Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu?!


73 raspunsuri la acest subiect

#11
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 15:35

Eu nu as ascude copiii la interviu. Am angajat multi oameni si nu m-a interesat niciodata cati copii au. Am angajat si cu 4 si cu 5 si in functie de job am avut o discutie onesta de cat de mult timp sunt dispuse sa aloce jobului. Au fost persoane care au avut chef sa faca cariera cu 4 copiii si sunt mandra de cum se descurca astazi dar am avut si persoane cu 2 copii care au spus clar ca familia si cat mai mult timp cu ei este esential asa ca daca mi-a placut persoana am incercat sa acomodez aceste preferinte. Un om fericit intodeauna lucreaza mai bine si copiii nu ai cum sa ii ascunzi.
Din pacate experienta mea e doar cea de multinationala, nu firme mici cu 20 persoane dar m-as astepta ca cei mici sa fie si mai flexibili.

Marina

#12
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 15:54

am cunoscut oameni fara copii care erau niste mari loaze absente si oameni cu 2 copii (de fapt si unul cu 3) care erau niste colegi excelenti.

omul face jobul. intr-adevar, cand vine vorb de trei copii in mod involuntar calculezi mental cam cate zile de concediu va trebui sa ii dai probabil in plus lui Y pentru maseluta, varicela, enterocolita, mana in ghips etc, fata de X, celibatar. Asta nu o neg. Insa nu as face din asta o prima conditie de departajare, de fapt nici una ultima. As alege omul cel mai bine pregatit si as pastra omul cu cel mai bun randament.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 15:54

Citat:
citat din mesajul lui Marina

si copiii nu ai cum sa ii ascunzi.


Nici nu se pune problema sa ii ascunzi, dar in cazul firmelor mai mari, unde sunt mai multe interviuri, una e sa te descalifice din start cel de la HR pe motiv de copii, si alta e sa porti aceasta discutie la interviul final. Sunt multi angajatori cu idei preconcepute, si daca reusesti sa impresionezi profesional, e posibil sa nu mai conteze la fel de mult restul detaliilor. Una e sa iti dea unul de la HR un CV pe care scrie bla bla bla 3 copii, si alta e sa discuti cu omul, sa vezi inati ce stie, ce poate, etc. Iar eu daca aplic la un job, stiu de ce o fac. Si stiu sa imi aleg acele joburi unde cred ca pot imbina cariera si copii. De exemplu nu ma reped sa aplic la joburi care presupun 80% din program deplasari.

Oricum din punctul meu de vedere, discutia e pur teoretica. Nu sunt in cautarea unui job, insa nici nu exclud din start o alta oportunitate.

#14
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 15:56

Revenind la intrebarea ta, nu m-as eschiva dar nici nu as insista prea mult pe tema copiilor, asa cum nu as da prea multe detalii nici despre cum imi petrec timpul liber cu sotul, cand am ars ultima data mancarea sau ce culoare intentionez sa ma fac in cap. Sunt detalii personale care nu ar trebui sa conteze intr-un interviu; daca iti dai drumul la desaga cu povesti si povestesti mai mult despre viata de dupa munca decat despre experienta profesionala, angajatorul ar putea trage concluzii...nefavorabile.
Asa ca don't hide, just slide.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#15
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 16:06

Normal ca n-o sa ma apuc acum la interviu sa povestesc despre copii asa cum o fac pe forum [:D].
Acolo discutia s-a limitat la varsta lor, si perioadele de stat acasa in CIC la fiecare in parte. Nici macar n-am intrat in detalii minore, gen: sunt la scoala, la gradi, se ocupa mama, tata, bona, merg la after, etc.

#16
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 16:06

Probabil ca sunt contra curentului, dar eu zic din proprie experienta ca firmele prefera persoanele (femei) fara copii, daca se poate si fara sot, catel, purcel, iubit, dintr-un motiv simplu...n-ai obligatii, poti presta suplimentare forever and ever.



Ma gandesc ca si varsta copilului poate fi un impediment, al meu cel mic avand 1 an, in mod clar, va cantari greu si negativ la un eventual interviu.



Insa, nu vad cum poti ascunde ca ai copii la un interviu...sau numarul lor[:D].



Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011



[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]

#17
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 16:18

Citat:
citat din mesajul lui oana_s
Insa, nu vad cum poti ascunde ca ai copii la un interviu...sau numarul lor[:D].Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
La mine discutia de angajare a fost ceva de genul:- de ce vreti sa plecati de la firma X?- pai stiti, eu sunt acum in CIC, si de cand a venit criza, au fost reduceri de personal, diminuari de salarii, bla bla bla...- si de cand sunteti in CIC?- pai din noiembrie- si vreti sa reveniti program normal, sau program scurt?- program normal, evident. Cea mica are deja 1 an jumatate, am cu cine sa o las, nu e nicio problema.- perfect.si apoi au schimbat subiectul!Ce era sa fac? Sa le zic stati putin, stiti, de fapt am 3 copii? Ei n-au vrut sa stie mai mult, nici eu nu m-am aruncat sa le povestesc.Oricum, jobul la care am aplicat acum si la care am fost la interviu este oarecum peste ceea ce a facut eu pana in prezent, asa ca daca nu trec de primul interviu (sunt suficient de realista si ma pot evalua profesional si singura), sunt sanse mari sa fie din motive profesionale si nu personale, deci nu imi pot da seama daca au contat sau nu copii.

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 16:27

Parerea mea e ca daca ai trei copii cu virste cuprinse intre 2 si 6 ani...nu e chiar asa simplu!

Daca ai trei copii dar cu virste intre 6 si 10 ani(de exemplu)deja e o alta perspectiva!

Un copil si in special un copil mic poate reprezenta o "sursa de frustrare"pentru un angajator!

Dana

#19
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 16:41

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy
Citat:
citat din mesajul lui oana_s
Insa, nu vad cum poti ascunde ca ai copii la un interviu...sau numarul lor[:D].Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
La mine discutia de angajare a fost ceva de genul:- de ce vreti sa plecati de la firma X?- pai stiti, eu sunt acum in CIC, si de cand a venit criza, au fost reduceri de personal, diminuari de salarii, bla bla bla...- si de cand sunteti in CIC?- pai din noiembrie- si vreti sa reveniti program normal, sau program scurt?- program normal, evident. Cea mica are deja 1 an jumatate, am cu cine sa o las, nu e nicio problema.- perfect.si apoi au schimbat subiectul!Ce era sa fac? Sa le zic stati putin, stiti, de fapt am 3 copii? Ei n-au vrut sa stie mai mult, nici eu nu m-am aruncat sa le povestesc.Oricum, jobul la care am aplicat acum si la care am fost la interviu este oarecum peste ceea ce a facut eu pana in prezent, asa ca daca nu trec de primul interviu (sunt suficient de realista si ma pot evalua profesional si singura), sunt sanse mari sa fie din motive profesionale si nu personale, deci nu imi pot da seama daca au contat sau nu copii.
aha, la tine a fost o situatie speciala, venind din CIC, a fost clar ca ai macar 1 copil...dar la un interviu dat ca vrei sa-ti schmbi job-ul, e 99% posibil sa te intrebe de situatia familiala...gen sot, copii, cati copii etc.Na, iti tin pumnii (of, tare as avea nevoie si io de o schimbare de-asta).Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011[url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]

#20
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 21:10

Eu le-am zis sec si din capul locului ca am un copil de 1 an si 4 luni si deja saptamana viitoare e faza a 2-a a interviului. Asa ca depinde cred foarte mult de angajator - in general firmele cu management strain (cred eu) sunt mai deschise spre cei cu copii decat firmele romanesti 100%.

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -