Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oportunitati de munca la domiciliu (5)


158 raspunsuri la acest subiect

#131
liliac2007

liliac2007
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 16:43

Si eu am un job full-time, dar am zile in care stau mai mult pe net (cum este cazul zilei de azi in care n-am chef sa fac nimic.....) si pot sa mai fac si altceva. Doar sa am de lucru, ca timp gasesc......

Mai studiez programele astea de design si de programare. Am vazut ca sunt multe job-uri pe design.






#132
xxxwoman

xxxwoman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 17:06

Da, ... eu aici nu ma bag ca-s total pe langa... sotul e cu astea si ma rezolva la nevoie cu cate-un banner :D, ca-i programator nu designer.

Sunt multe pe creatie de logo, bannere, prezentari, etc, dar la proiectele deschise, genul acela de concursuri am vazut lucrarile unora de-ti pica fata.. ca novice nu stiu cate sanse sunt. Cred ca depinde de imaginatie si talent, si simt al culorii si tot...

#133
liliac2007

liliac2007
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 noiembrie 2012 - 23:32

Buna!
Ce mai faci? Ai terminat proiectul?
Eu tot mai sper ca prind ceva pe freelancer, dar........... la cati indieni sunt......Nu inteleg ce criterii folosesc cand aleg o licitatie. Se uita la portofoliu......habar nu am.
Pacat ca nu mai merge vworks.
Pa pa

#134
xxxwoman

xxxwoman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 07:50

Buna,

Da, ieri am terminat unul, ne-a intrat un altul mai uratel nitel dar fara probleme majore. Deci o luna suntem ocupati. O sa incerc sa mai adaug echipei o persoana doua dar vreau sa vad cum merge la noi deocamdata...

Nu stiu cu freelancer, fata de wvorker astia au licitatiile la vedere (sau asa era cand aplicam eu) si daca indianul cere 30 de dolari si zice ca face colectare de 5000 de campuri de date in 0 zile... nu te prea bati cu el... C-or abera nu stiu...

Si mie mi se pare aiurea... macar cica ne muta conturile cu rating cu tot.. eu ajunsesem sa am vreo 20 si ceva de calificative de 10... sa vedem....

#135
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 10:57

xxxwoman, cam care e pretul tau pentru 1000 de intrari?

Eu n-am mai lucrat pe Elance pentru ca asa cum spun si ceilalti freelanceri, piata a scazut extrem de tare si cumva nu e eficient sa faci 1000 entries pentru 20-30$ si aia impozitati de Elance.
Scorul meu era cam de 80 dolari net/1000 entries.

Multumesc

#136
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:00

As mai adauga ca indienii au echipe destul de maricele si din acest motiv le convine sa scada pretul.

Este un dezavantaj enorm pentru freelancerii individuali.

#137
xxxwoman

xxxwoman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 12:22

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

xxxwoman, cam care e pretul tau pentru 1000 de intrari?

Eu n-am mai lucrat pe Elance pentru ca asa cum spun si ceilalti freelanceri, piata a scazut extrem de tare si cumva nu e eficient sa faci 1000 entries pentru 20-30$ si aia impozitati de Elance.
Scorul meu era cam de 80 dolari net/1000 entries.

Multumesc


O nu... Exact asa.. numai ca la noi calculul e la 2000 - 60 - 65. Deci 30/1000, neti pentru ca am avut parte de un individ care cel putin cat am luat startul a luat asupra lui comisioanele... Acum le impartim. Depinde si de tipul de colectare cred... aici nu copy/past fiecare camp (decat la flash-uri unde e musai sa bagi manual), clickai doar si se muta singurele in caseta de colectare.. E destul de inteligent sistemul si te ajuta la colectare.
Pe de alt aparte am vazut ca a avut colaborari si cu indivizi pe care ii platea cu 50 pe cele 2000... deci se poate si mai rau.. Nu stiu despre calitatea muncii lor ce e de luat in calcul. Eu stiu strict ce pot eu si acum si-ai mei din echipa.

Nu stiu, din punctul meu de vedere, daca scoti 30 de dolari in 2 zile de munca la un program de 8 - 9 ore pe zi, ai un salariu minim pe luna, nu? un 1000 de lei tot ii scoti... Ma rog... e relativa treaba... eu vorbesc aici de colaborarea mea care acusica face 2 luni, proiectul nou ne mai papa o luna.. si sa spuna cei noi, care au ajuns si la 10 000 colectate cam cat au castigat...

#138
xxxwoman

xxxwoman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 12:28

Cel putin la inceput ideea e sa licitezi putin (nu atat de putin incat sa fie ala convins ca ori esti rupta de realitate ori ai face o munca de cea mai joasa calitate) pentru a prinde proiecte si a-ti face un rating... Abia apoi te poti lupta cu marii... Nu e usor dar nici imposibil.

Eu am inceput tarziu colaborarea cu individul, prima data chiar a fost un noroc - alesese un alt roman cu care mai colaborase, ala a renuntat in cele 24 de ore legale fara penalizari, si atunci m-a ales pe mine, la a doua mana ca sa zic asa. Intre timp am prins din urma pe multi care incepusera dinainte cu el, si am avut bonsuri la 10, sau la 25 000...

Mai am discutii cu un american pe alt tip de proiect dar nu vreau inca sa-i zapacesc pe-ai mei.. abia ne-am inchegat ca si echipa. Vom vedea ce si cum o ducem si de-aici incolo.

#139
xxxwoman

xxxwoman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 12:46

Stai ca mai completez pe masura ce-mi vin...

80 de dolari pe mia de intrari n-am avut niciodata indiferent pe ce proiect pe vworker.

Daca as putea sa scot mai mult pentru ai mei as face-o... Nu pot insa sa fortez nota, avand in vedere ca a fost ceva constant si nu am stat la noroc sa prind sau nu proiectele. Cu bune si rele am scos-o la capat pe ce s-a lucrat pana acum si de fiecare data cand am avut praguri de plata am discutat deschis cu fiecare despre banii pe care urmeaza sa-i ia la final. In timp au capatat experienta si lucreaza mai repede.. Dar pot spune si ei ca n-am facut push pe deadline... Mi le-am asumat eu si eventual am explicat celor mai apropiati cand am fost in dificultate si a trebuit sa tragem mai tare.

Nu stiu, eu zic ca fata de ai mei am fost corecta. Fiecare e liber sa aleaga daca lucreaza sau nu pe 60 de dolari. Bonusul meu de 25000 l-am impartit pe cadouri la pici si, mama ce bine m-am simtit cand am facut coletele...

[flo]Nu pot sa te iau in echipa pe 160 de dolari la setul de 2000 ca ar insemna sa muncesc eu o saptamana in plus... sa pot suplimenta la tine :)) Na.. asta-i viata deocamdata....



#140
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 16:40

Multumesc de raspunsuri, in felul asta ma ajuta sa ma pun la zi cu preturile[flo].

Te-as ruga sa ma ajuti cu ce ai spus aici "clickai doar si se muta singurele in caseta de colectare.. E destul de inteligent sistemul si te ajuta la colectare. "

Ce sistem e asa, cum se aplica daca doresc sa zicem sa copiez date de pe un link anume
i.e
Name, adress, email, website, phone etc.

Inteleg ca nu prin copy-paste.

Eu nu caut inca de lucru[flo], am doi clienti cu care lucrez in afara sistemului. Probabil asa vei ajunge si tu cand se va stabili un grad mai mare de incredere. Se practica si e bine venit![flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -