Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (24) - Hai Lalu!


219 raspunsuri la acest subiect

#41
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 august 2012 - 13:34

Ce bine ca a venit ploicica si pe la voi marikaki!

Of of cu contractiile dese, dar lasa ca bebe stie ce e bun pentru el si mami ai inca 4 saptamani mai sta el sigur la caldurica [:D][pup] Te astept cu rezultatele de la doftor, evident ca vor fi bune [:D]




[gravired]32+ cu [baietel]



-= Love life, live love =-



Blog de neuron insarcinat

#42
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 12 august 2012 - 13:38

Buna dimineata, burtici![flo]

Ce vreme minunata, iar am dormit ca un prunc[nani]

Eu ieri am absentat de pe forum, caci am fost plecata cu sotul, dar am apucat sa va citesc[:)] Ieri sotiorul a reusit sa ma care in brate peste o balta, prin ploaie. Haha, a fost romantic si amuzant, in acelasi timp [:-)))]

Aseara bebe Matei (caci asa il alint) mi-a facut o surpriza tare placuta[olala] Pana acum, cand ma lovea, burtica se misca intr-un singur loc. Aseara burtica mea se misca toooata, se umfla, se ducea in stanga, in dreapta. Am ramas fascinata si eu si sotiorul.[olala][olala][olala] A fost taaare frumos, mi-au si dat lacrimile. Abia astept sa-l tin in brate[olala]

In toata sarcina, schimbarile au fost pt mine mereu bruste si uimitoare. De ieri parca bebe Matei a devenit Superman la mine in burtica. Are asa o fooorta![:D]

Voiam sa va intreb, voua vi s-a intamplat sa aveti palmele rosii, ca eu asa le-am avut in toiul noptii. Acu si-au revenit la normal[:)]

Acu sa vedem ce s-a mai discutat pe forum[:D]

Carina, felicitari pt camera bebelusului. Pregatirile astea sunt asa frumoase![olala] Dar vezi, ai grija, sa mai stea bebele la caldurica, ca cel mai bine e la mami in burtica.[:)] Sper ca bunica ta sa fie bine, si eu am o bunica care mi-e tare apropiata si a cam avut de suferit din cauza caniculei [bang]

Kytana, referitor la nume, eu si sotul am avut inversa intelegerea. El numeste baiatul, iar eu fetita, dar mie mi-a placut tare mult Matei Andrei, deci n-au iesit scantei [:)] Daca ar fi fost fetita, mi-ar fi placut sa-i zic Raluca Maria[:)]

Esti tare plimbareata, am observat[:)] Ai vazut ceva interesant pe la Mini Prix pt bebe? La mine e mai greu cu plimbarile ca toate prietenele mele sunt la munca ziua, iar eu seara dupa 7 nu prea mai am chef de plimbari[alcool]

In legatura cu lacrimile de la eco, nici eu nu prea lacrimez, desi ma emotionez, dar nu pot da frau liber emotiilor cu un doctor langa mine. In schimb, p-acasa, cand se mai intampla ceva uimitor ca seara, ma cam apuca lacrimatul. In orice caz, variaza de la burtica la burtica. [pup]

Ah, iar legat de hainute si pantofi, eh suntem in aceeasi barca.[:I] Picioarele mi s-au umflat asa rau ca nu ma mai cuprinde nicio pereche de pantofi pt vremea asta. [bang]Eu umblam in slapi pe strada. Erau perfecti pt canicula. Deci tot in casa voi sta si eu azi[alcool]

Lalu, si eu votez pt Petru Rares[:I] Caci si Petru si Mihnea sunt 2 nume asa serioase. Rares ar fi mai pt adolescenta, pentru prieteni. Nu stiu, eu asa ma gandesc[flo]

Lulutza, felicitari pt bebica ta si vestile bune de la eco![olala] In legatura cu mainile, eu am o durere de degete doar, mi s-au si umflat nitel, dar doar noaptea cand sunt semi adormita si incerc sa-mi misc degetele. Ziua dispare disconfortul.

Elfica
, multumim din suflet ca ne povestesti cu lux de amanunte despre nasterea ta. M-am lamurit mai bine de la tine cum e cu dopul gelatinos decat de la cursurile prenatale si chiar eram tare curioasa [flo] Elfica, poate e un semn de bun augur ca doctorul tau, care tinea mortis sa faca cezariana la rece, nu va fi in tara. Normal ar fi sa-ti recomande alt medic din acelasi spital. Ma gandesc ca daca ai acceptat sa nasti cu el, iti place spitalul. Iti tin pumnii sa gasesti calea potrivita. Oricum, eu sunt convinsa ca tot raul e spre bine [pup]

Si eu as vrea detalii despre deodorantul de la plafar, ca vreau sa-mi cumpar [:)]

Tzitziri, multumim mult pt sfaturi, ai perfecta dreptate ca mai toate se pun pe seama sarcinii! Eu una, voi fi mai atenta pe viitor. Daca poti sa mai intri, sa ne mai tii la curent, cum esti, cum te simti. Noi suntem alaturi de tine[flo]

[gravi] fericita 35+ cu [baietel]

#43
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 12 august 2012 - 13:41

Stella ai gasit sutiene de alaptat? La noi se gasesc la un magazin gen consignatie din aia de pe timpuri, de acolo mi-am luat si acum 6 ani. In magazinele astea mari nu stiu sa fi vazut.



Oana eu nu am inteles ce-i cu acoperirea aia de 15%, poate ma lamuresti si pe mine, te rog. Am vazut ca tu ai luat Colief pt colici, apropo de asta voi ce ati luat pt colici la bb, aveti recomandari ca ar fi bune de pe la rude/prietene/cunostinte? Eu la David am incercat multe dar fara un rezultat f bun, Debridatul la un mom dat si-a facut efectul, in rest mai nik.



Olivette eu tot vata cu spirt pun in ureche, eventual ceva caldut sa pui, o bucata de panza calda sau sare/faina, nu stiu. Dar nu prea fierbinte. Si eu am avut ceva de genul ca stau cu toate geamurile deschise dar a trecut de la sine in 2 zile.



Lalu daca nu reusesc sa intru mai aproape, sa ai o nastere usoara si bb sa fie sanatos si tu mult curaj, nu te mai speria ca totul o sa fie bine, ai sa vezi. Eu mai citesc si Rugaciunea Sf Stelian, ocrotitorul copiilor.



Bob si eu am niste stari nasoale, abia astept sa nasc si sa scap de ele ca nici eu nu ma mai suport asa.




*****************************************
Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)

Povestea nasterii lui David

[gravired]sapt. 34 [baietel]





#44
lalu85

lalu85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 12 august 2012 - 13:46

Fetelo eu nu am cu ce sa ma imbrac si mai ales nu am incaltari pt vremea asta[q]...nu am iesit din casa, am rasturnat toate cutiile cu incaltari in speranta ca poate ma incape ceva....dar nu.....ce sa fac....
In rest suntem bine....durerile de jos au inceput sa fie groaznice, abia mai merg, iar cand ma intind in pat este un calvar[bang] poate totusi voi naste usor...daca nu reusesc sa ajung la Biserica o sa ma rog de acasa......

lalu85 [gravi] 38+ cu [baietel]

#45
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 12 august 2012 - 13:55

Sa raspund pana nu uit iar [:)].

Mirabela, in postnatal avem parca 85% din salariu (calculat cumva astfel incat iesi cu salariu practic mai mare decat netul dinainte, pentru ca nu se iau in calcul nu stiu ce contributii - nu stiu detalii). Dar acesti 85% ii plateste statul si exista posibilitatea ca restul de 15% pentru primele 6 saptamani de prenatal sa ii plateasca firma. Eu sper sa nu zic prostii, ca nu stiu detalii exact cine ce plateste si in ce procente, dar la David sigur am facut o cerere prin care ceream ca firma sa imi completeze inca 15% in primele 6 saptamani de postnatal, astfel incat sa ajung in aceste 6 saptamani de postnatal la un salariu net, nu doar 85%.Dar sigur daca intrebati la voi la HR de ''çei 15%'' inteleg persoanele respective despre ce e vorba...

Acum mi-au zis sa fac cerere la sefa de la HR ca se pare ca nu se mai stie care e situatia, din cauza renuntarii la contractul colectiv de munca.

De produse anticolici....La David nu am stiut ce sunt aia colici. Daca ni se parea noua asa putin ca se stramba sau e putin mai agitat, i-am dat Bonnisan. Dar eu nu cred ca manifestarile alea erau musai colici si in nici un caz nu a avut nopti nedormite sau cum citeam ca fac alti bebelusi care chiar aveau colici.
Acum am lua Colief ca l-am vazut la farmacie[:I] si am zis sa nu raman pe langa.La odiseea lui DAvid era foarte la moda si ziceau fetele ca e foarte bun.Se faceau comenzi online in Anglia ca la noi nu era....Acum nu stiu, am inteles ca oricum sunt cam 'pe incercatelea'- asta ne zisese si doctorul cand am intrebat la prima sarcina ce sa cumparam.Ca fiecare copil cu leacul lui..

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
[gravi]35+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

#46
RamonaCopot

RamonaCopot

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.284 mesaje

Postat 12 august 2012 - 14:03

Buna ziua, burtici!
De ceva vreme m-am mai eliberat si eu cu treburile si va citesc mai des, dar de postat nu am mai apucat, ca mai mereu citeam pe fuga, sau pe ascuns (ca daca ma vede Dominic la laptop, vrea si el sa ii arat cate ceva).
Sunt la curent cu noutatile si de abia astept si eu ca de maine sa incepem galeria adevarata pentru primul bobocel.
Sper sa ajungem cu toatele la 38+ cu bine!

Ramona [hippi],
mami de DOMINIC [auto]
si [gravired]36+ cu bb2[baietel] [flo2]
Doamne ajuta!

EDIT: am modificat semnatura, trebuie sa o si actualizez. Uau....ce putin mai am si nici macar "un coltiosr" in casa nu avem pregatit pt BB2, parca as vrea sa mai amanam 2-3 luni, vorba reclamei [:)]

#47
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 12 august 2012 - 14:07

Simona ma bucur mult ca ai revenit la noi[flo]. Ce bine de tine ca esti inca activa desi cred ca e obositor pt tine cu burtik si copil. Ai grija de tine!



Ilinca si eu am mai intrebat cum sa tratam problema cu fratiorul mai mare, cred ca cel mai important este sa-i acordam destula atentie si celui mai mare si cred ca o sa fie bine. Gelozia oricum va fi, e normala, toti o simtim din copilarie dar depinde mult de comportamentul parintilor. Eu de ex ieri ii faceam un masaj sotului si lui David nu-i prea dadeam atentie, bineinteles ca atunci ii trebuiau si lui toate de la mine, ba apa, ba voia si el masaj... i-am spus ca tre sa-i fac si lui tati ca si el are nevoie de mine... toata ziua a fost intors pe dos, a si bocit aiurea, desi el plange f rar ca mai spre seara sa-mi spuna ca i-am dat atentie prea mare lui tati... ei sa vezi cand o veni bb...



Carina asa cum esti tu am fost la prima sarcina, of, tare rau a fost. Acuma e mult mai bine si sper sa fie asa pana la sfarsit.



Am avut si eu o zi de contractii cu dureri dar spre seara au trecut, am luat 2 nospa de 80. Adevarul ca ma si mananca undeva, am o activitate si o energie... m-am certat singura toata ziua aia dar a doua zi am vazut ca ma simt mai bine si iar m-a apucat treaba. Oricum am pregatit in mare si bagajul si ce mai era pt bb, mai am de calcat si o curatenie mai buna dar vine mama sa ma ajute. M-am mai linistit putin. As vrea sa ma odihnesc pana nasc ca apoi nu se stie. Apropo de asta, fetele la primul bb, bucurati-va cat mai puteti de odihna, liniste, eventual iesiti cu sotul prin oras ca dupa ce vine bb nici nu va mai arde de asta, ca sa nu zic ca orele de somn vor fi numarate. Eu am antrenament, nu ma plang, dar se schimba tot programul de dinainte. Profitati cat puteti!




*****************************************
Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)

Povestea nasterii lui David

[gravired]sapt. 34 [baietel]





#48
RamonaCopot

RamonaCopot

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.284 mesaje

Postat 12 august 2012 - 14:34

Kytana, foarte fain video-ul cu baita. cand imi aduc aminte cat de bruscati sunt copilasii nostri la prima baita in spital, ma apuca groaza. Sper ca de data asta sa ma lase sa il spal eu si sa fiu si in stare, ca sigur o sa procedez altfel.

Si eu sunt cu aceleasi temeri in ceea ce priveste primirea fratiorului mai mic in casa. Dominic abia il asteapta, dar ma tem ca nu o sa mai pot sa ii mai acord tot atata atentie si o sa se simta dat la o parte. De ceva vreme a si inceput sa stea numai cu mine, vrea sa doarma in pat cu mine si tata sa plece, desi pana acum a dormit in patutul lui (desi cu noi in camera inca) fara probleme. Tocmai de asta nu stiu nici unde sa ii amenajam coltisorul lui bebe. Eu as vrea sa stau si cu tati in pat, si cu cei doi copii, dar toti 4 intr-o camera e prea mult si incomod si.... dar nici varianta ca tati sa stea cu Dominic intr-o camera si eu cu bb in alta camera nu imi convine. Daca Dominic dormea deja singur in camera era alta problema, dar asa ar fi prea mare ruptura acum sa se desparta de noi.

Altfel, ma bucur si eu de sarcina asta ca si Simonix, pentru ca prima a fost foarte diferita numai cu amenintari de avort, contractii, perfuzii si stat in pat. Ieri am dus piticul la Zoo la Sibiu si tare s-a distrat acolo cu verisoara lui si l-as mai duce sa il rasfat numai pe el vreo 2-3 luni asa peste tot, dar e tot mai greu cu butoiul asta imens si cu bebe cu picioarele in ficatul meu.
Vineri am fost si eu la eco, bebe era ok, dupa masuratorile si calculele dr e in sapt 35 si DPN ar fi 14 sept, dar eu pe mai multe site-uri mi-am calculat DPN 7 sept, pt ca nu am avut CM regulat, asa ca eu ma consider de 36. Acum om vedea cand o vrea sa vina intre 7 si 14 sept, poate o pica undeva la mijloc.
Are deja 2700 g dupa masuratori si dr crede ca va ajunge pana la termen undeva in jur de 3500, cat a avut si primul copil.Acum om vedea, ca daca o incaput frate-sau cu 3500 g sa iasa, sper sa gaseasca si astalat calea si sa nu ma chinuie prea tare.

Ramona [hippi],
mami de DOMINIC [auto]
si [gravired]30+ cu bb2[baietel] [flo2]
Doamne ajuta!



#49
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 august 2012 - 15:26

Ce de vesti bune pe aici [flo]



Ramona, ma bucur tare sa aud ca iti merge bine si ca bebe este deja maricel si pregatit de marea intalnire. Mai ai si tu destul de putin.[:D] Cat despre filmulet, primul lucru pe care l-am facut dupa ce l-am vazut a fost sa caut un filmulet de la noi, cu Ana Culcer. Plangea bietul copil, era rosuuu, nu semn de placere, nu nimic. Mi-a frant inima mititelul [V]



Stella, ne luam de mana cu Lalu, si mergem sa ne luam de incaltat [:D] Pentru bobocei micuti nu aveam la MiniPrix mai nimic, am gasit pentru mine vreo 2 topuri mai largi, pantaloni de niciun chip sa ma incapa ceva [:-)))] Sper sa nasc inainte de ploi, ca altfel in casa raman [xx(]



Lalu, Doamne-Doamne e peste tot, chiar daca nu ai ajuns la biserica[flo]

[flo] Voi spune si eu pentru tine o [ruga] mica.



Mirabela, eu nu am experienta in domeniu dar am tot auzit de Sab Simplex pentru colici. Noua la curs ne-a recomandat Jarodofilus, e o pudra care se pune pe san si bebe o ia de acolo. Dar inainte de tratamente medicamentoase ni s-a recomandat contactul skin-to-skin, sa tinem mana pe burtica lui bebe si pozitii in care sa il tinem.



Aseara am ajuns si prin Carrefour, ca de, nu am stare, dar nu m-a tentat nimic. Am ajuns atat de obosita incat imi era lene sa deschid gura sa vorbesc [:-)))]



P.S. Poate ca nu ma pot exterioriza cu bb pentru ca sunt singura si incerc sa raman neafectat... Ma gandeam cand e si pinguinul prin preajma e altfel, zambesc mai mult, ma entuziasmez mai tare. Inca nitel si vine. Doar 35 zile [pk]



[gravired]32+ cu [baietel]



-= Love life, live love =-



Blog de neuron insarcinat

#50
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 12 august 2012 - 15:48

Fetelor, de ceva vreme mi se pusese pata sa pictez in camera lui bb, vineri mi-am facut curaj, am trimis baietii de acasa, am chemat-o pe nepoata-mea sa ma ajute si iata ce a iesit. Cel putin pt David, surpriza a fost mare. Acolo va fi patutul lui bb.



*****************************************
Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)

Povestea nasterii lui David

[gravired]sapt. 34 [baietel]






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -