Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici(24)


66 raspunsuri la acest subiect

#31
danasima

danasima

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 08 septembrie 2012 - 23:48

Imi pare rau Crina ca sint fetele bolnavioare.
Noi am avut o perioada putin mai buna, nu am mai racit, cu stomacelul nu am mai avut probleme si chiar pot sa zic ca am si mincat putin mai bine.Vorbesc din ce in ce mai mult si mai corect.
La multi ani, de ziua numelui lui Ioachim si Anei!Sa fiti sanatosi, sa cresteti mari si frumosi si sa va bucurati parintii!Sfintii parinti sa va ocroteasca mereu! [pup][pup][pup]

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Am mai crescut putin- http://s1122.photobu...¤t=IMG_0101.jpg

#32
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 00:35

Multumim, dana!
Da, si eu am remarcat linistea de aici. Toate zacem pe afara cu picii, in disperare ca vine iarna.
Noi am crescut ca galiganii, vbim intens, papam, somnul e mai in regula, sunt tarevmandra de ei si tare suparata ca ma intorc la munca!
Va pup.

Adi, mami de ana si ioachim

#33
adarev

adarev

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.583 mesaje

Postat 13 septembrie 2012 - 01:35

Salutare fetele!Nu am mai intrat pe aici de o gramada de vreme, in schimb sunt activa la odiseea noastra si acum la bebelus.Am vazut ca ascris si Delia, care a fost impreuna cu mine la Odisee.Are dreptate Histamina, pe care o cunosc personal si desprecare pot sa spun ca este o fata de milioane asa ca si paranteza, ca Laila a venit de mana cu Nectarel. Nectarel are acum la 4 luni necorectate 4 kg. El ar fi facut 40 de saptamani pe 4 august, deci asa corectate am avea o luna si doua saptamani. Sper ca am scris corect.S-a lungit foarte mult , si a inceput sa-si tina si capul asa cate putin. Rade si vad ca incearca sa gangureasca. Pe 14 avem un nou control.De kinetoterapie, ni s-a spus nu deocamdata ca e prea mic. O sa intreb din nou vineri. la controale mergem tot la Polizu la dna profesor Stoicescu.Retinopatie nu am facut . La ultimul control ne-a spus sa mai venim la cabinetul particular cand o sa aibe 6 luni.Noi, cam asa stam. Bem cate 120 ml lp si-i mai dau si de la mine cand sunt acasa , ptr. ca eu lucrez.Acum as vrea sa va intreb, cand trebuie sa stea in fund?Cand va intreaba cineva cate luni are voi ce raspundeti?

Ada [baietel]

#34
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 13 septembrie 2012 - 12:26

adarev, multam fain!ai baietelul mare cu niste ochi incredibili!

caputul struf si l-a tinut la 4 luni, varsta reala, 1 luna si 3 sapt cea corectata.in fundulet a stat bine la 8 luni,varsta reala.s-a rostogolit la 6 luni,varsta reala, s-a ridicat in picioruse la 10 luni si jumatate,varsta reala si a mers la 1 an, 2 luni si 3 sapt,varsta reala.
strumf arata acum ,la 2 ani,o luna si 9 zile cam asa: greutate de 11 luni, inaltime de 1 ani 7 luni(maxim), si aici vine partea misto de tot, car etine d eminunea lui Dumnezeu:varsta motorie de 4 ani si 3 luni, cea emotionala de 4 ani si o luna, cea cognitiva de 3 ani si 9 luni cea mentala de 3 ani si 7 luni, IQ-ul de dezvoltare 180.asta era in august.
sa vad in septembrie.
ce le spun:
exemplu
vai doamna,dar la 11 luni merge asa bine?(asta era acum 3 luni)
doamna,zic, ca merge asa e una,dar seara vb in engleza si dimineata in germana.
sau
eu am avut copii mari si frumosi nu asa mici si bolnaviori
raspuns
se vede doamna.dar incapeti cu totii in casa?

sau
nu va uitati dvs bine la el,nu v-ati schimbat ochelarii de curand?

a venit una la mine:
tineti-va bebelusul departe ca al meu e mare,are un an si 2 luni(strumf tocmai facuse 2 ani) si il bate.
intreb>cine pe cine?
si ce dreptate am avut.frimitura mea l-a facut KO.


http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#35
adarev

adarev

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.583 mesaje

Postat 13 septembrie 2012 - 13:01

Histamina, m-ai facut sa rad cu lacrimi. Tare strumful. Speram si noila Nectarel ca va fi la fel.Pup de o mie de ori

Ada [baietel]

#36
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 10:27

BUna. Ma scuzati ca dau buzna, dar nu stiu cum sa-i transmit altfel un mesaj lui Torrino. Eu sunt o prietena virtuala de-a lui Brigite si voiam sa te intreb daca mai stii ceva de ea. Ti-as fi lasat un nr de telefon dar nu ai activata casuta de PM. Daca vorbesti cu ea, te rog transmite-i toate gandurile bune din partea mea.
Scuze inca o data pt interventia off topic [flo]

[gravired] + 29 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#37
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 15 septembrie 2012 - 00:29

Au trecut patru ani! Cei mai intensi, veseli, plini de neprevazut, uimitori ani din viata mea. Piticul meu drag, multumesc ca existi ca imi faci viata asa de frumoasa. La multi ani! Sa ai parte de tot ce e mai bun, frumos si iubitor in lumea asta. Sa devi un om la fel de frumos ca si copilul care esti acum.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei

#38
danasima

danasima

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 16 septembrie 2012 - 02:22

La mul#355;i ani,Karla Luiza! S#259; cre#351;ti mare,s#259;n#259;toas#259;,frumoas#259; #351;i s#259; î#355;i bucuri p#259;rin#355;ii mul#355;i, mul#355;i ani de acum încolo! Mul#355;umesc pentru toate sfaturile, încuraj#259;rile #351;i experien#355;ele împ#259;rt#259;#351;ite mamei tale! Pentru mine au fost adev#259;rate puncte de sprijin #351;i repere cînd aveam foarte mult#259; nevoie de asta. Te pup#259;m #351;i î#355;i dorim o zi minunat#259;, cum e#351;ti #351;i tu!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
Am mai crescut putin- http://s1122.photobu...¤t=IMG_0101.jpg

#39
dana_z01

dana_z01
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 01:29

buna seara.
wow,ce povesti aveti voi.
si eu am un bebe prematur nascut la 35 saptamani cu 1900 grame.acum are 9 luni si 6,7 kg.pana acum nu a avut pb de sanatate doar ca stam f prost cu mancatul,e tare mofturos..in prima luna l-am alaptat cu lapte de san muls pt ca nu avea forta sa suga dupa care a inceput distractia pt ca nu-i placea nicio formula de lapte..am incercat aproape tot ce era pe piata,la 6 luni cand a trebuit sa schimbam formula am luat-o de la capat cu incercarile...pediatra a zis ca are,,malnutritie grad 1,,,i-am dat vitamine,acum ia infantrini (lapte supliment caloric) dar greutatea creste f lent...
vorbeati de statul in fund,Matei nu sta nici acum dar cred ca nu-i place pt ca odata pus in fund incepe sa mearga in 4 labe sau incearca sa se agate de ceva sa se ridice in picioare.
Ma bucur ca v-am gasit,sper sa aveti bebei sanatosi si nazdravani si sa impartasim experiente placute

#40
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 12:26

dana,nu-i deloc ok cu infatrini. eu i-am dat la malnutritie gr II spre III, 6.5 kg la un an.
fa-i o proba de digestie neaparat.
chiar nu e ok.se da doar in cazuri severe.
du-l la medsana la prof Ulmeanu.e si la grigore alexandrescu. suu la dr Becheanu.e la regina maria sua la gr alex.

sa nu fie vreun soi de malabsorbtie,ca atunci e altul regimul.
efectiv infatrini nu se da asa,ca are copilul kg putine.pediatra mi se pare putin superficiala.tu nu ai nicio vina.
ca sa nu zic ca e si f scump.
daca ramaneti pe infatrini,da-mi pm,ca te trimti la depozit si dai 11 lei/sticluta.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -