Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *443*


408 raspunsuri la acest subiect

#11
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:27

Anaan, am zis "unora" fiindca erau mai multe pareri care sugerau asta si daca-i mai mult de 1= "unii" [:)]

Iti dai seama ca am fost ranita pe moment, nu inteleg de ce s-a tras direct concluzia ca nu-s documentata sau ca ma iau dupa teorii conspirationiste, uite, macar Novus m-a intrebat din ce mi se trage si a cerut si linkurile sa se lamureasca singura, s-a lamurit, inclina mai mult spre tabara pro, mi se pare foarte ok. M-am intristat sa vad ca puteti crede ca iau decizii serioase pentru copilul meu bazandu-ma pe ceva isterii colective de femei paranoice sau mai stiu eu ce, atata tot.

Dar stiu ca nu v-a fost intentia sa ma raniti, asta e calr, si nu sunt suparata, asta a fost tot, o mirare si o intristare de moment...



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#12
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:36

Fiecare cu ce-l doare.



Is in tren. Singura cu Inji. Cum a plecat trenul, asta a vomitat juma de compartiment. Amu doarme, sper sa ramana asa pana la 5 dimi, cand ajung la socri.



PISIGRI vreau raport. A mai facut Pisilincu febra mare?



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

IULIA va invinge CANCERUL

Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


#13
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:37

Pana nu mi se termina bateria: io si daca as citi d-alea stiintifice, nu cred c-as pricepe.



CRISTIAN (7.03.2009)

--------------------------------------

IULIA va invinge CANCERUL

Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.


#14
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:44

Monnvas, dar parca Ingi avea rau de miscare doar la masina, nu? Acum si la tren? Sau de altceva a vomat?



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#15
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 29 august 2012 - 02:14

bau!



mai, legat de vaccinuri, cel mai nediscutabil adevar este cel spus de ilinca despre parintii nehotariti, pt ei e cel mai greu. Asa este.



Eu, de ex, desi am facut doar vaccinurile de stat, obligatorii pt copii [nici cu inima total stransa, dar nici neingrijorata], nu am reusit inca sa ma conving spre o directie, privind vaccinul pt cancerul de col uterin. Stiu ca si acum vreo 2 veri parca am mai intrebat eu aici pe forum, DUPA ce vorbisem cu frumuselul meu medic de nasteri despre vaccin, pe toate fetzele, si tot asa am patit, ca Ilinca... am primit cateva ... referiri ca riscul bolii in sine e mult mai mare si mai grav si ca eu, ca mama, daca am indraznit sa fiu sceptica privind acest vaccin, inseamna ca sigur nu m-am gandit destul de documetat etc.



Ideea este ca, fata de alte domenii din aceasta lume, MEDICINA este cel mai greu domeniu. Din multe motive, printre care:



- nu exista boala, ci pacient

- nu poti da timpul inapoi pt a schimba tratamentul

- nu poti pune, totusi, semnul egal, intre complexitatea organismului uman si o suma de plante naturiste si imunitatea proprie

- in timp, sunt pacienti vindecati prin medicatie clasica [parca alopata ii zice, nu stiu sigur]

- sunt si pacienti vindecati doar naturist

- sunt si pacienti vindecati prin rugaciuni

- sunt si pacienti care nu se vindeca, cu toate incercarile posibile

- tratarea simptomelor este, de obiocei, mai usor de prescris decat identificarea cauzelor

- nu s-au descoperit suficient de multe info/tenici incat un medic, oricat de inteligent este, sa poata deslusi orice problema, la orice pacient

- dar s-au facut, totusi, multe descoperiri prin care multi pacienti primesc sanse [iata si pentru Iulia noastra, tot in speranta medicinii suntem cu gandul]



De fapt, medicina insesi este un mister. Si acum imi amintesc o chestie, din clasa a 7-a generala, cand, o colega [printre primele 4 din clasa] ne-a zis:



"Eu as vrea sa ma fac medic, INSA... mi-a citit mama in biblie ca totusi... boala este un semn, o cruce de la Dumnezeu pt anumite greseli si ca vindecarea o meritam doar prin spovedanie si rugaciune. Si atunci, cumva, medicina, poate este un drum ocolitor, o alta cale data celor necredinciosi... Asa ca, nu o sa ma fac medic, ca nu stiu daca as fi mai departe sau nu de Dumnezeu, insa, o sa ma fac chimist." Si s-a facut, peste ani, chimista. [:D]



Eram la ora de sport cand ne-a zis asta, si acum vad holul pe care eram si asteptam oribila proba de saritura la lada. Mi-a ramas in minte ideea ei, si mi-am zis: sigur nu o sa uit ce a zis Amelia, dar o sa ma gandesc la asta cand voi fi mai mare...



Cred ca inca sunt f tanara :), pt ca iata, nu am gasit inca abordarea corecta a notiunii de medicina [:D].



Insa, si in acest prezent, daca un copil face febra peste 39, recunosc, nu ocolesc sa dau un antitermic.... chiar daca, si antitermicele, ca ORICE medicament, au contraindicatii si posibile reactii adverse...



Deci, nu stim. Nu avem cum sa stim cat ni s-a dat sa traim "by default", si cat ni s-a dat sa cercetam si sa avansam cu stiinta, cu medicina. In general, progresul este si un pas inainte, si un pas inapoi. Castigam prin info noi, metode noi, pierdem insa din potentalul intrisec si natural cu care ne nastem. Sau poate, ne nasteam. Putem noi sa garantam 100%, ca in acest prezent, oamenii se nasc cu ACELASI potential de imunitate si resurse interne ca in secolele si mileniile trecute? Daca insesi fiinta umana s-a mai schimbat pe parcurs? Genetica, si ea da niste semnale.



Prin urmare, nu putem stii daca sa stam pe loc sau sa "move forward".

Si atunci, ce sa facem, incercam sa NE STRECURAM. Printre datul natural vs progresul stiintei, printre ganduri religioase vs incredere in fortele proprii, printre intrebari fara raspuns vs raspunsuri percepute, la intrebari nepuse.



********



si, legat de gradi, eu, ca si Floric, stiam [parca de la med de fam sau de la inscrierile lui v+t la gradi] ca foaia cu vaccinarile e obligatoriu de depus, impreuna cu dosarul de inscriere. De fapt, eu mi-am gasit si propriul meu dosar de elev/liceu, unde e si foaia medicala cu vaccinurile, si cu urmariea greutatii si a inaltimii...



Insa, eu am inscris copiii la gradi de stat, in 2000, asa ca, poate, s-a mai schimbat de atunci, au aparut si gradi particulare, so... nu stiu dc mai e obligatorie foaia sau nu.



Pana la urma, nu foaia asta e problema cea mai imp, ci gandurle noastre, deciziile noastre, convingerile naostre sau, din contra, nedumerirea...



Poate simpli, daca ar vrea sa ne mai iubeasca din cand in cand, poate ne va zice cate ceva despre intrebarea:



De ce s-a inventat medicina? Din limitarea/neputinta oamenilor necredinciosi SAU din nevoia de a progresa?



[pup]



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 3 anisori [pup]

#16
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 29 august 2012 - 10:01

Helooou!

Mno, va spun, azi in lumina noii frumoase zile (in care merge o amica pana-n Ungaria si ma ia si pe mine si sper ca gasesc hainute de toamna mult mai ieftine ca in Ro...si poate bere de cirese, mai stii?!:))) imi pare rau ca am adus asa un subiect controversat in discutie fiindca, precum orice subiect fain (si e un subiect fain, zic eu, despre medicina si cat bine a facut omenirii versus ce rateuri a dat, cum a evoluat, cat trebuie sa ne bazam pe medicina si cat pe propriile resurse etc etc) suscita cam multa animozitate...De obicei domeniile in care fiecare are puternice convingeri proprii (religie, medicina, nastere si cresterea copiilor, maidanezi[:D] etc) se lasa cu spirite incinse si cica ar trebui evitate (nu mai stiu unde am citit asta, in ceva cod al bunelor maniere parca:)))

M-am luat cu asta si am uitat sa spun ca am savurat fiecare perla a copilasilor, sunt minunati[olala] Si Sophiphi a mea le rupe tot mai bine desi e greu cu predicatele (care de cele mai multe ori lipsesc:)) dar progresul e evident. Si mai e si politicoasa galushca, ma distreaza de numa; aseara am fost la o pizza si cand a venit tipa sa stranga si ia luat farfuria goala din fatza i-a tras un "mesi!" cu toata convingerea, desi eu si tata'so nu zisesem nimic ca butonam telefoanele, no, ne da Sophia lectii:))) Si acum 5 minute a venit sa-i pun sonor pe telefonul lui tac'su' si iar mi-a zis:"mesi!", degeaba ca am un Taur super ordonat si politicos la casa:)))))))))



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#17
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 29 august 2012 - 10:30

Neata !!



Ilinco, ma bucur ca ti-au trecut nervii [:D],sunt convinsa ca nimeni nu a vrut sa te supere sau sa te jigneasca [pup][pup]

Daca mergeti in Ungaria, la Tesco au produse pt copii, inclusiv hainute si incaltaminte, ff faine, eu sunt fan-ul lor , abia astept sa dau vineri o raita ca mergem la Gyula din nou [:)]

Si berea de cirese tot acolo se gaseste [pofta]



Si Ada e politicioasa de ramane lumea cu gura cascata, oricum e intr-o etapa in care ne intelegem si comunicam nu bine ci super bine [asia]





Monnvas,[pup][pup] sanatate multa Injinerului, a mai vomitat ??





Pisigri, cum e Pisilinca [pup] ?







Mami lui Alexandra (03.03.09)



___________________________



IULIA va invinge CANCERUL !!



[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]







#18
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 29 august 2012 - 10:43

Novus, n-am avut hapt nervi, am zis, a fost asa, o dezamagire...stiu ca nimeni nu a vrut sa ma raneasca, asta-i clar, dar uite ca in virtual asta se intampla, as putea spune ca e inevitabil, ajungi sa iei drept jignire personala o vorba spusa doar asa, cum s-a intamplat cand Floric a dat-o p'aia cu "kilogramu' scazut care de fapt nu e kilogram scazut" si multe fete s-au simtit ranite sau cum simt ca s-a simtit jignita Floric acum cand am reactionat vehement la intrebarea daca esti primit la gradi fara vaccinuri (desi vehementa mea nu era impotriva ei, clar, stii, Floric, nu?![pup]) etc.

Dar gata, sa ne inseninam[:D]. Novus, da, fix la Tesco mergem, in Mateszalka, dupa hainute de copii; ai ceva ponturi, ce mai gasim frumos si mai ieftin ca aici acolo? Eu n-am mai fost intr-un Tesco de prin 2006 si nici atunci n-am avut vreme de uitat prea aprofundat...



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#19
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 29 august 2012 - 11:15

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Dar gata, sa ne inseninam[:D]. Novus, da, fix la Tesco mergem, in Mateszalka, dupa hainute de copii; ai ceva ponturi, ce mai gasim frumos si mai ieftin ca aici acolo? Eu n-am mai fost intr-un Tesco de prin 2006 si nici atunci n-am avut vreme de uitat prea aprofundat...



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.





Colectia de toamna la fetite, marca lor proprie F&F

http://www.ffmoda.co...gyerek/kislány/



Mai gasesti si Disney plus alte marci, ei tot timpul au reduceri, sunt de obicei in mijloc si semnalizate cu Akcio [:)]

Eu i-am luat tenisi ff draguti ultima data si bluzite de toamna

E rentabil sa platesti cu cardul pt ca se face transformarea la cursul oficial



aici sunt toate produsele reduse [:)]

http://www.ffmoda.com/hu/ajánlatok/







Mami lui Alexandra (03.03.09)



___________________________



IULIA va invinge CANCERUL !!



[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]







#20
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 29 august 2012 - 11:40

Spre bucuria mea, am primit alte feed-back-uri pozitive la campania pt Iulia, sms-uri trimise si donatii in cont [pk]



Ma bucur tare mult pt ca pana la urma asta e o problema adevarata, restul sunt consumatoare de energie doar asa incat m-am hotarat sa nici nu-mi mai bat capul cu ele



Cu intalneala nu stiu sincer ce facem pt ca nu gasesc camere libere decat dupa ce incepe scoala/gradinita, etc, am cautat in zona Sibiului si gasesc cate 2-3 camere disponibie dar si alea nu stiu daca vor mai fi pana ne hotaram noi





Mami lui Alexandra (03.03.09)



___________________________



IULIA va invinge CANCERUL !!



[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -