Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Va rog sa ma invatati


22 raspunsuri la acest subiect

#1
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 16:25

Am tot incercat diverse chestii sa mai castig bani in plus (nu vreau ceva mult, dar sa fie ceva) si nu stiu cum sa fac sa se intample

Nu ma mai ocup de bijuterii handmade ca e plina lumea de ele, toata lumea face

Ce stiu si pot eu sa fac sunt lucruri tricotate si/sau crosetate manual. M-am gandit la ceva de genul sa imi fac un blog sau ceva, pe care sa pun poze cu ce imi fac mie. Si sa fac la comanda.

adica nu vreau sa imi fac in casa stoc de haine si sa consum material si timp degeaba, dar daca cuiva ii place o rochie ca ce am facut eu, in termen de 1-2 saptamani sa o livrez. Evident pe masurile cui cumpara, si cu eventuale variatiuni de model/culoare... dupa cum se poate

am mai facut si paturici de bebe

Cum sa fac? Cum sa explic ce fac? care ar fi pretul corect pt asta? (adica un pret total, sau unul de genul X lei materialul, Y lei manopera...)

si cel mai important

are rost sa incerc asa ceva sau e timp pierdut ca nu o sa vrea nimeni?

asta e intrebarea de baza de fapt

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 16:49

te-ai gandit la varianta de a deveni agent de asigurari ? poti face RCA, asigurari obligatorii pentru locuinte, poate si pensii private sau asigurari medicale private...

adultii nu prea mai poarta lucruri tricotate/crosetate...poate sa te orientezi strict pe produse pentru copilasi ?

iti poti face cont pe Breslo (facebook), unde poti posta ce vinzi. inspira-te de acolo pentru produse si preturi...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 16:57

corina, jobul meu nu imi permite sa fiu agent de asigurari, e ceva conflict de interese

plus ca eu plec dimineata la 8.15, lucrez pana la 17.30, fac naveta jumatate de ora pana acasa unde stau cu piticii mei pana se culca

deci nu am cand sa imi iau vreun job, nici macar part time, decat daca ar fi sa nu imi mai vad copiii. pot doar sa fac ceva seara/noaptea

#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 17:55

cristi, mie imi plac chestiile tricotate, pentru Daria. Uite, i-am luat doua puloverase tricotate tip jerselut, se incheie cu 3 nasturei in fatza. Unul e cu ochiuri mai largi, altul, cu ochiuri mai stranse. Au costat unul 43 de lei si unul 56 de lei. Mult, stiu, dar mi-au placut de numa', is si elegante.



Daca vrei, le pozez si iti arat.











Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#5
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 17:57

Edit: iar legat de bijuterii, pe chestiile tricotate, daca sunt pentru copii care au trecut de faza de tras/smuls/rupt/bagat in gura, poti face ceva personalizat, o floricica, o frunzulita, o... ceva, pe hainuta. Sau initiala numelui.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 18:07

Si eu cred ca sunt foarte frumoase cele tricotate / crosetate, eu nu ma pricep atat de mult insa cand ma uit pe bloguri raman afis sa vad preturile exorbitante. Stiu si eu cat costa un ghem de ata si la ce am vazut, de exemplu o caciulita de bb cu o funda = 60 de lei :D

Adica preturile trebuie sa fie bune ca lumea sa se intoarca si sa cumpere, zic eu [flo]

Si cred ca e lume care si-ar dori, dar repet, nu cu preturi inexplicabile, chiar daca si eu la randul meu stiu cum e sa faci ceva de acest gen.

Daca faci blog, sa anunti [bis]





____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3]

#7
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 20:32

de asta ma gandeam sa pun separat preturile pt materiale, ca de ex una e fir acryl cu 4 lei 50 de grame, alta bumbac cu 8 lei 50 de grame, la aceeasi grosime. si dca am ceva cerere sa aleaga clietul cu ce fir vrea sa fie facut, culoarea, si apoi abia eu sa cumpar firul. iarasi manopera poate fi diferita in functie de marimea articolului, ca pot socoti cam cat tmp lucrez la un articol. una e o bonetica de bebe, alta o rochie de doamna

#8
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 20:42

aici incepusem anul trecut ceva blog, cu ce pregatisem pt bebele meu cel mic. (paturica e de cand speram si eu la un pic de fetita)

acuma lucrez la niste rochii pt mine, ca vine iarna.

http://lucrusoarehandmade.blogspot.ro/

#9
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 12:52

O membra a DC face deja asta, pentru bebelusi, si tare minunate sunt lucrurile facute de ea. O gasesti pe facebook "paturici pentru pitici". Poate va sfatuiti sau poate chiar colaborati.

[gravi] 12+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 14:50

Cred ca piata ai gasi pentru lucrurile tricotate, am vazut din ce in ca mai multe bloguri unde traficul e destul de intens.

Mi se pare excelenta ideea de defalca preturile in costul materialelor si manopera. In general cei care apreciaza lucrurile tricotate stiu ca manopera conteaza cel mai mult si cred ca sunt dispusi pentru un model mai special sa plateasca. Acu, sincer eu cred ca succesul depinde si de cat de cunoscuta reusesti sa te faci si cat de bine merge publicitatea d"din gura in gura".

Eu recunosc ca imi plac enorm chestiile tricotate si ca daca m-ar atrage ceva m-as baga sa comand si te-as si recomanda. Si sunt convinsa ca sunt ca mine destule.

Succes



viperisme


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -