Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu Dr. Dragos Albu 68


209 raspunsuri la acest subiect

#161
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 11:31

Buna dimineata, fetelor!
Annika cum te simti?
Cumintzica endometrioza ai descoperit-o in urma laparo sau o stiai demult? A intervenit doar la trompa sau a facut ceva si impotriva endometriozei?
[pup]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Efortul isi primeste pe deplin rasplata numai atunci cand persoana respectiva refuza sa renunte.
Visand la
[baietel][fetita]

#162
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 12:04

flower imi pare rau de rezultat, dar nu dispera, mai ai inca destui embrioni de calitate congelati si asta e bine, nu mai trebuie sa treci prin faza de stimulare. Stiu destule reusite cu omuleti de zapada, unul e nepotelul meu care are 1 an si ceva si e cel mai cuminte si sanatos copil. La dr Albu o avem, de ex, pe maripet, care dupa FET are 2 feti frumosi.
Hiperstimularea e un "accident" nedorit, dar nu trebuie ignorata.
[pup]

---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#163
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 12:54

Crystyne [flo][pup], Marage[pup] succes cu Et, sa veniti cu vesti bune si sa fie niste lipiciosi simpatici si sanatosi

EllaMia [pup] sa stai cumintica si relaxata astfel incat micutii sa aiba cel mai placut mediu unde sa-si doreasca sa stea urmatoarele 9 luni. Care-ti mai e starea de spirit?

Flower curaj si succes mai departe cu FET-ul. Asa cum spunea si Qiao sansele sunt foarte mari ca embrionii sa se prinda in urma unui FET pentru ca esti mult mai relaxata, nu mai treci prin hormoneala stimularii. Chiar luna aceasta Lili ne-a dat veste frumoasa cu un beta dragut (252) dupa un FET in 24.09 tot la Dr Albu.

Fetele dragutele cu experienta, in afara de clasicele vitamine care se iau in perioada aceasta, care ceaiuri credeti ca sunt recomandate in perioada stimularii/chiar inainte de stimulare si care dupa ET? De exemplu pot sa beau ceai de cretisoara inca de la inceputul stimularii? Care ar mai fi altele, fara sa riscam sa interactioneze negativ peste tratament?

[pup] fetele curajoase si burticile si mamicile

#164
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 13:21

Si nu este "out of topic"

Tocmai mi-am facut cadou un storcator de fructe.[pk]
Tot amanasem momentul pentru ca faceam altceva cu banutii. Iata metoda: Va mai povestisem despre preturile de la Farmacia Tei. A venit momentul sa cumpar sacul de medicamente din schema pentru FIV (aproape toate pentru ca nu stiu cum voi raspunde la tratament si e posibil ca fiole de menopur/puregon sa mai dispara sau sa se adauge la tratament). Ideea este ca cu diferenta fata de sumele trecute in schema, mi-am dat comanda de storcator de fructe si sa vedeti cu ce de telina si de ghimbir o sa ne mai cockteilizam ..... [olala]

Iata preturile oficiale de pe bon:

Diphereline 0,1 mg = 17,14 lei (18 lei schema)
Menopur = 75 lei (81 lei schema)
Puregon 900 UI (am primit si pen-ul gratuit) = 1150 lei (1235 lei schema)
Pregnyl 2 fiole = 30,08 lei (80 lei schema)
Clexane - nu am gasit la Farmacia Tei - am luat cu 13 lei de la ssblue cu 10% reducere (14 lei era in schema)
Spermotrend 115 lei vs ~190 lei alte farmacii

[pup]

#165
cri_cri_cri

cri_cri_cri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 15:00

Salutare doamne dragi![pup]

EllaE, sotul ia spermotrend la recomandarea dr. A sau asa v-ati gandit voi? Ca ma gandeam sa ia si al meu dar as vorbi cu dr A mai intai si nici nu stiu daca n-o fi prea tarziu sa se apuce acum?! Macar sa-i mai dezmorteasca un pic pe aia micii [:D]

La ceaiuri nu ma pricep dar am citit pe net mai multe articole si se tot mentiona la FIV de avocado, este recomandat femeilor in perioada de stimulare. Am zis sa incerc si eu iar pe sotz, vorba ta, il voi trata cu telina!

-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)



#166
flower29

flower29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 15:27

Multumesc mult fetelor, sper ca de data sa fie cu noroc.. Nu e nimeni care sa faca ET in noiembrie. Cri nu stiu cat de eficient este spermotrendul.. Dr,Albu i-a recomandat profertil sotului meu, au fost rezultate bunicele.. cel mai important este sa nu fumezeeeeee.. daca sunt fumatori trebuie sa faca un mic efort si sa se abtina.

#167
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 16:02

[:D][:D][:D]flower,dar daca sotul nu fumeaza si fumez eu?[:I][8D][fum]
[pup]fetele
Arabella,36 ani,sper viitoare mami de 2[fetita]prin Fiv2[ruga]

#168
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 16:08

cumintica ciclul urmator dupa laparoscopie se calculeaza 28 de zile de la data operatiei sau de la data ultimei menstruatii(cum e normal)?am citit undeva si scria ca data operatiei se pune ca fiind prima zi a ciclului si ca asa trebuie calculata data urmatoarei mestre (aica din data operatiei)nu mai inteleg nimic asa ca lamureste-ma tu.poop si ms anticipat[pup][pup][pup]
salutari la fete si astept vesti bune
annika[flo][flo]

sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
o trompa clipsata, una permeabila
incercam sa obtinem o sarcina natural pana in ianuarie
mutantica cu MTHFR HETEROZIGOTE

#169
cri_cri_cri

cri_cri_cri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 16:25

Arabella34 [:D] din categoria ta sunt si eu, [:I] eu fumez si sotzu nu, ma chinui sa ajung la maxim 5 pe zi si sa le las dupa FIV da-i greeeeeuuuu tareeee!

Flower, noua dr nu ne-a recomandat nimic, ma gandeam eu asa ca ar fi bine sa ia, ca doar rau nu i-o face, o sa-l intreb pe dr A si facem cum zice.

Pup![pup]
-------------------------------------------------
hidrosalpinx bilateral, laparoscopie, 2 IUI-uri nereusite
FIV 1 nereusit, laparoscopie(salpingostomie stanga), urmeaza FIV 2 :)



#170
Annika

Annika

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 279 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 20:17

am revenit ... sunt bine fizic ... psihic nu stiu ce sa zic ... atata timp cat nu trebuie sa vorbesc despre ceea ce s-a intamplat sunt ok ... nu stiu, poate suna ciudat, poate nu sunt eu normala sau poate au bagat ceva in anastezie dar dupa ce m-am trezit parca pe langa chiuretaj mi-au taiat/anihilat acea parte din creier care ma facea sa simt durerea aia sufocanta.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -