Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Să schimbam legea împreună!


23 raspunsuri la acest subiect

#1
claudia_79

claudia_79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 august 2012 - 11:10

Buna dimineata,
Sper ca acest mesaj sa fie citit de cât mai multe persoane si sa avem norocul de a face o schimbare pentru noi, cei care aspira la rolul de parinte.
#350;tiu ca în situatia în care adoptam un copil mai mare de 2 ani nu avem dreptul la concediu. În conditiile în care asistentii sociali ne-au precizat ca este obligatoriu ca macar în perioada de încredintare a copilului în vederea adoptiei unul dintre parinti sa stea acasa, ce solutii avem? Doar concediu de odihna sau medical? Dar daca ai efectuat deja concediul de odihna? Care medic se încurca sa îti dea atâta concediu medical? Intri în fara plata? Si atunci cum îi mai asiguri micutului ce îi trebuie? Iar daca mergi la serviciu, cum îi dai încredere si siguranta micutului? Ducându-l la gradinita sau lasându-l cu bunicii ori bona?
Nu-mi doresc mare lucru: doar sa încercam sa schimbam legea si sa avem si noi dreptul la concediu cele 3 luni în care copilul a fost încredintat în vederea adoptiei.
Poate vor fi si alte persoane care s-au confruntat cu aceasta problema sau care îsi doresc acelasi lucru si de aceea va rog pe toti: HAIDETI SA SCHIMBAM LEGEA ÎMPREUNA!


#2
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 03 august 2012 - 15:37

HAI SA FACEM O PETIE PE CARE SA O SEMNAM CAT MAI MULTE SI SA O TRIMITEM LA ORA, MINISTERUL MUNCII SI EVENTUAL SA SOLICITAM SPRIJINUL MASS-MEDIEI
LA FEL PUTEM APELA LA SPRIJINUL ONG-URILOR, CE ZICETI??????????????

#3
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 03 august 2012 - 16:14

fetelor sunt de acord cu voi, deja eu am intrat intr-o "lupta cu cei de la protectie si cu asistentii maternal"
trebuie facuta aceea petitie, nu putem sta cu mainile in san

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)


#4
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 august 2012 - 17:16

Sunt perfect de acord. E mai mult decat necesara o perioada de acomodare pe care pur si simplu nu ai cum sa o scoti din maneca. Concediul fara plata (presupunand ca ti l-ai permite) pica, pentru ca te trezesti dupa aia pus pe liber. Concedii medicale? E o gluma buna. Mie nu imi ajunge concediul medical pe care am dreptul sa il iau pentru diversele imbolnaveli ale fiica-mii, dar sa mai iau si extra. Extra de unde? Concediu de odihna s-a rezolvat. Ce sa ii spun fiica-mii? Nu, mama, nu mergem in concediu, il pastram ca poate anul asta, daca avem noroc, o sa ai o surioara.
Deci in situatia asta ce iti ramane de facut?
Cred ca si lipsa acestui concediu de acomodare este motivul pentru care sunt evitati copiii mai mari de 2 ani.
Trebuie sa recunosc ca la mine a contat si asta in balanta la primul copil.
Din punctul meu de vedere concediul acesta de acomodare pentru copilasii mai mari de 2 ani ar trebui sa fie cumva diferentiat.
Pentru copilasi intre 2 si 4 ani eu as propune sa fie de 1 an, iar pentru copilasii mai mari de 4 ani sa fie de 6 luni.
In 3 luni nu rezolvi mare lucru, nu ai cum sa il integrezi in familie in 3 luni.
Si daca ma gandesc mai bine, daca eu as fi politician si as vrea sa incurajez adoptiile si m-as gandi la binele copiilor as spune ca indiferent de varsta, peste 2 ani, concediul sa fie de 1 an. Cu posibilitatea intoarcerii la munca atunci cand vrei, fara vreo plata compensatorie.
Pentru ca in anul acela copilul este integrat in familie, indiferent ca il duci si la gradinita, program scurt, ca sa aiba si colectivitate, indiferent ca este la scoala. Trebuie sa ai disponibilitate 100% pentru el. Sunt de recuperat niste probleme de dezvoltare uneori, sunt de recuperat niste probleme medicale alteori.
Si daca tot am pomenit de problemele medicale, ar trebui ca acest concediu sa fie prelungit cu 1 an pentru cei care adopta copii cu probleme medicale. Chiar trebuie sa ai timp sa mergi cu copilul la doctor, sa faci recuperare sau ce mai e nevoie.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#5
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 03 august 2012 - 17:30

Deci....initiem o petitie in acest week-end si o dezbatem pe mailul comun in care ne punem numelel si orasul din care suntem?
Aveti alta propunere???????

#6
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 august 2012 - 17:33

Si mai am o nedumerire. De ce este nevoie de 120 de zile dupa noua lege pentru eliberarea atestatului????? Mergeau lucrurile prea repede inainte si au simtit nevoia sa le tempereze sau cum???
Plus ca atestatul de fapt nu este valabil un an. Daca iti expira, pierzi 4 luni in care nu se misca nimic pana la o noua reatestare. Ai 4 luni de pauza. Nu exista cursivitate. Adica, daca e sa stam stramb sa judecam drept,la 2 reatestari pierzi 4 luni din viata ta si a familiei tale stand pur si simplu pe bara. La 3 reatestari 8 luni, la 4 reatestari 12 luni. Adica la 4 reatestari, intervalul real de timp asteptat este nu de 4 ani, ci de 5 ani! Nu mi se pare normal.
Ar trebui sa existe posibilitatea ca aceasta reatestare sa fie inclusa in perioada operationala a atestatului si sa nu dureze cat atestarea initiala. Pentru reatestare mi se pare mai mult decat suficient 30 de zile ca sa innoiesti actele expirate de la dosar, caci pana la urma asta e. Chestie care se poate face cu o luna inainte de expirarea atestatului initial, lejer, fara sa se intrerupa procedurile in curs de potrivire cu un copil si asa mai departe.

Cred ca trebuie sa luam iarasi la studiat legea, cu mare atentie si sa semnalam deficientele de care ne lovim deja.

De exemplu, eu trebuie sa particip iarasi la curs acum. De ce? Am deja un copil, adoptat, am mai trecut o data prin toate astea. Am crescut-o frumos si bine, fapt atestat si recunoscut in toate rapoartele facute de directie, deci cam ce sa inteleg? Ca acuma la al doilea brusc am uitat sa cresc un copil? Sau am uitat ce inseamna un copil adoptat? Helloooooo!!! Am mai adoptat unul!

Nu numai concediul e problema.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#7
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 august 2012 - 17:34

Da, dezbatem pe mailul comun.
Ma apuc sa iau la puricat legea.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#8
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 03 august 2012 - 17:56

de acord cu tine malex

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)


#9
claudia_79

claudia_79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 03 august 2012 - 22:39

Ma bucur enorm ca nu sunt singura care s-a gandit la aceasta problema [:)]si sunt bucuroasa ca am gasit sprijinul vostru [flo].
Poate se pricepe cineva mai bine decat mine la redactat petitii. Nu stiu daca vor fi de acord sa ne dea concediu, dar macar sa indraznim sa speram. Iar daca nu incercam .....Eu m-as multumi si cu 3 sau 6 luni, desi stiu ca este dificila perioada de acomodare.
Propun sa apelam si la sprijinul unor doamne deputat care au mai militat pentru astfel de probleme, care sunt mame si poate ne vor intelege.
Sa indraznim sa speram!

#10
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 04 august 2012 - 17:36

si eu sunt de acord cu asa ceva, sunt multe lipsuri in lege care ne indispun. desi nu sunt prea optimista ca rezolvam ceva, ma alatur voua, cine stie? cea mai mare nelamurire a mea este de ce s-a schimbat legea? de ce se fac potrivirile pe calculator la ORA? cum se face asta? noi ca familie avem anumite trasaturi psihologice si copilul ce trasaturi psihologice poate sa aiba fiind asa mic?ca exemplu, sa zicem ca o familie are o situatie financiara slaba,ca sunt comozi, etc. etc. ca copilul este puternic, voinic, etc, etc. asta inseamna ca se potrivesc?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -