Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Va rog sa ma invatati


22 raspunsuri la acest subiect

#11
alina_satena

alina_satena

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.502 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 15:05

Sdcristian sa stii ca ai dreptat la noi in romania curentul handmade&homemade nu este deloc promovat, si nici cu promovarea "din gura-n gura"nu ai prea multe sanse.eu fac cosmetice si bijuterii si am cliente numai din afara deoarece acolo aceste produse sunt apreciate la adevarata lor valoare si oamenii prefersa sa dea un ban in plus pentru un lucru manual bine facut decat o chestie chinezeasca pe cand la noi e viceversa din pacate.[bang]
Sper sa ai mai mai mult noroc in sezonul ce vine[pup][pk]

http://alinahandmade.blogspot.com/

#12
xxxwoman

xxxwoman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 16:03

:) Ata imi aminteste de mine anul trecut cand negasind ce ma interesa in materie de costum de bondar m-am apucat de tricotat vesta si cipilica piticului, apoi fusta pentru mandra ca sa-i am la asorte

PNA-ul (parca asa se cheama? stiu de cand eram copil)a fost ieftin, ca l-am luat la scul si l-am depanat ca pe vremuri (vartelnita bunicii imi lipsea :))) insa lucrul mi-a luat vreo 4 zile...

Stiu ca e multa munca, insa ies lucruri deosebite pentru cine se pricepe (eu is la stadiul de unul pe fata, unul pe dos, si cam atat :D). Ma rog, ideea postului e sa spun ca
- Daca as gasi rochii tricotate pentru mine mi-ar placea sa le am
- lucrurile facute manual implica multa munca, deci un pret ridicat si nu mi le permit decat arareori, pentru copii
- si romanii apreciaza frumosul, insa de cele mai multe ori nu au banii celor din afara pentru a achizitiona lucruri costisitoare....

Eu iti urez succes si astept lansarea cu preturi de dumping [alcool] sa iau si eu una - alta :)

Spor la treaba si curaj!

#13
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 17:17

o sa lucrez in weekend sper sa finalizez ce am inceput si sa fac poze si tot sa am ce arata concret

ma gandeam si la varianta lucru cu materialul clientului, pt ca stiu ca multa lume are fire prin casa, dar nu are timp sau zice ca nu se pricepe. si atunci evident costul scade. oricum, pt mine tot manopera e profit sa zic asa, ca si daca cumpar firele si le lucrez, nu as taxa in plus pt ele fata de pretul din magazin

#14
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 17:39

Eu vreau sa vad rochitele tricotate. Daca crezi ca te descurci si la chestii mai complicate, as putea sa caut un model si sa il faci?[:D]

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#15
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 18:16

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Eu vreau sa vad rochitele tricotate. Daca crezi ca te descurci si la chestii mai complicate, as putea sa caut un model si sa il faci?[:D]

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy


pot spune dupa ce vad modelul, ca unele se pot lucra doar cu masina de tricotat, sunt cu fire foarte foarte subtiri

#16
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 18:36

Stiu, sunt oarecum in domeniu, ma pricep si eu numai ca eu stau ft prost cu dusul pana la capat[:D], Ok, caut modelul si vb.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#17
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 03 octombrie 2012 - 23:47

Intra pe blogurile promovate, pune intrebari si fa trimitere la blogul tau. In felul asta vei creste nr de vizitatori.

uneori gandesc prea mult....

#18
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 00:39

Maiii, eu zic sa lasi paturile, ca se gasesc paturi de invelit copiii prin magazine ... mai bine te-ai orienta pe rochitze.

Eu confirm ca anul asta, pe aici, la fetite mai ales, de 5-10 ani, se poarta rochitele tricotate. Eu tocmai i-am cumparat fica-mii vreo 4 din magazin, sunt drepte si au cate un desen in lucratura - una are o fetitza, alta are niste flori ...etc. Modelul rochitei este foarte simplu, un dreptunghi - farmecul este desenul scos din andrele cu mai multe culori - nu stiu daca intelegeti ce spun.

Mie imi mai plac si pentru ca sunt cu maneca lunga - in tara asta majoritatea rochitelor sunt cu maneca scurta, foarte dificil de purtat iarna ... fica-mea care este o mare purtatoare de rochite este in mare suferinta din cauza ca nu gasim rochii cu maneca lunga si eu nu o las cu maneca scurta la scoala.

Ca pretz - in magazin costa $20 - habar nu am cat inseamna asta in LEI ...

Pentru adulti cred ca rochiile astea stau bine pe persoane slabe, pentru ca in general urmaresc linia corpului, nu prea poti ascunde oarece "imperfectiuni" ... asa ca eu care sunt plina de imperfectiuni, ma feresc de ele [:)]



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 02:33

Diferentza dintre cele cumparate din magazin si cele lucrate de sdcristian...este de fapt procedeul de lucru:industrial,masinal versus lucru de mina!

Intodeauna cel industrial va fi mai ieftin,de asta nu se merita sa lucrezi manual.

In general,nu prea scotzi investitzia in lucru manual!8din pacate)

Dana

#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 04 octombrie 2012 - 02:47

14,80 lei am dat pe un puloveras-vestuta (cu doi nasturi mari), maneca scurta, de purtat peste bluza cu maneca lunga.



Made in Turkey.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.












Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -