Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am gresit?


59 raspunsuri la acest subiect

#1
cris.c

cris.c
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 18:58

Buna ziua
Fetita mea este o adolescenta de 13ani.Nu pot sa spun ca este un copil problema din contra,de obicei este ascultatoare ,premianta..In vacanta de vara s-au produs atatea schimbari incat cred a este putin bulversata.Stiam ca asa se va intampla si credeam ca sunt pregatita,dar mi-e din ce in ce mai teama sa nu dau gres cu educatia ei.
Ultima " pozna"daca pot sa-i spun asa, a fost aseara cand desi am sunat-o sa intre in casa a mai ramas un timp afara.La intrarea in casa am informat-o ca nu are voie in seara respectiva la calculator.La o ora vorbea la telefon si naviga nestingherita,motiv pentru care i-am luat mobilul.S-a mai intamplat sa-i retin telefonul pana dineata ,dar de data aceasta am gasit un mesaj de-o vulgaritate crasa, intr-o discutie cu verisoara ei ,despre ceva ce nu-i dadusem voie sa faca.Am ramas uluita cum vorbea copilul meu..ce injurii imi aducea si de limbajul folosit.Pedeapsa la care am recurs de comun acord cu sotul meu este -o saptamana fara telefon si fara calculator -.Acum ma simt vinovata ca i-am citit mesajele..si am pedesit-o ca urmare la ceva ce am facut eu gresit.

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 19:09

buna,
ca sa intelegem care ar putea fi motivul acestui comportament, ar fi util sa ne spui despre ce schimbari este vorba.
pedepsind-o, o instrainati. incearca sa-i recastigi increderea si respectul, in caz contrar ma tem ca se va indeparta si mai mult de voi, parintii, iar limbajul si modul de a gandi vis-a-vis de voi vor fi din ce in ce mai virulente, iar metodele de a se ascunde de voi - din ce in ce mai ingenioase.
ai instalat ceva programe de control parental pe computer ? sau fetita ta poate naviga nestingherita, pe orice site-uri ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 19:36

Inainte de a o fi pedepsit, eu i-as fi tinut un discurs despre cum ma simt eu, cand scrie asemenea injurii la adresa mea, mama ei.
Atingandu-i coardele sensibile, vei avea mai multe sanse sa o faci sa te asculte. Copiii isi iubesc mamele.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#4
cris.c

cris.c
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 19:37

Ma refeam strict la tranformarile fizice ce au loc in aceasta perioada si la faptul ca crede transformarile fizice sunt egale cu maturitatea
.Computerul are instalat program de control parental si din cand in cand mai verific si mesajele din messenger.


#5
cris.c

cris.c
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 19:53

Bineinteles ca i-am tinut discurs[:-@]...Stiu ca va trece perioada asta..dar ma simt atat de neajutorata..Este "FATA TATII" la care i se implineste orice dorinta..eu sunt mai cumpatata si mai pisaloaga..

#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 23:40

De ce sa gresesti?

Varsta este exact cea mai dificila posibila. Sigur ca discutati, va iubiti...dar raspunderea pentru fapte exista.

Nu-ti fa griji...orice act de "bravura" (si razvratirea este o bravura) este incercarea de noi limite. Ma refer la familii normale, cu copii si parinti normali, nu am vreun motiv sa cred ca voi nu sunteti asa.

Deci copiii testeaza. Daca merge, merge. Daca nu, nu. Nici nu se supara, chiar daca fac ca vrabia in praf.

Exista limite si pentru parinti si pentru copii; ale lor sunt mai elastice, e normal sa fie asa, dar nu inexistente.

Nu cred ca ai gresit cu nimic.

Dar poate il convingi pe tati ca exista multe moduri de a-i arata dragostea, fara dorinte indeplinite oricum.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#7
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 11 septembrie 2012 - 00:05

Si fata mea cea mare tot 13 ani are :) si stiu cum este cu adolescentele.

Am observat la un moment dat ca are multe convorbiri noaptea si multe texe cu prietenele ei despre chestii ce nu suporta aminare pina dimineta: un cos pe nas sau nu stiu ce baiat dragut. Si atunci am pus o regula pe care o respecta in fiecare seara: la culcare telefonul este parcat la mine pe noptiera pina dimineata.
A ripostat ea la inceput dar am pus-o sa aleaga: ori anulez abonamentul de tot ori punem reguli si ne tinem de ele. Ca eu platesc abonamentul asa ca am autoritatea sa il si anulez. Stii tu treba: God giveth, god taketh away :))))))


live and let live [:)]

#8
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 11 septembrie 2012 - 07:36

Citat:
citat din mesajul lui cris.c
..si am pedesit-o ca urmare la ceva ce am facut eu gresit.

Draga mea,
este o varsta foarte dificila. Mie nu mi se pare ca ai facut o greseala citind mesajele. La varsta asta nu se poate astepta la privacy. Eu am crezut intotdeauna ca un copil de varsta asta e foarte expus si trebuie controlat. Daca gaseai mesaje de la vreun pedofil care incerca sa o vrajeasca? Ei par maturi la 13 ani dar nu au multa minte. E diferit la 16-17 ani mai ales daca copilul arata maturitate. Eu cred ca pedeapsa a fost potrivita.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 septembrie 2012 - 13:33

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Si atunci am pus o regula pe care o respecta in fiecare seara: la culcare telefonul este parcat la mine pe noptiera pina dimineata.







Happy, nu mai pune telefoanele pe noptiera, ca nu e sanatos[:)]

Ale noastre (si ale fetelor) stau pe hol, surghiunite de Tora.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#10
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 11 septembrie 2012 - 15:23

Dar daca si-ar parola telefonul si cine stie ce mesaje ar trimite, cum ati proceda?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -