Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august (7)


219 raspunsuri la acest subiect

#11
IIuli

IIuli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 16:33

Multumim de cafea si de capitol nou.

Noi avem o zi maraita, cu gaze multe. Ne pregatim sa iesim la plimbare, ma duc sa verific garderoba, sa vad cu ce il imbrac.

Ali, tinem pumnii sa semneze sotul.
Al meu a fcut reactie dupa vaccinul de 2 luni a treia zi dupa vaccin. Dr mi-a spus ca pot aparea reactii oricand timp de o sapt de la vaccin. Deci eu in locul tau l-as face mai devreme, la o miercuri. Intreaba doctorul, cel mai bine, va fi si in functie de data cand ati facut la 2 luni. Mai degraba as inclina sa il faceti cand ajungeti acolo - abia dc aveti doamne fereste reactii adverse vorbiti cu dr care v-a vaccinat.

Ce voiam sa va intreb: bbii vostri transpira? Al meu a inceput de vreo sapt sa transpire la cap, apoi la manute si picioruse si mai nou si pe spate , dsr pe spate numai cand doarme. Citeam pe net ca e semn de rahitism. Doamne fereste!

Va pup, fugim afara

Mami din 10.08.2012

#12
vera_l

vera_l

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 395 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 16:57

Ali in Italia primul vaccin se face la 3 luni,Mattia inca nu le-a implinit deci noi l-am facut cu aproape 2 saptamani inainte,intr-o zi de luni iar miercuri am avut avion sa venim aici.pentru al doilea, mi-a explicat pediatra ca este important sa nu depaseasca o luna de la termen deci noi avem termen pe 10 decembrie dar daca nu reusesc sa-l fac aici pot sa ma intorc acolo si sa-l fac pana pe data de 10 ianuarie.
asa ca ori il faci cu cateva zile inainte ori in decursul lunii urmatoare,in germania
tinem pumnii pt semnarea contractului[:)]

Iuli,Mattia transpira la tample si ceafa atunci cand il invelesc prea mult.este si cazul tau?

#13
b_1403

b_1403

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 290 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 17:01

Fetelor am intrat ofuga sa salut.
La noi totul bine pe 3 avem botezul.
Laura te rog mai pune odata siteul cu tort sa ma uit dupa model.Va pop

Beatrice mami de [fetita] minune mica Maya Elisabeta 20.07.2012


#14
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 17:12

Buna fetelor,

Dam o prajitura azi ca facem 4 lunite!

La multe lunite lui Patrick, Sara si Demis!

De ziua lui a dormit de la 8 la 5 yupiii!

Altfel, suntem bine, facem balutze toata ziua,stam in semi-fundulet si ganguriiim.

Citesc din urma si mai revin.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

#15
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 18:20

yellow mamici [pup] eu sunt praf [q] ma simt mai rau decat ieri, azi noapte mi s-a infundat nasul, noroc k aveam niste humex in casa, stranut intr-una, acum imi curge nasul k la robinet, am si o tuse seaca pt k tot simt k ma gadila ceva in gat, sunt ragusita [bang]urasc starea asta [bang] mergea o tuica fiarta sau un vin fiert dar...[alcool] bag ceai de lactatie ce sa fac [alcool]
pitik a adormit tocmai pe la 1 azi noapte k deh, ieri a dormit mai tt ziua [nani] pe la 5 a inceput sa se foiasca si sa loveasca ursuletii de la carusel cu picioarele, cred k incerca sa faca lumanarea [:D] la un mom dat n-am mai rezistat si i-am dat jos k nu mai puteam dormi de zornait [alcool] i-am aprins lampitza si a adormit la loc paaannaaa la 11 [pk] nu iesim azi afara k e cam urat si bate si vantul. am scos-o putin pe balcon mai dvrm.
legat de miere - cred k rau nu are cum sa faca mai ales k nu mananc un borcan pe zi. plus k si propolisul e cunoscut k antibiotic natural si decat sa ajung sa iau medicamente care clar fac mai mult rau mai bine o ascult pe dr mea si bag miere cu lamaie.
nici eu nu ma feresc de cioco si cafea (mai ales de sapt trecuta cand a luat sotzulache un espressor super tare ma rasfatz in fiecare zi cu cate un latte sau cappucino [pofta]). plus k am obs k de cd am inceput sa beau cafea m-am reglat si cu instalatia k am suferit tare mult dp nastere [bang] restul alimentelor interzise - m-am ferit in mod special doar de varza, fasole, rosii si struguri (astea 2 am vazut k i-au fkt rau asa k am renuntat). in rest am mancat si vinete, ceapa, usturoi, broccoli, fructe de mare, icre etc insa cu moderatie.

maria - la masa de seara antonik papa 180 ml k la fiecare masa. la masa de dimi cand am mai cantarit-o am vazut k baga uneori si 200-220 ml [alcool] are de unde k dimi sunt sanii full [alcool]

ali - am facut pastrav somonat la gratar (a luat sotzulache proaspat din metro). suuppeeerrr buunn! a fost prima data cand l-am incercat si bagi mana in foc k e somon, numai k e mai light. pt sos am topit unt, cu putina gorgonzola si camembert, apoi am adaugat zeama de lamaie si la sf patrunjel verde. a iesit o mega bunaciune [pofta]

vera - eu iau in continuare elevit, mi-a zis dr sa-l iau pana termin cu alaptatul k sa nu am probleme. calciu suplimentar nu am luat pana acum, dar bag la greu lactate si oua. nu cred k e un timp limita pt carusel - a mea sta si cate o juma de ora chiar o ora si-l studiaza, vb cu ursuletzii, striga la ei [:D]

lorena - asa de putin papa bb la o masa???

la multe lunitze piersicutzelor aniversate [flo] si noi am facut ieri 3 luni [:D] deja si-a dublat greutatea de la nastere si a mai luat 4 cm (are 5.750 g si 64 cm).

Roxy
mami fericita de Antonia [bb]

#16
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 18:27

mi-am adus aminte [alcool] neuronul inca gravid deh [alcool]
ali - vaccinul nu tb facut musai in ziua in care se implineste varsta respectiva, insa nu e recom sa se depaseasca prea mult termenul (cam o sapt plus minus). reactiile stiu k pot aparea cam in 2-3 zile dupa administrare asa k bine ar fi sa-l faceti fie inainte cu vreo sapt de plecare k sa fiti linistit pe drum fie dp ce ajungeti dar sa te asiguri k ai la tine supoz cu paracetamol, nurofen pt copii etc. va tin pumnii sa semnati actele [pup]

ma bag sa vizionez colectia de piersicutze pe picasa sa vad ce mai e nou [:D] si mai pun si eu cateva pozici.

Roxy
mami fericita de Antonia [bb]

#17
michelle1981

michelle1981

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.437 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 18:50

Pt durerea de gat foarte bun e ceaiul de cimbrisor, garantat!

Iar raceala eu am rezolvat-o cu sodou (lapte, ou, miere/zahar) In 3 zile eram fresh.



Noi vaccinul de 2 luni l-am facut la 2 luni si 20 de zile pt ca atunci i-a trecut fornaiala.



Ali - pai in afara de febra la ce reactii ar trebui sa ne asteptam??







*************************

Mami [mamica] de Bianca Maria (04.08.2010) si Clara Ioana (30.07.2012)

#18
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 19:02

clar avem cei mai frumoshi copii (cra cra) [:D] v-am zis eu k in odiseea noastra de piersicutze s-au adunat cei mai reusiti [pk] am mai vazut si bebelusi mai putin dragutzi prin alte parti [:D] piersicutzele noastre sunt de colectie! ar trebui sa-i bagam la reclame [:D]
fleur - ericutzul seamana din ce in ce mai mult cu tine [pup]
imi place k toti sunt cu gura pana la urechi [:D]

fetele, vad k s-a epuizat storage-ul pe contul de picasa asa k pls mai intrati si voi si mai stergeti din pozele mai vechi.

poop! [pup]

Roxy
mami fericita de Antonia [bb]

#19
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 19:38

va multumesc ptr pumni[:D] si ptr sfaturi.de pumni am nevoie ca a gasit o locuinta super ok chiar in centrul vechi.dar a vazuto vineri la ora 5 si nu a mai vrut sa ii ia comisionul ca nu putea sa ii dea chitanta pana luni.asta ca sa mai putem sta cateva zile cu emotii nu de alta[bang].si sotul spune ca mai erau 2 perechi interesate de casa[alcool].dar i am spus maine sa fie la prima ora in fata agentiei sa fie primul.daca se poate chiar sa doarma acolo[:D].sper sa nu avem surprize.

cu vaccinul nu stiu ce alte reactii ar mai putea sa apara.eventual sa fie mai agitat ,mai plangaret stiu eu...si oricum nu as vrea sa ma stiu cu el la drum cu febra.si l as face aici ptr ca acolo pana ma mobilizez sa gasesc dr pana ne lamurim ce vaccin trebuie sa ii faca.ptr ca am inteles ca acolo au alta schema de vaccinare.in plus daca ma pune sa cumpar am inteles ca e destul de scump,si am inteles ca seria asta de la 2 4 si 6 luni ar avea legatura unul cu altul.si nu as vrea sa le dau peste cap.nu ma pricep habar nu am cu ce se mananca dar asa parca se zice.si daca tot suntem aproape de termen mai bine il fac aici sa ma scap de un stres.o sa sun maine si pe dr sa vad ce zice dar probabil il voi face undeva spre miercuri.[pup]

[copil]denis leon(28.06.2012)
[copil] rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita

#20
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 19:41

aaa si ca mi a amintit roxi[pup] ce m ati sfatui sa imi mai duc cu mine de aici sa am acolo in caz de nevoie?am trecut pe lista paracetamol,nurofen,vigantol,

[copil]denis leon(28.06.2012)
[copil] rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -