Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce trebuie sa faci sa ti gasesti un job????


27 raspunsuri la acest subiect

#1
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 00:17

Sotul meu a fost plecat afara pentru cateva luni si a revenit in tara la inceputul lunii.La fostul loc de munca nu a putut revenii pentru ca au inchis firma si acum isi cauta de munca
A lucrat mai mult ca lucrator comercial sau casier,are vreo 4 ani de experienta si dupa 2 sapt de depus cv si la magazine direct si pe mail NIMIC!!!Un singur interviu la care a fost chemat i sa oferit 700 lei pe luna 12 ore pe zi un we da unul liber si a ramas sa il sune!Atat!
Da este adevarat ca nu are studii superioare si nici cursuri de specialitate iar deocamdata nu ne permitem sa faca nici un fel de curs abia am avut bani sa platim scoala de soferi.[bang]
Este adevarat ca eu acum spumeg de nervi pentru ca imi dau seama ca desi are experienta nu are mari sanse sa ganseasca un job chiar si platit mai prost si ca o sa mai dureze ceva pana o sa isi gaseasca ceva.
Chiar a devenit atat de greu sa il gasesti un job in Bucuresti?

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#2
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 00:23

O, da, e cumplit de greu sa gasesti un job in Bucuresti. La fel de greu e si pt cei cu studii superioare. Bataia de joc a angajatorilor este mare. Din pacate traim un soi de sclavagism. Ei exploateaza si noi inghitim pentru a avea ce manca.
Multa putere si bafta!

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#3
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 00:35

Multe magazine de cartier s-au inchis, si numarul locurilor de munca in comert s-a redus. E dificil de gasit in comert, cred ca trebuie cautata alta specializare.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

#4
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 01:26

Este o idee buna sa cauti in alt domeniu insa fara minim 1 an experienta nu te baga nimeni in seama[bang]
Eu inteleg ca e criza,ca s au inchis magazine,supermarketuri etc dar au ramas destule care inca functioneaza.Sa va dau un exemplu: la compania X (sa zicem un lant de magazine gen minimarket de cartier)cu peste 20 de locatii in Bucuresti se fac angajari si se ofera 10 posturi de lucratori comerciali fara studii superioare.A depus cv pe site specializat,pe site ul firmei plus la punctul de lucru.Nimic.Mi a spus cineva ca de obicei atunci cand au nevoie de personal intai intreaba printre angajati daca au pe cineva apoi cheama la interviu[bang]In ideea in care joi dimineata la ora 9 era pus anuntul de angajare pe un site de specialitate si la ora 12 avea 227 de aplicatii pentru 10 joburi oferite.
Ce se alege de noi astia care nu ne am permis sa facem studii superioare o sa murim de foame???

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 01:35

Sfatul meu este sa se reprofileze. Cautati firme de productie care angajeaza necalificati.Daca este serios in scurt timp poate invata o meserie si e altceva decat vanzator. Stiu ca pentru inceput cu un salar de necalificat va fi greu dar nici in comert nu se castiga prea bine.Pe termen lung avantajele sunt multe.

#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 01:59

Este somer? Daca da, sa mearga la ANOFM si sa ceara lista cu locurile de munca vacante. De asemenea, lista cu ce fel de cursuri poate face gratuit, pentru someri.



Pe urma, sa urmareasca zilnic site-urile de profil: ejobs, bestjobs, myjob, bizoojobs, netjobs.



Pe urma, sa urmareasca presa locala - mica publicitate - angajari.



Bafta!







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:15

Sincer, pentru banii aia si conditiile oferite, merita cautat alt job.

Paznic (firma de paza), portar, spalatorii auto, muncitor necalificat firme de constructii sa productie, sali internet...

In vanzari e greu, nu se mai vinde mare lucru...

Si musai niste cursuri, atunci cand va permiteti.

Bafta!



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:22

Citat:
citat din mesajul lui nikol24

Este o idee buna sa cauti in alt domeniu insa fara minim 1 an experienta nu te baga nimeni in seama[bang]
...
Ce se alege de noi astia care nu ne am permis sa facem studii superioare o sa murim de foame???

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

Uneori unul cu studii medii are sanse mai mari decat unul cu studii superioare, pentru ca se considera cel cu studii superioare se angajeaza temporar pana gaseste ceva pe masura pretentilor, si atunci este preferat un om care se considera ca ofera stabilitate si tot munca aia o face.
Pe de altaparte acum sunt destule oportunitati sa faci si studii superioare in paralel cu job-ul. Un post de paznic, nu este solicitant si se poate invata in timpul jobului.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:24

Citat:
citat din mesajul lui nikol24



Ce se alege de noi astia care nu ne am permis sa facem studii superioare o sa murim de foame???







Studiile superioare nu-ti asigura mancarea. Nici gand. Daca nu ai experienta in domeniu si nu esti capabil tot la munca necalificata ajungi. Mai mult, daca ai studii superioare si vrei macar un job de necalificat, nu-l primesti, pentru ca angajajatorul stie ca vei pleca imediat ce vei gasi un post pe masura studiilor si-l vei lasa cu postul liber, silit sa caute iar angajat.

Scoateti-va din cap facultatea si urmariti o calificare apropiata de posibilitati si abilitati; desi e in criza, piata muncii duce lipsa de muncitori performanti.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#10
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:51

in strainatate ce a facut? de ce nu cauta in domeniul ala ceva de munca

Nina,mami de, [fetita]





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -