Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Mersul la olita de timpuriu nu e recomandat


66 raspunsuri la acest subiect

#21
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 01:35

Ilinca - fiecare dintre noi vede altceva.
Dar articolul respectiv spunea ca daca scoti copilul din scutec inainte de 3 ani are probleme. Si daca il pui pe olita sub un an.

Sa stii ca pe mine maica-mea m-a pus pe olita pe la 6-7 luni - am pozele drept dovada. Nu avea decat scutece de panza - si mie nu-mi placea sa stau uda.
Iesea cum mine in oras si ii dadeam semne ca vreau sa fac ceva (icneam ca atunci cand mergi la toilet) si mama imi spunea "imediat ajungem acasa" si faceam doar acasa, pe olita.
Nu-s geniu - pe cuvantul meu [:D] si nu-s basme ce-ti spun.
Nu am constipatie cronica, nici probleme cu vezica (de multe ori am suspectat ca din greseala am primit una de barbat ca rezist ff mult timp dc trebuie, de ex dc trec dintr-o sedinta intr-alta ....), doar ca nu ma simt in largul meu dc nu-s acasa - insa asta abia de cand am avut un soc foarte mare emotional si asta mi-a fost supapa, in rest am fost dezinhibata ca fii-mea.
Maica-mea are parerea (Cu care-s de acord) ca atunci cand sunt micuti pruncii sunt atenti in primul rand la propria persoana - mancat, pipi, kk, etc - si dc esti suficient de atenta la randul tau sa inveti sa comunici cu ei - asa cum a comunicat mama cu mine - poti sa-l scoti din scutec devreme.
Asa ca "dresura" asta e cu totul altceva, e o comunicare cu rezultate benefice atat pt mama care nu spala zi si noapte cu mana scutece (Asta era realitatea in 1970) si pielicica fina a pruncului care in loc de scutec avea chilotel de bumbacel...

Scutecul asta super-absorbant inlatura partea neplacuta, pe copil nu-l mai deranjeaza, clar, si atunci nu simte nevoia sa schimbe nimic.
E pur si simplu comod.
Dar copilul e constient de ceea ce face - si fiica-mea si feciorul meu spuneau clar la 1 an cand fac si una si alta (number one si number two) dar imi era sincer groaza sa ma apuc de lectia asta.
Deci, comoditatea numarul 2 - a mamei.

Nu-i asa mare stiinta.... si-s de acord fiecare sa fie comod cat de mult vrea.
Fiecare prunc sa iasa din scutec cand vrea, iar mama sa se "bage" in treaba asta cand e ea pregatita - la randul ei.

Dar..... NU accept iddea ca pruncul o sa aiba nu-s ce naiba de probleme fin'ca am preferat sa-l ajut sa iasa din scutec (adica i-am explicat cum se foloseste olita si WC-ul) inainte de 3 ani - asa cum e in articolul respectiv.

Uite aici - copy-paste din articol:
Exista mamici care isi indeamna copilasul sa mearga la olita chiar din primul an de viata. Aceasta este o abordare complet gresita.

Medicii spun ca deprinderea prea timpurie de a face la olita poate fi periculos pentru copii si nu ar trebui incercata inaintea varstei de trei ani. Insistenta parintilor asupra copiilor de a folosi olita inaintea varstei de trei ani ar putea sa le dauneze acestora, sustine un urolog pediatru.
...
"Copiii care nu au inca trei ani nu ar trebui sa stapaneasca obiceiul de a se cere la olita, mai mult decat ar trebui sa isi gestioneze fondurile pentru colegiu", spune Dr Hodges.


Deci... pentru randurile astea am sarit cu bila neagra - si este prima data, de 7 ani de cand m-am inregistrat - cand fac asta.

mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

#22
corinadana

corinadana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 08:39

Am trai intr o lume de constipati dupa nenea cu articolul [:D]

Corina mama domnisoarei RALUCA si a bebelasei FRANCESCA

http://family.websho...Sg?vhost=family


#23
maracine

maracine

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 octombrie 2012 - 12:24

Feti#539;a mea a renun#539;at la 2 ani f#259;r#259; 2 saptamâni, mergeam in parc era vara si vroia sa fac#259; pipi ca fetitele. Iar baietelul meu la 3 ani si 2 luni. În august l-am #539;inut ziua mai mult f#259;r#259; pampers dar f#259;cea mai tot timpul pe el. A venit toamna si deodat#259; a început sã fac#259; la WC, nu mai suporta pampersul nici m#259;car noaptea.

#24
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 09:00

Ce ma surprinde ca autorul considera ca e mai ok sa stai si 12 ore cu placinta la fund sau cu 1 kg de pipi, eventual vara pe la 35 de grade. Asa nu faci infectii urinare.[8D] Plus materialele alea cu o mie de chestii in ele..nu ma mai leg de gunoiul rezultat, ca deja-i cliseu[:D]

#25
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 16:52

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Ce ma surprinde ca autorul considera ca e mai ok sa stai si 12 ore cu placinta la fund sau cu 1 kg de pipi, eventual vara pe la 35 de grade. Asa nu faci infectii urinare.[8D] Plus materialele alea cu o mie de chestii in ele..nu ma mai leg de gunoiul rezultat, ca deja-i cliseu[:D]

aa.. nu tb 12 ore [:)] ca asa nu iese vanzarea [:)]

mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

#26
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 12:17

Azi sunt 2 saptamani de cand am hotarat sa nu ii mai pun pampers ziua deloc. Rezultat: caca pipi peste tot, stres maxim la mine sa il pun pe olita din ora in ora, muuulte haine murdare, casa cocina.

Face cand il pun la olita, dar nu o cere. Ba chiar mai face si scandal cand il pun pe olita. Eu nu renunt, dar ma intreb: fac bine ce fac ? Nu pare sa priceapa mare lucru. Nu il deranjeaza ca e ud ... Cand vrea sa faca caca, se ascunde intr-un colt si tipa sa plec atunci cand ma vede. I-am pus olita in coltul ala, o da la o parte, se aseaza in fund si face ..

Nu renunt, dar sunt cu nervii praf.

Btw, vorbim de un baietel de 2 ani si 7 luni .... Voi ati aplicat "metoda" asta? A dat rezultate ? In cat timp ?

____________________________
Mama lui [auto] Luca din 6.04.2010
____________________________

#27
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 14:24

Nu, dar exact metoda asta vroiam si eu sa o aplic, citisem ca e cea mai simpla si mai ok.
Acum citindu-ti marturia parca nu mai pare asa easy-peasy:))

Eu as zice sa nu renunti si sa ne tii la curent

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#28
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 14:40

:) sa iti mai spun ca acum 10 minute s-a "culcusit" in mijlocul sufrageriei, s-a inconjurat de jucarii, si ... "clocea". Mi-am dat seama ca face caca si l-am intrebat: "faci caca mama ?" "da, mama" (speriat asa ca o sa il mut cumva de acolo). I-am propus calma olita, fara sa ma apropii de el si mi-a raspuns: "nuuuu, lasa-ma in pace".

Am decis sa il las saracu' ca mi se pare ca de cand il terorizez cu olita, a trecut de la 2 scaune pe zi, la unul singur. Poate e o coincidenta, poate nu. Oricum, a inceput sa imi fie mila de el ... Ma rog, si de mine mi-e mila, dar deh ...

Finalul povestii: a murdarit pe el tot ..... si m-am apucat calma sa il schimb, sa spal, sa sterg, sa etc ...

Boscorodesc singura si il intreb daca ii place asa murdar, daca ii place cum miroase etc. Se stramba, dar raspunde ca "da, imi place"

Nu stiu, dar ... simt asa ca ceva nu iese ...

Prietena mea care m-a sfatuit sa aplic schema asta, mi-a "garantat" ca in maxim 1 saptamana, intelege care e treaba. Mie mi se pare ca o sa o tin langa asa pana la adanci batraneti :)

Ceva incurajari de pe margine ? :D

____________________________
Mama lui [auto] Luca din 6.04.2010
____________________________

#29
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 04 noiembrie 2012 - 17:16

Fara sa citesc studiul, (pt ca probabil se refera la cei ce-si obliga copilul sa se aseze si sa stea pe olita) parerea mea este ca un copil renunta la scutec cand este psihic pregatit pentru asta.

La fix 2 ani Danu meu intr-o zi calduroasa de vara fiind numai intr-un pantalon scurt si tricou pe afara cu alti copilasi asemeni lui, pe care i-a vazut in parc facand "pisu la pom", a cerut si el sa faca la fel. Si de atunci a facut pisu in olita, din acea zi. Si noaptea cerea olita dacai venea. In schimb cand ii venea kk cerea sa-i montez un scutec. Si asa a facut pana la 3 ani, in scutec. Nu se aseza pe olita sa faca si nici nu am insistat. Ii puneam scutecul si-l lasam sa se ascunda in coltisorul lui preferat.
Fetita a renuntat la scutec putin dupa 2 ani, la ea a fost necesar sa folosim totusi noaptea scutecul pana la 3 ani si ceva pt ca nu se trezea de fiecare data si decat sa ude patul....
De obligat nu i-am obligat sa stea la olita insa prin preajma celor 2 ani le-am cumparat-o si asezat-o langa scaunul de toaleta. Le spuneam de fiecare data cand ma urmau la baie, pt ca asa faceau, ca acela este locul lor de facut pisu si kk. Intai s-au asezat imbracati, luni bune la rand, au testat pozitia, apoi s-au asezat cu pampersul pe ei, in joaca, dar cu pantalonasii coborati, apoi fara pampers s-au asezat dar fara sa faca nimic, tot in joaca, si in cele din urma au si folosit-o. Dar olita a fost o prezenta zilnica, le aminteam de ea de cate ori mergeam la toaleta si ei veneau cu mine si le explicam la ce e buna.
Cat despre studiu, parerea mea este ca nu dauneaza fizic olita nici unui copil, indiferent de varsta. Dauneaza psihic fortarea in sine, trauma emotionala. DPDV fizic e chiar mai sanatos ca un copil sa-si faca nevoile la olita pt ca asa se reduce riscul infectiilor urinare, mai ales la copilasii cu predispozitie sau cu o imunitate mai slaba pe sfera renala.

#30
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 05 noiembrie 2012 - 00:50

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Si de ce exact nu e util acest articol? Nu cumva pentru ca e contrar opiniei tale? Inca o data, e doar un studiu care are o recomandare. Fiecare mamica face ce e mai bine pentru bebelusul ei. Bila aia neagra sa i-o trimiti autorului studiului pe email. [flo]Nu vad de ce trebuie sa fie o graba in a pune bebelusul pe olita. Nici un studiu nu a confirmat ca ar exista vreo legatura intre precocitatea mersului la olita si precocitatea copiilor ... :))) din fericire !!!Stiu insa ca exista 'genii ale olitei' - care o manevreaza cu succes de la 3 luni asa cum exista si copii care citesc la 2 ani ...asa cum exista si elefanti care merg pe sarma si foci care prind mingile din zbor ...ma rog, aici vorbim mai mult de eficacitatea parintilor in rolul de dresori.Chiar nu inteleg de unde ofensarea si negativismul asta si de ce? [flo]Sanatate si o zi cu soare va doresc!**************Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook
Eu sustin parerea Oanei in ceea ce priveste marketingul agresiv si accept ideea ca s-ar putea ca studiul respectiv sa fi fost finantat de un producator de scutece.Bineinteles ca fiecare mama actioneaza cum crede de cuviinta, insa nefiind o sustinatoare a EC, cred in semnele pe care copilul le transmite atunci cand se pregateste de "eliminare". La fel cum nu ignoram alte semnale ale lor, n-ar trebui sa ne scape nici asta. Si de aceea cred ca si olita ar trebui introdusa treptat, pt a se obisnui firesc cu ea, dar fara a apasa pe umerii copilului sa stea o vesnicie pe oala. Fiecare copil e diferit, de aceea exista bebelusi care renunta la scutec (cel putin pe timpul zilei) de timpuriu (13 luni nepotelul meu) sau fff tarziu (alt nepot care merge in clasa pregatitoare, inca poarta scutec noaptea!!!). Noi folosim olita inca de luna trecuta. Nu a facut niciodata in ea. Sta cam 1 minut, dupa care se plictiseste si o las sa se ridice. Ideea e ca incerc sa stabilesc o rutina, precum cea de seara cu baitza inainte de somn.Si eu consider articolul nefolositor. As fi preferat un articol despre cate alergii si infectii favorizeaza scutecul. Asta as dori sa aflu fiindca dupa un episod groaznic de enterocolita si infectie urinara, la spital, ni s-a recomandat pauza de scutec de unica folosinta. Aparent, parfumul din scutecele Pampers i-a provocat si o alergie pe labiile mari cu care ne-am luptat o luuunga perioada...Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by MihaelaM-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...http://flowerspeaking.wordpress.com/


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -