Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fumatul - IPartea a II-a


52 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:31

Mik, nu cred ca-i buna ideea.

Ori ii dai voie, ori nu-i dai.

Fumatul e nociv, periculos. Asta este adevarul si asta este "discursul". Nu poti abdica de la el, chiar daca esti constient ca nu te asculta. De ce as minti sa-i spun ca trei tigari nu-i strica? Pentru ca ii strica!

Am cunoscut parinti care permit fumatul copiilor (liceeni). Spun ca si asa fumeaza, ba mai mult, le cumpara si tigari, sa nu fumeze tigari proaste de pe la basarabeni.

In mintea mea (incuiata[:D]) nu pot concepe asa ceva. Poate si un whisky bun, sa nu bea Saniuta si Babanu???



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:33

parerea mea de mama de adolescent[:D]este ca daca ea nu vrea sa se lase,nu se lasa!

Te potzi da tu de trei ori peste cap ca prislea,pina nu vine de la ea dorintza de a inceta fumatul,nu ai ce sa-i faci!

Cum va veni dorintza asta nu stiu,imagini soc despre plaminii fumatorilor,habar n-am cert este ca nici asta nu e o sansa de reusita!oricum nu o pisa la cap direct,zilnic!Fa-o asa ...pe dupa cires,intzelegi tu cum!

Fii mio a fost in excursie acum doua saptamini cu scoala!Mi-a trimis e-mail diriginta ca afost printre putzinii care nu a fumat si nus-a drogat![help]Nu-tzi potzi da seama ce panica a fost pe capul meu cind am auzit concret ca in clasa sunt(de fapt au fost ca au fost exmatriculatzi intre timp)copii care se drogheaza!Copii pentru ca desi a meu are 16 ani jumatate,restul au 14-15 ani!

Si eu am fost fumatoare si sotzul,deci nu cred ca exemplul parintzilor este neaparat graitor!

Dana

#23
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:37

Sigur ca s-a temut de reactia colegilor daca ar fi acceptat vizitele la psiholog! S-a temut ca va fi judecata, facuta nebuna. Presupun ca si ea crede ca doar nebunii merg la psiholog.

Poate daca tu ii explicai atunci cum sta defapt treaba cu psihologul, cine merge la psiholog si de ce(cu exemple luate la intamplare de pe net) si daca ar fi simtit ca o sprijini si esti acolo langa ea, poate ar fi zis OK, mergem la psiholog. Probabil nu la psihologul scolii, ci la altul.
Eu zic sa incerci.
Nu ai pomenit nimic de pozitia tatalui in toata povestea asta. Eu cred sincer ca e vorba de o acuta lipsa de comunicare intre voi(parinti si copil)

PS- daca nu miroase a fum, se prea poate ca ea sa nu fumeze.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#24
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:39

Andacos, tu ce fel de fumatoare ai fost?
Ca imaginea unui plaman bolnav nu il opreste pe fumatorul adevarat.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:40

Nu mai editez ca a aparut un mesaj intre timp!

Revin si insist pe tema cu exemplul parintzilor.
Eu am fumat prima tzigara la 16 ani,de fumat m-am apucat insa mai tirziu,pe la 17 ani([:D]),niciunul dintre parintzi nu fuma!

E drept ca acum 25 de ani era cool sa fumezi,aici ii dau dreptate lui Rufus ca societatea nu mai incurajeaza fumatul si asta are efecte pe termen lung!

De fumat m-am lasat acum 5 ani,deci am avut in spate 20 de ani d efumat...fara modelul parintzilor!

Dana

#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:43

Lady,desi am scris in mesajul anterior,fac precizarea ca am fost o fumatoare inraita as spune,cu un pachet la activ pe zi!Si da...mi-a palcut tare sa fumez![:)]

este adevarat insa ca Andrei a urit fumatul de mic,ura sa ma/ne vada ca fumam!(ma rog nu stiu exact daca "ura"e termenul cel mai potrivit,insa avea ceva de comentat in permanentza![:)])

Dana

#27
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:46

O, Anda, ai fumat ceva! Mare pacoste fumatul asta, incredibil cata dependenta da nicotina.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#28
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 16:06

Am citit undeva ca nicotina da cea mai mare dependenta dintre droguri (era un studiu pe mai multe tipuri de drog, inclusiv tutun si alcool). De aceea eu am un mare respect pentru cei care reusesc sa se lase de fumat.



Cand am intrat in facultate, veniti din scoli unde fumatul era interzis, toata lumea fumam ca turcii, in fiecare pauza una/doua tigari, era un fum...asta se intampla la salile cu boboci, ca pe la anii mai mari rar vedeai fumatori multi; daca s-a interzis fumatul in locuri publice, s-a rarit si fumatul, mai iesi afara, dar te saturi sa stai numai pe scari sus/jos. Asta-i teoria mea: nu te oblig (ca n-am cum), dar iti fac "viata grea"[:D]



Si putin pe langa subiect, am incercat sa le explic ce inseamna ascultatul muzicii nonstop in casti; cu exemple, studii, etc. Degeaba. Asa ca nu pot sa le interzic (as fi si caraghios...), dar le fac pierdute castile (le ciupesc cate un fir) cand o iau razna si le dau, astfel, o binemeritata pauza. Pana isi iau/le iau altele.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#29
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 16:45

LadyJ, tatal este de acord cu mine. De fapt, intotdeauna, in ceea ce o priveste pe ea, suntem pe aceeasi lungime de unda, cand exista o problema stam de vorba si noi doi, dar si noi trei. Eu cred ca exista comunicare intre noi 3.

A stat de vorba si el cu ea, explicandu-i cat de daunator este si cat de greu ii este lui sa se lase de fumat.

El chiar era convins ca dupa episodul de anul trecut, nu va mai incerca sa fumeze, avea mai multa incredere in ea decat mine.


#30
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 22:50

Asa e, Rufus.

Nicotina ajunge la creier in 3-5 secunde dupa ce tragi din tigara. Adica foarte repede. Dar , si asta e foarte important ca e amanuntul care conteaza cel mai tare cand vorbim de rapiditatea cu care apare dependenta, dispare la fel de repede precum a intrat.
Ce se intampla cand scade nivelul de nicotina? E nevoie sa il restabilim. Adica simtim ca vrem musai o tigara.
In timp, pentru a ajunge la aceiasi senzatie de satietate, e nevoie sa marim doza. La fel cum functioneaza orice drog. Asa ajungem de la 2 tigari la 5-10-15-20.

Dar nu asta e problema. Oricat de ciudat ar suna, dependenta fizica de nicotina o infruntam intr-o perioada relativ scurta, fara durere(cum se intampla la alte droguri).
Problema este obisnuinta, faptul ca, dupa ani si ani de fumat, ajungem sa asociem orice facem cu ...tigara. E vorba de stilul de viata, de dulcea rutina in care ne regasim si cu care ne simtim familiari.
La cafea, fumam. Dupa masa, fumam. Inainte de masa, fumam. La o bere, fumam. La stres, fumam. La bucurie, fumam. Cand asteptam ceva, fumam. Cand vorbim, fumam. Fumam oricand.
Asta e greu de depasit, dorul dupa ceea ce obisnuiai sa faci. Dependenta psihica. Tot programul ti se da peste cap, te simti nefericit, devii irascibil- violent, e o lista intreaga de simptome care apar dupa renuntarea la fumat. Dar..simptomele nu-s permanente si trec in cateva saptamani.
Odata cu simptomele neplacute apar si efectele pozitive. Un paradox :)

Daca reusesti sa rezisti si sa te autoeduci, esti tare. :)

Abia dupa ce te-ai lasat de fumat realizezi ce efecte a avut fumatul asupra organismului tau.
In functie de cat ai fumat si cum ai fumat, te lasi e mai usor sau mai greu.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -