Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fumatul - IPartea a II-a


52 raspunsuri la acest subiect

#1
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 11:24

Am mai deschis un subiect pe aceasta tema, acum 1 an jumatate. Speram, ca totul va lua sfarsit atunci. Ei bine, nu.

Acum cateva saptamani, am aflat ca, din pacate, acest lucru s-a repetat.
Am incercat , de atatea ori, sa-i explic ce inseamna fumatul la acesta varsta, ce repercursiuni va avea asupra sanatatii si acum si mai tarziu ( are 14 ani acum). A fost pedepsita - la modul de a nu mai iesi afara, sau a nu mai avea acces la computer. I-am luat si putinii bani de buzunar. Ei si? Daca nu are ea, au ceilalti. Se pare ca nimic nu a avut efect si bataia iese din discutie.

Efectiv ma depaseste situatia si nu mai stiu cum sa procedez.

A nu o lasa sa mearga afara, in putinul timp liber, nu este o solutie, pentru ca daca vrea, poate sa fumeze oriunde, inclusiv, la scoala, in pauza( nu in scoala, ci langa scoala).
Ma gandesc ca singura solutie este sa o pot determina sa constientizeze raul pe care si-l face.

#2
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 13:21

Prietenii ei fumeaza?
Voi, parintii, fumati?
Ai intrebat-o de ce fumeaza?

Daca relatia voastra nu e foarte apropiata, in sensul ca nu prea ii palce sa stea de vorba cu tine despre ceea ce simte, atunci roaga pe cineva din familie( o verisoara, o matusa, ba chiar o vecina pe care o apreciaza) sa stea de vorba cu ea despre asta.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#3
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 13:40

ladyJ- Unii din prieteni fumeaza, altii, nu.
Tatal fumeaza, eu,nu.

Suntem apropiate, stam de vorba.

#4
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 14:43

Isabela incearca din nou ( desi sunt convinsa ca ai facut-o deja dar reia ) sa apelezi la discutia "fetele si fumatul".

- ce inseamna degete si unghii galbene
- ce inseamna dinti patati
- ce inseamna miros in par si haine
- ce inseamna renuntatul la fumat insumat in numar de kilograme castigate de la o zi la alta
- ce inseamna fumatul in plina adolescenta cand corpul inca se dezvolta, i se poate stopa din inaltime, dezvoltarea sanilor poate avea de suferit ( sigur ca astea nu sunt dovedite stiintific dar merita sa le precizezi).

- cat de greu e sa te lasi de fumat si fiind femeie va trebui sa ia decizia asta daca va dori peste ani un copil ( in sarcina, in alaptat).

Voi sunteti an terminal ca altfel iti sugeram si un sport de performanta unde orice antrenor le spune clar si concis ca nu au voie sa fumeze.

#5
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 15:18

E destul de greu sa convingi un copil cat de nociv este un obicei pe care adultii 'resposabili' il practica. Ce ar fi sa-i propui sa se lase de fumat impreuna cu sotul tau?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 15:36

Chiar ieri ma gandeam cum fumam eu in draci in liceu.

De ce ???

Pentru ca toti ceilalti fumau.

Am detestat mirosul si gustul tigarii si m-am si lasat de fumatul in turma pentru ca e oribil. Dar atunci trebuia sa fiu in turma.

La noi nimeni nu fuma acasa, ai mei cand au simtit miros de tigara mi-au spus ca decat sa fumez porcarii, gasesc tigari in dulap. M-am simtit oribil si m-a lovit rusinea, incat n-am mai fumat ever after.

Pe vecina mea a dus-o mama ei sa i se faca raze la plamani si i-a spus medicul de acolo, care vorbise cu mama :D, ca are pete pe plamani. N-a mai fumat nici ea. De complot a aflat mai tarziu si s-a bucurat ca nu mai are petele alea :-)))



____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3]

#7
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 15:42

Ok, e intotdeauna complicat si cu un usor parfum de ipocrizie cand unul din parinti fumeaza.

Ai intebat-o de ce fumeaza? ce a raspuns?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#8
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 15:53

Am intrebat-o de ce fumeaza si daca ii face placere. Raspunsul? DA, ii place sa fumeze.
Am incercat si cu mainile urat mirositoare, si cu petele pe dinti, cu atat mai mult cu cat poarta aparat dentar, si cu respiratia urat mirositoare. Vad ca nu a functionat nimic.

M-am gandit si ca cineva din grup sa nu-i fi bagat in cap ca daca fumeaza, nu se ingrasa. Nu este grasa, are 53 kg la 1,68, dar oricum nu-i place cum arata, ca nimic nu-i vine bine...

Eu am incercat sa fumez in facultate. Nu mi-a placut gustul care ramanea dupa, asa ca am renuntat de la bun inceput.

Lala si eu ma gandisem la sport, dar din pacate anul acesta nu prea are timp de el.[bang][bang][bang][bang]

#9
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 16:18

Isabela, stii ca argumentele cu mirosul, sanatatea, samd nu vor functiona. Nu functioneaza nici la adulti, care se presupune ca sunt mai responsabili.

Zici ca ai o relatia buna cu fiica ta. Atunci lasa-o sa iti confirme daca e vorba intr-adevar despre teama de a se ingrasa, ca tu doar presupui acum. Afla de ce fumeaza: vrea sa nu se ingrase, vrea sa fie ca X-ulescu, vrea sa simta ca apartine grupului, vrea sa para matura,etc..
Pe cine apreciaza fiica ta foarte mult? Acea persoana poate sta de vorba cu ea. Trebuie sa fie o persoana a carei parere conteaza mai mult decat a anturajului fumator.

Sau mergeti la un consilier psihologic. Cat fumeaza?

Edit ca am uitat:
sotul tau a vorbit cu ea? ce i-a spus? ca e f important ce i-a spus!



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 septembrie 2012 - 16:58

E greu la varsta asta. Si pentru copil si pentru parinte.

Copiii, in general (pentru ca stiu foarte bine ca se poate si altfel), ignora sfaturile cu privire la urmarile in viitor ale gesturilor de azi. Sa nu bea alcool, sa nu fumeze, sa nu se drogheze, sa faca miscare, sa manance cumpatat si de calitate, sa aiba grija cu produsele de igiena personala sau intretinere, etc.

Nu cred ca un tanar (de ambele sexe) se va abtine la 14 ani de la coca cola si tigari doar pentru ca dintii se coloreaza, tenul se inchide, iar daca intram in probleme medicale, ii pierdem de tot.

Cred ca e ceva natural, de vreme ce,mai mult sau mai putin, asa am procedat si noi.

In afara de prezentarea situatiei, cu consecintele explicate cat mai bine, ma indoiesc ca putem face mare lucru. Daca ne cred-bine, daca nu, nu. De crezut nu-i problema...ca mai aud si prin jur, nu-s chiar dusi cu pluta. Dar la varsta asta, nimic rau nu li se poate intampla (cred ei) si orice latura negativa (din consecintele prezentate cu patos de catre noi) se intalneste la altii. Nu la ei.

Pot sa spun cum procedez eu: toate lucrurile pe care le socotesc nocive lipsesc, in cea mai mare parte a timpului, din casa. Prostii de mancat, de baut, orice, orice. Trag de timp, ma fac ca uit, ma fofilez. Nu ma iau de fete daca le vad ca-si cumpara, dar am grija sa le aduc aminte. Banii pe care-i au pe mana sunt destul de putini fara scop precis. Dar nu ma dau cu fundul de pamant, in ideea ca stiu ca, oricum, daca vor sa faca, fac.

Alcoolul si tutunul (de droguri nu vorbesc...) sunt interzise. Complet. Sigur, nu inseamna ca n-au fumat sau baut. Dar se lasa cu pedepse. O fac, se risca.

Si eu am fumat in scoala, liceu, facultate..., asa ca nu pot spune ca sunt surprins si nici nu ma panichez la astfel de gesturi. Insa am dreptul sa le interzic asta, am toate motivele, iar daca o fac, o fac pe pielea lor.

bird si lady au dreptate, e cam ciudat sa explici cat de nociv e fumatul, cand o faci cu tigara in mana. Dar, pe de alta parte, statutul de minor iti ofera nu numai avantaje, ci si interdictii de la majori. Adica de la aia care raspund pentru tine.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -