Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Puisori de mai 2003 (9)


402 raspunsuri la acest subiect

#31
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 05:44

alycia, felicitari! Cam asa m-am simtit si eu vara trecuta, parca scapasem de puscarie... [:)]



Voi ce mai faceti, ce mai ziceti? Noi ne "distram" cu scoala...



Sanatate la bebei si mamici.

Poze pe webshots

Nebunia cu pestii

#32
Daiopri

Daiopri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.796 mesaje

Postat 15 septembrie 2012 - 02:18

Bravo Alycia, felicitari! As avea si eu de invatat pt un examen da nu pot si pace:((( Nu ma pot mobiliza, ma iau cu toate treburile. Astept reteta;)
Adita, cum mai e Nectarie?
Si noi ne “distram” cu scoala, mai ales ca a mers prima saptamana si acum suntem raciti cu totii:((( Pe bune de inteleg. Eu nu reusesc sa intru in ritmul scoala/teme si alte cele, mai ales ca vremea e frumoasa inca asa ca ne lalaim de colo colo. L-am dus si pe cel mic la preschool de 2 ori pe sapt program scurt, cica ii place. Macar merge cu voie buna.
Anul asta, in clasa a 4a, apar si notele, desi daca mi le zice doar la sfarsit de trimestru sau cum ii zice tot degeaba. Ca doara nu am sa il “pedepsesc” de Craciun:))) Cum ziceam ii sta mintea doar la jocurile de pe calculator si doar cu alea ce mai santajez la el.
D-nele vecine voi aveti testele de Foundation Skills Assessment anul asta? Ca vad ca sunt numite provincial si eram curioasa cum e la voi. Nu stiu cum sa il mai indrept cu scrisul, tabara aia de scris creative (haha) nu a facut nimic nimic. Invatatoarea de anul asta déjà l-a pus sa scrie de 3 ori un text ca nu era scris frumos. Sper ca se deduce cam ce “nota” o sa primeasca:)))
In rest toate bune, trece timpul asta ca nebunul de ma sperii cand vad ca se termina si anul asta.
Restul d-nelor mai treceti si pe aci;)

Numai bine tuturor[flo][pup]


“Wisdom is learning what to overlook”. William James

#33
alycia

alycia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 16 septembrie 2012 - 15:54

Mersi fetelor [pup]...sunt linistita acum ca mi-am luat orice gand de la invatat...de acum incolo o sa-mi indrept atentia spre Mircea(nu o sa mai poata asta de bucurie...[:D]...dar nu avem ce face daca vreau sa tina pasul cu cerintele scolii si a programei).
Daiopri reteta e simpla...cand esti stransa cu usa...pui mana pe carte ca nu ai incotro...[:)]..cat despre juniorul de clasa a 4 a mai insista cu scrisul desi daca seamana cu Andrei al meu ..cam slabe sanse sa-si revina...oricat m-am straduit a fost degeaba, dar macar stiu ca am incercat si nu am ce sa-mi reprosez.
Ne pregatim si noi maine de prima zi de scoala ...sa vezi nenicule "distractie" de acum incolo...plus ca vine si bacul pentru Andrei [bang]
Parpalak cum e cu lampa de sare pana la urma...merita sau nu banutii? Ce face Paul...si-a intrat in ritm cu scoala?
Fetelor voi la cat reusiti sa-i culcati pe copii...ca ai mei greu de tot se hotarasc pe la 23. sa se bage in pat!


Alycia si cei doi flacaiasi!




#34
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 16 septembrie 2012 - 18:34

Daiopri, noi avem teste provinciale in clasele 3, 6 si 9. Pe urma mai sint niste teste de mate si scris intr-a 10-a, pe alea trebuie sa le "treaca". Alea din clasele mici sint assessment, adica se acorda un punctaj, dar nu conteaza la nimic, doar se centralizeaza pe provincie si se publica media pe scoala (si dirijeaza preturile caselor din preajma scolilor). Deci noi l-am avut, in primavara (parca luna mai), dar rezultatele tre sa vina prin posta - inca n-au venit.



Si nu, nu ne intram deloc, dar deloc in ritmul nou... Sotul il duce la scoala veche, de unde il ia autobuzul sa-l duca la scoala noua, si care n-a intirziat decit in prima zi juma de ora si apoi inca odata 10 minute. Eu il iau de la scoala veche, unde autobuzul tre sa vina la 4 jumate, dar vine intre 4:15 si 4:45... Noroc ca pot sa plec de la servici la 4, desi inca n-am discutat orele oficiale (sa le batem in cuie..). Anul asta am inceput franceza si scrisul de mina (cu stingul). Si singura activitate de care era ultra-pasionat - clubul de alergare de dimineata, s-a anulat (temporar, speram) din cauza grevei profesorilor cu privire la activitatile extra scolare.



Cu somnul nu reusim neam sa ne facem program, mai ales ca taica-sau i-a bagat strimba ca poate sa se culce mai tirziu vineri si simbata seara, ca nu-s zile de scoala a doua zi. La taica-sau functioneaza, el se poate scula dimineata lunea, dar la mine si la copil, nu prea.. Noua ne trebuie acelasi program, altfel ne dam peste cap... Si de unde reusisem sa lamuresc copilu, de vineri s-a bagat singurel in pat la 9 jumate, aseara iar ne-a prins 11 noaptea vioi si cu ochii mari..





Edit: uitasem: la noi notele (cu numere) apar abia in clasa a saptea..

stam cu litere pina atunci..



Sanatate la bebei si mamici.

Poze pe webshots

Nebunia cu pestii

#35
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 16 septembrie 2012 - 18:46

alycia, Paul are colegi pe care-i doar in git si care-au lipsit de la scoala deja. Paul inca doar se mai muceste oleaca, si mai tuseste un pic, de luna trecuta, de cind cred ca a luat ceva nasol de la piscina din tabara, si tot e pe trecutelea, de-atunci, bine macar ca nu se agraveaza. Dar nu pot sa-mi dau seama daca e din cauza lampii sau nu, deci juriul inca dezbate.



adita, va tinem pumnii cu operatia. La voi cred ca e ca la centrul de comanda NASA cind e de pregatit si plecat la scoala. M-apuca ameteala numai cind ma gindesc. Nu cred c-as face fata, in locul tau..







Sanatate la bebei si mamici.

Poze pe webshots

Nebunia cu pestii

#36
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 17 septembrie 2012 - 10:11

Am plasat unul, mai am unul in acest mirific inceput de an scolar [:D]
Si acum imi savurez cam ultima cafea bauta in tihna si profit sa scriu 2 vorbe.

Alycia felicitari.
Adita, Daiopri sanatate.
Parpalak mobilizare cu spor!

Un an scolar usor tuturor!

Sper sa revin, pe seara, cu amanunte si poze promise de imi e si jena [:D]

Pupici

#37
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 17 septembrie 2012 - 17:01

Buna mamici de scolarei!! Sa aveti un an scolar bun, usor si cu rezultate excelente!

Am luat si noi startul ca toata lumea azi, emotionati, imbracati la patru ace si cu flori in mana. Acum cu nebunia de clasa zero ni s-a schimbat si clasa, vom avea pentru prima data banci de cate doi si copiii sunt fericiti sa aiba coleg de banca.

Am primit si cartile dar si auxiliarele care trebuie platite. Am o intrebare pt mamicile din romania: si voi platiti manualele de engleza? Manualul si caiet de lucru (34 si 24 lei[bang]) mi se pare cam exagerat...

Pe Ilinca am inscris-o la o scoala de engleza unde si acolo dam 100 lei numai pe manuale ... si sa te tzii acuma ce de bani se vor duce si la scoala... Asta e, asta e scoala in zilele noastre, o afacere.

In rest suntem foarte bine, Alexa a devenit majora, a inceput clasa 12-a, si preocuparea principala a familiei e sa prospectam oferta universitara din UK pt aplicatii. Pe primul plan am pus deocamdata Surrey University (pe langa Londra) si pe urmatoarele doua din Scotia (Edimburg si Aberdeen) unde invatamantul este gratuit dar cazarea mai scumpa. Mie imi place Scotia ca arata mai romantic (peisajul, clima) si specializarile sunt mai multe dar Surrey are campus aproape si fiind la cateva minute de Londra banuiesc ca si sanse de angajare mai mari... iar Alexa zice ca accentul din Scotia o sa-i faca probleme ca a ascultat ea pe net pe niste studenti de acolo si abia ii intelege. Ciudat si cu engleza asta.. cate accente are.



Adita tu ti-ai schimbat telefonul? Ce ati mai facut cu Nectarie? Pana cand v-a amanat?

Alycia felicitari pentru absolvire si succes la avansare, banuiesc ca asta urmeaza firesc, nu?

Doina, ce e cu lampa aia de sare? Despre ce vorbiti? Am si eu o veioza cu un abajur greu si gros de sare galbuie si nu prea stiu la ce foloseste... decat ca da o lumina foarte placuta[:D]





Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#38
Daiopri

Daiopri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.796 mesaje

Postat 18 septembrie 2012 - 00:05

A, si la noi e tot cu litere. Ma refeream doar ca nu mai e cu aprecieri sau cum se zicea. Nici nu am stiut ca ajung si la note:) Deci la voi e diferit. Aici din cate stiu e in clasa a 4a si apoi a 7a. A, da stiu ca nu conteaza la nimic da macar sa vaz si eu ce ii poate pielea ca de altfel ma zapaceste. Si voi trebuie sa stati dupa ai vostri cu gura, sau doar al meu e picat din luna? Si eu tot astept sa se maturizeze sa ma inteleg cu el din priviri:)))) Noi nu ne intram in mana cu scoala ca e frumos inca afara si parca nici eu nu ma pot aduna, ca tot zic ca e vacanta, si ii mai scot si pe afara
Aalina, asa asa rusinica. Asteptam cuminti;)
Danad, brava felicitari pt domnisoara majora! Sa stii ca eu si dupa atatia ani de stat aici abia inteleg pe englezi dara cei de prin Scotia, Australia. Sper sa fie cum vreti voi si sa ii placa. Acuma eu nu stiu cum se merge la studii acolo. Aplici si vezi daca te accepta? Succes maxim oricum.
Alycia asa este, dar eu tot aman aman pana cand o sa ma las pagubasa:)))
DanaMario, tu unde te-ai ascuns?
[flo][pup]

“Wisdom is learning what to overlook”. William James

#39
DanaMario

DanaMario

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 505 mesaje

Postat 18 septembrie 2012 - 07:31

Buna

Succes la toti copilasi in noul an.

Noi am inceput de 2 saptamani asa ca ne-am intrat in ritm cu toate sculat, teme....
Noi cu scoala nu prea avem mari batai de cap , eu ma implic mult in cursurile after school unde merge la math, english, french si swimming. De acolo avem multe teme , cerinte mai mari decit la scoala si dau o gramada de bani asa trebuia sa ma implic altfel dau bani degeaba.La scoala o lalaie prea mult.
Avem multe teme dar tot ne facem timp de iesit pe undeva.
Am inceput sa-l pun sa scrie si-n romana , acum cind il pun sa scrie cuvinte le scriem in engleza, franceza,romana.

Dana_d cit platesti pe luna la cursurile de engleza.

Parpalak cum se numeste lampa aia cu sare.
Poate veniti cu noi la biblioteca, noi temele de simbata dimineata le facem in biblioteca . Lui Joshua ii place mult mergem la etajul 6 unde-i liniste perfecta, vedere placuta , si sint multi studenti si-i face asa placere sa faca teme acolo.

Alycia felicitari.

#40
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 18 septembrie 2012 - 20:38

Gata, mi-am spalat pacatele. Aveti PM cu link catre poze.
Acu ma mai pasuiti cu scrisul, va rog [pup][pup]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -