Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (35)


222 raspunsuri la acest subiect

#21
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 19:59

M-am uitat la linkul pus de Ileana pe okazii si mi-ati trezit amintiri si nostalgii... acum aproape 40 de ani in plina epoca de glorie cand nu se gasea nimic care sa usureze supravegherea unui plod, taica-meu a aranjat cu un mester priceput sa confectioneze ceva de acest gen pt nazbatioasa de fiica-sa care nu statea locului (aka eu) si innebunea constant 5 adulti: parintii, bunicii materni si o strabunica. Bineinteles nu hexagonal si nici asa finut lucrat, rabatabil totusi ca trebuia mutat de colo colo (mi-l puneau si in curte), dar comparabil ca suprafata interioara si inaltime cu ceea ce vad acum in link.
Numai ca socoteala nu s-a potrivit, o data pusa acolo urlam ca din gura de sarpe si n-a folosit la nimic. Claustrofoba-s si-n ziua de azi, oricum de mers in picioare am mers la 1o luni si nu ma mai putea proteja nimic in afara de doamne doamne.
Peste alti trei ani sora-mea nu a avut nevoie de nimic de acest gen, a fost cel mai linistit si mai intelegator copil de pe pamant. Deh, una neagra, una alba.
Asa ca bietul tarc a sfarsit in pod pana cand mama l-a dat intr-un tarziu unei vecine. Scuzati - iarasi - off topicul.

Una peste alta si tarcul si pretul mi se par super ok si daca ai vostri copii isi gasesc de lucru si se joaca pe covor, mi se pare o chestie foarte utila, recunosc ca nu prea am mai vazut.

Alexa, desi n-am intervenit am urmarit ce ai scris despre operatie, doamne ajuta ca a trecut, recuperare usoara si completa!

Letitia [pup] mersi, m-am simtit foarte ciudat la sedinta cu parintii. Doamna desi blanda si calma (zic unii) mi s-a parut foarte categorica si hotarata, de parca noi parintii eram elevii ei, ne-a impus niste reguli de ne-a amutit.

Bulinuta, esti foarte puternica. Sanatate baietilor pe viitor. Hai ca trebuie sa treaca naibii perioada asta in care sunt vulnerabili.

Pai mie imi spune toata lumea cat de avansat e Cristi, constat isi eu ca e in avans fata de sora-sa cu cel putin o luna la toate capitolele (noroc ca mi-am notat), dar e departe bine de ce spuneti voi ca fac bulgarasii...

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#22
georgia_c

georgia_c

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.707 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 20:02

ileana ,io as prefera sa nu se loveasca deloc ..hahaha ..stiu ca nu se poa,dar daca tot e pe preferinte[:D]
oricum eu pot sa-i iau si mama tarcului ca nu sta neica singura nici in patut nici in tarc nicaieri ..s-a obisnuit sa stau langa ea si de multe ori o iau cu mine peste tot ..asa ca ma gandesc ca va sta tarcul ala gol cum stau cele 2 patuturi din casa
mady ,si a mea se joaca cu pernele ..are una pe care o ciufule de zici ca e pisoi


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprec...rea-sa-traiasca




#23
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 20:12

Georgia, exact asa suntem si noi: lipiti unul de celalalt si cu urlete cand nu sunt in zona. Trebuie sa incerc, totusi...
Amelia, ai fost tu un asa dracusor de copil? Parca mi-e greu sa cred...Oricum, cine a confectionat as ceva ar scoate bani frumosi acum...pe siteurile de profil costa 1000 ron.

Mamica lui Tudor
http://community.web...vhost=community

#24
mar_ysa_28

mar_ysa_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 21:30

Noi am fost la baby expo...ieri...depinde ce aveti nevoie...s-a redeschis partea din spate...erau multi expozanti noi si am luat de la o asociatie pt batranei o brosa/clama(facuta de bunicute) fff frumu cu 3 lei...in rest era 15 la alti expozanti hand made.

Dresuri am cautat pt Leyre si nu am gasit dar erau lucruri frumoase....











Denisa, super mami de [comoara]



Leyre Alexandra 08.11.08 & Kariss Yasmin 30.01.12

****************************************************

Inainte si in timpul lui Kariss!

****************************************

#25
Faith26

Faith26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 02:51

Citat:
citat din mesajul lui mady_19

fetelor..Ilincuta mea a invatat sa se joace cu pernele...stau alea rezemate de perete se urca pe ele, se uita la noi, incepe sa rada si asteapta sa cada perna cu tot cu ea....si face treaba asta continuu...nu mai zic ca orice fac in pat si ea si ea cu mine nu ma lasa....tre sa vina ea sa puna mana pe orice...a inceput sa paseasca...se duce pana unde ne ne poate vedea din pat...si i se vede capsorul asa frumos....de 2 saptamani papa biscuite in mana...aoleu ce-l mai devoreaza....e un mare chin knd o imbrac si ii pun pampersul....trebuie ajutoare...sau ma chinui si stau dupa ea...ii pun hainele cum nimeresc....[:D]....a facut cunostinta mai bine cu pisica...ii pune mana pe urechiuse...bineinteles cand stam langa ea...si o apuca rasul...e asha frumos cand vezi bebelusii jucandu=se..[olala]


Cand povestesti de Ilinca parca o vad pe Beatrice. Argintul viu, de-a busilea, mers in picioare prin patut sprijinita de bare sta in picioare si se uita la noi, rade si se joaca de numa-numa, si pusa pe jos se ridica de tot ce prinde in cale. Iar cand e vorba de imbracat - haos, vorba ta mai am un pic si cer ajutoare cand trebuie sa pun un pampers [:-)))]



Mami de [mamica] Ana Beatrice (15.01.2012)


#26
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 12:21

Ileana, spre norocul tuturor am fost asa doar ca bebelus, pana au inceput sa se inteleaga cu mine. Dar tot mai dificila decat sora mea care a fost vesnic cumintenia intruchipata [:D]

Mady, Faith, felicitari pt bebelusele vioaie!

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#27
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 20:23

Buna tuturor.

La multe lunite, Alex! Sa fii sanatos, pui scump, si sa nu mai ai niciodata nevoie de doctori! [s][pup]

Georgia, eu zic sa nu te ingrijorezi, nici Johanna nu se ridica in picioare, as fi fost tare surprinsa daca ar fi facut-o, totusi nu au decat 8 luni iar bebeii care fac deja treaba asta mi se par precoci. Eu imi aduc aminte ca Maria a mers in picioare abia la 1 an si o luna, de-a busilea n-a mers deloc iar in picioare s-a ridicat pe la vreo 10 luni.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [bebic] Ioana Teodora (24.01.2012)

Din ce in ce mai mare

Creste si mezina

Perlute de domnisoara





#28
ursulet33

ursulet33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 20:30

Salut!

n-am mai apucat sa citesc nimic, sper ca toata lumea e bine si sanatoasa!

Iulia se apropie de 8 luni si 7,7 kg - e foarte activa, se ridica de tot ce prinde, ba chiar se chinuie sa faca cativa pasi (evident, sustinuta). E foarte sociabila si zambareata, se imprieteneste instant cu oricine.
De mancat, mananca aproape orice (fara sare, zahar, albusuri si miere, cam astea sunt restrictiile). Se pare ca ne-a reusit destul de bine autodiversificarea, stie cum sa se descurce cu mancarea. Zilele trecute rontaia nu mai stiu ce si s-a intors spre mine cu gura deschisa - avea ditamai bucata in gura, cat pe ce s-o inghita, dar nici n-am apucat sa reactionez ca o si scosese singurica.

Partea mai neplacuta e ca a facut candida - pediatra ne-a spus ca e destul de comun, se face de la pampersi (desi o schimbam des si dupa ce face caca de ex, intotdeauna o spalam la chiuveta).

Cam astea sunt vestile de la noi. O sa incerc sa intru mai des pe forum, imi e dor de discutiile de aici [pup]


Mamica Iuliei (24 ian 2012)

#29
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 20:56

Am semnat si noi condica de prezenta la Baby expo. N-am achizitionat decat un nou sterilizator si am schimbat toate biberoanele ca erau preturi bune la Avent.
Astazi am mai facut un progres... S-a ridicat copilul in genunchi, in patul nostru, tinandu-se de tablia de la pat si a inceput sa exploreze noptiera lui tati...L-am gasit cu o mini lanterna in gura...

Mamica lui Tudor
http://community.web...vhost=community

#30
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 21:24

Si Alexa a inceput sa se fataie la pus scutecul, cred ca de luna viitoare ii iau stil chilotel-Pampers.sunt mai scumputi, dar macar nu ma mai chinui; ma dispera!Asa am procedat si la Rebecca.



Georgia, iubita...legat de statul infundulet, la Rebecca, cat si la Alexa pediatra a spus-10 zile calciu gluconic, asociat cu vit.D3 de la SECOM.Doua luni la rand.Eu Alexei i-am dat luna trecuta si se vad efectele.Am facut pauza si mai luam luna viitoare iar.Vitamina D3 de la Secom ia cate 5 pic.zilnic.





In seara asta iesim in discoteca dupa 5 ani[:I][:I][:I].Am luat lapte praf pentru Alexa, prima oara cand ii voi da dupa 6 luni e alaptat exclusiv la san.



Dupa 10 luni ii voi da o masa pe zi lapte praf, pentru a o pregati de despartirea de san-la un an.Eu oricum o voi alapta in continuare dimineata si seara, atata timp cat voi mai avea lapte, dupa ce voi incepe job-ul!



In seara asta vreau si eu sa stau linistita.Ma simt vinovata, ma simt egoista...dar simt ca am nevoie de asta![:I]



"Scrie o poezie cu UNISOL in bucatarie"

Citat:


" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -