Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii cu ticuri / Copii cu Sindromul Tourete


147 raspunsuri la acest subiect

#121
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 16:01

Asta ramane de aflat Agnes. Mediul nu e acelasi nici macar pentru gemeni. Difera intrauterin si difera si dupa. Cu cat trec mai multi ani diferentele de exprimare a genelor intre fratii gemeni cresc. Sunt studii care atesta asta. Asa cum spuneam, studiile de epigenetica sunt foarte interesante, poate o sa discutam alta data si despre ele la un topic.

Ideea e ca deocamdata nu se stie. Nu poti afirma ca ST nu poate fi oprit sa se declanseze, fiindca nu ai nici o baza pentru afirmatia asta. Eu nu spun ca da, sigur, poate fi oprit. Cu atat mai putin cum. Eu spun ca nu se stie.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#122
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 16:09

Agnes, separarea asta mi-a semnalat-o prima Chuny, ca nici copilul meu nici ceilalti copii din exemple nu aveau Tourette. De ce? Fiindca s-a rezolvat. Dar daca nu se intervenea corect, se rezolva de la sine sau se agrava si ajungea sa fie Tourette?





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#123
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 16:16

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Asta ramane de aflat Agnes. Mediul nu e acelasi nici macar pentru gemeni. Difera intrauterin si difera si dupa. Cu cat trec mai multi ani diferentele de exprimare a genelor intre fratii gemeni cresc. Sunt studii care atesta asta. Asa cum spuneam, studiile de epigenetica sunt foarte interesante, poate o sa discutam alta data si despre ele la un topic.

Ideea e ca deocamdata nu se stie. Nu poti afirma ca ST nu poate fi oprit sa se declanseze, fiindca nu ai nici o baza pentru afirmatia asta. Eu nu spun ca da, sigur, poate fi oprit. Cu atat mai putin cum. Eu spun ca nu se stie.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Roxana, avem moduri putin diferite de exprimare. Eu zic ca atita timp cit nu se stie cum, este nepotrivit sa facem afirmatia ca (poate) poate fi oprit.

PS: despre epigenetica eu am incercat sa aduc vorba la anumite subiecte unde mi se parea ca se chiar potriveste, da am cam vorbit singura. A nu se deduce de-aici cum ca m-as pricepe de minune la tema [:I]

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#124
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 17:00

Mai povestesc ceva. De mic baiatul meu a avut un foarte dezvoltat simt al mirosului si era foarte sensibil la anumite mirosuri. Statea de olita cu capacul de la deodorant la nas...

Mai tarziu, la gradi, voma in fiecare dimineata cand il duceam, a tinut-o cam o luna asa, de la mirosul de mancare ce ajungea pana in hol. Nu manca nimic dimineata, refuza orice si nimic acolo. Cand il luam aveam pachete cu mancare si ne opream in parc si-l hraneam, apoi manca din nou zdravan acasa. Evident era o problema acolo, azi stiu care, atunci toti ziceau sa ma tin tare ca se obisnuieste el. S-a obisnuit pana la a zice mai tarziu "nu stii sa faci mancare buna ca la gradinita"...

In vacante statea de multe ori cu mama la aer curat, curte, loc berechet de joaca si alergat. Atunci a mai aparut un miros deranjant pentru el, cel de dulceata de capsuni... icnea cand se facea dulceata si fugea din bucatarie. O fi fost mirosul in sine deranjant sau il asocia cu despartirea de mine, ca se intampla la inceputul vacantei mari, cand era inca in acomodare cu ideea de separare.

Atunci habar n-aveam de lucrurile astea, pana n-a ajuns el la ticuri si eu la psiholog n-am stiut sa citesc toate semnele astea si abia tarziu le-am putut pune cap la cap. Nu-s sigura ca azi nu-s si parinti care nu stiu sa descifreze si sa actioneze potrivit si mai ales la timp.

Si asa v-am destainuit si de ce parfumul de mai inainte m-a dus pe mine asa departe.

Se pare ca sensibilitatea la mirosuri si predispozitia pentru ticuri se asociaza fie ca e sau nu Tourette dupa protocol [:)]

Aaa! Inca ceva, azi gateste si n-are nicio problema cu mirosurile.







Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#125
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 27 septembrie 2012 - 19:24

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca


Roxana, avem moduri putin diferite de exprimare. Eu zic ca atita timp cit nu se stie cum, este nepotrivit sa facem afirmatia ca (poate) poate fi oprit.


Agnes si Alexa (21.06.2009)


Mie imi pare ca avem perceptii diferite a ceea ce scriem aici. [:)]
Eu te-am contrazis cand ai afirmat ca nu poate opri declansarea, fiindca nu ai nici o baza sa afirmi asta. Asta iti parea potrivit?
Nu-mi aduc aminte sa fi facut vreo afirmatie opusa.

Imi place ca subiectele deschise sa ramana deschise pana e clar cum se inchid.


Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#126
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 03:22


Recunosc ca gugalesc de citeva zile, de cind ati inceput sa va contraziceti, eram curioasa aici cum e vazuta afectiunea.
Pozitia canadiana referitor la ST este asemanatoare cu a lui Agnes Luca.
S.T. este clar o afectiune neuropsihiatrica,oarecum la limita neurologica datorita `pachetului` de tulburari gen TDAH, TOC, etc cu care vine; uneori dispare la maturitate tocmai datorita reglarilor neurofunctionale din procesul de crestere.
Aici se recomanda medicatia (neuroleptice) si psihoterapia ca adjuvant datorita efectelor ticurilor motorii si verbale asupra persoanei ( depresie, tulburari de personalitate, hiperactivitate, etc).
Daca ticurile s-au declansat urmare a unei alte maladii (Hutington sau encefalita virala) sau ca urmare a efectului unei substante (vezi parfumurile) atunci diagnosticul nu e Gilles de la Tourette, mai degraba merge in zona TOC, ticuri de hiperactivitate sau motorii cronice.

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#127
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 07:06


Trebuie sa mai adaug ceva: n-am postat de dragul constrazicerii cu Olimpia sau Rox in nici un caz [flo], ci pentru ca remarc din nou diferente de orientare in domeniu;
si apropo de psihologi/psihoterapeuti; citesc des despre mersul cu copilul la psy. Aici copilul ajunge la psiholog doar pentru evaluare/diagnostic/ post-traumatic;
nu am nimic cu profesionalii respectivi, dimpotriva, mie unul dintre ei mi-a ameliorat calitatea vietii substantial prin interventiile si sfaturile lui; doar ca realizez ca cu fiu'meu n-a interactionat decit la cererea noastra expresa, pentru evaluari; in rest el a `cunoscut` copilul prin prisma noastra si a reactiilor de la scoala, si a colaborat doar cu noi, ne-a consiliat si indrumat intotdeauna pe noi, parintii, si n-a `lucrat` niciodata cu copilul.
Iar sentimentele lui Chuny sunt mai mult decit firesti; pentru ce au facut in Franta ar merita linsati de parinti.
citeam nu demult de porcaria asta demna de `dusurile`` nazistilor, numita ``pataugeoire`; ce ar fi trebuit sa fie o piscina cu jocuri de apa e o camera intunecoasa cu furtune de apa si oglinzi in care au mai experimentat ceva pe copiii autisti.
http://www.ladepeche...ue-a-l-ime.html


http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#128
Bogdan-Marin

Bogdan-Marin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 09:01

Pozitia canadiana referitor la ST este asemanatoare cu a lui Agnes Luca.
S.T. este clar o afectiune neuropsihiatrica,oarecum la limita neurologica datorita `pachetului` de tulburari gen TDAH, TOC, etc cu care vine; uneori dispare la maturitate tocmai datorita reglarilor neurofunctionale din procesul de crestere.
Aici se recomanda medicatia (neuroleptice) si psihoterapia ca adjuvant datorita efectelor ticurilor motorii si verbale asupra persoanei ( depresie, tulburari de personalitate, hiperactivitate, etc).

Ma prind si eu cu o completare.
Pozitia canadiana mi se pare cam limitata.
Mai exista si alte pozitii Chieza, Indiana care au mii de ani inaintea canadienilor in materie de medicina.
Exista si alte metode de amelorare a ST. Nu neaparat medicatia cu neuroliptice sau prihoterapie. Medicatia cu neuroliptice este cea impinsa in fata de catre companiile farmaceutice.
Pozitia canadiana nu spune nimic de cati copii au ramas paralizati de la tratament cu neuroliptice.
Vindecarea ST poate veni nu neaparat de la medicina consacrata neuronilor.
Ea poate veni de la un alt domeniu care nu are nici o legatura cu neuronii.
Vezi aici urmatorul exemplu:




#129
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 10:55

pe scurt si de aici:
se merge pe studiu' CBITS Comprehensive Behavioral Intervention for Tics Douglas Woods, pe Habit reversal si se recomanda cartea Nix Your Tics de psihologul B Duncan McKinlay care el insusi are tourette.
despre medicamentatie: pentru inceput se recomanda medicamente cu efecte secundare mai mici, cum ar fi clonidina sau stimulente. in caz de ticuri severe, medicamente neuroleptice (de exemplu, haloperidol, pimozida si risperidona) au cel mai mare efect.
de asemenea, medicamente care afecteaza pozitiv atat serotonina si noradrenalina ca mirtazapina (Remeron) si venlafaxina (Effexor).exista, de asemenea, reboxetine, care afecteaza doar noradrenalina.

n-am facut decat sa traduc si sa concentrez, fara sa verific denumiri in romana

#130
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 13:30

Ana nu simt ca m-ai contrazis cu nimic din ce ai scris [:)]

Nici aici nu se lucreaza cu copilul singur. Am scris deja ca psihoterapia copilului e defapt psihoterapia familiei. Copilul este evaluat. In functie de varsta si dificultatile pe care le are este si invatat diverse tehnici. Restul se lucreaza cu parintii.
Ce auzi tu des ca este "dus copilul la psy" se traduce de obicei printr-o vizita pentru evaluarea copilului sau/si a relatiei copil-parinte si consilierea parintelui.
Sunt curioasa ce credeai tu ca se intampla?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -