Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii indigo


4 raspunsuri la acest subiect

#1
alexandrina

alexandrina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 12:29

Nu stiu daca subiectul a mai fost dezbatut pe forum, eu una nu l-am observat vreodata.

Am aflat cu ceva timp in urma despre conceptul de copii indigo sau copii ai curcubeului (in engleza termenii sunt de indigo children sau crystal children). La vremea respectiva am cautat diverse documentari despre aceasta tematica dar prea putine am gasit in limba romana si prea putini interesati de subiect. In engleza insa, am gasit ca in Statele Unite exista programe speciale si chiar si institutii de invatamant speciale adresate lor. Incerc sa expun ceva reprezentativ din ceea ce am adunat, cu speranta ca nu am denaturat ceva prin traducerea textelor.

"S-a realizat o clasificare a personalitatii oameniilor in functie de culoarea aurelor. In mod uzual, fiecare era universala este definita de o preponderenta a persoanelor cu o anumita culoare predominanta in aura. De exemplu acum, cei mai multi adulti au culoarea albastra sau violet, cele doua culori cu atributele necesare in aceasta perioada Violet de tranzitie. Pe perioada urmatoarei perioade, Era Indigo, culoarea indigo va fi cea normala.
Fenomenul indigo a fost recunoscut ca unul dintre cele mai interesante modificari ale naturii umane dintre cele documentate in societate. Etichetarea "indigo" descrie sablonul energetic al comportamentului uman care exista in 95% dintre copiii nascuti in ultimii 10 ani (cartea aparea in 1982). De mici copii, sunt usor de recunoscut dupa ochii lor neobisnuit de mari si clari. Extrem de isteti, copii precoce, cu memorie surprinzatoare si o puternica dorinta de a trai, acesti copii ai noului timp sunt senzitivi, suflete inzestrate cu o constiinta elevata care au venit aici pentru a ajuta la modificarea vibratiilor vietii. Ei sunt podul nostru spre vitor.
"
(Understanding Your Life Through Color by Nancy Ann Tappe, 1982)

O carte reprezentativa este Copii indigo, scrisa de Lee Carroll si Jan Tober in 1999 pe care cu surprindere am vazut-o tradusa si in romana intr-o librarie.

Cartea prezinta si "algoritmul de determinare", cum putem recunoaste un astfel de copil indigo:
- ei vin pe lume cu un sentiment de regalitate (si des se comporta astfel);
- au impresia ca "merita sa fie aici";
- au dificultati cu autoritatea absoluta (autoritatea celorlalti fara explicatii sau posibilitatea de a alege);
- nu executa lucruri stricte (cum ar fi: comanda de a sta in linie este dificila pentru ei);
- nu se adapteaza sistemelor orientate pe ritualuri, care nu necesita gandirea creativa;
- sunt nonconformisti (“system busters”);
- par antisociali, daca nu sunt in mediu propice pentru ei devin introvertiti, simt ca nimeni nu-i intelege;
- din punct de vedere social, scoala este foarte dificila pentru ei;
- nu sunt rusinosi cand iti explica ce au nevoie.

Prin alte texte se pune accent pe ideea ca acesti copii vad sau vorbesc cu ingerii ori fiinte supanaturale.

Eu sunt convinsa ca exista copii cu astfel de calitati, dar sa fie ei asa multi? Pai daca in 1982 erau 95%, acum qvasi-totalitatea copiilor ar trebui sa fie "indigo".
Ce stiti despre toate astea?
Ati avut ocazia sa vedeti culoarea predominanta a aurei copiilor vostrii, masurata de vreun aparat?
Va relateaza ei ceva despre fiinte de lumina?

Eu nu am copii inca, insa un nepotel de-al meu pana la o varsta ne arata cu degetul "stelute" la unele persoane exact in zonele unde se stie ca sunt centrii de forta ai omului. El cel mai des vedea in zona inimii, a gatului si deasupra crestetului capului.

PS. Daca am gresit sectiunea, rog moderatorii sa mute subiectul la locul lui.


Alexandrina.

#2
arboria

arboria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.067 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 14:53

Am citit si eu cate ceva despre asta si am inteles ca indigo sunt copiii nascuti pana in 96-97, iar cei nascuti dupa se numesc copii de cristal.

Niste link-uri aici, aici, aici



Julia

#3
alexandrina

alexandrina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 11 februarie 2005 - 16:24


Eu as vrea sa aflu mai multe aspecte practice. Iar teoria daca e gresit inteleasa ori tradusa va las cu drag s-o dregeti.

Alexandrina.

#4
LaurentiuCristian

LaurentiuCristian
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 august 2018 - 20:06

Toate basmele indigo și cristal sunt inselari.

Nu vă jucați, consultați un preot ortodox.



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 29 august 2018 - 20:25

Trimiterea asta la preot suna exact ca o negare a evolutiei. 

Nimic nu mai este ca acum 2000 de ani, de ce sa nu acceptam ca evoluam si noi ca specie?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -