Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

probleme cu mindra de 15 ani


391 raspunsuri la acest subiect

#381
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 20:23

Ocebine, ai dreptate .... M-am regasit perfect in descrierea lui Rufus despre Tea. De altfel, daca citesti definitia personalitatii puternice pe care am dat-o eu, o sa vezi ca Rufus parca mi-a copiat mesajul.

Eu am fost un adolescent controlat, am avut o libertate conditionata de notele de la scoala si controlata din umbra. De asemenea am crescut si am fost educata dupa principiul "dupa fapta si rasplata" ... Am avut clar potential de "troublemaker" si acest gen de educatie mi s-a potrivit ... Desi am avut vreo 10 ani in care mi-am considerat parintii cei mai mari dusmani, nu am ramas cu nici o trauma, si incercarile mele de rebeliune chiar nu aveau in spate nici o trauma. Am spus si poate ar trebui sa imi pun asta la semnatura - 70% din ce reprezint ca om se datoreaza parintilor mei si 30% mie ca i-am ascultat, cu crizele de rigoare.

Acum la maturitate pot spune ca am avut o adolescenta de invidiat si mai tarziu o studentie de invidiat. Nu am lucrat niciodata, vacantele erau vacante, concerte nu cred ca am pierdut vreunul din cele care existau, gashca din liceu doar v-am tot povestit de ea si ca inca suntem in legatura, nebunii ale tineretii nu cred ca am ratat vreuna (inclusiv fumatul in clasa a 11 a in parcul din spate de la Doina) ...

Ce nu inteleg eu este toleranta asta pe care voi o aveti la actiuni extreme de genul politie, betzii, spitalizare si unica solutie pe care o sugerati - luatul in bartze si declaratii de iubire.

#382
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 20:41

Citat:
citat din mesajul lui buflea



Ce nu inteleg eu este toleranta asta pe care voi o aveti la actiuni extreme de genul politie, betzii, spitalizare si unica solutie pe care o sugerati - luatul in bartze si declaratii de iubire.


Poate pare paradoxal...dar actiunile respective nu sint (in cazul de fata) generate de o dorinta de a face rau, ci sint un simptom...remediul este sprijinul. In acest fel "ridici" adolescentul din impasul in care se afla.

Eu sint ferm convinsa ca imbratisind si oferind sprijin NECONDITIONAT, intaresti enorm stima de sine a adolescentului (stiu ca tu nu ai o problema cu stima de sine si sint convinsa ca asta a contribuit la "ne-traumatizarea" ta ca adolescent - nu toti sint asa de norocosi[:D]).



"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes


#383
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 21:16

Sunt de acord partial cu ultima fraza a lui Buflea:

"Ce nu inteleg eu este toleranta asta pe care voi o aveti la actiuni extreme de genul politie, betzii, spitalizare si unica solutie pe care o sugerati - luatul in bartze si declaratii de iubire."

Sigur ca ne iubim copiii neconditionat, ca incercam toate variantele posibile, insa astfel de fapte trebuie sa aiba consecinte... asa cred si eu. Nu se poate sa rasplatesti cu luat in brate atitudini nocive pentru ei.

Societatea impune niste reguli de conduita, morala - cretine sau nu - nici eu nu ma inghesui prea tare in limite. Dar macar cele de baza sa le respecte. Fata de societate si familie. Eu ca parinte am SI rolul de educator, nu doar de iubitor.


Am tot citit despre mirarea ca in liceu unii dintre noi am mai baut, mers la chefuri, chiulit, fost obraznici etc ....
1. mi-as dori ca fetele mele sa fie la fel de ponderate in "tampenii", nu am sarit niciodata limita, desi eram o dupa normele inguste o "rebela" de vai de capul alor mei (nu au mers niciun fel de metode, eu aveam cu totul alte idei atunci)
2. am fost la unul dintre cele mai bune licee, si da - am avut si 7 la purtare, si 4,4,7 media la latina, cat sa nu raman corigenta pe vara, si totusi am intrat din prima la o sectie la facultate unde concurenta a fost de 9 pe loc. Cu admitere din 3 examene evident, nu ca acum...





#384
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 21:22

Buflea, tu nu esti Teda. Trasnai fac multi adolescenti si o fac din motive diferite. Tu probabil nu suportai sa ti se impuna niste lucruri si erai pe baricade mereu Gica-contra fiindca permanent iti doreai mai mult decat ti se permitea. Poate ca acel mai mult alti parinti l-ar fi permis, sau l-ar fi negociat mai bine si atunci n-ai mai fi fost intr-o continua lupta. Gandeste-te la tine in raport cu profesori diferiti, ca sa intelegi ce zic. Unii urla si cand scartaie o banca, altii te iarta si de tema nefacuta, la cei cu adevarat buni inveti cu drag tot oricat de greu ar fi, nu te lupti cu ei ci iti pasa al naibii sa nu-i dezamagesti, despre asta vorbim.







Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#385
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 22:18

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Am spus si poate ar trebui sa imi pun asta la semnatura - 70% din ce reprezint ca om se datoreaza parintilor mei si 30% mie ca i-am ascultat, cu crizele de rigoare.



Deci totusi, modul in care parintele relationeaza cu copilul este important in devenirea copilului.
Mi se pare ca tu sustineai ca prea se arunca vina pe nedrept in ograda parintilor. [:)]



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#386
Carra

Carra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 01:54

Cei care nu au copii au voie sa raspunda? Nu sunt absolut deloc ironica sau tendentioasa, dar nu stiu daca pot incerca un raspuns din propria experienta ca adolescenta (cu foarte, foarte multi ani in urma) si, ulterior, ca profesoara de adolescenti (tot cu foarte, foarte multi ani in urma). Nu as vrea sa pozez in "ce tare sunt eu in teorie".

#387
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 08:56

Carra, pana la urma toti suntem "tari in teorie" aici: unii nu au copii de varsta periculoasa inca, altii au dar s-au manifestat altfel...nu exista doua cazuri la fel. Cred ca orice experienta impartasita e binevenita. [flo]

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#388
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 13:19

Citat:


Ce nu inteleg eu este toleranta asta pe care voi o aveti la actiuni extreme de genul politie, betzii, spitalizare si unica solutie pe care o sugerati - luatul in bartze si declaratii de iubire.


inca nu am ajuns pana aici, si rasuflu usurata in fiecare seara, ca am scapat si azi... dar totusi, ai vreo solutie? daca vine beat acasa, ce fac? Il pedepsesc? In afara de faptul ca i-am explicat ce consecinte are o betie, un praf, un fum, ce mai pot sa fac? Nu-i dau voie sa iasa din casa? Buuun, nu iese seara, dar se poate imbata si dimineata la birtul de langa scoala. Ei sunt MARI deja, si prea descurcareti :(((



Gabi



#389
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Nu cred ca se pune problema sa aprobi relatia unei fete de 15 ani cu un barbat de 27. Ala e pedofil. E ilegal si imoral. Pentru mine nu ar exista discutie legat de problema asta. Eu as fi mers direct la politie cu telefonul si cu mesajele.
are importanta varsta? la 18 sau 20 de ani nu ar fi aceeasi lucru?
Tora,
stii ce as face eu? As anunta fata ca duminica este ziua noastra, mama-fiica si as organiza niste activitati care ii fac placere doar pentru noi 2, fara tata, fara surori, etc. Nu as mentiona pe parcursul zilei incidentele recente. As incerca din rasputeri sa ne simtim bine, sa ne relaxam, fara reprosuri, fara critici, doar lucruri pozitive.
daca as avea 15 ani si as fi indragostita lulea, nu stiu daca as vrea sa particip la asa ceva :((((
Eu mai tin cate una din fete acasa de la scoala cand am o zi libera in timpul saptamanii [:I]. Mergem la cumparaturi, ne rasfatam, fetele se simt bine ca le dedic cate o zi individual plus ca fac asta in timp ce chiulesc de la scoala si eu mint ca sunt bolnave [:D][:I]. Maica-mea nu intelege deloc chestia asta si nu intelege cum pot sa le tin acasa din timpul scolii. Dar ele sunt asa fericite [:D] si ne face atat de bine, si lor si mie.
daca tot venea vorba de chestiile ilegale si imorale... (ma refer la chiulire si minciuna) [flo] nu te superi, da? glumesc doar

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




Gabi



#390
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 06 noiembrie 2012 - 17:39

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:


Ce nu inteleg eu este toleranta asta pe care voi o aveti la actiuni extreme de genul politie, betzii, spitalizare si unica solutie pe care o sugerati - luatul in bartze si declaratii de iubire.


inca nu am ajuns pana aici, si rasuflu usurata in fiecare seara, ca am scapat si azi... dar totusi, ai vreo solutie? daca vine beat acasa, ce fac? Il pedepsesc? In afara de faptul ca i-am explicat ce consecinte are o betie, un praf, un fum, ce mai pot sa fac? Nu-i dau voie sa iasa din casa? Buuun, nu iese seara, dar se poate imbata si dimineata la birtul de langa scoala. Ei sunt MARI deja, si prea descurcareti :(((



Gabi




Eu la 16 ani nu vroiau ai mei sa ma lase in Piata Universitatii. Adica ma duceam in fiecare seara, ne certam zilnic si la un moment dat au zis - bun, maine nu te mai duci si gata. Si eu nu am mai venit acasa de la scoala - m-am dus direct.
Cand am ajuns seara acasa i-am intrebat daca e ok sa mai locuiesc cu ei sau nu mai e cazul sa intru pe usa .... Dar daca vor sa mai locuiesc cu ei sa se obisnuiasca, daca nu, asta-i viata, haide pa.
Macar eu m-am intors sa intreb, sor-mea la 17 ani i-a sunat sa-i anunte ca ea nu mai locuieste la ei, se mutase deja, tot plecata direct de la scoala - ea se mutase la prietenul ei.
Eu as fi foarte precauta cu interzisul si pedepsele la varste de-astea ca poate o semana cu mine sau sor-mea :D




Sorana si Monica (28.09.2002)



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -