Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Retete pt copii reinventate de bucatarul Unisol


199 raspunsuri la acest subiect

#111
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 12:43

Reteta primita pe mail de la iedere25:



DULCELE COPILARIEI MELE:



FAGURE CU CREMA DE LAMAIE



Ingrediente:

3 oua

6 linguri zahar pudra

6 linguri ulei

12linguri de faina de patiserie

1 lingurita rom

1 lingurita amoniac

si pentru crema

500 g rahat(de culoare galbena)

1 lamaie

1 pachet margarina(eu folosesc Unirea)

1 plic zahar vanilat si

1 plic pentru pudrat



Preparare:

1.Frecam ouale cu zaharul pudra pana avem o crema albicioasa;adaugam cate putin din ulei,apoi punem faina , amoniacul , romul.Trebuie sa rezulte o compozitie cremoasa, care curge.

2.Lasam 10 minute in repaus(se umfla faina si devin pufoase!) si punem cate 1/2 lingurita pe forma incinsa

3.Dam rahatul la masina impreuna cu o lamaie si margarina;formam o crema legata;cautam sa avem rahat de culoare galbena ci cateva bucati portocalii (ca si mierea)

4.Ungem jumatate din bucatile de fagure cu aceasta crema si le lipim cu celelalte.

5.Dupa dorinta, le pudram cu putin zahar vanilat

6.Sunt delicioase, rezista 5-6 zile acoperite cu folie alimentara si tinute la rece!



Imagine postata



Imagine postata



O zi frumoasa tuturor!



Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#112
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 12:46

Reteta primita pe mail de la iedere25:



M-a rugat o colega de serviciu sa-i trimit reteta pe care i-o promisem, s-o faca pentru copilasul ei;asa, mi-am amintit de ea si v-o recomand si d-voastra!



PAINE CU SURPRIZE...DULCI



INGREDIENTE:



500g faina

1 ou

20 g drojdie

1/2 lingurita sare

1 ceasca de apa

2 linguri ulei

2 linguri cacao

UMPLUTURA:

8 linguri magiun

8 bomboane de ciocolata

(eu am avut tablete Poiana)

nuci tocate, sau alune

scortisoara

Pentru uns;

un ou sau lapte sau apa



PREPARARE:

Facem un aluat de paine din ingredientele date;impartim bucata in 9 parti; 8 mai mici si a 9-a bucata sa fie un pic mai mare;aceasta va fi framantata cu 2 linguri cacao si o lingura de ulei.

Modelam rotund cele 9 bucati;din cea cu cacao intindem o foaie sferica, mai grosuta si o asezam la baza tavii.

Luam fiecare bila o intindem sub forma de cerc ,ungem cu o lingura de magiun,scortisoara si la mijloc punem o tableta de ciocolata, o pralina sau ce avem la indemana;presaram nuci tocate si strangem aluatul sub forma de sfera;asezam bilele astfel umplute in cerc,in tava.

Taiem aluatul cu cacao in opt bucati in asa fel ca fiecare bucata sa acopere cate o bila de aluat

Ungem cu ou sau miere de albine si lasam la crescut acoperind tava;dam la cuptor si cand e rumenita frumos ,o scoatem

Sfat: eu am pus dedesupt hartie de copt pentru siguranta si pentru ca in acest fel ramane tava curata!

Sfat:se va scoate dupa cel mult 5 minute fiindca altfel painica se va umezi ;lasam sa se raceasca bine si apoi vom taia painea.

Impresii:painea a iesit pufoasa, aluatul a crescut rapid;e buna alaturi de un pahar cu lapte

cu MARE DRAG,

Imagine postata



O zi frumoasa tuturor!



Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#113
alina_ii

alina_ii
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 12:49

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

in Regulament este vorba de proprietatea asupra fotografiilor. nu a specificat nimeni nicaieri ca trebuie sa se introduca in concurs o reteta inventata special.

Roxana


Bravos! In goana voastra disperata pentru retete sunteti in stare de orice concesiune facuta plagiatorilor!
Dar de mesajul asta ce zici?
<<Raportati SPAMUL sau comportamente necorespunzatoare, ajutati-ne sa "curatam" acest forum cat mai bine>>
Ti se pare cunoscut?

Legea copy right-ului se refera si le texte nu numai la fotografii.
Eu am mai avut meciuri cu voi vis-a-vis de retete copy-paste de diverse "doamne" pe care voi, cu atitudinea asta le incurajati sa fure fara pic de rusine.
In concluzie, eu sunt aia nesimtita, care revendica un text! "Doamna" Dorel G2 nu este atentionata in nici un fel, ba din contra, eu sunt cea careia trebuie sa-i fie rusine.
Tot respectul!



#114
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 12:51

Reteta primita pe mail de la liola56:



Paste cosulet, tricolore, umplute cu carne



Acest preparat e dedicat in special copiilor;diversitate de culori, de arome de gusturi !



Iti trebuie:



25-30 bucati de paste cosulet

(sau oricare alta forma de paste ce poate fi umpluta)

400 g piept de pasare

2 cepe

sos de rosii

1 lingura bulion

1 ou

ulei. sare

rozmarin

cimbru verde

patrunjel verde



Pregatesti asa umplutura:



Tragem la tigaie ceapa tocata marunt ,apoi adaugam carnea tocata.

Lasam sa fiarba pana scade apa

Condimentam cu sare,si adaugam sosul de rosii si bulionul

Mai tinem pe foc cateva minute , adaugam patrunjelul tocat, putin cimbru si 1-2 fire de rozmarin.

Dupa ce s-a mai racit punem oul batut si omogenizam bine.

Umplem pastele , luand cu lingurita din compozitie si le asezam intr-o tava , unsa cu ulei.

Completam cu apa fierbinte doar pana la nivelul pastelor.

Spre sfarsit adaugam sos de rosii, mai lasam putin sa scada si servim adaugand, dupa preferinte si putin patrunjel tocat fin.



Pregatesti asa pastele:

Fierbi pastele in apa multa usor sarata dar pe jumatate din timpul indicat-cat sa se inmoaie, sa poata fi maleabile( desfacute si umplute!)



Imagine postata



O zi frumoasa tuturor!



Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#115
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 12:54

Reteta primita pe mail de la liola56:



COZONACI IMPLETITI



Iti trebuie:

1,2 kg faina(ca sa-ti iasa 2 cozonaci frumosi)

600 ml lapte

6 galbenusuri si 2 oua intregi

1 pachet de unt

1 pahar cu ulei

2 cuburi de drojdie Pakmaya

500 g zahar(2 cani de ceai)

1 esenta rom si 1 de vanilie

coaja rasa de lamaie si portocala

3 plicuri zahar vanilat

2 lingurite sare

100g stafide,rahat, cacao

ou pentru uns,ulei pentru tavi



Pregatesti asa:Intr-un vas mai mare puneti un pumn de faina peste care turnati 200 ml lapte clocotiti si amestecati rapid cu o furculita pentru ca sa desfacem cocoloasele si sa obtinem o pasta groasa;Lasati la racit. Intre timp frecati drojdia cu o lingura de zahar pentru a se lichefia;cand aluatul oparit e aproape rece turnati drojdia si amestecati bine,acoperiti cu faina si lasi la crescut.

Intre timp incalzim laptele si amstecam cu ouale batute cu sarea si zaharul; incepem sa framantam amestecand pe rand toate ingredientele si abia acum ,la urma incorporam incet, pe rand grasimea neaparat incalzita.Dam la crescut.

Pregatim tavile, unse si tapetate cu hartie.

Pregatim si umplutura dorita;taiem rahatul cubulete, tocam nucile,pregatim cacao

Impartim aluatul in 4 bucati;fiecare bucata , apoi in doua parti;intindem fiecare bucata, facem foaie , o ungem cu unt cald si presaram rahatul, stafidele,cacao amestecat cu zahar, scortisoara,mac...

implatim cate 2 foi , le asezam in tavi, dam la crescut si apoi unse cu ou le bagam la cuptor

Cand sunt gata rumeniti, ii mai ungem odata si ii scoatem din tavi , tinuti pana se racesc in bucatarie

SFAT:daca se doreste alt mod de a fi impletiti faci asa:faci sulul , iei o lama noua , ii tai pe jumatate si impletesti jumatatile;le asezi in tava si ungi cu albus batut cu 1 lingura zahar ;lasi la crescut si dai la copt.



Nimic nu se compara cu mirosul ademenitor al cozonacilor din casa, mirarea si incantarea de pe chipul celor dragi cand vin acasa si-i vad



Imagine postata



Imagine postata



O zi frumoasa tuturor!



Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#116
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 12:56

Reteta primita pe mail de la cataloskta:

Budinca de cartofi si se prepara in felul urmator,avem nevoie de urmatoarele ingrediente:

Ingrediente:

500g cartofi
35g branza de vaci
100g telemea
o lingura de unt
1 ou.

Mod e preparare:

Fierbe cartofii, iar apoi taie-i rondele. Intr-un castronel prepara un delicios sos de branza de vaci, telemea si ou, cu care ai sa innobilezi cartofiorii. Aseaza toata compozitia intr-o tava mai adanca si pe deasupra intinde untul.

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#117
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 13:04

Reteta primita de la liola56:



Cornuri bicolore cu rahat

se pot face cu oricare alta umplutura:nuci, alune, curmale,gem....)



Ingrediente:



1 kg faina

2 cani lapte

50 g drojdie

jumatate pachet unt

2 oua

1 lingurita sare

2 linguri zahar

2 plicuri zahar vanilat

coaja de lamaie

si

cacao,rahat,

pentru uns:1-2 oua



PREPARARE

Facem maiaua din drojdie amestecata cu 2 linguri zahar,2 linguri lapte cald si putina faina.

Dupa ce a crescut framantam un aluat din ingredientele date, mai putin untul topit, pe care il vom adauga la sfarsit , cate putin.

Impartim aluatul in 2 parti si amestecam una din ele cu cele 2 linguri cu cacao si 1 lingura cu unt topit.

Intindem foi, din care taiem cercuri ;suprapunem o foaie cu cacao si una simpla;taiem in 8 triunghiuri, asezam la baza putin rahat si rulam.

Asezam rulourile in tava, lasam la crescut, ungem cu ou batut si apoi dam la cuptor.

Cand sunt gata mai ungem odata pentru luciu si sa ramana pufoase !

SFAT! Pentru a forma acele margini mai grosute, se ruleaza cu ajutorul degetelor marginile bucatii triunghiulare de aluat, intoarcem alautul, asezam bucata de rahat si abia acum rulam-



Imagine postata



Imagine postata



O zi frumoasa tuturor!



Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates


#118
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 13:06

Citat:
citat din mesajul lui alina_ii
Bravos! In goana voastra disperata pentru retete sunteti in stare de orice concesiune facuta plagiatorilor!
Dar de mesajul asta ce zici?
<<Raportati SPAMUL sau comportamente necorespunzatoare, ajutati-ne sa "curatam" acest forum cat mai bine>>
Ti se pare cunoscut?

Legea copy right-ului se refera si le texte nu numai la fotografii.
Eu am mai avut meciuri cu voi vis-a-vis de retete copy-paste de diverse "doamne" pe care voi, cu atitudinea asta le incurajati sa fure fara pic de rusine.
In concluzie, eu sunt aia nesimtita, care revendica un text! "Doamna" Dorel G2 nu este atentionata in nici un fel, ba din contra, eu sunt cea careia trebuie sa-i fie rusine.
Tot respectul!




am impresia ca mesajul meu nu a fost inteles. nu am zis ca dumneavoastra ar trebui sa va fie rusine. si nici nu incurajam spam-ul. dar nu inseamna ca in regulamentul concursului se specifica expres faptul ca retetele trebuie sa fie originale!
asta ar putea insemna ca retetele de chec, de placinta, de pui cu diverse sosuri ar trebuie excluse, ca fiind copiate (de la Sanda Marin poate?)

iar cu "goana disperata dupa retete"... ma faceti sa rad. nu o vad ilustrata nicaieri. daca ati mai "avut meciuri" cu noi, de ce aveti un user nou? stiti ca acest lucru este interzis de Regulament? [:)]

Dumneavostra sustineti cumva ca sunteti inventatoarea retetei de prajitura "Alba ca zapada"? [:)]

#119
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 13:14

si o ultima precizare - este clar ca reteta trimisa de Dorel2G este copiata de pe site-ul mentionat de Dvs. - exact in forma scrisa de Dvs. fara niciun dubiu.

#120
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 29 octombrie 2012 - 13:20

Reteta primita pe mail de la siana:

SUPA DIN FULGI DE MEI

- 1 LINGURITA DE UNT
- 2 LINGURITE DE FULGI DE MEI
- 250 ML DE SUPA SIMPLA, STRECURATA, DE LUGUME
- PRAZ TOCAT FIN

Intr-o craticioara se topeste untul si se adauga fulgii de mei, amestecand cu o lingura de lemn. Se lasa la calit cateva secunde. Se stinge cu supa de legume. Verdeata se spala, se pune in farfurie, presarandu-se praz tocat, foarte fin tocat.

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -