Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

optiunile unei femei/mame singure


133 raspunsuri la acest subiect

#131
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 29 aprilie 2013 - 18:15

Si a mai fost un caz la noi in scoala cand un copil din ,,divortati'' a venit la scoala cu ambele cupluri de parinti, sa te tii opinii pe restul de mamici fericikte de statutul lor de casatorite. De si statutul de single este mai putin blamat in societatea de azi, nu este unanim acceptat de toata lumea si hai sa o recunoastem nici usor de suportat. ANNA

 

Anna, pentru fiica mea este ceva cat se poate de normal sa fim prezenti tatal ei, eu, noul meu sot si cateodata si prietena tatalui ei. Se si amuza cand unii, inca necunoscatori cum sta treaba, fac confuzii cine - cine e :D

 

Eu cred ca depinde foarte mult si de cum privesc eu ca mama/tata in jurul meu.

Eu personal nu imi amintesc experiente neplacute. Poate au fost, dar le-am uitat probabil. Insa nici o clipa nu mi-am facut griji la despartire din cauza statutului de divortata. Nici macar nu ma gandeam ca am alt statut, de fapt...



#132
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 29 aprilie 2013 - 19:40

In afara de cazul in care si-ar mai dori un copil (desi si aici e discutabil, dar sa spunem ca ar fi de dorit un cadru officializat), aveti idee totusi care ar fi motivele pentru care o femeie divortata s-ar recasatori? (intreb strict de "acte", nu de existenta unui partener de viata) - si sa excludem totusi "gura lumii" sau "ca sa fie in rand cu lumea". Si sa excludem si cazul in care el ar fi la prima casatorie.


Editat de A_Iulia, 29 aprilie 2013 - 19:46 .


#133
adinag

adinag

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.651 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 10:11

Adina,

eu m-am recasatorit. Nu cred ca exista o "lista" a motivelor...

In principiu, eu nu mi-am dorit niciodata musai sa ma casatoresc, nici prima data. Insa asa a venit... de la sine.

A doua oara, aveam deja fetita cand l-am cunoscut pe actualul sot, avea 2 ani. Noi amandoi nu vroiam in nici un caz sa ne casatorim, pentru ca nu vedem sensul. Am hotarat sa o facem intr-un moment frumos, romantic, asa, pentru noi. Pentru nimic altceva. Nu pentru acte, nici pentru gura lumii, nici pentru baietelul nostru care avea deja peste un an.

Si inca sunt de parere ca nu este deloc necesara fitzuica de la primarie pentru o relatie implinita. Al meu la fel. Pentru noi e ok ca am facut-o, poate si pentru a ne aduce macar o data rudele impreuna. Ai lui traiesc in alta tara, nu in Austria, rudele mele tot nu sunt aici, asa s-au vazut si ei :D

Dar nu, nu este deloc necesar.



#134
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 02 august 2013 - 10:29

Parerea mea este ca ar fi pacat daca odata esuata o casnicie sa nu mai vedem/incercam si altceva.

Eu dupa divort nu am facut altceva nimic in afara de servici si copil.....nu imi doream sa ies, sa cunosc si toate acestea si-au pus amprenta in timp.

M-am casatorit foarte tanara si pana la urma am ramas cu un copil si o farfurie.......dar nu regret nimic pentru ca in copii nostri gasim forta de a merge mai departe.

 

Mai tarziu am intalnit pe cineva necasatorit si fara copii insa a stiut sa ne iubeasca, si mai ales recunosc ca inainte de orice altceva am vrut sa vad cum se comporta cu baietelul meu.

 

Si A_Iulia cred ca ai zis foarte bine cum trebuie sa arate partenerul ce va intra in viata unei femei cu un copil.

Copilul meu ii spune tati ......  fara sa ii spuna cineva sa ii zica. Pur si simplu singur si-a cerut voie sa ii spuna asa.

 

crisseis eu iti doresc sa iti gasesti omul potrivit atat pentru tine cat si pentru copii, si crede-ma ca daca nu am crezut o vorba din batrani, acum o cred....cum ca fiecare ne avem jumatatea undeva, trebuie doar sa stim cum si cand sa ne deschidem inima.  [flo2]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -