Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum frageziti puiul de tara ?


37 raspunsuri la acest subiect

#1
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 22:33

Am o sursa de pui / gaina / cocos de la tara, crescut sanatos, fara ingrasaminte si alte ale, deci cat se poate de bio si de ... atzos ! L-am fiert si 2-3 ore, pentru ciorba / supa, l-am facut si friptura cu vin (care cica mai fragezeste carnea) si nimic, e tare si atzos de ma dor falcile mestecand la el !

Am luat de cateva ori pana acum, si gainuse mai mici, si mai mari, si cocos, si tot degeaba, in afara de supa / ciorba nu pot sa fac nimic din el.



Aveti vreo solutie, cum as putea sa-l fragezesc putin, sau ce altceva sa mai gatesc din el ?



*****************************

Irina (2006) si Miruna (2011)

mai coase cineva goblen ?

cartile copilariei mele



#2
Mariuk_18

Mariuk_18

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 22:46

Pui de tzara care nu este fraged ? Poate e gaina totusi.
Eu l-as tine cateva ore uns cu zeama de lamaie,zic si eu,cred ca asa se mai fragezeste un pic.
Pofta buna!!!



#3
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 22:57

Citat:
citat din mesajul lui Mariuk_18

Pui de tzara care nu este fraged ? Poate e gaina totusi.
Eu l-as tine cateva ore uns cu zeama de lamaie,zic si eu,cred ca asa se mai fragezeste un pic.
Pofta buna!!!




sau intr-o solutie de otet diluat in apa, asta stiu ca fragezeste si vanatul...

Nina,mami de, [fetita]




#4
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 00:15

nimic nu fragezeste mai bine puiul de casa ca acidul gastric dintr-un stomac infometat :)


glumesc...


puiul de casa/gaina/cocosul nu conteaza cat de batrani, musculosi, atzosi sunt...cucta sau oala sub presiune e cel mai bun mod de a-i gati. Puiul de 5-6 luni de ex. se fierbe in maxim 20 de minute din momentul cand oala incepe sa "pufaie"...gaina in 40-50 de minute daca are peste 2 ani, daca are sub 2 ani se fierbe in 30-35 de min.

din pasari de curte de regula fac supa, caci din nici o alta pasare din comert nu obtii supa aia ce-ti aminteste de supele copilariei. Apoi carnea o folosesc pt felul 2, fiind deja fiarta se poate manca asa cum e sau se face pane, sau se face o ciulama folosind zeama in care a fiert sau un pilaf, un sos de mazare, de fasole verde, de marar, de rosii, de usturoi....posibilitatile-s nenumarate aproape....o data ce ai obtinut supa de carne aromata cu zarzavaturi, si ai si carnea fiarta...restul e mega simplu. Sau mai poti daca vrei sa dezosezi carnea de pe pulpe si piept si sa o faci ciorbita sau tocanita de legume...am fiert-o cam 1,5 h la oala normala si am adaugat legumele mai tarziu, dar a fier fiind taiata cubulete mici-mici si nu s-a simtit atzoasa
la mine pe blog am tot pus retete de mancarici cu carne de pasare de curte. si eu tot pt copii primesc din cand in cand. noi adultii mancam din comert

bafta

#5
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 02:24

Probabil e gaina, nu pui.

Dorsilia, ai fiert puiul / gaina intreaga sau ai taiat carnea inainte ? Cat timp ai fiert carnea in supa ? Unde este blogul tau, sa ma inspir ? Eu nu sunt mare bucatareasa, asa ca orice sfat, oricat de pueril vi s-ar parea, e binevenit [:D]

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 10:57

[:D] Pui de 5-6 luni? Sau mai mare?



Aia e gaina in toata regula...



Tot ce depaseste 2 luni ... nu mai e pui. Ma faceti sa rad.



Si gainile si cocosii sunt asa ... au carnea tare. Fierti in oala sub presiune. Dar nu va asteptati sa fie la fel ca si ce cumparati din comert. Astia sunt crescuti cu prafuri.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#7
Raza de soare

Raza de soare

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.618 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 12:24

Daca nu e graba, folosesc aceeasi reteta ca pentru carnea de vita: pun carnea intr-un castron, o acopar cu ulei si o las peste noapte in frigider.



Daca ma grabesc...ei bine, fierb carnea vreo 5 ore si ma consolez cu ideea ca asta e, e gaina de curte, la urma urmei, fibra scrie pe ea.[:D] Dar gustul, gustul nu se compara cu nimic...[pofta]



DE VANZARE



Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 13:03

eu nu-s adepta oalei sub presiune asa ca aleg de obicei retete care se fac la cuptor sau pe foc foarte mic, cu orele, in oale groase de ceramica sau fonta. orice gaina atoasa devine ok asa - de obicei pun vin, bere, sau zeama de lamaie/portocala (si marinez inainte carnea, cate o zi in frigider). asa enzimele rup fibra de carne si o fac moale si supla.

#9
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 13:44

Citat:
citat din mesajul lui marius

[:D] Tot ce depaseste 2 luni ... nu mai e pui. Ma faceti sa rad.


Ei, nu-i chiar asa. Depinde si de pui. Sa vezi puii mei de 3 luni, crescuti natural, in curte, fara mancare speciala, ca sunt cat doi pumni de-ai mei, nu numai ca nu sunt deja gaini, dar nici macar nu-s de taiat. In schimb ai vecinilor, care sunt cu o saptamana mai mari, si care au primit la inceput mancare speciala pt pui, sunt de doua ori mai mari.

#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 14:01

probabil ca functioneaza orice metoda/reteta de fragezire/marinare folosita in cazul vanatului (fazan, de ex.).

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -