Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie-august 2012 (1)


203 raspunsuri la acest subiect

#181
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 14:44

Hop si eu,

La Multi Ani cu intarziere Mariilor!

Ieri a plouat f tare la noi si n-am mai iesit nicaieri, s-a dus barbata-miu unde aveam treaba, mai precis sa ia pozele si filmul de la botez de la fotograf. Au iesit f frumoase, m-am smiorcait toata ziua [:I].Am pus 2-3 pe picasa si o sa le mai schimb, ca-s multe.

Acum e 5 jumate dimineata aici, am hranit bebeul si ma mai invart pe la tv, laptop si...bucatarie, cu un pahar de lapte si prajiturele cu morcovi. AM facut reteta Ilenutei (sper sa nu gresesc [alcool]), f buna a iesit, am pus in aluat si nuca zdrobita iar dupa copt am uns-o cu gem de prune usor diluat in apa calduta. Yummy!

Kimmy, concurenta e stransa...frumosul Mariei sau frumosul meu (cra-cra)...

Muraturica, e foarte corecta dilema ta, la san, unde suge inca greu sau bibe cu lm dar se dezobisnuieste la san? Eu iti recomand compromisul ce l-am facut si noi in primele saptamani, cand sugea ineficient: las-o sa suga cel putin 20 minute la fiecare san, apoi, la sfarsit, un bibe-supliment cu 50-60ml lm. Asa stii cat bea minim la o masa, si o antrenezi si la san. Galmele, chiar si cele dureroase, se rezolva rapid cu comprese cat poti suporta de calde si masaj de la galma spre sfarc. Si ai dreptate, oricat de experimentata e alta persoana, alaptatul e o experienta intima intre tine si bb, prezenta altcuiva poate fi stresanta pt amandoua. Pune in aplicare sfaturile lor, dar cand sunteti singurele voi doua. Alaptatul presupune liniste, o atmosfera calma si relaxanta. Mult succes va doresc [pup].

Pupici,ma bag la loc in pat, langa patutul frumosului meu pe care l-am invelit bine cu o paturica pufoasa si calda (s-a facut rece noaptea aici si nu avem inca activata incalzirea electrica).

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

#182
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 16:26

Fleur ma uimeste Eric ce fata vesela are in toate pozele. Se vede ca nu are nicio durere si e un copil fericit. Bv lui!

Nu stiu daca voua vi se intampla, dar eu il gasesc pe Patrick dimineata perpendicular pe pat. Noroc ca are latimea de 80 cm. scosesem aparatoarea din fata si pusesem una mult mai mica si mai subtire, pana l-am vazut cum da noaptea din picioare si iese cu totul printre gratii...asa ca am revenit la forma initiala...

Mami de [baietel] Patrick Andrei (21.06.2012)

#183
IIuli

IIuli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 19:50

Fetelor, de cand nu am mai intrat pe forum. Pana acum era rutina zilnica, acum abia am avut timp sa citesc cateva pagini. Mi se pare ca toate va descurcati de minune cu bbeii, numai la mine parca nu se ma termina problemutele. Dupa depresia de dupa nastere, au inceput colicii crunti ai lui bb, apoi am facut mastita, iar de aseara am facut bronsita cu febra mare. Sotul meu nu se descurca cu bb, ma stau si eu cu el (cu masca pe fata si dezinfectata pe maini, dar totusi imi e frica de mor ca as putea sa ii da vreun microb).

Acum plange asta mic de nu mai poate si sotul meu nu mai stie ce sa ii faca, eu stau in alta camera si plang si eu ca nu pot sa il lnistesc [q] [q]

Mami din 10.08.2012

#184
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 20:06

Iiuli, curaj! Bebe te simte cat esti de stresata si de asta plange si mai tare. Voi doi trebuie sa fiti puternici pentru el si, in primul rand, sa va pastrati calmul. Chiar daca plansul nu se potoleste, stati cu randul cu el si vorbiti-i bland si calm, faceti-i masaj pe burtica usor.Calmul si incredera voastra se va transmite si lui. Stiu ca toate astea par teorie, dar, alta solutie nu-i...nu avem cum sa "plecam de acasa".

Revin.



**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

#185
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 20:18

iuli insanatosire cat mai rapida[pup].linistestete ca asa cum spune si fleur bebe va simte daca sunteti agitati si se agita si el.

ca mila sa iti traiasca micul crestin.cred ca ati avut deja botezul[pup]


piersicutele voastre au cojbita in cap?al meu are si nu stiu cu ce sa il dau.cineva mi a spus cu uleiul de masaj dar el cum are mult par s ar unge tot

[help] am din nou soarec[q][q][q].de data asta e la mine in bucatarie.stiu ca mi a spu cineva(scuze ca nu mai retin cine[:I])de aparatul cu ultrasunete.imi mai poate spune unde il gasesc si daca chiar e eficient?

[copil]denis leon(28.06.2012)
[copil] rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita

#186
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 20:45

ramo mersi[pup]


dana spune mi te rog daca sti cam cat dureaza pane se aproba dreptul de lucru?maine merge sa isi bage actele si cand ii aproba ne mutam[pk][pk][pk].s ar putea pune problema sa nu ii aprobe?
eu deja abia astept sa plec .parca nu mai am rabdare.[:D]

[copil]denis leon(28.06.2012)
[copil] rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita

#187
ARUBA

ARUBA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 616 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 21:07

off, Iuli, prin ce treci si tu...[q][q] Multa sanatate si liniste iti doresc, tine-te tare, nu ai incotro! Stiu ce zici ca iti pare ca la alte mame e mai usor, si eu m-am simtit intimidata la inceput cand citeam cat de bine se descurca fetele si pe mine ma vedeam o nepriceputa in toate. Dar usor usor am ajuns sa o cunosc atat de bine ca sunt multumita de mine de cum ma descurc. Cu siguranta si tu vei scapa de frustrarea asta ff curand! [pup]

Ali: esti maxima cu soarecele, cum naiba s-a instalat el la tine in bucatarie? Pune o capcana si gata cu intrusul!

Muraturica: inarmeaza-te cu rabdare si 2-3 zile pune fata numai la san, altfel nu o sa rupi cercul asta vicios. Incearca sa alaptezi in pat, uita-te la tv in timpul asta, un serial pe net, orice numai nu sta cu ochii pe ceas cat suge bebe, ca te ia disperarea daca cronometrezi. O sa vezi ca din zi in zi isi va eficientiza timpul de supt, a mea a scazut de la cate o ora si ceva la 30 min in 24 de ore de alaptat exclusiv la san. Acum suntem la 20 min in medie. Doar seara o pun la ambii sani, in rest e ok sa pape alternativ.

Noi am fost aseara la nunta, am lasat-o pe cea mica cu soacra si cumnata mea, dar n-a fost nevoie sa ii faca nimic pt ca a dormit de la 9 seara la 6 dimineata!! 9 ore legate [pk][pk] Noi oricum ne-am intors la ora 2, iar la 5 eu m-am trezit ca aveam sanii pliiiiini, am pompat laptele si am tot asteptat sa se trezeasca, abia la 6:20 am pus-o la san, apoi am pasat-o sotului ca evident ca nu mai dadea semne ca ar vrea sa adoarma. Am mai bagat si eu o ora de somn, dar acum sunt zombie, abia astept sa ii facem baita si sa o culc, disaera ma bag si eu in pat maxim la ora 22. Sper sa fie la fel de linistita si azi.
Cu constipatia vad ca si-a revenit, a avut deja 3 scaune azi, si ieri pe seara inca unul. Deci a fost doar o zi in care a facut 1 singura data, ceea ce pt ea e anormal, de obicei are cam 4 scaune in 24 ore.
Abia astept sa se intoarca mama din vacanta , ca tare duc dorul unei reprize de somn in timpul zilei, acum nu pot sa bag deloc si e crunt pt mine, mie imi place sa doooorm mult.[bang]


PS: cine se pricepe sa faca modificarile necesare pe prima pag?

Mami de Ana Grace (23iul2012)

#188
Kimmy

Kimmy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 21:47

Iuli,imi pare tare rau ca aveti problemute.Insanatosire grabnica iti doresc!Ai sa vezi ca incet se aseaza lucrurile.E greu de crezut acuma...si eu am avut zile de imi venea sa ma dau ca capul de pereti.Mai am si acuma momente cand imi pierd rabdarea [alcool].

Azi iar am reusit sa-i dau la 2 ore,nu mai des,dar e tot greu ca nu sta deloc pusa jos daca e treaza.Noroc ca inca doarme mult.Chiar vroiam sa va intreb,bebeii vostrii cat stau trezi pe timpul zilei?

Fleur,ce poze frumoase [olala]

Gata.Cum reusesc sa ma pun pe scris tot timpul cand e pe punctul de a se trezi oare?[alcool]

O seara placuta,si noapte fara colici va doresc!



___________________________________



Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)



Povestea noastra





#189
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 22:44

Kimmy in zilele cand nu il deranjeaza nimic Sta dimineata treaz o ora Doua apoi doarme si se trezeste doar sa pape apoi seara mai are o repriza de stat treaz vreo 2 3 ore.dar cum am spus in zilele bune.in alte zile cum a fost azi doarme 10 min jumate de ora maxim si se trezeste si tot asa.
Aruba 9ore legate?esti o fericita[olala].eu nu cred ca am avut mai mult de 3ore legate de cand am nascut[8D].
Cu soarecu sunt disperata ca am fobie la ei si daca vad unu sunt in stare sa ma urc pe pereti de frica.iar cu cursele am mai patito ca am stat o Luna cu el si nu sa prins .si am si peste tot otrava dar vad ca nu e eficienta[bang]

[copil]denis leon(28.06.2012)
[copil] rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita

#190
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 10 septembrie 2012 - 06:45

Buna fetelor,

Azi am fost pe drumuri. Cumparaturi si o vizita. Bb a fost cumintel, dar ce ma ingrijoreaza zilele astea e ca il cam doare burtica, numai cand il pun la san, cam de 2-3 ori pe zi, se screme si se chirceste si plange, apoi iar apuca tzatza. Se repeta tot mai des fazele astea, nu stiu ce are. Acasa ii dau Infacol si ii trece, acum eram in deplasare.
De fapt acasa ii trec de toate, cum am ajuns acasa a supt linistit si a adormit, oricum era ora lui de nanita.
A, si regurgiteaza, vomeaza, de toate (mersi Laura ca mi-ai explicat diferenta) din ce in ce mai des, practic dupa fiecare masa. Oare trebuie sa-l duc la medic? Avem programare la pediatra in 2 sapt, sa-l duc mai devreme?

Eric sta treaz, ce sa zic, aproape toate ziua, de la 6-7 dimineata pana la 7-8 seara, cu un singur somnic mai lung de vreo 2 ore pe la pranz. e si normal, cresc bebeii si devin tot mai activi.

Carmen, si eu il gasesc uneori dimineata de-a curmezisul patului, nu chiar perpendicular ca nu mai incape, pe diagonala. O sa-i schimb si eu aparaturile de patut de vara, cu gaurele, cu unele mai pufoase. Oricum la varsta asta nu cred ca mai e pericol sa-si indese nasucul in ele si sa-l incomodeze le respirat, se descurca singur sa revina la o pozitie normala.

Kimmy [pup].

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -