Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat, la nunta?


131 raspunsuri la acest subiect

#21
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 27 august 2012 - 11:32

Trebuie sa iei in calcul mai multe lucruri. In primul rand vezi cum te simti. In al doilea rand te uiti cam cat au cheltuit mirii cu nunta (daca e nunta cu lautari e mai scump mult decat nunta cu DJ), daca meniul e bogat sau de baza, daca au moment artistic sau nu (la nunta mea am avut 2 momente artistice, vals vienez (2 perechi de dansatori profesionisti) si cabaret (vreo 10 fete care au dansat foarte frumos) si au costat pe masura. In principiu zic ca 300-350 euro e ok avand in vedere ca sunteti 3.

[gravi] 7+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


#22
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 27 august 2012 - 12:54

Emilia momentele artistice si alte aiureli au fost mofturile tale. Mi se pare absurd sa ai pretentia sa ti le plateasca invitatii.

____________________________
Vicky si Printzesone




#23
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 27 august 2012 - 13:14

N-au fost mofturile mele, se cereau pentru ca in orasul unde am facut eu nunta nu exista nunta fara asa ceva. Nici macar in imprejurimi nu se pomeneste nunta fara moment artistic. Si e un spectacol pana la urma, nu a fost suportat exclusiv de mine pt ca nu m-am bucurat doar eu de el ci toate cele 300 de persoane invitate. Darurile primite a fost pe masura pentru ca show-ul a fost apreciat, petrecerea a fost reusita si lumea s-a distrat si a fost multumita.
Oamenii dau dar la nunta in functie de cum se simt, daca e o atmosfera antrenanta si se danseaza si e muzica buna si mancare buna dau mai mult decat daca stau toata seara pe scaun ca muzica nu-i pe gustul lor, sala nu arata bine si de mancare nu se pot atinge. Mi se pare logic. Eu la nuntile unde nu m-am distrat am dat mai putin decat la nuntile unde a fost foarte fain.

[gravi] 8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan


#24
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 27 august 2012 - 13:32

Mie mi se pare ciudat sa judecam darul in functie de cat de bine ne-am simtit (sau nu) la o nunta, precum si de montajul literar-artistic [:D] pus la dispozitie de catre miri. Darul de nunta (ca traditie) reprezinta un ajutor pentru tanara pereche la inceput de drum. Sigur ca in timp a ajuns sa fie mai mult decat atat: un ajutor sa acopere cheltuielile de nunta si, pe cat posibil si o parte din cele ce vor urma. Daca m-am simtit sau nu bine conteaza mai putin, dupa parerea mea...ma duc cu bucuria de a-i ajuta pe cei doi.
Acum: daca cei doi au bani si se "rup in figuri" cu Circque de Soleil sau Lady Gaga nu mai e problema mea. Inseamna ca isi permit si atunci darul ar trebui sa fie onorobail, dar simbolic.
Posibil sa gresesc, evident.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007




#25
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 27 august 2012 - 14:08

Mie mi se pare normal sa dau la nunta in functie de cat de apropiata sunt de miri, de familia lor.



Matusa sotului, mama miresei, ne e ca o mama a doua (sotului) dupa ce soacra a murit. La ei stam vara de vara cate 2 saptamani cand mergem in Ro, sunt niste oameni extraordinari. Eu cu fata lor, mireasa, nu am foarte multe legaturi. Era mutata de acasa deja la facultate si apoi cu viitorul sot cand l-am cunoscut pe sotul meu. Insa el a crescut o vreme cu verisoara lui, desi e diferenta de varsta destul de mare. Nu putem sa dam ca orice mesean, e clar. Probabil nici ca rudele celelalte, ca nah, venim din strainatate...oricum e clar ca vom tatona terenul la fata locului.



Informatiile sunt foarte bune, de orice fel. Sigur ca la o nunta mai sofisticata se da mai mult, dar cred ca trebuie sa stii si ce invitati ai, ce posibilitati au ei. La urma urmei nunta o faci ca sa ai amintire frumoasa, nu sa te bagi in datorii sau sa bagi invitatii in datorii. Frumos poate fi si daca e mai modest, daca nu iti permiti...poate fi si mai sofisticat daca ai bani...de ce nu?





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#26
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 27 august 2012 - 14:15

Emilia si crezi ca daca sareai peste momentele artistice primeai mai putin?

Parerea mea e ca nunta ti-o faci pentru tine, deci o faci cum iti place tie. Daca ai bani si o faci la nu stiu ce restaurant de 5*, asta e placerea ta, treaba ta, nu trebuie sa "obligi" nuntasii sa dea camasa de pe ei.

CAnd m-am casatorit eu, acum 9 ani, am luat camere la pensiune la toate neamurile mele (faceam nunta la sot), a doua zi iarasi masa. Nici prin cap nu mi-a trecut ca in darul de nunta ele trebuie sa includa si tratatiile extra.



____________________________
Vicky si Printzesone




#27
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 27 august 2012 - 14:38

Eu cand plec de-acasa pun banii in plic... atat cat mi se pare mie de bun simt sa achit meniul si sa fie si ceva peste. N-am mai fost la nunta in ultima perioada ce-i drept da' in schimb am avut surpriza sa constat la botezul lu' fiu-meu acum 2 ani jumate ca sunt cam "generoasa" cand vine vorba de dar.





Daca vine vorba de verisoara-mea primara(mama si taica-su sunt frati) pai eu i-am dat mai mult decat nasii[:D] ..la vremea de-atunci masa mergea undeva la max. 100dolari iar eu i-am dat 300dol.Este unica mea verisoara, nu am frati/surori, am crescut impreuna ca surorile aproape...deci de-asta am fost asa de generoasa cu ea



Pana la urma eu consider ca dai atat cat simti..fara sa-ti para rau.



In toamna aceasta trebuie sa merg la o nunta... fara pretentii si mari obligatii.. multumesc celor care ne-au dat sugestii actuale[flo] 1000ron este OK (date fiind vremurile[bang]).



MIHAELA! Distractie placuta[flo]! Pana la urma vei lua cea mai buna decizie cand vei ajunge in tara.



LILIANA [mamica] [hagi] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE



MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI



"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#28
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 27 august 2012 - 14:52

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

N-au fost mofturile mele, se cereau pentru ca in orasul unde am facut eu nunta nu exista nunta fara asa ceva. Nici macar in imprejurimi nu se pomeneste nunta fara moment artistic. Si e un spectacol pana la urma, nu a fost suportat exclusiv de mine pt ca nu m-am bucurat doar eu de el ci toate cele 300 de persoane invitate. Darurile primite a fost pe masura pentru ca show-ul a fost apreciat, petrecerea a fost reusita si lumea s-a distrat si a fost multumita.
Oamenii dau dar la nunta in functie de cum se simt, daca e o atmosfera antrenanta si se danseaza si e muzica buna si mancare buna dau mai mult decat daca stau toata seara pe scaun ca muzica nu-i pe gustul lor, sala nu arata bine si de mancare nu se pot atinge. Mi se pare logic. Eu la nuntile unde nu m-am distrat am dat mai putin decat la nuntile unde a fost foarte fain.

[gravi] 8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Emilia, pai vezi? Tu ai facut momentul artistic pentru ca ´´asa se face´´ in zona. Invitatii la fel, dau o anumita suma ´´pentru ca atata se da´´in functie de grad de rudenie, oras, locatie, samd.

In mod normal, momentul artistic ar trebui sa fie cadoul vostru, al mirilor, pentru invitati. Se presupune ca invitatii va sunt prieteni, familie, oameni dragi, deci vreti sa se simta bine! Pe tine ar trebui sa te bucure bucuria invitatilor, faptul ca nunta e una reusita si va veti gandi cu drag la ea peste ani si ani, nu sa stai sa te gandesti ca sigur invitatului ii place momentul artistic comandat de voi, si deci sa plateasca [:D]


Mihaela, si eu as merge pe 100 E persoana. E suficient, mai ales ca virgula copiii nu ´´dau´´ cat da un adult in mod normal.
Nu vad de ce ai da mai mult, in ciuda relatiei bune dintre sotul tau si mama miresei. Relatia aia nu trebuie cumva rascumparata sau platita, sunt sigura ca vor aparea intr-adevar situatii diverse cand sigur ii veti ajuta si voi. Iar o mana de ajutor la nevoie e mai important decat 100 de euro in plus la nunta. Parerea mea. [:)]

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#29
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 27 august 2012 - 14:59

Wow! Ce subiect interesant!
Este an de criza economica! Sunt familii care nu au ce pune pe masa copiilor!
Dai frate cat poti iar daca nu ai, simplu, nu te duci la nunta, ce atata dezbatere!
Cred ca daca se prelungeste mult subiectul o sa incepem sa plangem de mila manelistilor care nu mai fac bani ca in alte timpuri!

Uite ca sa nu fiu pricinoasa am sa va spun cum am surprins o situatie la o nunta la tara: au venit niste rude mai sarace care nu erau luate in calcul, probabil din acest motiv.
Ma intrebam ce le-a determinat sa vina ca nu erau de felul lor petrecareti. Mi-am dat seama peste cativa ani: aveau fete, stiau ca vor face si ei nunta si se bazau astfel pe o prezenta serioasa si cu contributii asemenea.
Este penibil sa stai sa te gandesti cu cat ar trebui sa contribui la o nunta!
Daca ai bani si ii iubesti pe miri dai mai mult( calculand cam cat i-a costat locul tau la petrecere) ca sa-i bucuri, daca esti sarac dai cat sa-si scoata aia cheltuielile, daca esti si mai sarac nu te duci la nunta! Ce atata discutie!
Singura justificare ar fi daca cineva pe aici ar posta tarifelemanelistilor (bineinteles neimpozabile!).

#30
addinel

addinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 728 mesaje

Postat 27 august 2012 - 15:12

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
N-au fost mofturile mele, se cereau pentru ca in orasul unde am facut eu nunta nu exista nunta fara asa ceva. Nici macar in imprejurimi nu se pomeneste nunta fara moment artistic. Si e un spectacol pana la urma, nu a fost suportat exclusiv de mine pt ca nu m-am bucurat doar eu de el ci toate cele 300 de persoane invitate. Darurile primite a fost pe masura pentru ca show-ul a fost apreciat, petrecerea a fost reusita si lumea s-a distrat si a fost multumita.Oamenii dau dar la nunta in functie de cum se simt, daca e o atmosfera antrenanta si se danseaza si e muzica buna si mancare buna dau mai mult decat daca stau toata seara pe scaun ca muzica nu-i pe gustul lor, sala nu arata bine si de mancare nu se pot atinge. Mi se pare logic. Eu la nuntile unde nu m-am distrat am dat mai putin decat la nuntile unde a fost foarte fain.[gravi] 8+Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan
la spectacol, cand te duci, te duci ca il alegi tu, e ceea ce iti place tie. ei au venit la nunta, nu au fost intrebati daca vor vals vienez, poate vroiau salsa :) mi se pare tragic ca mai exista oameni care gandesc asa. si daca la o nunta mireasa isi face rochie de 10.000 euro tot invitatii sa o suporte? ca doar si-au spalat ochii cu asa minunatie de rochie, alta era daca era cumparata de pe lipscani. nu cumva dupa nunta ai facut si lista cu cine cat ti-a dat? sa stii si tu cat dai la ei... on-topic: 100 euro/ persoana e o suma ok cat sa ramana si cuplului ceva dupa nunta. daca sunt oameni de calitate oricum nu se vor uita cat dati, se vor bucura ca ati facut atata drum sa fiti alaturi de ei la nunta.mama lu' maria randuri pentru maria


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -