Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

probleme cu mindra de 15 ani


391 raspunsuri la acest subiect

#71
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 01:07

Eu cred ca respectivul individ e singurul vinovat in toata povestea asta. Biata fata e doar o "gasculita" naiva care crede ca a ajuns la varsta inteleptilor.

Cunosc un asemenea individ care la un moment dat (in jurul varstei de 30 de ani) a avut astfel de preferinte. Ii placea teribil de mult sa-si bata capul cu fete de liceu... Ii placea sa le provoace si sa le vorbeasca obscen, mai ales cand mai erau de fata si prieteni de-ai lui. Iar "gasculitele" se simteau tare iubite si apreciate si faceau tot ce le spunea el. Am fost de fata la o faza cand el vorbea cu una la telefon si o ruga sa-si arate sanii, ea fiind in balcon, peste strada de biroul lui. Bineinteles, fata ne-a aratat sanii la toti care eram acolo.

Individul a si fost reclamat de parintii unei fete. Pana la urma a scapat. Ea avand 16 ani , a fost sex liber consimtit. Bine, pe vremea aia tipul respectiv era plin de bani si avea nenumarate relatii peste tot.

Acum e casatorit cu una din fetele astea, au si un copil impreuna. A cunoscut-o cand ea avea 15 ani iar el cred ca 35-38. Nu stiu ce au spus si ce spun parintii ei, dar clar, e o relatie bolnava.

Nu inteleg ce e cu fetele astea, de ce sunt atrase de asemenea indivizi. Probabil sunt nesigure pe ele si primul individ care le sopteste trei vorbe deocheate le da pe spate...

Ce sa faceti voi ca parintii? Greu de dat sfaturi!
Eu in primul rand l-as teroriza pe individ. Ma gandesc ca daca e barman poate fi reclamat ca vinde tigari sau bauturi alcoolice minorilor. Poate i-as improviza si un mic flagrant in acest sens [:D]...sa fie ocupat si sa nu mai aiba timp de telefoane obscene...
Bineinteles, in paralel i-as face plangere si pentru corupere de minori.
Asemenea indivizi nu trebuie tratati cu cafele si prajiturele, clar!




#72
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 01:07

V-ati gandit ca Teda ar putea sa dea peste acest subiect pe forum? Cum credeti ca ar reactiona, citindu-l?

#73
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 01:12


Raspunsul se poate da in functie de un factor foarte important: e indragostita sau teribilista?

Pentru ca daca-i indragostita, atunci invitarea barbatului la cina inseamna acceptarea si validarea relatiei.

Daca-i teribilista, intrarea lui in sanul familiei e suficient s-o faca sa-i dea papucii.

#74
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 01:15

Coracora, la fiecare individ adolescenta incepe... cand incepe. [:)]

N-ai cum s-o franezi, sau sa dai timpul inapoi. Te poti pregati pe tine si pe copil si sa te straduiesti sa treci cu bine prin toate fazele.

Interesanta coincidenta ta cu fata! Aceleasi varste, ca sa vezi! Ma tem ca in cazul de fata e un picut mai complicat de-atat.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#75
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 01:26

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

V-ati gandit ca Teda ar putea sa dea peste acest subiect pe forum? Cum credeti ca ar reactiona, citindu-l?


Si eu m-am gandit la treaba asta.... [bang]

#76
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 09:15

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui corinadana

Esti sigura ca le face placere sa iasa cu voi? sau fac asta sa nu te supere... I ai intrebat vreodata? vorbesc de parc si de film,nu restaurante sau cumparaturi ;) ca acolo desigur ca le place. Desi la restaurant nu s asa de convinsa. Numai bine o mancare intre prieteni decat BORING cu mamica si taticul? M am necajit o vreme,nu mi e usor dar acum este lumea ei, sa zboare, sa rada, sa viseze!!!


Rufus atunci cu Dumnezeu inainte. Dar nu baga politie, o sa i inversunati mai rau...




Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.websho...Sg?vhost=family



Dilemele tale le pot rezolva pe PM daca doresti - da-mi semn si iti voi raspunde in particular. Nu-i locul potrivit.

"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes




Te as bloca si aici dar nu am optiunea [:D]





Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.websho...Sg?vhost=family


#77
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 10:41

Citesc despre problemele acestei fete si mi se ridica parul in cap. [bang]

In primul rand, voi, ca parinti, sunteti mult prea permisivi. Totusi, din cand in cand mai iesiti din decor devenind severi. Nu aveti continuitate, iar echilibrul il veti gasi numai cu ajutorul unui psiholog-consilier. Intre voi si fata este clar un blocaj de comunicare, deci va e ostila; nu va asculta cu adevarat.
Mie imi este clar ca ii lipseste tatal natural, ca Rufus nu a reusit sa il inlocuiasca, chiar daca s-a straduit.
Ce greseli ati facut voi : ati lasat-o la mare cu sora cea mare, pe care nu o place, o lasati sa umble lelea prin Centrul vechi, despre care se stie ca este periculos, plin de derbedei si drogati.
Tora ii permite sa ii dea sfaturi despre sex cu sotul ei.
Tratati o adolescenta ca pe un adult.
Toti ar trebui sa aveti usa la camera; daca in propria casa nu ai intimitate, atunci, unde ?

Ce as face eu :

L-as reclama pe individ la politie si i-as deschide si dosar penal ( cine stie din ce retea o face parte ? ).
As face un efort financiar si as merge doar eu si fiica la un consilier. Stiu sigur ca sfaturile unui psiholog vor avea alta greutate in fata fetei.

Eu nu as mai lasa-o sa faca nimic din tot ce a facut pana acum. Vrea la spectacol ? Unul dintre voi o va insoti. Vrea la bar ? Invita-i cativa prieteni la voi acasa. As duce-o si as aduce-o de la liceu.
Este perioada in care pot face niste greseli de nereparat.
Mie, ca persoana din afara, imi pare ca ati scapat-o din mana. Sunteti depasiti de tot ce se intampla , asa ca cel mai bun lucru pe care il puteti face pt voi, este sa mergeti la consilier.
Eu asa as face.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#78
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 10:45

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

V-ati gandit ca Teda ar putea sa dea peste acest subiect pe forum? Cum credeti ca ar reactiona, citindu-l?


Si daca l-ar citi, ce ?!
I-ar fi ranite sentimentele ?
Sentimentele parintilor ei, nu conteaza ?
Pe termen lung, actiunile ei devin disctructive atat pt ea, cat si pt toata familia. Asta nu are importanta ?








allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#79
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 11:26

Daca ar citi ar vedea doi parinti ingrijorati, care o iubesc si se tem pentru siguranta ei. Atat.

Eu cel putin asta vad.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#80
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 12:38

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Daca ar citi ar vedea doi parinti ingrijorati, care o iubesc si se tem pentru siguranta ei. Atat.

Eu cel putin asta vad.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Si eu vad ingrijorarea parintilor fetei la anii mei. Insa la anii ei s-ar putea sa nu aibe maturitatea necesara sa inteleaga acest aspect, cum fata nu intelege nici alte lucruri legate de siguranta ei.

Pe de alta parte, e normal ca parinti sa-ti pui intrebari si sa te sfatuiesti cu altii care poate au trecut prin aceleasi experiente de viata cu pruncii lor, insa un forum de discutii e citit de oricine, practic e public si de cele mai multe ori nu esti doar un om ascuns in spatele unui nickname, unii te cunosc mai mult de atat. Iar subiectul de fata e unul delicat, zic eu.
Eu una sunt putin rezervata in ceea ce postez despre mine si familia mea aici. Desigur, e opinia mea. Fiecare face cum crede.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -