Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

IDEI DE AFACERI....pentru mamici cu initiativa..


39 raspunsuri la acest subiect

#11
nictatiana

nictatiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 02 noiembrie 2012 - 13:22

Am stat acasa multi ani si datorita prb survenite dupa ultima sarcina nu am putut lucra mai nimic. mi-a venit o idee si chiar ma gandeam cui sa cer parerea.
Nu pot sta la birou, am zile in care pot fi active si zile cand stau la pat. Situatia cu sanatatea mea e destul de tulbure si nu-mi fac mari sperante ca mai ies din chestia asta, chiar daca depun eforturi supraomenesti de peste 5 ani.
In fine!
M-am gandit sa-mi fac o firma micuta, cu spatiu comercial fix dar si un site atasat de vanzare on-line, dar mai deosebit. Sa se adreseze in primul rand orasului in care locuiesc si mamicilor cu copilasi foarte mici.
Eu una m-am izbit des de problema probatului hainutelor la un bebel de pana la 1 maxim 2 anisori. In general nu sunt conditii in magazine ptr asa ceva si se lasa cu plansete si nervi.
Dar daca ar exista produsele prezentate frumos pe un site, le alegi si ar veni "magazinul" la tine acasa programat? Probezi in liniste in patutul tau, vezi ce-ti place si ce nu si cumperi...sau nu! Ar functiona??? Pana la urma cosmetice sunt in toate mallurile si totusi lumea mai cumpara din cataloage inca.
Bineinteles ca treaba asta se poate face dupa ora 5-6 seara si ziua sa existe si un punct de desfacere asa fizic.
Baza sa fie hainute ptr micuti, dar si chestii lenjerie intima ptr mamici etc. legate de momentul asta al vietii, cand e mai greu sa te plimbi cu pruncul in brate prin magazine.
De exemplu la o onomastica se pot comanda jucarii care sa fie livrate de un iepuras( costumat hazliu asa) sau o...printesa?
E trasnita ideea? la ce criza e in prezent...ai zice ca nimic nu ar merge. Dar daca esti serios si vrei musai...poate se poate.
Astept critici constructive![shopi]

http://nictatiana.bl...0&max-results=5

#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 16:39

Subscriu in totalitate la ce ai scris, ina. Pe vremea cand faceam felicitari manuale quilling (as mai vrea sa fac, dar nu imi permite timpul), lucram de pe la 23 pana pe la 3. Si faceam 2 felicitari, nu mai mult, pentru ca, desi rezultatul e foarte frumos, chiar spectaculos (puteti vedea pe Origami Romania ce se poate crea din hartie, e de nedescris, trebuie vazut), sunt foarte migaloase, consuma timp si... investitia initiala costa, hartie, cartoane, lipici, perforatoare, sabloane, foarfece cu model si tot felul de alte chestii.



Bucuria sufleteasca a fost mai mare decat castigurile financiare.









Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#13
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 18:38

Eu mi-as face un cabinet de tratament al traumelor..intentionez o clinica,dar sunt necesari bani mai mulkti...un cabinet pentru consilierea psihologica a copiilor traumatizati psihic si fizic,abuzati,care au suferit accidente...si pentru terapie ABA.Asta e partea mai complexa,de aceea o sa incep incet,apoi ne extindem.Am si gasit oameni,ne trebuie doar niste bani...ceva mai mult...de fapt..vreo suta de milioane,dar speram sa putem rezolva,cat de curand.

Din pacate,doar mancarea si doctorii mai au cautare.
Cabinete de expertyiza pot fi afiliate pe langa tribunale,sunt necesare doar atestate..totul s epoate rezolva.Sper ca la anul sa ne apucam in plin de proiect.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#14
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 03 noiembrie 2012 - 23:51

Citat:
citat din mesajul lui nictatiana

M-am gandit sa-mi fac o firma micuta, cu spatiu comercial fix dar si un site atasat de vanzare on-line, dar mai deosebit. Sa se adreseze in primul rand orasului in care locuiesc si mamicilor cu copilasi foarte mici.
Eu una m-am izbit des de problema probatului hainutelor la un bebel de pana la 1 maxim 2 anisori. In general nu sunt conditii in magazine ptr asa ceva si se lasa cu plansete si nervi.
Dar daca ar exista produsele prezentate frumos pe un site, le alegi si ar veni "magazinul" la tine acasa programat? Probezi in liniste in patutul tau, vezi ce-ti place si ce nu si cumperi...sau nu! Ar functiona??? Pana la urma cosmetice sunt in toate mallurile si totusi lumea mai cumpara din cataloage inca.
Bineinteles ca treaba asta se poate face dupa ora 5-6 seara si ziua sa existe si un punct de desfacere asa fizic.




1. intai si intai as verifica concurenta. nu sunt foarte informata in domeniu, dar pariez ca exista deja destule magazine online romanesti, care vand haine si accesorii pentru bebelusi si gravide. de fapt, domeniul online s-a cam saturat. greu sa incepi acum ceva online, de la 0, daca nu ai un produs cu adevarat special.

2. un spatiu fizic costa destul de mult. ai cheltuieli cu chiria, stocurile si probabil salariul unei vanzatoare full-time. ti le poti permite?

3. referitor la varianta on-line: daca nu ai un volum foarte mare de vanzari, care sa-ti permita sa amortizezi eventualele pierderi, fiecare obiect returnat si problemele care decurg de aici (haine murdarite, distruse, divergente cu clientii, clienti nebuni sau usor dusi cu capu', care vin cu cele mai ciudate si nastrusnice revendicari - exista, da!!!- cheltuieli postale pentru trimis/returnat hainele, etc) iti vor face o gaura prea mare in buget.

firmele care vand prin catalog, au cifre de afaceri uriase si o armata de oameni in spate, care asigura infrastructura. sunt competitive, pentru ca de obicei sunt ele insele producatoare si si-au creat intreaga structura de prezentare si distributie. dar tu nu vei avea acest avantaj, tu va trebui sa cumperi marfa de la alti producatori, ceea ce inseamna, din start, costuri de achizitie mari. si oricum, daca nu esti foarte mare, modelul asta nu functioneaza. gandeste-te numai cat te-ar costa sa faci un catalog: costuri cu fotograful, modelele, (make-up artist, coafor evt) post-processing, editare, imprimare, distributie...

si inca o chestie, pe care trebuia s-o pun la inceput: eu n-am auzit pe nimeni care sa probeze hainele ptr bebelusi. toata lumea le cumpara in functie de indicatiile de varsta de pe eticheta si ... ochiometric. deci din start, eu personal nu vad necesitatea unui astfel de serviciu. dar poate ma insel aici...

#15
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 00:06

eumada, faci o clinica cu 10 000 de lei? asta e cat, 2000 de euro? o faci in garaj sau cum?

#16
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 00:17

Ai inteles complet aiurea...am zis cabinet......clinica presupune multi bani....cabinet=investitie...spatiu,dotari....personal.Spatiul..il am..dotari=mobilier,omul conteaza...si apoi mai vedem.
aDICA..CABINET PSIHOLOGIC PENTRU COPII CU TRAUME PSIHICE,UNDE E NEVOIE IN PRIMUL RAND DE OAMENI....

De ce nu faci macar efortul de a citi corect sau cel putin de a-ti vedea de treaba ta?Sau daca nu fugi la niste telenovele?Sau te obsedez in asa masura ca nici nu mai poti citi cu atentie?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#17
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 00:29

eumada, recunosc ca m-ai socat! adica, la banii tai, sunt 2000 de euro o problema? pfff, ce dezamagire. eu chiar te vedeam instarita, serios!

well, succes cu clinica/cabinetul/garajul... whatever.

#18
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 00:35

Nictatiana, eu personal NU CRED ca ar functiona. Din motivele enumerate de Portocalia, de exemplu. Nici eu nu stiu pe cineva sa probeze haine la bebelusi [:D]





*****************************

Irina (2006) si Miruna (2011)

mai coase cineva goblen ?

Lucrusoare frumoase pentru bebelusi, accesorii, cartile copilariei mele



#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 09:46

Orice business se poate face daca este corect proiectat. Iar a face un business presupune inainte de toate ideea. Dar a avea doar ideea fara gandire evaluare si verificare nu este business.



Destinul meu este de a fi "noi" pentru totdeauna

#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 13:58

Da, nici eu nu i-am probat nimic pana pe la 1 an si jumatate, 2. Stiam ce inaltime are, cate kg si dupa asta ma luam.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.












Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -