumirile parintilor depind de asteptari, de pretentii, de conditii,de posibilitatile cu care au fost obosnuiti si le au in continuare si de la gradinita de stat unde sunt peste 30 de copii. Nu pot fi aceleasi pretentii de la o educatoare care lucreaza la particular si la o gradinita de stat,difera conditiile, si in primul rand numarul copiilor cu care nu este deloc usor sa lucrezi mai ales prima perioada pana se adapteaza copilul cu mediul de la gradinita.
Educatoarea este un om ca si noi, si poate gresi, si nu poate fi pe placul tuturor suta la suta, gradinita este la inceput de drum si sai acordam o sansa. Nemultumirile se pot discuta cu educatoarea, ce se poate remedia, merge in intampinarea parintilor, asta este meseria ei sa fie multumiti copii apoi vine si multumirea parintilor. Eu personal am auzit nemultumri de la parinti a caror copii nu sau adaptat la mediul din gradinita, si nu trebuie sa dam vina doar pe educatoare, conteaza si de educatia pe care o are copilul, deprinderile din familie, daca copilul a fost obisnuit sa i se faca tot pe placul lui, sa faca ce vrea el,sa nu aiba nicio obligatie, normal cai este greu la gradinita. la gradinita inainte de toate ii invata sa fie independenti, sa invete sa faca pe toate singuri, sa manance, sase imbrace, sa stanga jucariile din urma lui,sa asculte ordinile educatoarei, ca altfel se face haos, trebuie sa fie niste reguli pe care sa le respecte toti copii. au nevoie si de pedepse, nui nimic rau in asta, dar toate cu limita, trebuie sa inteleaga ca au gresit, sau ca nu fac corect. parintii care vor sa creasca copii lor in puf fara a sti greutatile, si care aveti pretentii mari pentru copii vostri, mergeti la gradinite particulare.

#19
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 22 ianuarie 2013 - 15:05

Nici nu se putea o anti-reclama mai buna decat mesajul anterior! [:-)))]



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#20
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 22 ianuarie 2013 - 15:07

there we go again...

voi ati remarcat ca de cate ori apare un mesaj/topic critic despre o gradinita, este urmat de postarea unui user nou-nout care are copilul la aceeasi gradinita si este de cu totul alta parere?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -