Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am gresit?


59 raspunsuri la acest subiect

#51
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 15:12

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Nu-s deloc de acord cu bird. Adica cum la 13 ani nu se poate astepta la privacy? Doamne iarta-ma dar daca copilul e crescut bine, intr-o familie in care moralitatea si respectul i-au fost insuflate increderea e baza.


Ma faci sa cred ca n-ai citit topicul si ca te-ai rezumat doar la ceea ce a scris Bird.
Aceste familii deja isi educa fiicele cum trebuie, problema e influenta grupului din care fac parte acesti copii. Eu am vazut cazuri in care ceea ce au cladit parintii cu rabdare si dedicatie acasa a fost spulberat de golanimea de pe strada. Asta e problema.

Citat:
Eu am avut privacy (jurnal) de la 10 ani si ai mei niciodata nu au invadat intimitatea mea citindu-l. Nici nu era nevoie sa-l ascund, le-am zis doar ca e jurnalul meu si nu sunt de acord sa-l citeasca si nu l-au citit.


Garantia ta ca acel jurnal nu a fost citit de parinti fiind care?

Eu sunt de acord cu Bird, la 13 ani nu ai minte suficienta ca sa iti asumi o independenta nelimitata. Plus ca pericolele deceniului in care traim sunt mult mai numeroase si mai subtile decat cele ale anilor in care am copilarit noi.


Daca un copil e educat cum trebuie grupul nu va avea nici o influenta (sau nu atat de mare incat sa faca diferenta). Am avut in generala si liceu prietene foarte apropiate care fumau tigari normale si marijuana si am fumat si eu tigari normale dar marijuana nu si de fiecare data cand am decis sa ma las de fumat m-am lasat indiferent de ce faceau ele (fumam o luna cate o tigara pe zi in timp ce ele terminau in jumatate de zi un pachet si pe urma ele continuau sa fumeze ca turcii pe cand eu ma lasam complet 3-4 luni sau mai mult si asa am tinut-o pana m-am decis sa fac un copil, moment in care am renuntat de tot). Ele umblau in fiecare zi cu alt baiat/golan si uneori ajungeau si prin paturile lor adica nu se rezuma totul la plimbari si tinut de mana in timp ce eu am avut numai relatii stabile cu baieti pe care ai mei ii cunoscusera si ii acceptau (1 an si 7 luni prima, 3 ani urmatoarea, 6 ani inca una si acum sunt cu sotul meu de 3 ani). Una din prietenele mele ramasese repetenta la un moment dat si chiulea cu saptamanile dupa care isi cumpara scutiri sa nu fie exmatriculata, cealalta se mutase de acasa la un baiat, ratase intrarea la liceu ajunsese la o profesionala unde capatase cel mai vulgar limbaj pe care l-am auzit in viata mea. Scriam toate astea in jurnal si daca mama l-ar fi citit s-ar fi oripilat si nu le-ar mai fi tratat asa frumos pe fetele astea cand veneau pe la mine. N-am considerat necesar sa-i zic mamei ce faceau ele pentru ca unu la mana era treaba lor si a parintilor lor (eventual), doi la mana nu ma influenta pe mine cu nimic comportamentul lor.
N-am zis ca trebuie la 13 ani sa-ti asumi independenta nelimitata, ca pe-aia o ai cand pleci de acasa si esti pe banii tai si faci ce te taie capul. Am zis ca daca un copil e crescut cum trebuie merita incredere. Daca cresti un copil cum trebuie dar n-ai incredere ca va face ce l-ai invatat atunci tu singur ca parinte strici mult din ce-ai incercat sa cladesti.
In prima zi de gradinita, inainte de plecare, educatoarea ne-a zis ca ne putem juca cu orice dar nu avem voie sa luam jucariile acasa ca nu sunt ale noastre ci la comun si mai trebuie sa se joace si alti copii cu ele. Primul lucru la care m-am gandit (aveam 4 ani) a fost "adica ma face hoata?? cum de se poate gandi ca am sa fur?" si tocmai pentru ca m-am simtit foarte jignita de treaba asta am luat un pui mic de plastic (de vreo 3 cm) l-am nagat intre masele si l-am mestecat pana am ajuns acasa. Evident l-am stricat iremediabil si apoi cuprinsa de remuscari i-am marturisit bunicii ce-am facut, i-am aratat bucata de plastic mestecata in asa hal ca nici nu se mai cunostea ce fusese si biata bunica a ras de mine si de isprava mea jumatate de zi. Dar eu chiar am suferit ca s-a gandit cineva ca as putea face o marsavie si tocmai d-aia am facut-o, altfel nici prin gand nu mi-ar fi trecut sa iau vreo jucarie de la gradinita sa mi-o insusesc.
De ce mai inveti un copil sa nu faca prostii ca pe urma sa il suspectezi ca le va face? Inseamna ca n-ai incredere ca l-ai invatat bine sau crezi ca-i prost si nu intelege ce-i spui.

In ceea ce priveste pedofilii, faptul ca eu am inteles ce mi-a zis mama si nu m-am dus cu vreunul nu inseamna ca n-am cunoscut niciodata vreunul.
Aveam 14 ani cand o prietena incercat sa-mi faca "lipeala" cu un tip caruia ii placea cica de mine. Am zis ca ok, ne intalnim eu cu el la un suc la o terasa intr-o zi. Eu nu-l vazusem si ea nu stia cati ani are tipul, mi-a zis doar ca e putin mai mare ca noi. Ajunsa la terasa s-a dovedit ca tipul avea 25 de ani si venise cu inca un amic de-al lui si prietena respectivului, cu masina, ca sa mergem la picnic la padure. Am zis nu multumesc, m-am intors si am plecat. N-am conceput cum adica sa ma urc eu in masina unui necunoscut cu alti 2 necunoscuti sa merg la padure. Prietena mea s-ar fi dus (chiar imi zicea ca ce pacat ca respectivului ii place de mine si nu de ea ca e asa dragut). Eu am considerat ca e mai tuta ea asa de felul ei si am ignorat sfaturile ei de atunci inainte. S-a lasat si de profesionala, s-a incurcat cu un tigan si a ajuns dansatoare intr-un club din Japonia pana la urma. Daca nu eram crescuta bine ajungeam si eu ca ea, dar cum ce mi-a zis mama nu mi-a trecut pe langa urechi n-a fost nevoie sa stea ca SRI-ul dupa mine. Evident daca ceva din ce ma invata ea mi se parea absurd sau exagerat mai treceam peste cuvantul ei (nu m-am maritat virgina cum ar fi vrut ea) dar n-am pus-o niciodata sa repare vreo tampenie facuta de mine. Daca greseam singura gaseam o solutie sa repar tampenia facuta.

[gravi] 10+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


#52
cris.c

cris.c
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 15:57



Citat:
Orice ati spune, eu sunt de parere ca solutia corecta este sa stabilesti de la inceput un set de reguli clare. Cand i-ai dat copilului telefonul in mana prima oara, copilul afla ca dupa ora 22 telefonul sta pe hol, de exemplu. Sau cand i-ai dat voie prima oara sa stea la calculator, stie ca are voie a se joace un ceas pe zi.

De acord!
Citat:
Este frustrant atunci cand regulile se tot schimba din mers, mai ales ca numai una dintre parti - parintele - are voie sa le schimbe.

Perfect de acord!!!Dar nu a fost schimbata nici o regula... am decis ca in seara respectiva calculatorul va ramane inchis ,a fost pt faptul ca nu a intrat in casa la ora stabilita .A intarziat putin..dar nu am vrut sa trec cu vederea pentru a nu deveni o obisnuinta .Ce s-a intamplat ulterior ...e cu totul altceva..

#53
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 15:59

Bine, am sa povestesc o imtamplare. Pe scurt.
Eram in clasa a IV-a si aveam 10 ani cand un profesor a atentat la pudoarea mea, in incinta scolii.
A fost o vara pierduta intre militie, declaratii si procese.

Cand a intrat fata la scoala am devenit brusc supra-ultra-protectoare.
Imi spuneau cei din jurul meu ca sunt exagerata. Da' io o tineam pe-a mea convinsa fiind ca am motive. Pana am constatat ca din dorinta mea de-a face bine faceam rau.

Nu lasati ca intamplarile nefericite din viata voastra sa se rasfranga asupra copiilor.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#54
cris.c

cris.c
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 16:21

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Nu lasati ca intamplarile nefericite din viata voastra sa se rasfranga asupra copiilor.

Da esentialul acesta este!![pup]


#55
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 18:47

Vivi[pup]

E mai complicat... Eu am patit-o cu mama la cativa metri de mine, la varste diferite (13 si 17ani) si nu i-am spus decat peste zeci de ani. Nu era genul de lucru pe care sa i-l spun, muream de rusine amestecata cu oroare si cum nu-mi spusese nimeni cam cum se pot intampla povestile astea urate si cat de diferiti pot fi oamenii capabili de asa ceva, am fost complet paralizata.

Copiilor mei le-am spus, cat am putut, ca da, sunt si profesori si oameni aparent ok care pot face asta la fel ca derbedeii sau golanii de care-i invatam de obicei sa se fereasca. Si nu trebuie sa fie seara tarziu pe undeva pe-afara ci se poate intampla ziua in amiaza mare si chiar in caminul propriu cu un prof venit la meditatie si o usa doar intredeschisa prin care se aud zgomotele familiare ale casei.

Cel mai mare pericol e bariera de comunicare intre parinte si copil, aia il vulnerabilizeaza cel mai tare pe cel din urma.





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#56
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 17 septembrie 2012 - 00:36

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Cel mai mare pericol e bariera de comunicare intre parinte si copil, aia il vulnerabilizeaza cel mai tare pe cel din urma.

da! da!

parintii ar trebui mai curand sa urmareasca un dialog sicer cu copiii, decat o exprimare ca la carte.

#57
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 25 septembrie 2012 - 14:24

Voi chiar serios-serios nu injurati niciodata? Nici la volan? Dar cand dati din greseala un sut unui scaun?

Uau!
Eu nu stiu pe nimeni in viata reala caruia sa nu-i scape cate o injuratura [:D]

Eu recunosc ca nu cred ca e zi in care sa nu zic cate ceva "dragut" care incepe cu f sau b.. [:D]. Tineti cont ca merg destul de mult prin traficul bucurestean [:D]

Eu i-am explicat fiica-mii ca "scrpta manent" [:D]. Nu m-as astepta sa nu injure la fotbal, nici macar nu mi-am pus problema. Dar am vazut o data (fara sa vreau am vazut), un mesaj mai nasol pe mesagerie. Problema e ca fata cu care vorbea era in timpul orelor!
Pur si simplu am rugat-o sa-si imagineze ce se intampla daca o prindea proful pe fata respectiva. "Cine a scris asta?" "In ce clasa e Monica asta?" samd.
Mi s-a parut ca ne-am inteles excelent si ca acum isi "protejeaza" singura numele, adica nu ramane nimic scris ... pe net sau prin mesageria telefonului (altora).

In alta ordine de idei are jurnal. Stiu unde e, nu e incuiat, nici prin cap nu-mi trece sa-l citesc. Dar ala e ascuns de prieteni, nu i-l vede nimeni.

Ce as face daca m-ar injura pe mine? Adica in situatia descrisa, sa gasesc un mesaj cu cuvinte urate despre mine .... Cred ca m-as bosumfla [:D]. I-as spune ca m-am suparat, ca nu mi-as fi imaginat ca asta crede ea despre mine .... probabil as intreba daca chiar asta e parerea ei si daca nu (sper ca nu) de ce a scris asa ceva.
Eu nu am pedepsit-o niciodata. Se intampla sa ne certam, sa ne suparam, sa nu mai vorbesc cu ea o ora [:D].

Presupun ca nu e chiar bine ce fac, dar nu pot face altfel, asa sunt eu. Nu ma port ca o mama, mai mult ca o prietena mai mare. A remarcat si copilul, m-a intrebat o data de ce eu n-o pedepsesc niciodata, ca nu a mai auzit de alte mame care sa nu-si pedepseasca copii [:D]

Sorana si Monica (28.09.2002)


#58
Fania

Fania

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 06 octombrie 2012 - 21:45

Adolescenta e grea si pentru ei si pentru noi. Eu am avut o adolescenta zbuciumata si poate din acest motiv toti prietenii lui fi- miu considera ca are cea mai tare mana, pentru ca sunt cea mai buna prietena a lui, deocamdata [:D] . Nu stiu daca din acest motiv e mult mai apropiat de mine decat de sotul meu care e mult mai rigid si mai "clasic" in conceptii.

Am construit o relatie de incredere si respect, i-am explicat ca atat timp cat eu il respect si l-am tratat de mic ca pe egalul meu si nu ca pe un copil in sensul ca a participat la toate hotararile noastre expunandu-si parerea, atat timp cat eu ii respect intimitatea o fac pentru ca am incredere in el iar aceasta incredere daca o va pierde relatia noastra nu va mai fi niciodata la fel.

Ne mai certam uneori insa stim sa spunem, iarta-ma, am gresit, te iubesc.

Exista la generatia lor aceasta dorinta de a fi "populari" insa am avut o discutie si pe aceasta tema si i-am explicat ca prietenii ti-i alegi singur si atunci cand ai valori clare prietenii tai sunt reflexia ta. E de preferat sa te inconjori de cei asemeni tie.

La noi la aproape 13 ani totul se face cu "a cere" si nu am impus asta, daca sunt la birou si vrea sa intre pe calculator suna si spune:mami, am facut la mate, la....., am citit, pot deschide pc-ul sa ma joc 1ora?

Sincer? Cred ca e mai greu cu fetele, ele se maturizeaza mai repede si mai brusc, spun din proprie experienta.











"Un animal care poate suferi pentru ceea ce nu este, acesta este omul."

"Femeile sunt niste nulitati simpatice,cu cat te gandesti mai mult la ele,cu atat le intelegi mai putin" - Emil Cioran

[poze]



#59
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 09 decembrie 2012 - 22:54

Ei uite ca si geniile mele folosesc intre ele sau in grupul lor un limbaj colorat dar nu il folosesc in public si nici nu mi le-a oprit sa fie cele mai bune din an, nu fumeaza si nu umbla cu golani desi eu si sotul iesim foarte des si raman singure acasa. Avem o relatie mai mult decat deschisa si vorbim despre orice ba chiar cuvinte cu inuendo sexual de ne bufneste rasul pe toti patru.
Si eu recunosc sincer ca mai trantesc cate una colorata cand sunt nervosa(vezi pagina mea de fb) desi in general sunt o lady.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#60
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 09 decembrie 2012 - 23:10

Cand trec limita bunului simt( rar dar se intampla),li se taie netul sau banii de buzunar. Nu le citesc mesajele si nu le controlez telefoanele dar m-am amuzat copios cand, umbland la setari, am intrat in bbm-ul fie-mii si am citit ce probleme au ele. Am in lista mea de prieteni chiar si colegele si prietenele lor si nici nu le-a trecut prin cap sa-mi restrictioneze accesul ba mai si ne comentam reciproc.
Cred ca toti trecem prin faza limbajului colorat si toti spunem\scriem la nervi ce nu gandim de fapt.
Am intrebat-o intr-o zi pe fie-mea daca si-ar fi dorit sa fiu altfel si mi-a zis ca sunt nebuna, ca vorbeste cu mine ce nu poate vorbi nici cu profa de sexologie si ca e normal sa le impun limite pentru ca altfel nu ar sti cand sa se opreasca.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -