Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare


225 raspunsuri la acest subiect

#21
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 24 octombrie 2012 - 23:47

Ela, de ce sa-i dai lapte praf cand tu ai lapte? Mulge laptele tau si da-i-l cu biberonul daca nu are forta sa suga, pentru un prematur este si mai important sa primeasca lapte de mama decat pentru un bebe la termen!


#22
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 24 octombrie 2012 - 23:50

Exista recipiente speciale de congelat lapte. Nu-i da lapte praf daca tu ai lapte, nu-mi vine sa cred ca un neonatolog poate recomanda asa ceva! [q]

Mulge dupa ce suge ea, pune la frigider si da-i-l la masa urmatoare dupa ce suge. Asa facea prietena mea cu bb de 2 kg.

#23
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 00:15

Ela, daca ai laptic, nu-l congela, mulge-te si da-l celui mare sa-l bea, asa sunteti cu totii castigati, tu te asiguri ca nu pierzi lactatia, baietelul se bucura si el, pe langa micuta,de un lapte gras plin cu anticorpi...

Cu congelatul e inca un stres, ai nevoie de o serie intreaga de recipiente sau pungi speciale, pe care sa scrii data, ca nici laptele nu trebuie tinut mai mult de 6 luni ( din ce mi-a ajuns la urechi, ca noi nu am congelat niciodata lapte matern).
Daca tu te mulgi, esti sanatoasa si te hranesti corespunzator, putin probabil sa-ti scada lactatia de la o zi la alta, asa incat sa fii nevoita sa apelezi la rezervele congelate.
O rezerva poti sa-ti pregatesti in cazul in care ai urma un tratament medicamentos sau ai pleca de acasa fara bebe,altfel... [bibe]

#24
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 00:46

Lavi, degeaba am lapte ca la balamuc daca nu e bun...
Inca merg pe san cum mi-a recomandat pediatra pana inca o saptamana. eu stiu ca laptele meu e cel mai bun dar nu cred ca se pierde laptele daca o masa...de ex aia de la pranz e lp. Si in plus trebuie sa ma gandesc la copil. daca nu ia in greutate nu o sa pot sa-i fac vaccinul si cine stie ce alte complicatii pot interveni... nici nu vreau sa ma gandesc.

Multumesc Julia, ma gandeam eu ca nu e asa de simplu de congelat... si am congelat si biberonul [:)]
De mancat mananc bine...nu stiu de ce mi-e atat de foame dar din prima zi am mancat...destul. tratamente inca nu i-au nimic.
Azi au fost vreo 6 mese dar mai micute... ca si timp. Adoarme cu sanul in gura sau il scoate cu limba.
In seara asta i-am facut prima baie si la cap [:)] imi era si frica unde e asa de mica.
[flo]

[copil] & fetita

#25
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 01:03

Ela, laptele poti sa il pui in asa ceva de ex: http://www.amazon.de.../ref=pd_cp_by_1 . Eu am folosit recipientele ca sa incalzesc in bain-marie mincarea lui bebe sau pt transport. Nu curge nimic! Sunt rezistente si am fost f multumita de ele. Le-am dezinfectat prin punere in apa fiarta, nu am folosit solutii speciale (dar eu le-am folosit cind bebe era destul de mare si nu mai avea sens sa dezinfectez cind dumnealui imi lingea podeaua).

In loc de lapte praf poti sa te mulgi si sa ii dai la masa suplimentara laptele tau. Daca nu vrea biberon, poate merge cu o siringa (bineintles fara ac)? Poti sa te mulgi doar cit are nevoie pt o masa si atunci il tii in frigider, nu il congelezi. Cind bebe va avea nevoie de mai mult lapte de la tine, va creste si productia din nou (vei remarca asta la puseurile de crestere).

Inca un sfat la biberon: sunt unii copii care accepta numai tetina din silicon , altii care vor numai de latex (asa e juniorul meu), eventual poti sa incerci sa vezi daca acolo e motivul refuzului.

------------------
Still looking for pieces of heaven...


#26
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 01:34

Ela, problema nu e ca laptele nu e bun, e ca ea nu are forta sa suga fiind prea mica!
Laptele tau e cel mai bun aliment pt ea, ce trebuie sa faci e sa o convingi sa bea cat mai mult.

Te inteleg ca esti usor speriata si deprimata, te vezi cu un copil neobisnuit de mic si nu prea mananca [flo] si tinzi sa vezi in laptele praf solutia, salvarea. Nu este! Trebuie cumva sa o faci sa manance laptele tau. Poate totusi ea mananca suficient cat ii trebuie, nu putem sti decat la o saptamana, cand o vei cantari.

Trebuie sa ai incredere in tine si in laptele tau ca e bun si hranitor! Baiatul l-ai alaptat?

Eu cunosc un baietel care avea vreo 6 kg la 10 luni, cam putin, crescut numai cu lapte praf, din cauza unui tratament pt o boala cronica mamica nu-l poate alapta. Laptele praf nu garanteaza ca va lua in greutate, ceea ce are ea nevoie e sa o ajuti sa manance laptele tau.

De acord si cu Julia, surplusul poti sa-l dai baiatului.

Apropo de temperatura, 22 de grade am eu in dormitor si inghet, ma deprim, n-am chef de nimic la temperatura asta. Eu nu inteleg faza cu 22 de grade pentru bebelusi cand ei ies de la 36-37 de grade din burta mamei iar cei mai sensibili sunt tinuti o vreme in incubator la o temperatura similara. Nu stiu cum de brusc mai apoi 22 de grade e temperatura optima pentru ei. Logica mea nu poate sa priceapa. Poate imi scapa ceva, nu stiu. Dar eu un 24-25 as incerca sa fac in casa.

#27
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 07:59

Lavi, nu ma grabesc cu nimic. Eu acum sunt multumita si cu astea 70 gr. Daca ar lua macar 100gr/saptamana as fi fericita de-a dreptul.
Sper sa fie bine. Adica nu ar avea de ce sa nu ia macar 100 gr.

Nu pot sa o compar cu baiatul ca nu sunt la fel. Baiatul ar fi mancat incontinuu... nu aveam eu lapte cat sugea el [:)] la 4 luni avea 6 sau 8 kg. Si acum mananca la fel. Dar are alta constructie...se vede pe el.
La 1,6 ani avea 14 kg si eu inebunisem de frica sa nu se faca baiatul obez. Atunci au cam disparut cantarele de la noi din casa [:)]
nici macar ala de bucatarie numai avea baterie de vreun an. Al nostru nici atat. Am cumparat acum bateri pt toate ca ma gandeam ca daca o cantaresc pe asta mica vrea si el.

Noi la 22C stam in tricou. Acum la 24 transpiram [:)] iar cand ii fac baie si dau la 26 ... e clar inconfortabil. Si eu sunt cea mai friguroasa persoana din casa.
Si ea a stat 2 zile la incubator, apoi inca 2 zile in patut sub observatie la terapie intensiva.
Poate o fi ea mai friguroasa...

Aschiutza, nu stiu daca e asa ceva pe la noi...si apoi...eu am san pt ea tot timpul. Nu trebuie sa ma mulg sa-l pastrez ci ma mulg de durere si pt ca imi curge rau.
Si eu ca si Julia, desi congelez legume multe si carne ...laptele matern nu imi pare asa o solutie grozava. Eu stiam ca laptele de vaca daca sta la congelator cand il scoti numai este dulce. Si sa-l tin 6 luni...
In noaptea asta cand m-am trezit sa ma mulg pe la 1 i-am mai dat si ei un pic dar mai mult ii curgea pe langa gurita. La 4,30 cand s-a trezit ea a mancat bine.
Imi este f frica sa insist cu mesele astea sa nu ii dau stomacul peste cap ...am vazut atatia copii cu probleme la stomac tocmai din cauza indoparii asteia ca nu pot sa concep asa ceva...
Trebuie sa mananci... imi ridica parul maciuca in cap ca si mancarea solida data de la 4 luni.
Nu pot, efectiv sa o indop cu siringa sau biberonul, sa ii dau mese in plus cand vad ca imi varsa, atata timp cat ceva mananca si are un ritm al ei propriu.
Eu ma gandeam ca masa de la pranz sa-i dau lp in ideea ca laptele meu nu e destul de consistent dar asta numai in timp o sa vedem.
Dupa un copil care ar fi mancat si lemne acum cand ma uit la asta mica ... e frustrant!
[flo]

[copil] & fetita

#28
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 10:50

Ela, te inteleg ca e frustrant si clar e greu cu un copilas de 2300g, dar ai sa te descurci si va creste si ea si va fi mai usor. Insa se poate sa nu fie la fel de mancacioasa ca fatele ei a la long.

Cu un singur lucru nu sunt de acord, ca laptele nu ar fi consistent, este! Dar laptele de la inceputul suptului e mai apos, ca sa satisfaca setea copilului, si cel care vine mai pe urma e mai gras, ca sa satisfaca foamea. Unele mame cand isi vad laptele apos tind sa creada ca nu e bun. Iar laptele care curge si iti uda tricoul e surplusul, e din " prea plin" si e mereu din cel apos, e transparent, nu e alb, ca cel de vaca. In laptele muls daca il lasi cateva ore la frigider nu se ridica un stratulet de grasime deasupra?

Nu stiu cum e cu laptele de vaca dar cel de mama la decongelare doar trebue omogenizat ( pt ca se ridica grasimea deasupra) si e foarte bun. Eu am congelat pt cand a trebuit sa-mi scot o masea. Recipientele aratate de aschiutza exista si la noi in farmacii dar sunt scumpe. Mai exista si niste pungute un pic mai ieftine. Intr-adevar nu are rost neaparat sa congelezi, daca tu scoti laptele se formeaza altul si e foarte posibil sa ai si la 6 luni sa-i dai, cel congelat ar fi bun pt cand pleci de acasa. Dar mai bine i-l dai baiatului sa-l bea, ii face bine si lui.

Mult succes! [pup]

#29
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 21:33

A luat fata 110gr!!! [olala]
sunt super super multumita!
Cred ca nu le mergea cantarul la maternitate ca altfel nu imi explic...
e bine ca cel putin stiu ca ia in greutate si laptele e ok.
A inceput sa aibe pulseuri...sau nu stiu eu cum sa le spun...
de ex a mancat la 10 pana la 10,30 cand nu am mai reusit sa o trezesc...la 11,30 s-a trezit cu o gura...mare. A mancat 10 min si a adormit la loc. La 12,30 iar a inceput sa planga cand i-am dat sanul ziceai ca nu a mancat de 3 zile. Apoi a dormit iar pana la 16...
e tare ciudat fara program [:)]
Mulumesc pt sfaturi [flo]

[copil] & fetita

#30
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 26 octombrie 2012 - 22:28

[bis] e foarte bine, Ela, sunteti pe drumul cel foarte bun!
Doua cantare nu ca taresc la fel, poate ei au cantarit-o cu burtica mai plina, nu conteaza. De acum ai cantarul tau ca referinta si o cantaresti mereu la fel, in aceleasi conditii: burta goala, piele goala.

Faptul ca cere mai des e de bine, s-a " trezit" si ea.

Primele saptamani sunt mai grele, de tatonari, sa vezi ce bine o sa fie mai incolo! [pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -