Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Să schimbam legea împreună!


23 raspunsuri la acest subiect

#11
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 04 august 2012 - 20:52

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Si mai am o nedumerire. De ce este nevoie de 120 de zile dupa noua lege pentru eliberarea atestatului????? Mergeau lucrurile prea repede inainte si au simtit nevoia sa le tempereze sau cum???
Plus ca atestatul de fapt nu este valabil un an. Daca iti expira, pierzi 4 luni in care nu se misca nimic pana la o noua reatestare. Ai 4 luni de pauza. Nu exista cursivitate. Adica, daca e sa stam stramb sa judecam drept,la 2 reatestari pierzi 4 luni din viata ta si a familiei tale stand pur si simplu pe bara. La 3 reatestari 8 luni, la 4 reatestari 12 luni. Adica la 4 reatestari, intervalul real de timp asteptat este nu de 4 ani, ci de 5 ani! Nu mi se pare normal.
Ar trebui sa existe posibilitatea ca aceasta reatestare sa fie inclusa in perioada operationala a atestatului si sa nu dureze cat atestarea initiala. Pentru reatestare mi se pare mai mult decat suficient 30 de zile ca sa innoiesti actele expirate de la dosar, caci pana la urma asta e. Chestie care se poate face cu o luna inainte de expirarea atestatului initial, lejer, fara sa se intrerupa procedurile in curs de potrivire cu un copil si asa mai departe.

Cred ca trebuie sa luam iarasi la studiat legea, cu mare atentie si sa semnalam deficientele de care ne lovim deja.

De exemplu, eu trebuie sa particip iarasi la curs acum. De ce? Am deja un copil, adoptat, am mai trecut o data prin toate astea. Am crescut-o frumos si bine, fapt atestat si recunoscut in toate rapoartele facute de directie, deci cam ce sa inteleg? Ca acuma la al doilea brusc am uitat sa cresc un copil? Sau am uitat ce inseamna un copil adoptat? Helloooooo!!! Am mai adoptat unul!


Fetelor, sfatul meu este ca, cu 4 luni inainte de a expira atestatul sa stringeti din nou actele si sa le depuneti. In acest fel exista continuitate.
Mi se pare insa o timpenie mare de tot ca, daca ai deja un copil adoptat, sa fie din nou nevoie de cursuri si asteptari de 120 zile.
Degeaba se lauda panait de la ORA ca se termnina totul in maxim 1 an.
Raman la parerea mea ca cea mai buna lege de pina acum a fost cea care s-a incheiat in dec 2004.
Eu zic sa nu va rugati sa schimbati legea pentru ca va fi si mai rea ca actuala.
Din rau in mai rau va fi.Ascultati vorba mea.
Ma rog la DD sa va gasiti copilasii repede si sa terminati repede procedul de adoptie.
Bafta

O mamica fericita si implinita

#12
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 04 august 2012 - 23:46

Ca sa fie luata in seama o petitie trebuie sa stranga destul de multe semnaturi...avem nevoie de presa,altfel...

http://www.ursuletii...G&p=petitii_how
cititi aici,ca daca dau copy paste nu se intelege nimic...

#13
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 05 august 2012 - 00:00


Dragele mele,este clar ca trebuie sa facem ceva sa nu mai stam sa asteptam si multa lume o sa se alature.Ati vazut si la schimbarea legii adoptiei cate semnaturi s-au adunat ,dar pacat ca aceste efecte ale noii legi nu sunt vizibile desi ne-am pus atata speranta.[q]
E cert ca sunt atatea discordante si in aceasta lege a adoptiilor
(potrivirea la ORA, 4 luni pana la atestare, lipsa unui concediu necesar pentru integrarea copilului de peste 2 ani etc.)Dar speram ca timpul le rezolva pe toate.Doamne ajuta tuturor !

#14
ivanuta

ivanuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 05 august 2012 - 00:47

Mi se pare f buna initiativa pentru petitie. Fiecare dintre noi cele care adoopta un copil mai mare de 2 ani se confrunta cumva cu lipsa timpului de acomodare pe care incearca sa o compenseze cum poate (concedii de odihna amanate pentru acel moment, concedii fara plata). Este destul de dificil pentru o persoana responsabila care lucreaza de cativa ani sa stea in concediu fara plata, cred ca s-ar putea vorbi despre depresia post adoptie. Una este sa ai concediu legal si alta este sa trebuiasca sa negociezi fiecare zi cu superiorul. Este si un abuz sa trebuiasca sa stau neplatita ca sa pot sa imi cunosc copilul. Cum oare se incurajeaza adoptiile? Fetelor va rog sa imi spuneti si mie despre mailul comun ca sa ma pot implica si sa-i pot implica si pe cei din jur,

#15
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 05 august 2012 - 12:32

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel

Ca sa fie luata in seama o petitie trebuie sa stranga destul de multe semnaturi...avem nevoie de presa,altfel...


Va doresc bafta insa va spun ca nici cu presa nu se rezolva multe.
Fetele mai vechi stiu cate interviuri, cate emisiuni au fost la majoritatea posturilor TV. Vorbesc o ora insa practic nu spun nimic. In final legea ramane cum vor..... EI.
Nu vreau ca viitoarele mamici sa fie nici pesimise insa nici prea optimiste. Mai bine realiste.
Sa le luati pas cu pas si sa dea DD sa fie bine. Desi, repet, va fi din rau in mai rau.
Bafta multa sa reusiti.

O mamica fericita si implinita

#16
laura-s

laura-s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 06 august 2012 - 11:42

Buna fetelor,
eu va admir foarte mult, am dorit anul trecut sa adopt o fetita, dar cand am vazut cate acte si cate drumuri, dar mai apoi cata rabdare iti trebuie eu una am renuntat, cred ca nu as suporta un esec, nu as supota aceasta asteptare prin care treceti voi, de aceea aveti ytoata stima mea.
Imi permit sa va scriu si sa va sugerez sa apelati si la vedetele care au adoptat copii (vezi Teo Trandafir, Elena Carstea, Luminita Anghel, Oana Sarbu, Oana Boagiu, Florin Prunea, Marius Lacatus si altii).
Eu cred ca si implicarea celor de la PROTV si a Paulei Herlo care a dus si prima lupta pana a aparut aceasta lege (care are puncte mult mai bune decat cea veche - de ex un bebelus abandonat sau gasit trebuie declarat adoptabil in 60 zile, ceea ce in legea veche era intr-un an, dar si puncte mai slabe).
Eu cred ca o petitie poate schimba multe, atata doar ca dureaza, poate dura si un an, dar merita sa incercati.
Eu voi semna petitia si va doresc multa bafta, ca rabdare mi-ati demonstrat deja ca aveti.
Laura


Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi



#17
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 06 august 2012 - 11:53

Citat:
citat din mesajul lui irina_g
Va doresc bafta insa va spun ca nici cu presa nu se rezolva multe.
Fetele mai vechi stiu cate interviuri, cate emisiuni au fost la majoritatea posturilor TV. Vorbesc o ora insa practic nu spun nimic. In final legea ramane cum vor..... EI.


Eu fac parte din fetele vechi,si am vorbit de multe ori cu reporteri de la protv,am dat si un interviu pt un post local,dar in final am ales sa nu apar la protv,nici in 2008 nici cabnd a fost ultima campanie de schimbare a legii.S-au cam suparat respectivii,dar a fost alegerea mea.Putem sa zic multe,dar imi faceam mai mult rau.
Din pacate fara 50 000 de semnaturi nu poate fi luata in seama o petitie,si eu zic ca reportaje pe tema asta ne-ar ajuta fff mult.

#18
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 06 august 2012 - 12:13

Citat:
citat din mesajul lui LittleAngel
Eu fac parte din fetele vechi,si am vorbit de multe ori cu reporteri de la protv,am dat si un interviu pt un post local,dar in final am ales sa nu apar la protv,nici in 2008 nici cabnd a fost ultima campanie de schimbare a legii.S-au cam suparat respectivii,dar a fost alegerea mea.Putem sa zic multe,dar imi faceam mai mult rau.
Din pacate fara 50 000 de semnaturi nu poate fi luata in seama o petitie,si eu zic ca reportaje pe tema asta ne-ar ajuta fff mult.

Bafta atunci, va doresc sa reusiti. Eu personal am urmarit multe emisiuni legate despre legea adoptiilor si dupa o ora de emisiune, de fapt nu spuneau nimic Invitatii. bateau campii cu cifre, statistici insa nimic concret. Am fost optimista cind anuntau emisiunile si tema si dupa emisiune eram ca balonul care se dezumfla.
Reportaje se fac multe, reporterii au de munca insa din pacate, viitoarele mamici sunt cele care sufera pt ca... NU SE FACE NIMIC.
Sa dea DD de data asta sa se schimbe ceva. Bafta multa viitoarelor mamici. Ma scuzati ca sunt asa de sincera (nu arncati cu rosii[:D]) insa vad ca nu se face nimic, doar vorbe, vorbe.

O mamica fericita si implinita

#19
claudia_79

claudia_79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 06 august 2012 - 12:55

Ideea o avem, vad ca avem si sustinerea viitoarelor mamici si, poate, nu numai. Ce facem in continuare? Nu vreau sa fiu nici foarte optimista, nici prea pesimista, vreau doar sa fiu realista si sa pot crede in continuare ca se va schimba ceva. Sa ne dea Dumnezeu puterea de a merge mai departe si sa ne ajute sa reusim!

#20
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 06 august 2012 - 13:03

Ai dreptate,nu se face nimic,am schimbat legea degeaba,copii sant inca in sistem,probabil peste un an doi isi vor da drumul mai bine la munca,acum Dl Panait sta pe jocuri pe FB,si multi asteapta potrivirea cu un copil.Si ma enervez ca sant multi copilasi in materniati si nimeni nu merge pe teren pt ei sa le faca dosar de adoptie daca cretinii de parinti nu vor sa-i ia.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -