Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

probleme cu mindra de 15 ani


391 raspunsuri la acest subiect

#361
karmenutza

karmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 10:51

Si tot vorbind eu cu fii-miu, facandu-i rezumat la ce se discuta aici, el mi-a mai zis ca parerea lui este ca trebuie scoasa din anturaj, prin orice mijloace.
I-am povestit ca fata , Teda, l-a cunoscut pe individul de 27 de ani cand a fost la un concert cu sora ei mai mare, de 19 ani. Stiti ce mi-a zis? "Ce cauta o fata de 15 sa iasa cu o fata de 19"? Chiar daca e sora-sa? La varsta de 15 nu trebuie sa aiba activitati comune cu cei de 19, chiar daca par apropiate de varsta. Si el are prieteni in jurul varstei lui. 21, 20, 22. Dar nu au in grupul lor copii de 15 ani. Ei mai ieseau in oras, in centrul vechi la o bere, o cafea, la concerte pana la 12 noaptea. Mi-a zis ca "ce sa caute copiii dupa ei"? Ei au grija de copii? Sa o lase acasa si sa nu mai iasa cu sora. Nu ma asteptam sa fie asa de drastic in solutii. Nici nu mai continui si cu masurile care crede el ca ar trbui luate, poate oripilez lumea pe aici!...[:D]


Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)


#362
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 10:56

Citat:
citat din mesajul lui karmenutza

"Ce cauta o fata de 15 sa iasa cu o fata de 19"? Chiar daca e sora-sa? La varsta de 15 nu trebuie sa aiba activitati comune cu cei de 19, chiar daca par apropiate de varsta.







Un punct de vedere bun de tinut minte!

Si totusi...care-s masurile "oripilante"? Daca tot discutam de toate...[:)]



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#363
karmenutza

karmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 11:08

I-ar lua telefonul, i-ar taia internetul, nu i-ar mai da bani de buzunar. Prin telefon si internet i-ar taia caile de comunicare cu anturajul. Nu i-ar mai da voie afara. Daca anturajul e la scoala, ar schimba scoala. Daca nu are bani de buzunar, nu are cu ce merge la baute. Zic "bine, bine...poate merge cu colegii si fac ei cinste..." "Cata cinste fac colegii? o data, de doua ori... gata! Daca nu are bani nu o sa mai mearga ea!" Cu cat mai repede scoasa din anturaj, cu atat mai bine!
I-am spus ca ar fi un tata foarte sever!....si m-a zis "da, dar mai tarziu mi-ai multumi"
Eu, ca mama nu am fost asa drastica dar nu am avut motive. I-am trasat niste linii, in mare, pe care nu le-a depasit niciodata, la modul de "sarit calul".


Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)


#364
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 13:03

Rufus, m-ai facut sa zambesc la faza cu aprecierea de sine. O fata cu apreciere de sine mare, sta ca o regina pe tron si niciun baiat nu-i destul de bun sa ajunga pan la ea decat daca...si daca ...si daca... Adica face sita deasa rau, e pretentioasa tare. Il vrea pe cel mai cel. Si daca ala greseste il amendeaza si-l face sa sufere, ca ea e grozava si stie ca gaseste oricand altul. Ea conduce jocul, nu partenerul.

Ori alegerea Tedei nu arata asta, poate o fi bine individul ca barbat,dar felul in care ea a acceptat sa fie tratata, luata direct la intrebari despre pozitii sexuale preferate, nu arata ca era pretentioasa sau ca ea punea conditii in relatia cu el. Plus bautul. O fata cu stima de sine mare nu-si pierde controlul, nu se pune singura in situatii jenante sau de risc.



Faptul ca-i si frumoasa si talentata si desteapta sunt lucruri pe care le vedeti voi, sunt calitati apreciate si poate chiar recunoscute de ea rational. Dar intim, emotional, in adancul sufletului, ea nu-i sigura ca merita ce-i mai bun, ca poate pune conditii... cauza n-o mai reiau, ca am mai zis-o. Daca vrei o comparatie e ca la anorexice, sunt slabe de pica pe jos dar ele tot simt ca nu-i de-ajuns.

Ca-i sincera cu tine e un lucru foarte mare, inseamna ca te respecta si te considera un om corect in care are incredere. De fapt pe incredere si dialog se cladeste si stima ei de sine si aceea o va face ca sa nu mai sara calul, sa nu se puna in pozitii vulnerabile. Ca nu era ok sa mearga cu Ioana am zis si eu intr-un mesaj anterior. Nu era ok nici pentru Ioana sa aiba o grija in loc sa se distreze si nici pentru Teda sa fie intr-o zona in care sa se simta nevoita sa epateze ca sa tina pasul cu cei mari. Tratati-o cu totul aparte de Ioana, ea are alta varsta, alta fire, alte nevoi.



Inca ceva, ziceati mai inainte de fete ca nu va ajuta, sau ca nu tin ordine. Faceti sedinta de familie, sau discutati cu fiecare separat daca inca mai sunt certate si intrebati-le ce sarcini aleg sa faca zilnic si saptamanal. La noi de pilda, fiu-meu a declinat dusul gunoiului sau hranitul cainilor, dar si-a ales ca-i usoara(?!) curatenia la parter. Saptamanal, aspira, da cu mopul intr-un hol mare, bucatarie, baie de serviciu si 3 camere(una e a lui). Sterge praful doar in living si evident nu face perfect, dar face chestia asta saptamanal. Cand e cazul el sterge geamurile pe-afara, tunde iarba, ma ajuta la diverse in gradina. Nu ar spala vase, dar face friptura la cuptor, gratar, omleta, salate. Esential e ca sarcina sa fie aleasa de copil si perceputa ca o activitate necesara, ce poate fi chiar placuta. Plus ca la o casa mare unul singur nu face fata si daca angajam menajera, de unde bani de iesit la concerte, club sau alte distractii? [:)]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#365
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 13:47

Citat:
citat din mesajul lui Rufus



Azi dimineata imi arata mandra parul ei si ma intreba daca n-ar trebui sa se tunda "asa, pe la varfuri". Si sa-si schimbe samponul, ca nu-i place cum arata parul peste 2 zile. De parca eu m-as pricepe.



Va intrebati unde e Tora. E aici, n-a plecat. A inceput chiar sa experimenteze din sfaturile voastre. Cand vom gasi "panaceul", va vom spune, cu siguranta.







Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde







cred ca e o incercare timida de a se apropia mai mult de tine. ii pare rau, nu prea stie cum sa arate acest lucru, stie ca te-a ranit si dezamagit; eu nu am retinut daca in toata aceasta tevatura, Teda a avut un moment in care a aratat sincer ca regreta, si-a cerut scuze intr-o forma sau alta ?



Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )



"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#366
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 14:17

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui rrox3


Din cat imi pot eu da seama, Tea e o fata sensibila, inteligenta si cu o stima de sine aproape de pamant. E o fata care nu crede in propria valoare. In propria importanta. Nu se valorizeaza. Cere cat poate ea de tare sa i se arate ca e importanta, conteaza, e placuta si dorita. Ar plati oricat pentru asta. E sentimentul cu care raman multi copii abandonati si le subrezeste personalitatea.



Mi-am propus de la inceput sa nu intervin in subiect pentru a contrazice, tocmai ca sa aud pareri care sa acopere un spectru intreg. Poate e timpul sa personalizam putin discutia.

Nu, rrox, nu este asa cum spui. Adica este sensibila, inteligenta si stie perfect acest lucru. Este un lider in orice gasca a fost, ce-i drept de ceva vreme. Este foarte buna la scoala, este curtata de baieti, dar stie cum sa se poarte (nu vorbesc de subiectul discutiei de fata) cu ei; este placuta si dorita, nu trebuie sa bea sau sa braveze pentru asta. Se zbate sa iasa in fata, de cele mai multe ori reuseste. Este atleta medaliata, publica poezii intr-o revista de specialitate. A fost admisa prin concurs la fundatia lui Felix la ceva cenaclu de arta, numai ca programul de scoala nu-i permite sa-l si frecventeze. Citeste biblioteci intregi, are abonamente la doua biblioteci, acum se inscrie la a treia, ca-i trebuie anumite carti. Si nu in ultimul rand, arata impecabil.
Crede in propria valoare, chiar foarte mult. Suspectez ca prea mult. De fapt aici i se poate reprosa ceva, dar este tributul platit varstei si lipsei de experienta. Dorinta de a fi egala Ioanei o impinge la gesturi pe care, ulterior, nu le poate controla.





Rufus din pacate nu m-ai contrazis cu nimic. Ce-mi spui tu despre ea nu e in opozitie cu ce am zis eu. Sunt planuri diferite. E vorba despre ce simte ea, cum se percepe ea sub platosa, nu neaparat constient. Alegerile ei despre asta vorbesc. Istoria ei, la fel. A scris si Olympia deja.





Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#367
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 14:40

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
Citat:
citat din mesajul lui RufusAzi dimineata imi arata mandra parul ei si ma intreba daca n-ar trebui sa se tunda "asa, pe la varfuri". Si sa-si schimbe samponul, ca nu-i place cum arata parul peste 2 zile. De parca eu m-as pricepe.Va intrebati unde e Tora. E aici, n-a plecat. A inceput chiar sa experimenteze din sfaturile voastre. Cand vom gasi "panaceul", va vom spune, cu siguranta.Rufus, Tora si iadele[foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
cred ca e o incercare timida de a se apropia mai mult de tine. ii pare rau, nu prea stie cum sa arate acest lucru, stie ca te-a ranit si dezamagit; eu nu am retinut daca in toata aceasta tevatura, Teda a avut un moment in care a aratat sincer ca regreta, si-a cerut scuze intr-o forma sau alta ?Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Rufus,e induiosator....acum tu,o sa-i spui ca se poarta parul cu varfurile franjurate,mai ales ca e lung si ca i-ar prinde bine o mica schimbare.....pe langa faptul ca va face bine moral..cuvantula sta e cu 2 intelesuri.[:)]MadalinaCopiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#368
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 15:16

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Rufus, m-ai facut sa zambesc la faza cu aprecierea de sine. O fata cu apreciere de sine mare, sta ca o regina pe tron si niciun baiat nu-i destul de bun sa ajunga pan la ea decat daca...si daca ...si daca... Adica face sita deasa rau, e pretentioasa tare. Il vrea pe cel mai cel. Si daca ala greseste il amendeaza si-l face sa sufere, ca ea e grozava si stie ca gaseste oricand altul. Ea conduce jocul, nu partenerul.
Exact asa este. Cine a spus ca-i altfel?La ultima "cucerire" n-am asteptat sa vad "care pe care", pentru ca nu-mi permit asa ceva. Diferenta de varsta este prea mare si, din pacate, in defavoarea ei.La 15 ani nu poate fi experta, orice ar zice sau as zice. Si mai este ceva la 15 ani: ce e valabil azi, maine se poate schimba. In vara, inainte sa-l cunoasca pe asta, avea un prieten mai mic ca ea, zicea ca asa e mai bine, sa poata controla situatia. Dupa putin timp, s-a schimbat schimbarea.N-am avut ocazia inca s-o intreb cum poate controla un tip de 27 de ani.Rufus, Tora si iadele[foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#369
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 15:58

Hm, eu as fi lasat-o cu sora de 19 ani. La concert sau unde au fost.
Nu inteleg foarte bine de ce "n-are ce cauta". In mod evident a iesit rau dar eu nu cred ca daca a iesit rau inseamna ca si data viitoare, avand acum experienta (amandoua) va iesi tot rau. Separarea surorilor, sa nu aiba activitati comune mie nu mi se pare ok, ba chiar eu as face "pe invers", ma gandesc ca ele doua altfel discuta, altfel ajung la o intelegere si ca, pe viitor, vor avea grija una de alta, vor evita problemele.




Sorana si Monica (28.09.2002)


#370
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 16:06

Din experienta proprie, nu recomand activitatile comune intre surori de varste diferite. Intre mine si sora-mea sunt doar 2 ani jumatate si ajunsesem sa ne despartim la coltul strazii si ne intalneam dupa un anumit numar de ore, cand veneam acasa. Ai mei habar nu aveau!


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -