Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legarea trompelor duce la dereglari hormonale?


29 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 19 septembrie 2012 - 00:19

Eu am apelat la aceasta metoda de contraceptie acum 7 ani dupa ce am avut al doilea copil. Mi-au facut procedura odata cu cezariana ...

Nu am avut nici o reactie adversa, nici o schimbare hormonala si de cand nu mai am grija sarcinilor, am the best sex ever. Singura problema dupa mine ar fi de natura emotionala - este totusi o procedura ireversibila si acest aspect trebuie luat in considerare.

#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2012 - 00:56

Sotia mea la al doilea copil si-a legat trompele, au trecut 10 ani de atunci, nu s-a plans de nimic, este perfect normala.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#13
teolinda

teolinda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 23 septembrie 2012 - 00:03

Si eu mi-am legat trompele dupa cel de-al doilea copil... au trecut deja 2 ani si 8 luni. N-as putea sa zic ca am luat in greutate... ma mentin la greutatea de dinaintea primului copil..greutate pe care dupa prima sarcina nu am mai ajuns la ea (adica ramasesem mai grasa dupa prima sarcina[:I]). Singura problema... este ca sangerez mega/extra abundent in zilele 2 si 3 de menstruatie. Nu pot sa zic ca inainte nu sangeram abundent..da' acum chiar nu pot iesi din casa in a 2-a zi a perioadei[bang]. Ma gandeam uneori ca mi se intampla asta din cauza legarii trompelor[:I].



In rest... nici un inconvenient decat poate cel de natura emotionala cum a spus si Buflea... da' asta a fost atunci dupa ce mi-au executat "procedura".. acum nu mai am "remuscari"[:I]





LILIANA [mamica] [hagi] COSMIN ANDREI (28.01.2010) si[bonjovi] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)



POZE



MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI



"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"



#14
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 05:10

Citat:
citat din mesajul lui laura_fl

Citat:
citat din mesajul lui Allure

se pare ca exista riscuri/ simptome in unele cazuri:

http://www.healthgui...Treatments.html

"Most women complain of increased menstrual bleeding, vaginal dryness and itching. There are also symptoms of bloating, cramps, insomnia and weight gain. They seem to have symptoms of menopause like sweats, hot flushes and mood swings. They also complain of increased feelings of stress and anxiety, depression and some memory lapses. There is loss of sexual appetite since the woman experiences painful sex due to vaginal dryness."

edit: acum am vazut ca e probabil prea tirziu pentru sfaturi...nevermind! sper sa-ti fie bine!

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*



va multumesc tuturor pt raspunsuri, astazi se implinesc 4 saptamani de la cezariana si legarea trompelor si ppot sa va spun ca am aproape toate simptomele enumerate de allure . sper totusi ca acestea sa aiba legatura cu faptul ca sunt inca in perioada de lauzie . o sa revin peste cateva luni , cand o sa mi fie si mie mai car daca s a modificat ceva in urma operatiei sau nu.....




awwww... imi pare rau sa aud ca nu est bine :(
ma gindesc totusi ca e cam devreme sa te pronunti cu privire la (eventualele) efecte ale operatiei, mai asteapta ca poate trece! o fi de la sarcina... [flo]



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]




#15
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 septembrie 2012 - 02:48

Cred ca e efectul nocebo la tine.
Aceste simtomatologii care se intalnesc la aproape toate femeile la un moment dat au fost scrise ca fiind intalnite la toate femeile inscrise in acest studiu, deci posibilitatea sa le ai tu pe aproape toate sau jumatate este infima.

Uscaciunea vaginala nu are logica, deoarece nu s-a facut anexectomie, ir asta apare si in candidoze spre exemplu.
Multe din acele simptome sunt ceva de genul simptomelor Colonului iritabil: nu au vreun substrat anatomic dovedit 100%.
Asta cu memoria este totala[:D]

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#16
epopeasca

epopeasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 364 mesaje

Postat 02 octombrie 2012 - 00:21

Si eu sunt o mamica care in vreo 3 saptamani voi naste a doua fetita si, din pacate, va fi a doua cezariana. Avand in vedere ca alt copil sigur nu mai vreau sa fac (din multe motive strict medicale) ma gandeam si eu serios la legarea/ligaturarea trompelor, pentru ca din punct de vedere contraceptiv mi se pare cea mai buna varianta.
Dar si eu am o oarecare incertitudine asupra interventiei pentru ca nu sunt lamurita de efectele sale pe termen lung. Un prieten apropiat, medic, mi-a explicat de ce nu este nici o problema din punct de vedere hormonal. Sotia lui a nascut ambii copii prin cezariana, si-a legat trompele si nu a avut pana acum absolut nici o problema, nici in ceea ce priveste greutatea (apropo de faptul ca pana acum asta a fost motivul cel mai vehiculat impotriva procedurii, cum ca te-ai ingrasa foarte mult).
Daca ati apelat la aceasta procedura sau aveti pregatire in domeniu, va rog sa va impartasiti cunostintele pentru toate viitoarele mamici aflate in aceasta dilema.[asia]

[pup]

Gina [gravired]34 + [fetita] Sofia Maria si mami de Andreea Luana

#17
xtraordinary

xtraordinary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 27 decembrie 2012 - 18:11

Buna,
Laura_fl cum te mai simti? Ce face bebelul? [copil]
Eu voi avea al treilea bebe in februarie, ma gandesc serios la operatia pe care ai facut-o si tu. Numai ca ar trebui sa fac cezariana...

Xio poate imi spui si mie ce parere ai, am discutat cu ginecologul despre asta si mi-a spus ca imediat dupa nastere legarea trompelor nu este asa de sigura ca "la rece" si ar merita sa astept cateva luni dupa nastere, s-o faca laparoscopic. Eu nu stiu ce sa mai cred, vreau sa fie macar 99% sigura interventia.



#18
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 03 ianuarie 2013 - 07:18

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Asta cu memoria este totala[:D]




De ce ?? Femeile gravide sau cele care abia au nascut se pling adesea de tulburari de memorie. De ce n-ar fi posibil sa li se intimple asta si femeilor cu trompele legate care sufera modificari hormonale? (ele exista si nu cred ca e numai in imaginatia lor dar probabil ca procentul femeilor afectate nu e foarte mare comparativ cu totalul persoanelor operate)

In State, victimele se chinuie sa semneze o petitie pe care sa o inainteze guvernului pt a cere ca boala sa fie recunoscuta si sa se informeze obligatoriu despre riscuri femeile care aleg aceasta cale:

http://www.change.or...-tubal-ligation

Sint acolo si marturii destule. Eu nu cred ca e nocebo. E un efect real care li se intimpla unor femei. Dupa ce regula...nu stiu.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]




#19
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 ianuarie 2013 - 10:08

Pe principiul acesta barbatii care se supun vasectomiei si toate femeile cu infertilitate din cauze tubare ar trebui sa se planga de aceleasi simptome.
E ca si luarea in greutate de la anticonceptionale. Anticonceptionalele favorizeaza retebntia hidrica si unele cresc pofta de mancare, pofta de mancare este crescuta si de vitamine, alcool si altele.

Acele simptome scrise acolo sunt simptome care se intalnesc in 1000000000 de afectiuni si in alte 100000 de cazuri la femei care sunt perfect sanatoase.
Si eu am avut cred ca toate simptomele alea, dar nu mi-a legat nimeni nimic. Si cred ca orice femeie a avut la un moment dat cateva simptome din acelea.



xtraordinary, eu nu am auzit pana acum de asa ceva. Prin urmare nu pot spune daca e adevarat sau nu, tot ce pot sa iti spun este ca la noi se faceau odata cu op. de cezariana si ca exista mai multe metode: legare simpla, legare si taierea trompei pe traiect, acolo unde se face nodul, pe astea le-am vazut eu.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#20
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 07:41

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Pe principiul acesta barbatii care se supun vasectomiei si toate femeile cu infertilitate din cauze tubare ar trebui sa se planga de aceleasi simptome.



Nu neaparat. Am stabilit deja ca numai un procent din persoanele operate vor intimpina efecte secundare. Ca la orice procedura, de altfel.

Citat:
citat din mesajul lui XIO
E ca si luarea in greutate de la anticonceptionale. Anticonceptionalele favorizeaza retentia hidrica si unele cresc pofta de mancare, pofta de mancare este crescuta si de vitamine, alcool si altele.



Anticonceptionalele sint otrava legala. Cresterea in greutate e nimica pe linga celelalte efecte secundare. Ce mai conteaza principiul care determina ingrasarea? important e ca se produce o dereglare care altminteri nu s-ar intimpla


Citat:
citat din mesajul lui XIO
Acele simptome scrise acolo sunt simptome care se intalnesc in 1000000000 de afectiuni si in alte 100000 de cazuri la femei care sunt perfect sanatoase.
Si eu am avut cred ca toate simptomele alea, dar nu mi-a legat nimeni nimic. Si cred ca orice femeie a avut la un moment dat cateva simptome din acelea.




"perfect sanatoasa" nu poti sa fii daca prezinti simptome de boala...Aia e un fel de a spune.
Da, sint sute de boli cu aceleasi manifestari dar cauze/nume complet diferite...tocmai de aceea fiecare situatie se analizeaza in parte si numai in functie de particularitati se trage o concluzie.
De exemplu, sa o luam pe Teolinda si mesajul ei in care spune ca dupa ce si-a legat trompele s-a ales cu menoragie. Pai daca pina la punctul x n-a avut problema cu pricina si DUPA, s-a declansat, vrei sa spui ca nu legarea trompelor a fost cauza? Ca nu cred nici rugata...

Ce vreau sa spun este ca daca pina la momentul operatiei, femeia a fost fara probleme si dupa, la scurt timp incep sa se manifeste o droaie de probleme, e cazul sa-ti pui niste intrebari [:-@]

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE" [:)]





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -