Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Puisori de mai 2003 (9)


402 raspunsuri la acest subiect

#371
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 30 iunie 2014 - 20:59

Buna mamici!

Felicitari pentru absolvirea primului ciclu de scoala si pt rezultate! Avem numai copii destepti aici.

Noi ne bucuram de vacanta dar cu cat Ilinca e mai independenta cu atat sunt eu mai ocupata la firma, si nu stiu daca e o afacere buna pt mine.. Constat ca in casa se aduna praful si mormanul de rufe de calcat creste si se intampla din ce in ce mai des sa nu avem mancare gatita in frigider. Ma simt ca o femeie de cariera dar nu obisnuiesc sa comand mancare acasa, sa duc hainele la curatatorie sau sa aduc o femeie la curatenie asa ca sunt o combinatie dezastruoasa. Ilinca sta numai pe afara sau pe la o prietena acasa, a fost in tabara apoi am fost la mare si acum a revenit la noua viata de copil mare si independent. Nu s-a apucat de caietul de vacanta si nici un fel de treaba in casa nu face, e o mare lenesa si nu stiu cand s-a schimbat asa.

Alexa a inceput orele de conducere si se pare ca ii place sa stea la volan, poate va trebui sa-i luam si masina.... cu volanul pe dreapta.



#372
DanaMan

DanaMan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 06 iulie 2014 - 20:13

Alycia de mult vroaim sa te intreb ciinele ala de pe facebook este al vostru Asa mare a crescut.

 

Aalina felicitari pentru media mare si vroiam sa-ti spun ca noi ne-am cam mutat pe facebook Sintem acolo toate (doar tu lipsesti )

 

Dana_d in legatura cu curatenia , mincare, servici - stai linistita te obisnuiesti si cu casa mai cu praf, cu mincare nu mereu gatita proaspat. Eu cel putin asa am fost mereu cum descrii tu.

 

Daiopri vacanta placuta si plimbari cit mai multe.

 

Parpalak voi ce mai faceti ?

 

Si noi ne bucuram de vacanta mergem prin diverse locuri , acum Joshua e intr-o tabara , apoi asteptam musafiri din tara pentru o luna.

Dimineata a plecat in tabara numai ca nu era asa incintat cind l-am dus la autobus avea ochi umezi - cica o sa-i fie dor de mami.

Nu era prea incintat ca e singur - nu cunoaste nici un copil si sint tintari multi de tot si fel si fel de insecte si el nu-I asa prieten cu tintari.

O sa vad daca ma suna sa ma duc sa-l iau o sa ma duc asta e .

 

Eu sper sa se bucure ca e plecat in nord la niste cabanute si este intr-o tabara in stil Canadian - padure , lac , liniste , nici un fel de electronice desprins total de civilizatie.

Mi-a placut idea ca este o tabara veche de vreo 100 de ani si toti de la mine de la servici au fost ei cind erau mici in tabara asta si acum isi trimit copii. Este un fel de traditie.

 

Vacanta placuta in continuare


Editat de DanaMan, 07 iulie 2014 - 02:39 .


#373
alycia

alycia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 10 iulie 2014 - 09:57

Buna fetelor..suntem si noi pe aici din cand in cand...Mircea e destul de relaxat...se plimba cu catelul mereu..ca deh are program acum...plus ca i da la greu cu dresajul...ca sa asculte ca timpul trece repede si ne trezim ca e mare si nu ne mai asculta de ne-o dresa el pe noi pe urma  [:)]

Dana Mario..da...e catelul nostru cel de pe Facebook..are cam 12 kg acum...A crescut si Josh mare... trecem imediat si cu ei la grupa de adolescenti.Mircea m-a ajuns la inaltime ..are 1,68 ma uit la el si nu-mi vine sa cred cat de repede creste. 

Andrei a fost acasa pentru doua luni, acum e la Vama Veche pana in weekand si apoi isi ia zborul din nou spre Londra...si ciiine stie cand ne vom mai vedea...cam naspa gandul asta...vrea sa-si caute altceva de lucru..sa incerce si el sa vada ce i-ar place. La facultate cred ca arenuntat momentan...chiar nu stie ce vrea copilul asta!

Aalina..ce bine ca ai unde sa duci copii sa zburde pe dealuri..asta e cea mai frumoasa copilarie...joaca afara in aer liber si miscare cat cuprine..din pacate bunicii nostrii stau doar la bloc si doar in oras asa ca mare schimbare nu as face.

Dana D am vazut pozele de la mare pe FB ..faine poze...macar v-ati incarcat bateriile pentru munca...fetele ce fac? Alexa cand se intoarce in Scotia...? Nu se plictiseste acasa? Acum ca au fost despartite cum se inteleg fetele? Si Andrei a venit acasa cu ceva ganduri sa-si ia carnetul si pe ntru motor..dar imi pare bine ca a renuntat...i ajunge doar cel auto...cu motorul chiar nu ma impacam.

Daiopri...profita cat poti de vacanta..sa te relaxezi...fa precum dromaderul...baga relaxare la "ghziodan" si pentru mai tarziu. [flo2]

Parpa...tu chiar nu ne mai povestesti nik de voi?

catelul nostru:

Miniaturi atasate

  • 10499893_866527560042606_1905214634_o.jpg

Editat de alycia, 10 iulie 2014 - 09:59 .


#374
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 10 septembrie 2014 - 21:58

Vad ca n-ati mai scris de doua luni, vacanta s-a terminat, acusi incepem scoala, cum sunteti?

Noi am cunoscut azi noua diriginta. E tanara, draguta, de mate, pare super. Sper sa fie bine si sa avem si ceilalti profesori ok. Se pare ca e o profesoara buna si cea de romana pe care o vom avea. Luni e ziua mult asteptata care va aduce raspunsuri la multe intrebari.

La noi s-au reconfigurat clasele pentru ca s-a desfiintat una care oricum era prea mica. Acum suntem 29 in clasa dupa ce au venit cativa noi. Suntem cea mai buna clasa unde au vrut toti sa intre.

Tocmai anunta astia ca am avut cutremur de 5, ceva grade. Cred ca m-am facut cam nesimtita ca n-am simtiti nimic.

Alexa pleaca sambata dupa o vacanta... zic eu ratata. Nu a iesit din casa, a mers doar cu noi in vacanta, nu s-a dus in cluburi, nu s-a intalnit si distrat cu fostii colegi, doar a fost la sala aproape zilnic, la noi la magazin la munca de cateva ori, cu noi in vacanta cateva zile, nu multe. A fost si sora mea cu nepoata vreo doua saptamani in tara si am mers impreuna la mare si la munte. Maia e o dulceatza de fetita, cuminte si bine crescuta. S-a inteles foarte bine cu Ilinca chiar daca nu stie deloc romana. A invatat cateva cuvinte cat a stat dar cred ca deja le-a uitat. De cateva zile a inceput si ea scoala si inca incearca sa-si dea seama cum e.

Ilinca e nerabdatoare dar tot foarte lenesa la lectii. Ne tot trimite doamna invatatoare pe mail fishe si teste initiale pt clasa 5-a si ma lupt cu ea sa le faca.

Va las si va doresc un an scolar placut si cu rezultate bune!



#375
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 17 septembrie 2014 - 05:49

Un an scolar bun la puiuti si unul usor la mamici [flo2]

 

Pruncii mei is bine, unul agitat cum ii e felul alalalt visator. Deja uitam diverse la scoala etc. Deci voi avea nevoie de multa rabdare  [batcap]

 

In concediu (aproape am uitat ca a fost) am avut niste copii ce au stat numai in apa, dar foarte cuminti. S-or fi gandit ca isi vor scoate parleala dupa. 

 

Eu inainte de concediu am avut o perioada foarte aiurea la job de am zis ca las balta tot si plec in lume. Pana m-am hotarat sa fiu zen si sa nu ma mai consum de nimic, asa ca acu is floricica  [:)]  Lucru tot ca dementa dar zic eu ca nu ma mai consum asa mult emotional.

 

Pupici in gasca  [pup]



#376
Daiopri

Daiopri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.796 mesaje

Postat 09 octombrie 2014 - 00:06

Salutare, salutare!

grele domle cu scoala asta... Al mic e bine, multumit ca merge si el in sfarsit pe undeva. Al mare aiurit nevoie mare. Pe bune daca nu mi se pare ca ii pierd privirea (atentia) [:)] pe zi ce trece. [batcap]

Vai noua [fri]

Deja sunt obosita, ce mai tura vura la casare cu mine.

La voi cum mai merg treburile? [flo2]

 

Numai bine la toata lumea [flo2]



#377
DanaMan

DanaMan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 12 octombrie 2014 - 13:39

Buna

Ce mai faceti?
Eu intru mai rar pe aici de cind sinteti mai active "in poze" pe facebook.
Mie imi place ma bucur mult cind puneti poze.

Alycia ce mare si frumos s-a facut Mircea si ce se schimba.
Imi place tare mult si ciinele vostru.

Dana si Ilinca e asa frumoasa. Imi place cum ii sta cind are palariute.
A fost sora ta in tara?

Aalina noi sintem toate pe facebook "in poze".

Parpalak vreau neaparat sa ne intilnim nu ne-am vazut de mult.
Pune si tu poze cu Paul pe facebook.
Vroiam sa ne intilnim weekendul asta dar trebuie sa si lucrez.

Daiopri cu scoala sintem ok.Noi am schimbat scoala anul asta si s-a obisnuit, ii place foarte mult dar motivul este ca sint ravine exact in spatele scoli :) si ca vede vulpi in curtea scoli din clasa :)
La scoala parca face ceva mai intens Mie imi place ca acum avem notele pe internet si pot vedea oricind cum sta , ca pina acum era nebuloasa rau habar nu aveam pina nu primeam report cardul.

Noi sintem ok cu scoala vad ca inca I se pare usor la orice materie si notele sint bunicele nu "foarte mari".
Si noi avem ceva probleme cu atentia desi acasa revizuim material si stie perfect inainte de orice test la scoala la test tot timpul face ceva greseli.

Lui ii place in continuare mate si science si in continuare cica el se muta in Australia si se face marine biologist.

Altfel astazi este thsnkgiving aici asa ca facem curcan , mincam dovleac.

#378
alycia

alycia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 19 noiembrie 2014 - 17:46

Buna fetelor..grele domnule si la noi cu scoala asta..eu una m-am saturat dar Mircea saracul....parca au innebunit profesorii astia....mai fetelor nu stiu la voi cum e dar mie nu mi se pare normal ca dupa ce stau pe scaun la scoala 5-6 ore sa vina acasa si sa o ia de la capat cu temele alte 4-5 ore..apoi e noapte si gata..nu mai e timp de nimic..doar sta pe scaun si invata saracul..in ritmul asta o sa se imbolnaveasca...nu tu sport....nu tu relaxare sau miscare....nimic.... doar stat in fund la birou scris si invatat. Si pana la urma sa constati ca din ce invata folosesc doar o mica parte in viata...mi se pare muulta materie si inutila..ma dispera astia pur si simplu. In alta ordine de idei catelul a ramas pe mana mea..eu ma joc cu el ..eu il plimb...eu am dat in mintea copiilor..ca restul nu au timp de el..Mircea e cu scoala...si sotul mai mult plecat...asa ca m-am procopsit cu inca un "copil" de dus afara si plimbat si alergat..macar imi mentin tonusul.  La voi cu e cu scoala...tot asa mult stau si copii vostrii la invatat zilnic?



#379
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 21 noiembrie 2014 - 12:39

Buna mamici! Am primit si eu notificare pe mail cand a scris Alycia, oare de ce numai la ea primesc notificare? Oricum eu altfel nu mai intru pe aici.

Mergem binisor cu scoala, ciudat ca nu ne omoram cu invatatul. Ori copilul meu e peste medie de inteligent, ori aia dau note nemeritate...

Dana, a fost Simona in tara in August. Am o nepoata draguta si asa cuminte de trebuie sa iau lectii de la sora-mea de educat copii. Am fost impreuna la mare si la munte, o vacanta scurta si cam concentrata, abia am avut timp sa vorbim si noi asa ca surorile, sa mergem la shoping, la o cafea... numai pe fuga am fost.

Acum ne gandim la sarbatori, cum si unde sa le petrecem. Pe 18 vine Alexa acasa si as vrea sa nu mai facem revelionul acasa ca totdeauna dar nu reusesc sa organizez ceva si mai ales sa gasesc parteneri.

Ilinca maine pleaca in excursie de doua zile iar la Bran-Moeciu, o sa fie vreme urata, rece, poate ninsoare dar ce sa facem acum...E foarte incantata, abia asteapta petrecerea de seara-noaptea, nu-mi vine sa cred cum se transforma distractiile copiilor de la joaca la dans...cadourile de la jucarii la telefoane, tablete, haine... E din ce in ce mai greu sa le facem bucurii, sunt mai pretentiosi si nu prea le lipseste nimic. Chiar, n-am nici o idee ce sa-i aduca Mosul, abia i-am schimbat telefonul, hainele nu-i plac, electronice nu are ce sa-si mai doreasca....chiar nu stiu.

Alycia ce face cel mare? Unde mai e? Alexa lucreaza la Sheraton si ii place mult. Lucreaza cat poate printre orele de curs si seminarii, nu prea mai are timp liber, nu a mai fost la petreceri, a avut si eseuri si proiecte de predat, acusi vin examenele...

 Afacerea merge, sunt la munca 12 ore/zi, Ilinca se descurca singura, fericiti de rezultatul alegerilor.... cam astea sunt pe la noi in cateva cuvinte.

Va pup si sper sa prind toate postarile mai rapede.



#380
DanaMan

DanaMan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 05:19

Alycia noi nu invatam asa mult. Are teme si de la scoala nu multe, nu putine , mergem in continuare la cursuri de math mai avansate decit la scoala si la competitii de matematica dar cu toate astea ii ramane timp sufficient sa faca ce-i place si lui adica
- si-a facut acvariu si mergem destul de des prin magazine de pesti, unde stam cu orele
- mergem la inot
- o sa incepem racing ski - el vrea si la ski in competitii - adica simbata toata ziua nu o sa mai prea faca teme
- sta destul pe internet - citeste mult de tornade si marine biologist

Eu zic ca trebuie sa existe o balanta adica un sport trebuie sa faca si in weekend sa aiba ceva timp - pentru ei - sa -l petreaca cu ce-i pasioneaza pe ei , iar in vacanta sa faca ceva care-I deconecteaza complet de scoala.

Eu l-am inscris la racing classes la ski in vacanta pina pe 31 decembrie si atunci nu o sa faca teme.
Si si in vacanta de primavara o sa mergem intr-o statiune de ski ca vrea spa - afara iarna ca nu a fost niciodata pina acum.

Dana ma bucur ca lui Alexa ii place si ca si-a gasit ceva de lucru.
Ce vrea sa faca cind termina ?

Aalina tu ce mai faci sinteti bine ? Ca tu nu esti nici pe facebook.

Daiopri voi ce mai facti cu scoala ?

Parpalak voi ce mai faceti ?


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -