Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

IDEI DE AFACERI....pentru mamici cu initiativa..


39 raspunsuri la acest subiect

#1
totosika

totosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 19:32

Haideti sa incercam sa discutam ce putem face ,sa fim propriile noastre sefe si sa nu mai depindem de altii.Ce mai "merge" astazi in Romania,si in ce merita sa investesti.Cum sa incepem o afacere si ce usi sa deschidem pentru a obtine ,eventual,fonduri europene.[:-@].Astept sfaturi de la voi[flo]

#2
totosika

totosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 20:12

Am auzit de o idee,nu stiu cat este de buna(mai ales in rural),depre tratamente medicale la domiciliu.Ati auzit de asa ceva?Second handul nu stiu daca mai merge,acum am vazut ca merg chinezariile aduse cu containerul direct din China.[asia]Ce ziceti de patiserii si prajituri facute ca acasa(nu gen cofetarii)???? [yami]

#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 21:48

Ai nevoie de aviz de libera practica,autorizatie de libera practica si atestate ca sa poti face tratamente (injectii) la domiciliu.Astea se obtin in timp.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#4
totosika

totosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 01:30

Am o prietena care are toate astea....ma intrebam daca merge asa ceva...daca are sorti de izbanda o astfel de initiativa....
Acum le rog pe mamicile din diaspora....poate imi dau niste idei din tarile de pe unde traiesc....sigur fiecare a vazut ceva deosebit,ceva de admirat....

#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 15:14

pai in primul rand la ce te pricepi mai bine? la servicii medicale, stii sa faci injectii, masaj? sau te pricepi sa faci prajituri de casa? in functie de ce te pricepi si cati banuti ai pentru a incepe, mergi in directia respectiva.


#6
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 15:41

eu cunosc virtual cateva mamici care au reusit, unele sa inlocuiasca complet venitul unui job, altele doar sa rotunjeasca ici colo.
cat iese, asta nu stiu, ca bani, insa toate dar absolut toate muncesc foarte mult si au avut un inceput sinuos.

Cateva vand hainute second hand, fie ale copiilor lor fie scotocite si triate de prin magazine. Nu comentez despre alegerea asta; eu personal nu ma supar, nu sunt contra marfurilor second hand si in definitiv tot un copil le-a purtat, nu un minotaur. Insa unele mamici considera asta o jecmanire, etc.

Mai stiu cateva mamici foarte talentate in ale gatitului, unele cu bloguri culinare foarte bune si apreciate. Una din ele a incheiat parteneriate cu diverse firme; gateste folosindu-le produsele, etc, si astfel primeste ori produse gratis ori sume modice de bani. Insa, repet, e vorba despre un blog culinar foarte bun, cu un numar foarte mare de views.
Un succes destul de mare am vazut ca il au mamicile care stiu sa faca torturi bio / raw, eventual si personalizate.

Mai sunt si mamicile cu manute de aur. Un exemplu foarte bun e Diana Mateescu, care reprezinta motorasul din spatele slingurilor, meitaiurilor si SSCului nostru autohnon, Luna. Nu am voie sa pun link, presupun, dar daca dati un google o gasiti. De altfel cred ca activeaza si aici pe forum. Nu stiu daca s-a imbogatit in urma slingurilor; produsele ei sunt foarte bune insa si materialele sunt scumpe, prefer sa nu ma erijez in presupuneri dar nu cred ca s-a umplut de bani cat mai mult de mandrie pentru o afacere proprie care face multe mamici fericite. Identica e afacerea celor de la MamaGolo (de fapt "celei" pt ca e tot o mamica) si a Ancutei Burtea - cred ca si ea e tot pe forum.

Mai sunt si cele care fac bijuterii; aici piata e mult mai vasta si concurenta mult mai acerba. Sunt bijuterii minunate, unele, mediocre altele, am vauzt mamici care au evoluat enorm de la o luna la alta, invatand, produsele lor sunt de nerecunoscut ca si calitate si design fata de cum au inceput. Dar iarasi ma indoiesc ca reuseste cineva sa acopere, sa zicem, o chirie, sau o rata la banca din vandut cercei la 5 ron.

Mamicile care stiu sa impleteasca frumos au vad bun in sezonul asta. Se cauta fesurile - eu tocmai am luat unul de la o bunica, cu 10 ron - , se cauta tichii, manusi, fulare, botosei. iarasi conteaza enorm vizibilitatea. Pagini de FB, bloguri, mici concursuri cu "give-aaway", metoda de promovare conteaza cred uneori mai mult decat calitatea produsului, ca pana la urma niste cipici sunt niste cipici si atat.

Croitoresele sunt pe cale de disparitie si putinele mamici care stiu sa croiasca hainute inedite, unicat, au o mai mare libertate neavand asa multa concurenta.

Cosmeticele hand-made sunt cu dus intors, se intalnesc cu ceva mai mult scepticism desi au si ele nisa lor de cliente entuziaste.

Insa nu uita ca in spatele fiecarei manusi, fiecarei prajituri, fiecarui cercelus, stau ore de munca noaptea tarziu sau dimineata devreme, pe un colt de banca in parc, in pat cand a adormit toata lumea, etc. Exista multe povesti de succes insa toate sunt cladite pe multe sacrificii, talent si munca.



-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#7
alina_satena

alina_satena

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.502 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 16:17

Ina sa stii ca ai dreptate in tot ceea ce ai scris tu.

Eu una fac bijuterii hand-made pe care le fac din placere mai intai pentru mine si apoi pentru vanzare , nu reusesc sa vand foarte mult dar ceea ce vand cu banutii obtinuti ii reinvestesc in materiale.E foarte greu sa iti gasetsi inspiratia,iti trebuie foarte mult timp:sa umbli dupa materiale, sa lucrezi produsul,sa te informezi despre unele materiale , timpul cat lucrezi produsul sa iasa ceva ce va ajunge la client,timpul petrecut cat ambalezi produsul si il pui la posta, e un subiect generos pe care nu toti il cunosc.
Am intalnit persoane care spun ca bijuteriile handmade sunt gablonturi ceea ce mie mi se pare o jignire de-a dreptul, eu pun pasiune in ceea ce fac,de multe ori iese un produs care imi place enorm de mult si nu il mai vad deoarece ma atasez de produsul respectiv. Deci aici este mult de discutat.

Cosmeticele homemade au devenit o pasiune de cand eram insarcinata cu pitica, imi doream ca tot ce atinge pielea ei sa fie cat mai natural si nu fie plin de chimicale.
Asa m-am gandit sa ii fac ulei de corp dupa baita, crema pentru vantai si julituri, sapunuri inca nu fac deoarece nu am cum (ea este mai mereu bolnavioara si sta mai mult pe acasa) si la sapun se foloseste si soda caustica ceea ce este cam toxic.
Pentru mine imi fac ulei de par, crema anti-vergeturi, scrub anticelulitic, balsam de buze, demachiant etc.
Eu si inainte cumparam produse cosmetice homemade de pe la targuri pentru ca am incredere in fetele care le fac si nu am avut niciodata nici o problema cu aceste cosmetice.
La noi cosmeticele homemade nu sunt promovate.Si in spatele unui produs cosmetic stau zeci daca nu sute de ore de invatat, documentat, cautat ingrediente, materialele cosmetice, ustensilele, apoi pana ajungi la produsul finit mai dureaza ceva timp.

Si aici tine de gustul si de cultura lui daca prefera aceste cosametice sau aceste bijuterii in locul celor deja extra promovate.

[pup]

http://alinahandmade.blogspot.com/

#8
totosika

totosika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 78 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 17:59

Mai fetelor,ideal ar fii sa te apuci de ce te pricepi mai bine.Dar daca de ce stii tu sa faci mai bine e suprasaturata piata ce faci,iti vinzi produsul in pierdere???[bang]Sau te apuci de agricultura cand tu nu stii nimic in domeniu?Am inteles ca agricultura si cresterea animalelor merg bine.Vin strainii la noi in tara si cumpara pamant si animale.Eu sunt de acord cu voi ,sa produci in domeniul pentru care esti pregatit.Dar mai sunt si de acord cu ideea ca omul se poate perfectiona si in alte domenii.Nimeni nu s-a nascut invatat.In domeniul alimentatiei publice am lucrat ani de zile,cu toate ca am un masterat in servicii,comert si turism.[q]

#9
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 28 octombrie 2012 - 22:21

Ina, 10 lei un fes ? Mie mi se pare un pret derizoriu, in nici un caz nu acopera munca bunicutei, nu mai vorbim de materiale ... Probabil l-a lucrat cu fire luate mai demult si a vreut sa-si rotunjeasca un pic pensia ...

Eu lucrez cam de toate, tricotez, crosetez, goblenesc, si pot sa-ti spun ca materialele de calitate sunt scumpe, nu mai vorbim de orele de munca ce stau in spatele fiecarui proiect. Eu am cumparat 2 caciulite crosetate de la Bran, cu 15 lei bucata. Si vreo 2-3 din parcul Titan cu 25-30 de lei ! Ca sa-ti iasa ceva din caciulite, trebuie sa fie dispus si clientul sa le plateasca, ori multi se codesc sa dea 25 de lei pe un lucru "handmade" cand pot lua unul cu 10 lei "de gata" ...



*****************************

Irina (2006) si Miruna (2011)

mai coase cineva goblen ?

Lucrusoare frumoase pentru bebelusi, accesorii, cartile copilariei mele



#10
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 11:04

Cred ca fesul respectiv era un pic la reducere pentru ca avea o dunga de alta culoare prin el - i se terminase ghemul probabil, nu stiu.
Dar mie fix acela imi placuse, avea un model excelent, "plin" si imi placea si culoarea. Dunga nu m-a deranjat deloc.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -