Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

optiunile unei femei/mame singure


133 raspunsuri la acest subiect

#91
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 11:43

Citat:
citat din mesajul lui buli

Mie mi-a placut mesajul. E al unei femei cu capul pe umeri, departe rau de domnitele care inca asteapta sa fie salvate/ajutate.


Hmmm...da,daca ai ca unitate de comparatzie caractere ca al noideei...da,insa o femeie singura,cu copil sau copii,nu prea asteapta sa fie salvata![:)]

Parerea mea desigur.Eu n-am asteptat pe nimeni sa ma salveze,asa cum sigur majoritatea fetelor singure de pe forumul asta nu asteapta.

Dana

#92
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 12:01

sunt multe variante de comparatie.
si multe variante de fericire.
atata vreme cat nu face rau la nimeni, cred ca fiecare poate fi fericit cum considera[flo]

#93
ana23_23

ana23_23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 15:02

"Mie mi-a placut mesajul. E al unei femei cu capul pe umeri, departe rau de domnitele care inca asteapta sa fie salvate/ajutate."
"Eu n-am asteptat pe nimeni sa ma salveze,asa cum sigur majoritatea fetelor singure de pe forumul asta nu asteapta."
Nu vad in primul citat vreo referinta la forum sau la un anume user de pe forum.

Tema acestui topic este "optiunile unei femei/mame singure". Rog sa se observe lipsa cuvantului "copil" din subiect.

A fi parinte presupune multe aspecte si multe perspective. Eu am discutat perspectiva parintelui singur, ca individ. Cand o sa se faca un topic despre dragostea parintelui singur pentru copil, daca o sa am timp, o sa imi spun si eu parerea.

Cu tristete, insa, as vrea sa punctez faptul ca traim intr-o tara in care in majoritatea familiilor, rolurile sunt brutal impartite - anume sotul este producatorul bunastarii familiei, iar sotia intretine familia, avand rolul de consumator. Este o problema de educatie, in opinia mea o problema foarte grava, dar situatia e cea care e. Deci e normal ca o majoritate a femeilor ramase singure sa isi fixeze ca obiectiv o relatie stabila si sa caute activ o relatie stabila, cu un producator de bunastare. In egala masura, e normal ca barbatii singuri cu copii sa isi faca o prioritate din a isi cauta sotie, pentru ca nu au obisnuinta intretinerii gospodariei. Mai la vest de noi, cultura sociala e de asa natura ca rolurile sunt mai putin clar delimitate, ceea ce face mult mai usor pentru oricare din parteneri sa preia rolul celuilalt.

Asa ca, din pacate, atitudinea de a cauta un salvator e o atitudine rezonabila si justificata. Tot din cauza asta, multe consideram gasirea "jumatatii" o prioritate.

In mesajul precedent incercam sa arat ca, in limita in care esti dispus(a) sa iti asumi un rol mai ambiguu (atat producator de resurse, cat si consumator de resurse), orizontul asteptarilor poate fi diferit, in sensul de a fi mai determinat, mai controlabil si implicit mai predictibil. Si, de regula, siguranta zilei de maine si a urmatoarelor zile vine si cu mai multa multumire personala :)

In final, eu nu am intentionat mesaje vesele, ci mesaje realiste. Nici acesta nu e un mesaj vesel, ci, sper eu, un indemn pentru alti parinti singuri, sa se focuseze spre a isi consolida statutul, asigurand astfel un viitor sigur copilului / copiilor lor.

#94
Adde2510

Adde2510

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 22:51

Citat:
citat din mesajul lui ana23_23

Sunt mama singura, fosta gravida singura, copilul meu are 6 luni acum. Am stat doua luni acasa dupa nastere.
Principala mea problema in momentul de fata este timpul.
Multi imi spun ca am avut mult curaj, etc. Cred ca o problema grea pentru multi este mono-responsabilitatea, adica tu centrezi, tu dai cu capul, eventual dupa o perioada mai lunga in care efortul de a lua decizii ori a fost pe jumatate, ori - ca in multe familii balcanice, a fost in sarcina sotului. Ma gandesc ca poate din acest motiv e asa de dificil statutul de parinte singur.

Asadar, din perspectiva celei mai mari probleme pe care o am - timpul -, eu am procedat astfel:
1. am luat bona. Are marele avantaj ca ii dai un ban, dar face ce ii zici. Scutesti interminabilele negocieri si discutii "de suflet" pe care le-ai avea cu cineva care are o relatie de alta natura decat pecuniara cu tine.
2. m-am dus repede la munca. Din motive de securitate financiara si de sanatate intelectuala.



(Cred ca sunt offtopic, dar n-am putut sa trimit mesaj privat)

As vrea sa te intreb de la cate luni ai angajat bona si cate ore pe zi sta cu copilul. Te-a mai ajutat si altcineva? In rest cum faci fata? Totusi e destul de mic la 6 luni :D

Intreb pt. ca sunt singura si insarcinata, am intrat in 4 luni si ma ingrijoreaza destul de mult cum ma voi descurca. Cu banii nu stau asa bine, dar aici inca mai pot depunde eforturi si probabil ca asta va fi preocuparea mea principala o perioada. Referitor la relatii... exact acum nu ma gandesc la asta.

#95
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 23:20

Citat:
citat din mesajul lui buli

Mie mi-a placut mesajul. E al unei femei cu capul pe umeri, departe rau de domnitele care inca asteapta sa fie salvate/ajutate.


Si de ce e rau sa fii domnita?
E mai bine sa negi ca ai nevoie de dragoste? Ca ceea ce poti oferi e casa/masina si atat? Cat de naiv sa poti fii sa te ascunzi dupa asta, ba chiar sa te mai si lauzi?

Autoarea subiectului isi pune problema foarte legitima de a fi fericita alaturi de un barbat. Exista multe lucruri valoroase si interesante in viata, dar nici unul nu poate inlocui relatia de dragoste cu un barbat, atunci cand ti-o doresti.
Problema este de fapt asa: nu suntem buricul pamantului. Uneori fericirea nu vine, dar macar sa o cerem. Intre timp, invatam sa traim fara. Cine nu poate/vrea mai mult, se multumeste cu satisfactiile materiale, ca sunt si astea ceva. Dar nu chiar asa mare lucru.

#96
ana23_23

ana23_23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 ianuarie 2013 - 23:36

@Adde, activeaza-ti mesageria, iti trimit informatiile pe privat.

#97
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 03 ianuarie 2013 - 02:14

da, si pe mine m-a surprins (si oarecum intristat) faptul ca dragostea nu intra nicaieri in ecuatie. dar poate e doar o faza...

#98
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 03 ianuarie 2013 - 09:26

ah, eu sunt bucuroasa ca exista femei care sa puna pe primul plan stabilitatea psihica si financiara, astfel incat atunci cand va fi sa fie dragoste, va fi una adevarata cu capul de umeri nu o relatie de dependenta (de orice fel).

dragostea nu tb sa fie un scop, ci o intamplare fericita de care sa te bucuri la max.



#99
Adde2510

Adde2510

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 03 ianuarie 2013 - 14:17

Citat:
citat din mesajul lui ana23_23

@Adde, activeaza-ti mesageria, iti trimit informatiile pe privat.


Dar e activata mesageria mea! Poti sa trimiti MP (mesaj privat aici), dar cred ca si direct pe mailul meu. Sunt 2 optiuni. Poate e necesar sa-ti activezi tu? Zic si eu, poate de-aia nu se trimite, habar nu am.

#100
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 ianuarie 2013 - 14:50

Citat:
citat din mesajul lui Adde2510

Citat:
citat din mesajul lui ana23_23

@Adde, activeaza-ti mesageria, iti trimit informatiile pe privat.


Dar e activata mesageria mea! Poti sa trimiti MP (mesaj privat aici), dar cred ca si direct pe mailul meu. Sunt 2 optiuni. Poate e necesar sa-ti activezi tu? Zic si eu, poate de-aia nu se trimite, habar nu am.


Ana e inca sub moderare,nu poate trimite<7primi mesaje private.

Ana,fara s-o iei personal[pup]imi rezerv dreptul de a mentzine afirmatzia cu "nu-mi place mesajul tau".

Buli,vezi tu...eu zic ca nu intzelegi deplin situatzia pina nu treci prin ea.E tare bine si frumos si indicat chiar(eu personal i-am multzumit lui dumnezeu d enenumarate ori ca mi-a pastrat psihicul intreg)sa fii stabila psihic si financiar,insa crede-ma ca in momentul in care te uitzi la botzul ala d elinga tine ,pentru care esti responsabil pina la sfirsitul vietzii tale...deja situatzia e alta.

Mariutza,fara a declansa vreo discutzie ,insa sa stii ca si pe mine m-a preocupat toata ziua discutzia asta cu domnitza,femeia salvata/ajutata!

La o adica de ce o femeie singura cu un copil/copii nu are dreptul sa fie domnitza,ajutata/salvata?

O femeie casatorita cu un camin cald chiar pretinde de la partener "ingredientele" de mai sus,insa o femeie singura...nu are dreptul????

Insa imi dau seama ca buli chiar nu face parte din categoria celor ce gindesc asa,desi cele scrise de ea,lasa locul la ...libera imaginatzie si interpretari.

Dana



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -