Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

America (222)


415 raspunsuri la acest subiect

#41
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 00:46

Ok, va intrerup subiectul cu completatul pt loteria vizelor ca sa va intreb daca in orasele in care sunteti voi ati primit la biserica formulare de semnaturi pt un anume domn Marius Marin din Portland Oregon care vrea sa candideze pt camera deputatilor din Ro si pt asta are nevoie de 2000 semnaturi.

Eu sint cam bouche be de faptul ca cineva pe care nu-l cunosc vrea sa ma reprezinte si in plus imi cere date personale (in formularul cu pricina). Apoi nu pricep cum sa ma reprezinte daca el locuieste in Portland iar sedintele camerei deputatilor au loc in Bucuresti. Accepta cumva teleconferinte or what?

V-as intreba daca il cunoaste cineva pe dl acesta sa-mi spuna si mie ce parere are. Ce fel de om este? Ca io-s bouche be si sunt tare inclinata sa nu completez nici un formular.

Dumnealui e din Craiova la origine si are un website www.mariusmarin.ro

multumesc.

#42
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 00:49

Buflea ce nevoie are sotul tau? ce tb sa completez ca o fac cu draga inima. N-am citit din urma am crezut ca vb de loteria vizelor.

#43
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 00:04

Buna doamnelor. Schimb putin subiectul. Cunoasteti pe cineva ( caz concret , nu ce se aude prin telefonul fara fir) care s-a casatorit in US cu viza turistica b1/b2 cu cetatean american si NU a primit dreptul de sedere, lucru etc?



Michelle[bicla]



#44
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 00:15

Eu am cunoscut o persoana( nu mai tin legatura) care s-a casatorit pe viza turistica de aceea e vorba nu? si nu a primit drept de lucru vreo 1 an jumate sau 2( nu mai tin minte exact) dupa care nu stiu ce s-a mai intimplat ca n-am mai pastrat legatura.Drept de sedere avea dar de lucru nu pina nu ii era solutionat cazul (avea avocat); dar poate era caz atipic cine stie...

#45
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 00:44

Aha, deci a putut sa stea dar s fost o problema cu jobul... Nici vorba de deportare etc...? Stii cumva daca putea sa iasa / intre in US in aia 2 ani?



Michelle[bicla]



#46
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 00:59

Nu.

Pana nu i se aproba Adjustment of Status nu poate sa iasa sau sa lucreze.

#47
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 03:32

Treb sa primeasca Adj of status in 3-6 luni de la aprobarea aplicatiei. statutul aplicatiei se poate verifica si online, dar sunt si numere de telefon la care poate suna sa vada ce se intimpla.
Mai poate fi posibil cazul in care daca avocatul a aplicat in numele lui ,doar el se poate interesa de statut.
are Receipt?

eu am cunoscut pe cineva care a aplicat in august si nici in feb anul celalat nu avea actele, DAR pt ca a aplicat cu avocat, si i-au gresit multe din date, info personale.
actele sunt simplu de facut si nu neccesita avocat.

nu are voie sa pareaseasca tara pana nu primeste green cardul. eu asa stiu. sau poate aplica pt un formular...nu stiu cum se mai numeste...dar eu cand am aplicat am fost refuzata.
Adica poate sa paraseasca tara, dar se poate sa nu o mai lase sa intre.

michelle

#48
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 10:04

Inainte de green card (care dureaza mult acum, pana la un an, dupa noroc), se primeste EAD si AP, adica autorizatia de munca si de calatorie. Cu ele se poate lucra/calatori in afara SUA fara nicio problema.

#49
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 04:19

As vrea sa gatesc ceva de la noi pentru familia de aici, ma gandeam la sarmale si baclava (care-s turcesti, ma rog, asta e) sau poale-n brau.

Dar, nu reusesc sa gasesc foi de varza murata pentru sarmale si nici branza ca la noi pentru poale-n brau.

Ce altceva as putea face?

#50
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 27 octombrie 2012 - 08:16

Varza murata (foi) am gasit la magazinele rusesti sau poloneze. Poti sa faci sarmale in foi de vita, gasesti la magazine cu specific arabesc sau grecesc dar si la cele obisnuite la sectiunea de etnic foods.
O varianta ar mai fi sa oparasti foi de varza proaspata, eu nu am facut niciodata asa dar am auzit ca se poate.

Placinta o vrei cu branza dulce? Farmer's cheese poate?

Cozonac? Drob?[pofta]

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -