Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Merita sa iau o masina de spalat vase?


124 raspunsuri la acest subiect

#101
ralucutza77

ralucutza77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 696 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 16:52

Am si eu o intrebare: exista posibilitatea sa anulez programul de uscare? Pe mine ma intereseaza sa imi spele vasele, nu sa le usuce, de uscat se usuca si singure. As putea, de exemplu, dupa ce arunca ultima apa, sa o opresc? Sau mai bine nu? Multumesc!





#102
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 17:44

Citat:
citat din mesajul lui ralucutza77

Am si eu o intrebare: exista posibilitatea sa anulez programul de uscare? Pe mine ma intereseaza sa imi spele vasele, nu sa le usuce, de uscat se usuca si singure. As putea, de exemplu, dupa ce arunca ultima apa, sa o opresc? Sau mai bine nu? Multumesc!






Eu cred ca uscarea e importanta, ca asa se obtin paharele si tacamurile fara petele care se fac la uscatul pe un uscator normal sau fara micile scame de la stersul lor.

Nu vad de ce ai renunta la uscare, zau !

Edit: Lavi, la masina mea scrie clar ca programul scurt de 1 ora este pentru vase fara mizerie intarita pe ele. Probabil ca nu le inmoaie suficient si nu desprinde tot de pe oale sau vase care au fost in cuptor.



#103
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 16:29

Revin cu impresii dupa 12 zile de folosire intensa.

Folosesc masina zilnic, uneori am pus-o si de 2 ori ca sa imi incapa toate oalele.

Tacamurile, paharele, canile, farfuriile, le spala excelent. Strecuratoarea de ceai din plastic era patata, nu reuseam nicicum sa o curat. A facut-o luna. Mi-a spalat excelent oalele pe exterior, unde erau arse si nu le mai dovedeam nici cu praf de curatat. Nu din prima spalare, din cateva. La fel, unele cani, in zona manerelor unde se ajunge mai greu mai aveau mici pete. Acum stralucesc. Furculitele aveau o negreala pe interiorul dintilor pe care nu o puteam curata, a eliminat-o.

Singura problema e ca uneori nu curata perfect oalele pe interior, mai ales cele in care a fiert carne. Pe asta n-am reusit sa o rezolv nici cu programul cel mai intens( dar pe care nu prea pot sa il folosesc pt ca mereu am si pahare). Dar nu e o problema foarte mare, cand le scot din masina le inspectez si daca mai au vreo dara, o iau eu rapid cu buretele. Oala oricum e curatata de grasime, deci nu se compara cu a o spala din start. A spalat foarte bine craticioare de mamaliga, de piure, de urzici... Teflon, vase de jena ( aici punctele de arsura veche nu le-a curatat totusi).

Folosesc detergent Finish pudra clasic. Nu folosesc lichid de clatire, am eu un pitic sa nu ramana nimic pe vase. Vasele lui bebe le mai clatesc cand le scot din masina, la fel, nu am increde ca nu au nicio urma de detergent. Biberoane sau suzete nu spal pentru nu folosim. Desi nu folosesc lichid de clatire, pahale se spala si usuca frumos. Rar daca ramane o dara le reclatesc si le usuc din nou.

Intentionez sa incerc si detergentul de la DM si produsul de curatare lunara care mi se pare cam scump de la Finish.

Filtrul il scot si clatesc dupa fiecare spalare, raman f putine reziduuri pe el dar asa am citit in manual ca trebuie.

Nu mi se face miros urat in masina, cum se intampla in masina de la servici.

Imi place foarte mult la modelul meu faptul ca tacamurile se pun intr-un al treilea raft, sus si astfel nu am acel suport de tacamuri jos si am mai mult loc pentru oale si farfurii. Din pacate acolo este bottle neck-ul la mine, pe raftul de jos. Pe cel din mijloc imi incap castronele, cani, pahare, borcane, componentele de la blender, ibricelul de cafea... Dar nu incap farfurii.

Cam astea sunt impresiile. Imi usureaza extrem de mult programul zilnic. Vasele ajunsesera un cosmar, mai ales acum, in perioada diversificarii.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#104
lari_ruseti

lari_ruseti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 16:51

Buna.
Ma bucur ca masina ti-a usurat munca si te folosesti de ea mereu. In legatura cu produsul de curatare lunara, eu folosesc de vreun an marca proprie a lui Auchan. Costa in jur de 4-5 lei si e nemaipomenit. Si pastile /detergent pudra marca lor e buna (eu nu am folosit pudra, mi se pare mai greu de dozat), parca vreo 25 de lei 60 de pastile.
Pentru curatare, scria cineva aici ca foloseste otet. Eu nu am incercat, insa.
A, apropos de oalele in care fierb carnea, le curat cu buretele inainte sa le bag la masina.
Toate bune iti doresc.

#105
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 18:01

Multumesc! [flo]

#106
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 11 martie 2013 - 13:46

Are cineva masina de spalat vase Hotpoint Ariston?

#107
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 13:30

Cristina_ eu am de aprox. 2 ani. Este excelenta!

Roxana mami de [copil] Robert (18 feb 2008) si [bonjovi] Catalin (5 iunie 2006)




#108
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 14:30

buna,
si eu imi voi achizitiona cat de curand minunea.
imi puteti face va rog recomandari pentru o marca sau un model, pentru care raportul calitate/pret sa fie cat mai bun?
din ce am citit pe aici, m-am orientat spre varianta cu 9-10 seturi. ca marci, vad ca predomina in top bosch, candy. am ales varianta normala, nu cea incorporabila, nu ma deranjeaza sa se vada masina in bucatarie.
despre whirlpool imi puteti face recomandari ?
pretul vad ca este cam acelasi in magazine, in jur de 1300-1400 lei.

lavi 02, ce marca este masina ta de spalat vase ? nu am retinut daca ai mentionat marca si modelul intr-un mesaj anterior...si cat a costat, desigur ? multumesc ! [flo]

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#109
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 16:41

exact in week-end-ul asta i-am zis si eu sotzului ca nu mai rezist, am nevoie de masina de spalat vase [:D]
Am ochit tot Bosch, de 45 cm, nu am loc pentru una mai mare.
Sper ca pana la sfarsitul lunii s-o primesc si sa o monteze sotul.

La ce se refera oare capacitatea de "9 seturi" ? 9 farfurii, 9 cani etc sau cum ?

Ingrid si Cristi 10 ani

#110
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 17:13

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

exact in week-end-ul asta i-am zis si eu sotzului ca nu mai rezist, am nevoie de masina de spalat vase [:D]
Am ochit tot Bosch, de 45 cm, nu am loc pentru una mai mare.
Sper ca pana la sfarsitul lunii s-o primesc si sa o monteze sotul.

La ce se refera oare capacitatea de "9 seturi" ? 9 farfurii, 9 cani etc sau cum ?

Ingrid si Cristi 10 ani


se presupune ca un set reprezinta farfuriile, tacamurile si paharele/cestile pe care le foloseste o persoana, la o masa completa, sa zicem. mai multe detalii gasesti pe acest site:
http://masinidespala...-de-seturi.html
eu deja am platit pentru un hotpoint ariston de 10 seturi, modelul in varianta inox, era in oferta la altex. are garantie extinsa, pe 5 ani.
in aprox 2-3 saptamani sper s-o instalez in noul apartament, am spatiu berechet in bucatarie, acum. dupa instalare si folosire o sa va tin la curent cu impresiile :-).

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -